Yeryüzündeki Saklı Cennet: Keşmir

Yeryüzündeki Saklı Cennet: Keşmir

Hindistan‘ın bir şehri olan fakat Hindistan’a benzemeyen, güzeller güzeli bir cennet ve Dünya’nın incisi olmayı hak eden Keşmir şehrine hoşgeldiniz. Etrafı Himalaya’lar ve göllerle çevrili; her yeri çınarlarla, kavaklarla, ceviz ağaçları ve çamlarla dolu bir cennet Keşmir.Halkı ve tanıştığımız insanlar aklıma geldikçe gülümsüyorum, çünkü Keşmir’in güzel halkı kalbini kötülüklere ve dünya gerçeklerine açmamış. Yabancı bir misafir mi gelmiş? Hoş gelmiş deyip bizleri her an yemeğe davet eden, yemek olmadığı zamanlarda meşhur kahvelerini ikram eden ve kahvenin yanında leziz mi leziz; kurabiyeler, ekmekler ve kekler ikram eden. İkramlarını kabul etmezsen veya bitirmezsen üzülen, bunun üzerine tekrar tekrar ısrar edip karnımızı doyuran, bununla birlikte hoş ve tatlı dilli sohbetlerini hiç ama hiç eksik etmeyen harika bir halktır.

Sevgili arkadaşımız Amir’le biz. Burdan kendisine ve babası Gulzar Bey’e kucak dolusu sevgi ve selamlar.

Konuştuğumuz zaman aklıma gelen tek soru Dünya’da böyle insanlar nasıl kalmış olduğu. Hatırlarsanız sizlere İran yazımda hürmetten ve misafirperverlikten bahsetmiştim ve aklıma hiç bir zaman bu misafirperverliğin üstüne geçicek bir yer gelmezdi. Ama artık Keşmir Halkı hep aklımda ve güzel kalpleri beni derinden etkiledi. İnsanlığın tanımı olan bu güzel halk; nasıl davranmam gerektiğini karıştırdığım anlarda benimle ve bana bir kılavuz olucaktır. Sevgili babaanne ve dedelerimiz zamanından gelen o güzel hissi bana hatırlattıkları  için teşekkürü borç bilirim. Biz bu değerlerimizin çoğunu terk etmiş olsak da Dünya’nın bir yerinde hala devam etmesini bilmek bana mutluluk veriyor.

 

Sokak aralarında karşınıza çıkan mis kokulu ekmek fırınları

Ayrıca üzüldüğüm bir nokta var ki bu güzeller güzeli insanların Dünya’ya yanlış tanıtılması ve hak ettikleri yerde olmamarı. Uçaktan inip havaalanına geldiğimiz andan itibaren başlayan elleri silahlarla dolu askerler şehrin pek çok yerinde de bekliyor olacaklar. Bu manzarayı gördüğümüzde biraz korktuk ama daha sonra yerel halkı tanıyınca bu korkuların gereksiz olduğunu anladık. Aslında her şey abartılmıştı. Sizler de gittiğiniz de paniğe kapılıp aman nereye geldik biz diye düşünmeyin. Paylaşılamayan bir cennetin kötü kaderi medya tarafından olayların abartılması ve abartılı önlemlerden oluşmuş diyebiliriz. Bu küçük yazıyla Keşmir halkına destek olabilmek beni çok mutlu ediyor ve rahatlatıyor.

 

Keşmir Hakkında Genel Bilgiler

Gelelim Keşmir hakkında genel bilgilereHindistan, Pakistan ve Çin’in sınırlarında yer alan Dağlık bir bölgedir. Bölgede özel keçi yünlerinden üretilen kumaşın adı bu ülkeden gelmiştir ve dünyaya ününü duyurmuştur. 1947 yılında Britanya’nın sömürgesi iken bağımsızlığını ilan etmiştir. Gittiğiniz zaman ingiliz mimarisine rastlayacaksınız. Bununla birlikte Babür Hükümdarı Ekber Şah‘ın adını da sık sık duyucak ve Moğolların güzel mimarileri ile tanışıcaksınız. Ekber Şah 3’üncü Babür Hükümdarıdır.

Srinagar başta olmak üzere bölgenin güney kısmı Hindistan‘ın Cemmu ve Keşmir eyaleti olmuş kuzey kısmı ise Pakistan‘ın kontrolü altına girmiştir. Pakistan‘ın kontrolü altındaki bölgeye Azadi Keşmir denilmektedir. 1960’ta doğu kısmı Aksai Çin‘i Çin Halk Cumhuriyeti işgal etmiş ve hala kontrol altında tutmaktadır.

İyiliğin, cennetin, hoşgörünün ve huzurun adresine yolculuk başlasın.

Keşmir için Vize işlemleri

House Boat

Keşmir seyahatinizle birlikte Hindistan seyahatinizi birleştirebilirsiniz. Çünkü Keşmir için Hindistan vizesine ihtiyacınız var. Vizeyi veren şirketlere başvurup alabiliriniz. Yurt dışında yaşadığım için burda ki bir şirkete başvurdum ve 10 gün içinde vize mi aldım. Bununla birlikte 600 tl ücret ödedim. Fakat vize alırken Keşmir’e gideceğinizi söylememeniz gerekmektedir.

