Vizesiz Balkanlar Gezi Rotası – 1 Seferde 6 Ülke

8

Vizesiz Balkanlar Gezi Rotası - 1 Seferde 6 Ülke

Balkanlar Türkler için muazzam bir seyahat destinasyonu. Malum hem vizelerden hem de kur farklarından dolayı ciddi sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Vizesiz Balkanlar turları hem vizesiz olması hem Avrupa’ya göre daha ucuz olması hem de kültürel ve tarihsel yakınlıktan dolayı özellikle ilk kez yurtdışın çıkanların kolayca adapte olabilmesi için tercih edilmesi gereken bir bölge.

Balkanlar Avrupa gibi ulaşım açısından çok düzenli olmadığından bu ülkeleri araba kiralayarak ya da tur şirketleri ile gezmenizi öneririm. Aksi taktirde sadece bir kaç ülkeyi gezebilirsiniz. Otobüsle gezmek isteyenler bu linke göz atabilirler: Balkanlar İçin Otobüs Bileti Biz her zamanki gibi araba kiralayarak gezmiştik. Balkanlarda araba nasıl kiralanır ve nelere dikkat edilmeli ile ilgili yazımızı yakında paylaşacağız. Şimdi bu rotayı araba ile gezenler için bir derleyelim bakalım.

UÇAKLA VARIŞ ÜLKESİ

Balkan ülkeleri diğer ülkelere göre daha kolay ulaşabileceğiniz bir bölge. Birçok ulaşım şekli ile Balkanlar’ın çeşitli şehirlerine ulaşabilirsiniz. En rahat yol olan havayolu ulaşımı açısından özellikle İstanbul ve Ankara’dan onlarca sefer düzenleniyor ve yıl içinde sürekli kampanyalar yapılıyor. Ben İstanbul-Tiran-İstanbul olarak biletlerimi alıp, Tiran Havaalanında araba kiralayıp rotayı oluşturmuştum. Ama bu rotanın herhangi bir şehrine de bilet alıp aynı daireyi çizmeniz mümkün.

Genel Ülke Rotası: Arnavutluk – Makedonya – Kosova – Sırbistan – Bosna Hersek – Karadağ – Arnavutluk. ( Kosova çok da elzem değil bana göre. Başkent Priştine’de görülmeye değer hiçbirşey yok. Ama Prizren güzel bir şehir zamanınıza göre uğrayabilirsiniz.)

Eğer Sırbistan şimdilik kalsın biz Bosna Hersek’e ya da Karadağ’a direk devam edelim derseniz de bu sefer Kosova üzerinden direk Karadağ’a ya da Bosna Hersek’e geçmeniz gerekiyor.

 • Toplam Rota Uzunluğu: 1638 km
 • Gezilmesi Gereken Süre: 10 gün
  Vizesiz Balkanlar Gezi Rotası - 1 Seferde 6 Ülke
  Balkanlar Genel Rota
  Bölge 1: 
 • Güzergah Adı           : Tiran (Arnavutluk)- Struga – Ohri Gölü (Makedonya) – Tetova – Matka – Üsküp (Skopje)
 • Güzergah Uzunluğu: 135 km ( 2 sa 35 dk) (Tiran-Ohri) – 172 km (2 sa 40 dk) (Ohrid-Üsküp)

  Vizesiz Balkanlar Gezi Rotası - 1 Seferde 6 Ülke
  Tiran – Ohrid – Üsküp

Rotamızın ilk hedefi Dünya’nın en güzel göllerinden biri olan Ohrid Gölü. Yol üzerinde Meşhur Elbasan Tava’nın çıktığı yer olan Arnavutluk’un Elbasan şehrine de uğrayabilirsiniz. Ohrid‘e de hemen varmadan önce kıyının karşı tarafındaki Struga kasabasına da bir gidin derim. Ayrıca Ohrid gölü ile ilgili rehberimiz de yayında: Ohrid Gölü

Sonrasında Makedonya’nın güzel başkenti Üsküp’e doğru devam ediyoruz. Üsküp’e 2 ayrı yol üzerinden gidebilirsiniz. Eğer Makedonya’nın diğer ünlü şehri olan Manastır (Bitola) şehrini görmek isterseniz yolunuzu azıcık daha uzatıp sonra Üsküp’e geçebilirsiniz. Buraya uğramayacaksanız normal yol üzerinde Tetova (Kalkandelen) şehri de bulunuyor.

Üsküp’e varmadan önce ünlü Matka Kanyonu’na da uğrayıp devam etmeniz daha mantıklı ama yok biraz dinlenelim otelde ertesi gün gidelim derseniz zaten çok uzak değil. Üsküp merkezden hem otobüsler ile hem de kendi aracınız ile ulaşabilirsiniz.

