Paris Disneyland – Dünyadaki Harikalar Diyarı 101

0

Başka Bir Boyuta Açılan Kapı:

Paris Disneyland

Herkesin özellikle benim gibi sokaklarda hava kararana kadar oyun oynayan son jenerasyonun en güzel boş zaman aktivitesi televizyon başında oturmak ve sevdiğimiz çizgi filmlerin saatini beklemekti. Winnie the Pooh, Duffy Duck, Mickey Mouse ve her küçük kızın severek izleyeceği Pamuk Prenses ve yedi cüceler, uyuyan güzel ve niceleri.. peki bu yaşa geldik bıraktık mı izlemeyi asla..hepimizin yıllarca Disney olarak okuduğu Walt Disney yapımcılığın yaratmaya devam ettiği birçok animasyonu hala severek izleyenler vardır aramızda eminim.. Oyuncak Hikayesi, Ratatoille ve Yukarı Bak bunlardan sadece birkaç tanesi.

Dünyadaki Harikalar Diyarı - Paris Disneyland
Dünyadaki Harikalar Diyarı – Paris Disneyland

Dünyanın en büyük eğlence parkı olan Disneyland var bugünkü yazımızda.. dünyada sadece birkaç şehrinde bulunuyor Hong Kong , Los angeles ve Paris gibi.. Uzun zamandır hayalim olan bu masal dünyasına gitme şansını bu sene buldum.. Orada bulunduğum saatler boyunca çocukluğuma döndüğüm, sürekli gülümsemekten ve duygulanmaktan kendimi alamadığımı itiraf etmek istiyorum.. Yapılacaklar listelerinde Disneyland olan arkadaşlar okumaya devam etsinler o zaman.. Disneyland’a nasıl gidilir? Ne yapılır? Bunlara geçelim..

Disneyland’a Nasıl Gidilir?

Elimizde iki tane seçeneğimiz var. Birincisi herhangi bir tur şirketleriyle gitmek.. Yıl boyunca sadece Disneyland turu yapan yada Paris’e giden bir tur bulabilirsiniz. Ben geçen yıl gittiğim Benelüks-Paris turunda bu güzel Dünya’ya gitme şansına kavuştum.. Hatta bu tura katılmanın başlıca nedeni bu diyebilirim. Tur programımızda Paris’te 3 gün konaklamamız vardı ve bir gün sadece ekstra tur olarak Disneyland gezisi vardı. İkinci seçenek olarak ta Paris’e yolunuz düşerse, metro hattındaki Kırmızı Line’daki (RER A) herhangi bir duraktan Marne-la-Valle yönüne gidip son durak olan Disneyland’a ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Paris‘te kullanabileceğiniz ulaşım kartları ve fiyatlarına aşağıdaki linkten okuyup ulaşabilirsiniz.

Ulaşım Kartları – Dünyadaki Harikalar Diyarı – Paris Disneyland

Paris Disneyland’de Ne Yenir?

Öncelikle Disneyland’ın 2 parklık girişine euro 8.03 iken 125 euro vermiş biri olarak orada
yemek yeme fikrine çok uzaktık.. Restaurantların epey pahalı olduğu gerçeğini yaptığım
araştırmalara dayanarak ta rahatlıkla söyleyebilirim.. Zaten parka girdiğiniz anda hangi
oyuna girsek düşüncesinden dolayı bu konu aklınıza gelmeyebilir bile. Ama Fransız insanı
bunu da çözmüş gibi..

Oyunlar arasında gezerken insanların küçük bavullar taşıdığını
gördük bilin bakalım ne var içinde ..Sandviç ve bir sürü atıştırmalık.. O anda otelin
kahvaltısından kalan kruvasanları neden çantama koymadığımı sorguladım sanırım
Disneyland’a atıştırmalık sokmak problem değil.. Gerçi girdiğimiz oyunları
düşündüğümde özellikle de yetişkin oyunlarında midemizi tıka basa doldurmamamız
gayet mantıklıydı..

Paris Disneyland - Dünyadaki Harikalar Diyarı 101
Disneyland Paris

Paris Disneyland Biletleri Hakkında

Disneyland Paris, Disneyland Park ve Walt Disney Studios olmak üzere 2 parktan
oluşuyor. Girmek istediğiniz bu iki parktan birini yada her ikisini seçebilirsiniz. Bununla
birlikte çeşitli bilet seçenekleri de mevcut.. Tek giriş, çoklu giriş ve yıllık biletler gibi.. Tek
park ve 2 park biletlerindeki fiyatlar birbirine yakın olduğu için (100€ – 125€ ) 2 parkı içeren bileti seçmenizi öneririm.. Biletinizi alıp heyecana kapılıp içeriye koşturmadan girişte içinde 2 parkın haritasının da bulunduğu broşürlerden almayı unutmayın..

