Termal Turizmi Rehberi – Karadeniz’in En Güzel Kaplıcaları

0

Termal Tatili Nerede Yapılır? – Termal Turizmi Rehberi

Yaz aylarının yoğunluğu ve enerjisinden sonra gelen kış dönemi hepimizi bir nebze sakinleştirmiş durumda. Havaların soğuması ile birlikte çoğumuzun evlerimizde veya kapalı alanlarda vakit geçirme isteği daha da artıyor. Benim gibi çok üşüyen biri ise bu durum işte tam bir kabus. Peki canımız sıkılıyor, ama dinlenme ihtiyacımızda var diyor isek! İşte bu nokta da güzel ülkemin bizlere sunduğu doğal termal suların rahatlatıcı kollarına bırakın kendinizi diyorum. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan termal su noktaları, hepimize hafta sonu için güzel bir dinlenmeli huzur tatiline davet ediyor. İşte hem bize hem de sizlere rehber olması amacı ile Termal Turizmi Rehberi ..

Termal Su – Kaplıca Nedir? – Termal Turizmi Rehberi

İlk olarak terimler ile başlasak iyi olacak gibi görünüyor.

Yerin altından 20°C ve üzerinde çıkan, çeşitli gazları, mineralleri, tuzları ve radyoaktif maddeleri içeren yeraltı kaynaklarına termal adı verilirken, bu suların etrafında kurulan tesislere kaplıca adı verilmektedir. Yani termal su kaynakları üzerinde hizmet veren tesislere kaplıca diyoruz. Hatta devam eden “ Hamam” kültürümüz de bu sulardan yararlanarak, bazı bölgelerde devam etmektedir.

Yer altı kabuğunda bulunan magmaya yakın katmanlardaki sular, milyonlarca yıl önce meydana gelen tektonik hareketler sonucunda, toprak altında oluşan çatlaklar sayesinde, kendi sıcaklığının da etkisiyle, yüzeye doğru olan parçaları eritip buharlaşarak yeryüzüne ulaşırlar. Yüzeye ulaştıklarında da halen sıcaktır. Bu sular yollarına çıkan mineralleri, tuzları, gazları ve radyoaktif maddeleri eriterek bünyelerine katar, bazen de ısınarak yeryüzüne çıkarlar. İçtiğimiz maden su ve sodaları da aslında soğuk termal suyudur.

Termal suların anyonik ve katyonik maddeler içermektedir.

Sülfat                                     Demir

Kükürt                                    İyot

Karbondioksit                        Kalsiyum

Bikarbonat                             Magnezyum

Karadeniz, Ege, İç Anadolu ve diğer tüm bölgelerimizde kaplıca noktaları bulunmaktadır. Kış dönemleri için hem ruhumuzu hem de bedenimizi dinlendirici bir tatil türü olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tabi ki bunun yanında sağlığınıza da iyi gelecektir. Peki hangi sağlık sorunlarına yararlıdır diye düşünürsek, aşağıdaki başlıklar bize yol gösterici olacaktır. En bilinen özelliği de bildiğiniz gibi kas ve kemik ağrılarımıza iyi geldiği..

Kas – İskelet Sistemi Hastalıkları

Kireçlenme, yumuşak doku romatizmaları, Bazı enfeksiyonel – romatizmal hastalıklar, çeşitli doku travmaları, kas ağrıları gibi hastalıklarda . Suyun sıcaklığı nedeni ile artan vücut sıcaklığı, kan – lenf  dolaşım hızı artar. Bu amaçla kullanılan su ve çamurların sıcaklık etkileri yanı sıra bileşimlerinde bulunan organik ve inorganik maddelerin etkileri de önemli bir yere sahiptir.

