Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler – Ekonomik Seyahat

0

ÜCRETSİZ GEZMEYE KİM HAYIR DİYEBİLİR 🙂

Seyatlerimizi planlarken hesapladığımız ana kalemlerden biri de şehir içi ulaşım kısmı oluyor. Başta Avrupa olmak üzere birçok turistik şehirde toplu taşıma sisteminin gelişmişliği sayesinde şehrin dört bir yanını rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Kimi şehirlerde bu kur farkından ve ülkedeki yaşam pahalılığından dolayı bize göre pahalı bir seçenek olsa da kimi şehirlerde halkı toplu taşımaya daha çok çekmek amacı ile çok ucuz hatta ücretsiz olabiliyor. İşte bu şehirleri biz daha çok seviyoruz. Peki, bu şehirler hangileri gelin beraber bakalım. İşte Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler. Bu şehirlere ulaşmak için ve ucuz bilet nasıl bulabiliriz diye merak ediyorsanız daha önceki ilgili yazıyı paylaşıyorum. Ucuz Bilet Bulma Rehberi

Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler - Ekonomik Seyahat
Luxemburgh – Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler

  AVRUPA’DA ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMA 

1-  Lüksemburg

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg‘un 600.000 civarı bir nüfusu var. Ancak gerek çevre ülkelerden gerek Lüksemburg‘un diğer köy ve şehirlerinden 400.000’e yakın insan her gün başkent Lüksemburg‘a geliyor. Bunlara şehri gezmeye gelen turistler de eklenince şehir merkezi ve çevresinde ciddi bir trafik yoğunluğu oluyor. Lüksemburg‘da hali hazırda 20 yaş altındakiler için toplu taşıma ücretsiz,  geri kalan halk ve turistler ise 2 saat sınırsız toplu taşıma yolculuğu için toplam 2 Euro ödeniyor. Not:Önümüzdeki yaz toplu taşıma herkes için ücretsiz olacak.

 

2 – Fransa

İsmini 2. Dünya Savaşında yaşanan kahramanlık hikayesi ile duyduğumuz Dunkirk şehri de toplu taşımanın ücretsiz olduğu şehirlerden. 200.000 kişinin yaşadığı bu şehirde tüm otobüsler ücretsiz.

Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler - Ekonomik Seyahat
Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler

Fransa‘nın Marsilya şehrine 20 km uzaklıkta bulunan Aubagne kasabası gerek mimarisi gerekse Fransız kültürünü yansıtması açısından görülmesi gereken yerlerden. Civarındaki 12 kasaba ile birlikte 101.000 insanın yaşadığı bu bölgedeki tüm toplu taşıma araçları ücretsiz. Önce otobüs ile başlayan ücretsiz ulaşım imkanı sonra tramway ve tren-tramwaylar için ücretsiz hale getirildi. Durkirk‘in başlattığı bu akıma Aubagne dışında farklı şekillerde Castres, Chateauroux, Colomiers, Compiegne, Gap, Libourne, Noyon, Toulouse, Vitre şehirleri de katıldı. Bunların bazıları 65 yaş üstüne bazıları da belirli yaş aralıklarına ücretsiz hizmet veriyor.

3- Estonya

Talin‘in toplu taşımanın tamamen ücretsiz olduğu ilk başkent olarak tarihe geçti. Sadece 2 euro değerinde bir kart alıp dilediğiniz sürece ve dilediğiniz miktarda kullanabiliyorsunuz. Bilmeyenler için Talin‘in aynı zamanda şehir çapında ücretsiz wifi hizmeti veren ilk şehir. Sosyal devlet anlayışının sonuna kadar hakkının verildiği bir şehir.

4- İngiltere

Manchester, Birleşik Krallık bünyesinde bulunan şehirler arasında en çok turistin ziyaret ettiği ve bilinen şehirlerden biri. Özellikle maç izlemek için bile birçok turist bu şehre akın akın geliyor. Metroshuttle adını verdikleri 3 otobüs hattını ücretsiz yapan belediye her 10 dakikada bir ring seferler koyarak şehrin birçok önemli noktasına ulaşmanızı sağlıyor. Manchester şehri dışında Dewsbury‘de ücretsiz otobüsler hizmete girdi. Bu otobüs ile şehirdeki kilit noktalara ulaşım ücretsiz. Huddersfield ve Wakefield kasabalarında da toplu taşıma aynı şekilde ücretsiz.