Bu Haritada oyunlar 3 gruba ayrılmış; Sadece çocuklar, aile ve yetişkinler için. Oyunlar renkli simgelerle işaretlenmiş.. Kısıtlı zamanınız varsa istediğiniz oyunlara bu büyük dünyada kaybolmadan kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer benim gibi adrenalin peşindeyseniz yetişkin oyunlarına öncelik vermenizi öneririm.. Fastpass’ınız (önceden dolaşıp oyunlara yapılan rezervasyon) varsa ve kuyruklarda da şansınız yaver giderse 2 parktaki tüm yetişkin oyunlarını bir günde bitirebilirsiniz..

Ben tur ile gittiğim için 125€ vermiştim fakat siz isterseniz biletinizi online alabilirsiniz. Öncelikle bilet almak için şu siteye giriş yapın. Disneyland Biletleri için Tıklayın

Giriş yaptıktan sonra karşınıza ilk adım olarak bilet seçenekleri çıkacak. 1 gün bileti, 2 gün bileti, Süper Fastpass bileti, servis+bilet şeklinde seçenekler var ve ona göre de fiyatlandırmalar düzenleniyor. Hadi şimdi size hayali bir bilet alalım. Genelde en çok tercih edilen 1 gün bileti tercih ediliyor.

Siteyi açtınız. 1 gün bileti için ‘1 Day’ seçeneğini seçtiniz. Daha sonra karşınıza takvim çıkıyor. Gideceğiniz günü seçtiniz. Daha sonra karşınıza kaç kişi olacağınıza dair soru geliyor. Onu da seçtiniz. Ve geldiniz dananın kuyruğunun koptuğu yere. İki seçenek var burada 1 gün 1 park mı seçeceksiniz yoksa 1 gün 2 park mı buna karar vermelisiniz. Eğer ben tek parkı görmek istiyorum derseniz ‘Magic 1 day 1 park’ işaretleyebilirsiniz. Ama eğer derseniz ki hayır gitmişken ikisini de göreyim ‘1 day 2 park’ seçeneğini işaretliyorsunuz. Şu an 1 gün/1 park seçeneği 69€ iken 1 gün/2 park bileti 89€. Artık tercih sizin ?

Denemeniz Gereken Oyunlar ise;

İki parkta da oyunlar bölge bölge ayrılmış.

 • Uzay maceralarına katılabileceğiniz Discoveryland,
 • Amerikanın Vahşi Batısı’na adım atabileceğiniz Frontierland,
 • Çocukluğumuzu beraber geçirdiğimiz çizgi film kahramanlarının bulunduğu Fantasyland gibi..

Her bölge ayrı bi dünyaya açılıyor diyebilirim. Peki denemeden geçmememiz gereken ve sıralarda saatlerce beklemeye değecek oyunlar hangileri? Aşağıdaki oyunlar parkta geçirdiğim süre içinde denediklerim ve tabiki size şiddetle önerdiklerim..

Paris Disneyland - Dünyadaki Harikalar Diyarı 101
Disneyland Paris

Disneyland Park

Adventureland

 • Indiana Jones and the temple of Peril,
 • Pirates of Caribbean

Frontierland

 • Big thunder mountain

Fantasy Land – Paris Disneyland

 • it’s a small world

Discoveryland

 • Star Tours: l’aventure continue,
 • Star Wars Hyperspace Mountain
Paris Disneyland - Dünyadaki Harikalar Diyarı 101
Disneyland Paris

Walt Disney Studios

Backlot –  Paris Disneyland

 • Rock n Roll coaster starring Aerosmith

Production Courtyard

 • The Twilight Zone of Tower of Terror

Toon Studio

 • Ratatoullie: L’aventure Totalement Toquée De Remy
Paris Disneyland - Dünyadaki Harikalar Diyarı 101
Disneyland Paris

Oyundan oyuna koşarken saat tam 17:00’de ana caddede gerçekleşen tüm çizgi film kahramanlarını görebileceğimiz bol müzikli ve danslı geçit törenini kaçırmayın.. Çocuk ruhlu, eğlenmeyi bilen biriyseniz, hayatınızın en güzel gününü burada geçirebilirsiniz. Bir yetişkin olsanız bile parka girdiğiniz andan itibaren gülücükler saçacak, nereye bakarsanız bakıp çocukluğunuza dönecek ve bu parktan çıkmak istemeyeceksiniz.

Ayrıca Paris‘te nereler gezilmeli? Ve neler yapılmalı? Diye sorarsanız Paris Gezi Rehberi yazısının linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Paris Gezi Rehberi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here