Tarsus Gezi Rehberi – Kilikyalılardan Hititlere Tarih Merkezi

0

54 İlden Daha Fazla Nüfusu Olan Bir İlçe: Tarsus Gezi Rehberi

Güzel ülkemizin her yeri farklı bir cennet derler. Gerçekten de öyle değil mi? Zira kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına farklı coğrafyalar, iklimler, kültürler var. Böyle olması da bu topraklara çok daha fazla bir anlam yüklemekte. Özellikle tarih öncesinden bu yana birçok medeniyete, kültüre, inanca ev sahipliği yapan bir yerse bu daha da güzel. Mersin’in en en kalabalık ilçesi olan, Türkiye’deki 54 ilin nüfusundan daha fazla nüfusa sahip olan bir ilçedir Tarsus. Karşınızda sizler için hazırladığım Tarsus Gezi Rehberi.

Tarsus Hakkında

Türkiye’nin diğer birçok şehri gibi Tarsus’da türkiyenin önemli kültür merkezlerinden. Öyle ki Kilikya uygarlığından Hititlere, Abbasilerden Osmanlılara kadar birçok medeniyet bu ilçeden gelip geçmiştir. Hatta Hristianlar için en önemli kişiliklerden Havari Aziz Pavlus (St. Paul), Mülümanlar için de kutsal sayılan Yedi Uyurlar(Ashab-ı Kehf) bu ilçededir. Hatta Kleopatra ile Roma Generali Antonius bu ilçede buluşmuşlardır. Şimdi lafı fazla uzatmadan bakalım Tarsus’da nerelere gidilmeli diye.

Tarsus’a Nasıl Gidilir?

Tarsus’a hem kara hem de hava yolu ulaşımı ile ulaşmak mümkün. Şu an yapımına devam eden Mersin havaalanı ile gelecekte, Adana Şakirpaşa Havaalanı ile de şimdi ulaşabilirsiniz. Havaalanından kalkan shuttle’lar ile doğrudan Tarsus’a ulaşabilirsiniz.

Tarsus’da Gezilecek Yerler

St. Paul

St. Paul Kilisesi – Tarsus Gezi Rehberi

 

İncil’de iki kez Tarsuslu olduğu yinelenen St. Paul adına değişik dönemlerde kiliseler yapılmıştır. Ancak bunlardan herhangi bir iz bulmak mümkün değildir. Tarsus’ta bugün onun adını taşıyan tek kilise ise, kentin güneyinde 20. yüzyılın başlarına değin Hıristiyan cemaatin yaşadığı Cami-i Nur Semti’ndedir.

St. Paul Kilisesi veya Aziz Pavlus KilisesiMersin ilinin Tarsus ilçesinde yer alır. Kilisenin MS 11.-12. yüzyıllar arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1992-1993 yıllarında Vatikan tarafından Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini düzenlenmiştir. Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen kilise, hac yeri olarak ziyaret edilmektedir.

St. Paul Kuyusu, Tarsus ilçesinin Kızılmurat Mahallesinde yer alır. Aziz Paul‘un evi olarak bilinen yerin hemen yanında yer alır. 38 Metre derinliğe sahip olan bu kuyu St. Paul’ün Hıristiyanlarca kutsal kabul edilmesinden dolayı kutsal kabul edilir ve sürekli olarak ziyaret edilmektedir.

Papa XVI. Bendictus’un 2008 yılını “St. Paul Yılı” ilan etmesi ile Mersin’in Tarsus ilçesi Hristiyan turistlerin uğrak yeri olmuştur.

Ashab-ı Kehf

Yedi uyuyanlar olarak da bilinen Ashab-ı Kehf, inançları için yaşadıkları yerden ve toplumlarından vazgeçen bir grup kişinin hikayesidir. Ashab-ı Kehf hikayesi anlatılan tüm versiyonlarında, bir grup gencin inançlarının peşinden gitmelerini, yolculuklarında bir mağaraya sığınmalarını ve bu mağarada çok uzun seneler geçirerek ilahi bir güç tarafından korunmalarını anlatır. Ashab-ı Kehf hikayesinin geçtiğine inanılan 33 farklı mağara varmış. Bunların 4 tanesi de ülkemiz sınırları içinde bulunmaktaymış ama ben sadece Tarsus’takini biliyorum 🙂 Türkiye’de bulunan Ashab-ı Kehf mağaraları AfşinSelçuk (Efes)Lice ve Tarsus’ta bulunmaktadır.