     Bölge 2

 • Güzergah Adı           : Üsküp (Makedonya) – Niş (Sırbistan) – Belgrad (Sırbistan)
 • Güzergah Uzunluğu: 210 km ( 2 sa 24 dk) (Üsküp-Niş) – 238 km (2 sa 44 dk) (Niş-Belgrad)
Vizesiz Balkanlar Gezi Rotası - 1 Seferde 6 Ülke
Üsküp (Skopje) – Niş -Belgrad

Bu güzergah biraz yorucu. Hem yollar açısından biraz sıkıntılı hem de arada görmeye değer bir kasaba/şehir olmadığından dolayı bu tur boyunca en çok sıkılacağınız kısım olabilir. Önce Sırbistan’ın küçük ama şirin şehri olan Niş’e ardından Balkanların en büyük ve gece hayatının doruk noktası şehri Belgrad’a doğru devam edeceğiz.

 Bölge 3

 • Güzergah Adı           : Belgrad (Sırbistan) – Novi Sad (Sırbistan) – Zvornik(Bosna Hersek)- Saraybosna ( Bosna Hersek) – Mostar (Bosna Hersek)
 • Güzergah Uzunluğu: 94 km ( 1 sa 10 dk) (Belgrad-Novi Sad) – 270 km (5 sa 12 dk) (Novi Sad-Saraybosna) – 129 km (2 sa 15 sk) (Saraybosna – Mostar)
  Vizesiz Balkanlar Gezi Rotası - 1 Seferde 6 Ülke
  Belgrad – Novi Sad – Saraybosna – Mostar

  Genel olarak Balkanların en çok merak edilen şehirlerinin bir arada olduğu güzergah.  Adı çok duyulmasa da muhteşem bir mimariye ve gece hayatına sahip olan Novi Sad şehrini görmek istemezseniz yolunuz 70 km daha kısalacak ama bence bu şehri görmeniz gerek. Sonrasında Saraybosna ve Muhteşem Osmanlı köprüsüne evsahipliği yapan Mostar’ı görmek herhalde herkesin aklındadır.

Bölge 4

 • Güzergah Adı           : Mostar (Bosna Hersek) -Herceg Novi(Karadağ)- Perast (Karadağ) – Kotor (Karadağ) – Budva (Karadağ) – Sveti Stefan (Karadağ) – Petrovaç(Karadağ) – Bar(Karadağ) – Shkodra(Arnavutluk) – Tiran(Arnavutluk)
 • Güzergah Uzunluğu: 153 km ( 2 sa 33 dk) (Mostar – Herceg Novi) – 83 km (2 sa 9dk) (Herceg Novi – Bar) – 143 km (2 sa 39 sk) (Bar-Tiran)
Vizesiz Balkanlar Gezi Rotası - 1 Seferde 6 Ülke
Mostar – Kotor – Budva – Tiran Güzergahı

Benim gözümde bu rotanın en güzel bölümü. İşin için deniz girince gerçekten bambaşka bir atmosfer oluyor. Karadağ’ın Adriyatik kıyısında öyle güzel şehirleri ve kasabaları var ki, her birinde günlerce vakit geçirmek isteyeceksiniz. En önemli kısım olan Herceg Novi ve Bar arası sadece 84 km ama Perast, Kotor, Budva, Sveti Stefan, Petrovaç ve Bar kasaba / şehirlerinin her birini güzelce gezmelisiniz. Özellikle Dubrovik’i aratmayan Kotor ve o bölgenin en şirin kasabası olan Perast’a bayılacaksınız. Son durağımız olan Bar’dan sonra İşkodra üzerinden Tiran’a geri dönüyoruz. Bu güzergah ile ilgili her bir yerin rehberini ve yol – araç kiralama ile ilgili ayrı bir yazıyı yakında sitemizde paylaşacağız. Şimdilik takipte kalın.

Önceki İçerikBenzersiz Bir Dünya Mirası – Safranbolu Gezi Rehberi
Sonraki İçerikAdana Gezi Notları – Nisan’da Adana Bir B’AŞK’A
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

8 YORUMLAR

 1. Rotanızı çok beğendim bu yaz bizde bu rotayı ailecek yapmayı planlıyoruz. Emeğniz için teşekkürler
  Merak ettiğm bir konuyu danışmak isterim arnavut plakalı kiralık araç ile rotadaki tüm ülkelere kolayca giriş yapmak için araç için ek belge gerekiyor mu ve herhangi bir ülkede araç ile ilgili herhangi bir sorun yaşadınız mı

  • Çok teşekkür ederim. Araba şirketinden şirketine değişiyor. Bazı ülkeler Bosna Hersek ve Sırbistana izin verirken bazıları izin vermiyor. Diğer ülkelerde sıkıntı yok yanılmıyorsam sadece arada bir ülkede ekstra bir miktar vergi harcı gibi birşey ödüyorsunuz kapının yanındaki binada. Onu da yönlendirirler zaten. Siz kiralayacağınız şirkete herşeyi önceden söyleyin.

 2. Merhaba, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Gerçekten çok iyi olmuş rota. Biz de arkadaşlarla Haziran ayında aynı rotayı yapmayı planladık. Ancak araba kiralama şirketlerinin çoğu Sırbistan’a giriş izni vermiyor. Siz hangi şirketten kiralamıştınız? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂 Çok araştırdım çünkü ama maalesef bulamadım tüm ülkelere izin veren bir şirket…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here