Solunum Sistemi Hastalıkları

Astma bronşiyal, Aronik bronşit, Alerjik üst solunum yolu hastalıkları. Bu tür hastalıklarda daha çok klimaterapi uygulanmaktadır. Klimaterapi, hava sıcaklığı, nemi, rüzgar şiddeti ve hızı, güneş ışınımı vb. iklimsel faktörlerin sistematik ve dozlanmış olarak kür tarzında uygulanmasıdır.

Cilt Hastalıkları

Hipertermal ( 40 – 42 derece sıcaklıktaki) suların içerisindeki mineral ve elementlerin kolayca cilt yolu ile emilmesi deri hastalıkları tedavisinde etkilidir. Kaplıca sularının deri yüzeyinde ki direkt etkilerinden en önemlisi yüzeysel kan dolaşımının hızlandırılması ile dokuların iyileşmesi daha hızlı olur. Egzama, akne, psöriasis, nörodermit, Kronik rezidüel ürtiker..

Mide-Bağırsak- Metabolizma Hastalıkları

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları

Kadın-Doğum Hastalıkları

Size En Yakın Kaplıca Nerede?

Evet hep bahsettiğimiz gibi, günlük koşuşturmalarımızdan biraz uzaklaşmak için yakın bir yer arıyor isek bu yazı sizler için mükemmel. Çünkü Türkiye kaplıcalarını bölge bölge inceleyeceğiz. Böylelikle yapmanız gereken tek şey, sizin için ideal yeri belirleyip hemen tesis araştırması yapmak olacaktır. O halde haydi hep birlikte bir göz atalım…

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz  turizmi son yıllarda artış gösterdiğini biliyoruz. Bunun yanında aslında termal yönden zenginliği de bence hala iyi tanıtılmamış bir bölge olduğunu düşünyorum. Bölge de yaşayan insanlar termal sulardan iyi şekilde yararlanmaktadır ve iç bölgelerde de “kaplıca – hamam” kültürü hala devam ediyor.

Karadeniz büyük bir bölge ve Batı-Orta-Doğu Karadeniz diye 3’e ayrılıyor. Bizde Batı’dan Doğu’ya doğru yol izleyelim .

Bolu

Termal Turizmi Rehberi
Bolu, Çubuk Gölü – Termal Turizmi Rehberi  Kaynak

Bolu Dağı‘nın eteklerinde Bolu kaplıcaları bulunmaktadır. Kaplıcalar Bolu’ya 5 km. uzaklıkta olup, 1993 yılında Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş, Termal Oteli yakınında Sağlık Bakanlığı’na bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi de burada kurulmuştur.

Bolu ilçelerinde bulunan kaplıca sularının sıcaklıkları 30-40 °C arasında değişmektedir. Bu suyun bileşiminde demir ve kükürt bulunmakta olup ayrıca suyun radyoaktiflik özelliği de vardır. Sağlık Bakanlığı bu kaplıcanın siyatik, böbrek hastalığı, kadın ve cilt hastalıklarında yararlı olduğunu belirlemiştir. Göynük, Mudurnu (Sarot – Babas), Seben kaplıcaları bölgenin bilindik kaplıcalarıdır.

Samsun

Havza kaplıcaları, bölgenin en ünlü termal sularını içerir. Son yıllarda termal turizm de canlanmıştır. Termal su, silis, sodyum, sülfat, kalsiyum bikarbonat içerir ve kısmen radyoaktiftir de. Sıcaklığı 56 °C olup, romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir olduğu tespit edilmiş.

Ladik kaplıcaları da Havza kaplıcaları kadar ilgi görmektedir ve su özellikleri birbirine yakındır. Bu bölgede içme suyu işletmeleri de mevcuttur. Ayrıca Ladik Kayak merkezi de bölgede kış turizmini artırmaktadır. Buraya gelenler iki ayrı aktivitenin de keyfine varmaktadır.

