Urla’da 1 Gün Geçirmek | İzmir Gezi Rehberi

Urla’da 1 Gün Geçirmek | İzmir Gezi Rehberi

Bu yazımda yaz tatilinde Ege bölgesini tercih edenlere bir öneri olarak  “Urla” dan bahsedeceğim. İzmir’in ilçelerinden biri olan Urla’nın nüfusu 69 binlerdedir. İzmir tatil rotanıza Urla’yı eklemek isterseniz Çeşme ile Seferihisar arasında ki boşluğa burayı ekleyebilirsiniz. Urla’ da 1 gün de hem denize girip hem gezebileceğiniz detayları Urla’da 1 Gün Geçirmek | İzmir Gezi Rehberi yazımın devamında anlatıyor olacağım.

Urla'da 1 Gün
Urla’da 1 Gün

Urla’da Gezilecek Yerler

Çeşme  – Seferihisar arası bir kaçamak daha yapmayı düşünürseniz Urla’yı araya ekleyebilirsiniz. İzmir’de hep adımızı duyduğumuz ilçesi Urla da gezilecek yerlere bir bakmamız gerekirse şu şekildedir.

Urla Sanat Sokağı – Urla’da 1 Gün

Urla sanat sokağı Urla çarşıda bulunmaktadır. Sanat sokağında el emeği ürünleri ve Urlanın meşhur şaraplarının satıldığı dükkanları görebilirsiniz. Ayrıca sokakta oturmaya uygun güzel kafelerde bulunuyor. Küçük bir sokak ve bence Urlanın en sevdiği yeri burası. Çarşı merkezden başlayıp sokak sonunda Urla Devlet Tiyatrosuna kadar süren çok uzun olmayan bu sokağı listenize ekleyebilirsiniz. Devlet tiyatroları oyunlarının çok keyifli olduğunu düşünürsek tiyatro döneminde giderseniz burada bir oyun izleyipte dönmek bir seçenek olabilir. Sokak içerisinde özenle hazırlanmış evler ve dükkanların önünde fotoğraf çekinmeyi de unutmamalısınız.

Urla'da 1 Gün
İzmir Gezi Rehberi|Urla Sanat Sokağı

Urla İskele

O hep gördüğümüz güzel balık restoranları ve önünde sandalların sıralı olduğu manzara hiç kuşkusuz Urla’da olmalı. Akşam saatlerinde gelirseniz balık restoranlarının dolu olduğunu görebilirsiniz. Keyifli zaman geçirmek için ideal bir yer. Fotoğraf çekinmeyi de unutmamalısınız 🙂

Karantina Adası

Urla iskeleye geldiğinizde karşınızda upuzun yol ve karşısında Karantina adası olduğunu fark edeceksinizdir. Bu ada ziyarete açık değildir. 18.yy da bazı bulaşıcı hastalıklarla sebebiyle hastaların getirildiği bir adadır. İzlerken yeşillikler içinde bir ada olduğunu ve hastalıkla mücadelede insanlara bir nefes olması için oluşturulduğunu anlıyorsunuzdur.

Urla Bağ Evleri – Urla’da 1 Gün

Alternatif olarak 1 günden fazla kalmanız durumunda Urla’da bulunan bağ evlerini de gezebilir ve şarap tadımları yaparak alışverişinizi yapabilirsiniz. Bizim yeterli zamanımız olmadığını için uğrayamadık fakat merkezden uzak denize giderken Altınköy, Demircili plajlarına yol üstünde bağ evleri tabelalarını ve kendilerini görebilirsiniz.

Urla’da Ne Yedik?

Urla’da yemeği çarşı merkezinde sanat sokağının girişinde ki Şafak lokantasında tercih ettik. Şafak lokantası köklü bir esnaf lokantasıdır. İçeri girdiğinizde her yerde fotoğraf olduğunu fark edeceksiniz. Urla’da tercih edilen bir yer olduğunu anlıyoruz. Buranın bir tatil yeri olduğunu düşünürsek fiyatlarda çok uçuk değildi. Lezzetlerde baya iyiydi. Biz biraz geç gitmiştik ama siz erken giderseniz güzel zeytinyağlılarından da tadabilirsiniz 🙂

Urla’da Nerede Denize Girilir?

Urla’da kısıtlı zamanınız bulunuyorsa ve 1 günlük olarak rotanıza eklediyseniz elbette o günü denize girerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Deniz için Altınköy, Çeşme altı, Demircili Plajı ve Melengeç beach seçenekler olabilir. Ben de Urla’da 1 gün geçirmek konseptiyle gezdiğimden bir seçim yapmam gerekti ve tercihimi öncelikle Altınköyden yana kullandım. Demircili plajının ulaşımının biraz sıkıntılı olduğunu duyduğundan tercih etmek istemedik. Melengeç beach da özel bir beach olduğundan tüm günümüzü denizde geçirmeyeceğimizden tercih etmedik. Altın köye rotamıza çevirdik.

Altınköy plajına gidiş yolunun çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Ağaçlar içerisinde yemyeşil bir manzara ile gittik. Bağ evlerinden bahsetmiştim bu yol üstünde de bağ evleri bulunmaktaydı. Altınköy’e giriş yaptığınızda bir tatil köyüne giriş yapmış hissine kapılıyorsunuz. Buranın bir halk plajı olduğundan şüphe ederek ilerliyorsunuz fakat yolun sonuna geldiğinizde plaja varmış oluyorsunuz.

Altınköy plajına geldiğinizde ister plajın ücretsiz alanlarına yerleşerek gününüzü geçirebilirsiniz isterseniz özel bir tesis bulunuyor tesisin şemsiye şezlong alanını kullanarak ve ya piknik alanları mevcut gün boyu masa kiralama bu alanı kullanabilirsiniz. Biz ücretsiz alanları kullanmayı tercih ettik genel olarak rüzgarlı bir alan olduğundan şemsiye kullanmanın çok kolay olmadığını belirtmeliyim.

Urla'da 1 Gün
İzmir Gezi Rehberi | Altınköy Plajı – Urla’da 1 Gün

Altınköy denizi çok temiz, cam gibi ve kum plajdır. Deniz çok keyifli fakat fazla soğuk, rüzgar sebebiyle temiz ve soğuktu .

Altınköyde plajından sonra zaman geçirmek için Çeşme altına geçiş yaptık. Çeşme Altı Urla limanla aynı sırada araçla fazla uzak sayılmayacak bir konumdadır . Çeşme altında geniş bir plaj alanı bulunmamaktadır. Genelde urla sakinlerinin evlerinin önünde denize girdiğini gözlemledik. Denizi Altınköy’e göre daha sıcak hafif dalgalıydı. Çeşme altının denize girmekten çok akşam denizde karşı mekanlarda oturulmak üzere tercih edilmesi daha mantıklı olabilir.

Bu yazımda size Urla da 1 günde ne yapılır hakkında bilgi vermiş oldum.Son yazım Dalyan Tekne Turu yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Soru ve önerileriniz için instagram hesabım @didemgeziyor

Sevgiler 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.