5-  Belçika

Avrupa’da ücretsiz toplu taşıma hareketini ilk başlatan ülkelerden biri olan Belçika, Hasselt şehrinde bu uygulamayı 2006’dan 2014’e kadar ücretsiz uyguluyordu. Ancak belediye başkanının değişmesinden sonra 60 centlik bir ücret getirilmiş. Herşeye rağmen halen çok ucuza geliyor.

Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler - Ekonomik Seyahat
Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler

6- Bulgaristan

Bulgaristan‘ın dağ kasabası olan Samokov şehri özellikle kış turizmi açısından önemli yerlerden. Hem burada yaşayan 27.000 kişiye hem de 2008’den itibaren tüm ziyaretçilere toplu taşıma hizmeti ücretsiz sunulmaya başlandı.

7- Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti‘nin kış turizm merkezlerinden olan Frýdek-Místek şehrinde 2011 yılından itibaren toplu taşıma herkes için ücretsiz hale getirildi. Şehir merkezinin yanı sıra  meşhur Beskydy dağına da ücretsiz ulaşım imkanı bulunuyor. Sonraki yıllarda Strakonice ve Valašské Meziříčí şehirleri de bu akıma katılarak şehir merkezinde ücretsiz toplu taşıma hizmetine başladı.

8- Danimarka

Sosyal Devlet anlayışının en iyi uygulandığı ülkelerden biri olan Danimarka‘da Ærø adasında ve Læsø şehrinde toplu taşıma ücretsiz. Ayrıca Ikast şehrinde 3 otobüs rotası da toplu taşıma ücretsiz.

9- Faroe Adaları

Avrupa’nın doğası ile kendine hayran bırakan küçük ülkesi Faroe Adaları’nın Tórshavn şehrinde de 2007 yılından beri toplu taşıma ücretsiz. Çevre dostu kentler programı kapsamında sürdürülen bu hizmetten inanılmaz bir verim sağlanmış durumda

10- Finlandiya

Aland eyaletinin başkenti olan Mariehamn‘da Röde Orm ( Kızıl Yılan ) isimli firmanın otobüsleri hem yaşayanlar hem de ziyaretçiler için ücretsiz.

11- Yunanistan

Attica eyaletinde bulunan 34 belediye ücretsiz toplu taşıma imkanı sunuyor. Belediyelerin listesi ve kapsamı ile ilgili detaylı bilgiyi ilgili bağlantıda bulabilirsiniz. Belediye Listesi

12- İtalya

İtalya‘nın en kuzey ucu ve Liechtenstein ülkesine komşu olan Livigno kasabası yine toplu taşımanın ücretsiz olduğu yerlerden.

Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler - Ekonomik Seyahat
Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler

13-  Litvanya

Litvanya‘nın küçük şehirlerinden biri olan Skuodas 2015’ten itibaren ziyaretçilerine ve yerlilerine ücretsiz toplu taşıma hizmeti sunmaya devam ediyor.

14- Norveç

Norveç‘in güneyinde bulunan Fredrikstad şehrinde bulunan Glomma nehrinde feribot seferleri ücretsiz. Detaylı bilgi için: Fredrikstad Feribot Hizmeti

Norveç‘in muhteşem başkenti Oslo‘da ise çok özel bir ücretsiz hizmet var. 1913 yılından beri çalışan eski tramvay her ayın ilk pazar günü ücretsiz çalışıyor.

15- Polonya

Polonya toplu taşımanın en ucuz olduğu ülkelerden. Birçok şehir ve kasabada da yerli yabancı öğrencilere (Erasmus da dahil) ve yaşayanlara toplu taşıma ücretsiz. Aşağıda tüm şehirlerin listesi bulunuyor.

Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler - Ekonomik Seyahat
Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler

16 – Slovenya

Slovenya‘nın 35 bin nüfusu ile 6. büyük şehri olan Velenje‘de 6 farklı rotada ve 15 dakikalık aralıklarla çalışan otobüsler ücretsiz. Şehir ayrıca BICY adı verilen bisiklet kiralama hizmeti de sunuyor. Tek yapmanız gereken BICY uygulamasını indirmek.

17- İsveç 

Kuzeyin en güzel ülkelerinden biri olan İsveç sosyal devlet anlayışını en iyi uygulayan ülkelerden biri. Ancak ülkede ulaşım özellikle dışarıdan gelenler için cidden çok pahalı. Bazı küçük belediyeler kendi çaplarında ücretsiz toplu taşıma hizmeti vermeye çalışıyor. 25 bin nüfuslu Avesta Belediyesi ücretsiz otobüs hizmetini vermeye devam ediyor.