Hindistan hükümeti turistlerin Keşmir’e gitmesine karşı ve güvensiz olduğunu söylüyor, bunlara inanmayın. Rezervasyonlarınızı Delhi üzerinden gösterip rahatlıkla Srinagara gidebilirsiniz.

Keşmir’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Keşmir’e direkt uçuş malesef yok. Pegasus Hava yolları ve Fly Dubai Hava yolları ile Delhi’ye gidebilir. Delhi’den de Spice jet ya da Indigo Hava yollarında Srinagara uçak biletinizi alabilirsiniz. Terminaller arası mesafe araba ile 15 dkdır. 400 rupiye araç bulabilirsiniz.

Keşmir için En Uygun Mevsim

Hindistan için en uygun Mevsim kış ayları ama Keşmir için en iyi mevsim ilkbahar ve sonbahar mevsimleri. Biz nisan sonunda gitmeyi tercih ettik.

Keşmir’in havası harikaydı. Hindistan biraz sıcaktı ama dert etmedik. Çünkü Hindista’nın düşük sezonu; ülke hem çok turist almıyor hem de otel, tur ve uçak biletleri daha ekonomik.

Nerede Kalınmalı?

Raddison Srinagar

Öneri olarak; Dal Göl’ü üzerinde bulunan House Boat’larda konaklayabilirsiniz. Biz temizliğinden emin olamadığımız için kalmadık ama gidip görünce kalınabilir olduğunu anladık.

Keşmir’de Gezilecek Yerler

Atölye Turları

Öncelikle söylemeliyim ki Keşmir halkı harika el becerilerine ve sanatsal yeteneklere sahip çalışkan bir halktır.

Keşmir Şal Dokuma Tezgahı

El dokuma halılar, el dokuması şallar, iğne oyaları ile tek tek işlenen kumaşlar, şallar ve kıyafetler, kağıdın hayat bulmuş hali harika paper macheler, ağaç oymacılığı ve bakır işçiliği ve bunun gibi pek çok zanaatı bulabilirsiniz.

Sanayi Devrim’i ile Dünya’nın pek çok yerinde yok olan bu kavram Keşmir’de ayakta durmaya çalışıyor ve bütün güzelliklerini bize sunuyor.

 

Dal Gölü

Nefes kesici bir güzelliğe sahip harika havası ve doğası ile bizlerle; bir yanı orman bir yanı karla kaplı Himalaya’larla pırıl pırıl parlıyor ve bize merhaba diyor. Otelimizden 10 dk mesafede olan güzeller güzeli göle tuk tuk ile ulaştık. Ama Keşmir Halkı bu küçük motorlu taşıtlara tuk tuk yerine auto diyor. Göle ulaştığınız da etrafında yürüyüş yapabilir daha sonra göl üzerinde Shikara adı verilen kayıklarla seyahat edip güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Sabah 5.30’da kurulan floating markette görülmeye değer.

Safa Kadal Köprüsü

Bu tarihi köprü nehrin iki tarafınıda birbirine bağlamış Hinduizm ve Müslümanlığı iç içe tutmuş bir yer. Bununla birlikte eski evlerde, eski mahallerde yaşayan insanların yaşantılarını izlemek için güzel bir buluşma noktası.

Ladakh Köyü

Srinagar’dan 10 saat uzaklıkta olan ve yünleri ile meşhur keçilerin yetiştiği, masmavi göllerin ve kahve rengi dağların birbiri ile buluştuğu güzel bir köy. Vaktim olmadığı için gezemedim ama siz gezerseniz memnun kalıcağınız güzel bir köy.

Gulmarg

Kayak tutkunları burayı tercih etmektedir. Kış aylarında Himalayalar’ın harika doğası ile birlikte kayak yapmak paha biçilemez bir duygu olmalı. Bununla birlikte ilk bahar aylarında çiçek bahçesini aratmayan harika manzarası ile görülmeye değer yerlerden bir tanesi.

Lale Bahçesi ve Moğol Bahçesi

Srinagar bahçeleri ile ün yapmış harika bir yer. Kuş sesleri ile birlikte yeşilin her tonu bizi karşılıyor. Bununla birlikte hayatımda ilk defa sürüler halinde uçan kartallarla tanıştım ve çok güzel bir duyguydu. Şehrin her yeri değişik kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Eğer kuş gözlemciliğini seviyorsanız Keşmir’e bayılıcaksınız.

Sevgili Rehberimiz Usman

Nasıl Gezmeli?

Keşmir şehir içinde ve şehir merkezine yakın yerlerde autoları kullanabilirsiniz.

Şehir dışındaki yerler için günlük taksiler kiralayabilirsiniz. Günlük ücreti 2000 Rupi ile 2400 Rupi arasında değişmektedir.

Atölyeler için rehber ayarlayabilirsiniz. Atölyeler genelde insanların evlerinin içinde, bireysel olarak bulmanız zor olabilir.

Ne Alınmalı?