 Amasya –Tokat

Hamamözü kaplıcaları, Amasya’ya bağlı olup adını Selçuklu Devleti’nden almıştır. Sıcaklığı 42,5 derece civarında olan termal tesisteki kaplıca suyunun kronik ağrılı romatizmal hastalıklara, sinir sistemi hastalıklarına, beyin çarpması sonucu oluşan felç ile çocuk felci sonrasında, kalp-damar ve tansiyon rahatsızlıklarında, ruhsal bozukluklarda, bel fıtığı veya siyatik sorunlarında, kadın hastalıklarında, hormon düzensizliğinde, cilt hastalıkları ve kepeklenmede yararlı özellikleri olduğu bilinmektedir.

Reşadiye kaplıcaları, Tokat ili sınırları içerisinde ve 48-52 ºC sıcaklığa sahiptir. Sodyum, Potasyum, Magnezyumca zengindir. Yüksek mineral içeren kaplıcada her türlü romatizma hastalığı, ortopedik (kırık çıkık) rahatsızlıklar, ameliyat sonu sekmeler ve kadın iç hastalıkları tedavisi mümkündür. Romatizma, çeşitli ağrılı hastalıklar ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir.

Ordu

Termal Turizmi Rehberi
Ordu, Bolaman – Termal Turizmi Rehberi

Sarmaşık Kaplıcaları, Fatsa ilçesi sınırları içerisindedir. Sülfat, sodyum, kalsiyum, klorür, bromür ve flor içeren suyun sıcaklığı 47.5°C’dir. Banyo ve içme tarzında kullanılabilir. İçme olarak kullanıldığında ise, etkisi daha çok böbrek üzerinde yoğunlaşır. Romatizma, kireçlenme, rahim hastalıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları üzerinde etkilidir. Fakat bölgede işletme hizmetinin zayıf olduğu bilinmekte ve en kısa zamanda iyileştirileceğini umuyoruz. Ordu‘da ne yenir derseniz Ordu’nun Yöresel Lezzetleri yazımıza göz atmayı unutmayın..

Rize

Termal Turizmi Rehberi - Karadeniz'in En Güzel Kaplıcaları
Rize, İkizdere – Termal Turizmi Rehberi

Rize yer üstü güzelliğine sahip olduğu kadar, yer altı su kaynakları açısından bereketli şehirlerimizden. Ayder kaplıcaları, 55 °C sıcaklıktaki renksiz, kokusuz, berrak suyu ile romatizmal ve eklem ağrıları gibi hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak  olarak hizmet vermektedir.

İkizdere kaplıcası, tüm hizmet olanaklarına sahip iki büyük termal merkez durumundadır. 70 °C de olan su; bor, sodyum, kalsiyum, bikarbonat içermektedir.
Yapılan araştırmalara ve tahlil sonuçlarına göre termal suyun, romatizma, nevrit, nevralji, kolinvrit, kırık-çıkık, kadın hastalıkları, kan şekeri, bel fıtığı gibi hastalıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Artvin

Termal Turizmi Rehberi
Borçka, Karagöl – Termal Turizmi Rehberi

Artvin’de Rize kadar doğası ve termal suları ile turizmde önemli rol oynuyor.

Şavşat, Artvin’in şifalı su kaynakları bakımından zengin olan ilçelerinden biri diyebiliriz. Kaplıca suyu ile romatizma ve siyatik gibi hastalıkların tedavisinde etkili konumda olmaktadır.  Mikelet kaplıcası / Çoraklı İçmesi şifalı maden su yatağı denilebilmektedir. Zeytinlik kaplıcası da bilinen ve ilgi gören diğer bir yerdir.

Otingo kaplıcası, Borçka sınırları içerisindedir. Aslında bir  ormanlık alan alan Otingo, şifalı yer altı suyu ile de önem kazanmış. Muhteşem bir oksijen, temiz hava ile gezi tatilinizi taçlandırmanızı öneririm. Ayrıca Artvin Gezi Tavsiyeleri yazımıza da göz atmayı unutmayın 🙂

Umarım hepiniz için gezerken, dinlenebileceğiniz bir tatil olur…

Sevgiler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here