Hallstahammar ve Ockelbo Belediyeleri de toplu taşımayı ücretsiz veren yerlerden. Övertorneå Belediyesi ise 2001’de başlattığı ücretsiz hizmeti şu an aylık 100 SEK gibi bir düşük ücretle sağlamaya devam ediyor.

18 – Ukrayna 

Doğu Ukrayna’da bulunan Energodar şehrinde tüm toplu taşıma ücretleri hizmetsiz. Avrupa’nın en büyük nükleer tesisinin bulunduğu bu şehirde hizmet Zaporizhia Nükleer Enerji Santrali tarafından sağlanıyor.

DİĞER ÜLKELERDE ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMA 

1- Malezya – Ücretsiz Toplu Taşıma

Başkent Kuala Lumpur son yıllarda çevre dostu programları ile adından sıklıkla bahseden yerlerden. Şehirde 41 otobüs ücretsiz ulaşım imkanı sağlıyor. Bu otobüsler ayrıca çevre dostu ve wifi imkanı da sunuyor. Her 5 dakikada bir çalışan bu otobüsler sabah 6’dan akşam 11’e kadar çalışıyor. Detaylı bilgi için: KL Ücretsiz Otobüsler

Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler - Ekonomik Seyahat
Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler

Kuzey Malezya‘nın güzel şehri George Town‘da da ücretsiz toplu taşıma imkanı mevcut. MBPP Rapid Penang CAT isimli hattan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

2- Tayvan

Tayvan‘ın 3 milyonluk şehri Taichung‘da 10 km’ye kadar toplu taşıma ücretsiz. Şehirde alacağınız bir elektronik kart sayesinde bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Otomatik olarak kartı okuttuğunuzda, otomat gideceğiniz ve ineceğiniz yer arasındaki mesafeyi ölçüp ona göre ücretsiz ya da ücretli olarak yararlanabiliyorsunuz.

3- Avustralya 

Avustralya‘nın Syndey‘den sonra en popüler şehri olan Melbourne‘de Bazı Tramway bölgeleri ücretsiz.  Queen Victoria Market Victoria Harbour in Docklands – Spring Street –  Flinders Street Station ve Federation Square arasındaki bölgede tramwaylar ücretsiz çalışıyor.

Perth şehrinde de Ücretsiz Tramway Bölgesi bulunuyor. Brisbane şehrinde loop adı verilen daire şeklinde rota çizen 2 adet ücretsiz hat bulunuyor.

4- Brezilya

  • Agudos, Anicuns, Eusebio,Holambra, Itatiaiuçu, Ivaipora, Marica, Mount Carmel, Paulinia, Pitanga, Porto Real, Potirendaba, Volta Redonda,
    şehir ve kasabalarında ücretsiz toplu taşıma hizmeti veriliyor.

5- Canada

Saint-Joseph-du-Lac kasabasında tüm otobüsler ücretsiz, Winnipeg şehrinde ücretsiz bir otobüs hattı varken, Calgary‘de tüm CTrain seferlerinin ücretsiz olduğu bir bölge bulunuyor.

6- ABD

Amerika‘nın birçok şehrinde farklı yöntemlerle bu hizmetler uygulanıyor. Kimi servisler belli yaş aralıklarına kimisi belli hatlar ya da servisler şeklinde kimisi de belli bölgelerde uygulanıyor. Tüm şehir ya da yerleşim yeri çapında ve herkese yönelik olarak ücretsiz toplu taşıma hizmeti çok az.

Akron Arkansas Avon Baltimore

Boston  Bozeman Breckenridge

Cache Valley Chapel Hill Clemson

Columbus Commerce Corvallis Crested Butte

Hanover Hawaii Iowa Island County Kansas City

Miami Missoula Niles North Central New Mexico

Park City Pittsburgh Presidio Salt Lake City

Savannah Summit County Tacoma

The Staten Island Ferry  Vail  Watauga County

West Memphis  Whidbey Island

TÜRKİYE’DE ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMA

Ovacık 

Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler - Ekonomik Seyahat
Ücretsiz Toplu Taşıma Hizmeti Veren Şehirler

Maalesef ülkemizde ücretsiz toplu taşıma imkanını sunan tek yerleşim yeri Ovacık. Son zamanlarda adını birçok alanda yapılan radikal uygulamalarla duyduğumuz Ovacık’ta son 4 yıldır toplu taşıma da ücretsiz olarak uygulanıyor. Dileriz benzer uygulamaları daha birçok belediyemizde görebiliriz.

Önceki İçerikParis: Her Zaman Güzel Bir Fikir!- Paris Gezi Rehberi
Sonraki İçerikParis Disneyland – Dünyadaki Harikalar Diyarı 101
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here