Keşmir Şalları

Keşmir el emeği olan harika hediyelikler barındırıyor.

Ceviz ağacından oyma süs eşyaları, Paper Mache denilen rengarenk; kutular, vazolar,çanlar ve bunun gibi pek çok harika hediyelik eşyalar ve tabi bununla birlikte meşhur mu meşhur şallar.

Sevgili Nazır Bey’in dükkanına  girdiğiniz andan itibaren büyüleniyorsuz. Sahibi ve çalışanların ilgisini hep sizlerle ve Paper Mache hakkında herşey burada. En güzel şallar, takım elbiseler, kumaşlar 1842’den beri babadan oğla geçen bir  meslek bizlerle.

Sevgili Gulzar Bey’in ve oğlu Amir’in dükkanı  hem tarihi  bir yer olması hem de harika sohbetleri ve misafirperverlikleri ile sonsuza kadar saklamanız gereken el emeği şalları bulabileceğiniz bir yer.

Tanıştığımız bütün güzel insanlara kucak dolusu sevgi ve selamlarımı yolluyorum.

Ne Yemeli?

Hindistan Cevizli Kurabiye

Öncelikle söylemeliyim ki bir pastacı ve pastahane ürünleri düşkünü olarak Keşmir’in,
ekmekleri, hindistan cevizli kurabiyeleri, tatlı ve tuzlu diğer kurabiyeleri ve kekleri harika.
Mutlaka hepsini deneyin. Bu güzel ürünlerin yanına içilebilecek en güzel içicek de kahve ama bu kahve Keşmir’e özel çayı andıran içinde bol safran olan bir içecek.

Gelelim Yemeklere

Keşmir iklim olarak soğuk olduğu için yemeklerde bol bol et göreceksiniz. Baharatları biraz farklı olsa da tatları çok güzel.Ayrıca vejeteryanlar için de çok fazla seçeceğin bulunduğu geniş menülere sahipler.

 

Wazwan

Yenilmesi gereken lezzetlerden bazıları;

 • Wazwan
 • Rogan Josh: bir tür yahni
 • Yogurt Lamp Curry
 • Paneer Chaman: süt ile pişirilen peynir
 • Dum Aloo: domates soslu köfte
 • Nadroo Yakhni: lotus kökleri ve körili yoğurt sosu ile besleyici ve farklı bir lezzet

Keşmir’in güzeller güzeli doğası ve halkı sizleri bekliyor. Dünya‘da kaldı mı böyle yerler diyebileceğiniz, şaşırıcağınız, özlem duyacağınız ve birazda üzülüceğiniz ama harika bir mutlulukla evinize döneceğiniz güzel bir seyahat olucak sizler için.

 

Gezdik gördük, yedik içtik ve bir yazımızın daha sonuna geldik. Her anınızın çok güzel geçmesi ile sağlıcakla kalın.

 

 

 

Nida Kürşat Arat

6 Yorum
 1. Lale diyor

  çok güzel akıcı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık

  1. Nida Kursat diyor

   çok teşekkür ederim 🙂

  2. Nihat diyor

   Türkçe gördüğüm tek yazı olmuş. Teşekkürler, Amritsar’dan gidip Dramsala dan dönmek gibi bir şansımız olurmu acaba? 5 haftalık bir Hindistan gezisi yapacağım. Karadan otobüs veya tren ile ulaşım var mı? Biliyor musunuz?

   1. Nida Kursat diyor

    öncelikle merhabalar, yorumunuz için çok teşekkür ederim?? Biz Delhi’den Keşmir’e uçakla geçiş yaptık ve bence en güvenilir yol hava yolu; Hindistan kesinlikle düzenli ve güvenli bir ülke değil ve şehirler arası mesafeler hem çok fazla hem de doğru düzgün yol yok 2 saatlik yolu 5 ila 7 saat arasında gidebilirsiniz, diğer olumsuz bir faktör Keşmir’in çok dağlık ve yüksekte olması tabi bununla birlikte Pakistan ve Hindistan arasında paylaşılamamasıda çevresinde ki güvenlik önlemlerini arttırmış ve bu durum sorun haline gelmiştir. Biz Keşmir dışında Hindistan’ı şöförlü bir araba ile dolaştık çok ilginç bir deneyimdi ama Keşmir’e gitmek hem yorucu hem zorlu bu nedenle en doğru yol hava yolu. Başka sorularınız varsa lütfen sorun. İyi günler ???

 2. Nihat diyor

  Daha önce Hindistan’a gittim. Altın üçgen, Varanasi ve Goa’yı gezdim. Bu kez Sri Lanka dan başlayarak 3 ay da, karadan Türkiye’ye ulaşmayı planlıyorum. Planım da, 40saatlik tren yolculukları var. Ben macera için yollardayım. Bütcem de kısıtlı.
  Uçak sadece mecburiyetten, colombo chennai arasında kullanacağım. Eğer karadan gitme şansım olursa Keşmir i de plana dahil edebilirim. Teşekkürler

  1. Nida Kursat diyor

   Ben teşekkür ederim, size iyi yolculuklar; şansınız bol olsun??????

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.