Justinianus Köprüsü (Baç Köprüsü)

6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmış 3 kemerli bir köprüdür. Eskiden 21 gözlü olduğu söylene gelen bir bilgidir. Selçuklular zamanında tadilat gören bu köprü, Bizans döneminde  üstünden geçenlerden para alınması nedeni ile “Baç Köprüsü” diye anılmaktadır.

Kleopatra Kaısı (Tarsus)

Kleopatra Kapısı - Tarsus Gezi Rehberi
Kleopatra Kapısı – Tarsus Gezi Rehberi

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde iskele kapı olarak bahsettiği bu kapı asıl adını Antik Mısır Kraliçesi VII. Kleopatra‘dan alır. Kraliçe Kleopatra, sevgilisi Romalı General Antonius ile Tarsus‘ta buluşmak üzere geldiklerinde, bu kapıdan şehre girip buluştukları söylenir.

Kırkkaşık Bedesteni (Tarsus)

Geçmişten beri ticaretin uğrak noktaları arasında olan anadoludaki önemli ticaret noktalarından biri olan Tarsus‘ta bulunan bu bedesten İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yaptırılmış. Günümüzde de ilk yapıldığı amaç olan ticarete devam edilmektedir. Tarsus‘a gittiğinizde yöresel el sanatlarından hediyelik alabilir, yerel lezzetleri burada tadabilirsiniz.

Tarsus Ulu Camisi (Tarsus)

Ulu Cami - Tarsus Gezi Rehberi
Ulu Cami – Tarsus Gezi Rehberi

Türk – İslam mimarisinin önde gelen eserlerinden biri olan Tarsus ulu Cami, Tarsus şehir merkezinde bulunmaktadır. Ramazanoğulları‘ndan Piri Paşa‘nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında Selçuklu – Osmanlı mimarisinde yapılmıştır. Bu cami St.Pier Kilisesi kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Bu yapının en önemli özelliği tamamı ile kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Caminin içerisinde Hz. Şit ve Lokman Peygamberlerinin ve Abbasi Halifesinin kabirleri bulunmaktadır.

Tarsus Şelalesi

Berdan Irmağı‘nda bulunan bu şelale hem manzarası hem de suyunun soğukluğu ile bilinmektedir. Şelale manzaralı piknik alanlarında güzel vakit geçirirken suyun içerisine soğuması için bıraktığınız içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

Tarsus’ta Ne Yenir? – Tarsus Gezi Rehberi

Tarsus mutfağı genel yapısı itibari ile Yörük ve Türkmen mutfaklarından oluşmaktadır. Bununla birlikte Türkiye’de her yerde bulabileceğiniz yemekler de mevcuttur. Genel itibari ile yöresel tadları Mersin ile aynıdır.

  • Tantuni,
  • Kerebiç,
  • Cezerye,
  • Batırık,
  • Sıkma,
  • Karsambaç,

Ayrıca Mersin’in diğer ilçelerini de anlattığım yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Silifke Gezi Rehberi – Rota Selefkia

Anadolu’nun Uygun Fiyatlı Tatil Cenneti – Mersin İlçeleri Gezi Rehberi

Buraya kadar okumuşken bir de Mersin şehir merkezi yazısına bakmak isterseniz onun da yazısı burada…

Herkes Gider Mersin’e Biz Gideriz Tersine – Mersin Gezi Rehberi

Ülkemizin her bir şehrini ve önemli ilçelerini yazmaya devam edeceğiz. İsntagram hesabıma bu linkten ulaşabilirsiniz. VAKKOR

İyi seyahatler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here