Bir Doğa Harikası; Erfelek Tatlıca Şelaleleri – Sinop Gezi Rehberi

0

SİNOP’A HOŞGELDİNİZ 

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, şirin ilimiz Sinop ‘un Erfelek ilçesinin Tatlıca köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Doğanın tüm sesleri ve sakin atmosferi ile yerli ve yabancı turistleri büyülemeyi başaran Tatlıca Şelaleleri, 1997 senesinde Erfelek barajının yol yapımı sırasında bir tesadüf sonucu bulunmuş ve o günden bu yana şehrin bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Doğanın içinde kaybolmak, bu güzel manzarayı içinize çekmek ve huzur dolu atmosferde zaman geçirmek için Sinop’ta bulunan, doğa ile başbaşa kalacağınız Tatlıca Şelalelerini yolunuz düşmese bile ziyaret etmek isteyeceksiniz . Su sesinin verdiği huzur içinize işleyecek ve buranın atmosferini çok seveceksiniz.

Sinop Tatlıca Şelalelerine Nasıl Gidilir?

Sinop‘un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca Köyü yakınlarında bulunan bu güzel şelaleye ulaşmak için Sinop’tan periyodik olarak kalkan minübüslerle önce Erfeleğe ulaşmanız lazım. Şelalere ulaşmak için ise ilçe merkezinden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Macera severler  Erfelek’ten otostop ile şelalelere ulaşmayı deneyebilirler. Erfelek Şelaleleri Sinop il merkezine 44 km olup Erfelek ilçesine uzaklığı 32 km dir.

Şelaleye Yol Alırken

Yol boyunca doğa ile iç içe ilerlerken Erfelek Barajı’nın eşsiz güzelliğini geride bırakarak Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkına ulaşacaksınız. Bu parka ulaştığınızda, piknik ve mangal yapabileceğiniz eşsiz bir manzara ve muhteşem bir doğa harikası olan Erfelek Tatlıca Şelalesi sizi karşılıyor olacak. Şelalelerin olduğu alanda 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip iki adet eski değirmen yer almaktadır. Önünde duran köprü fotoğraflarınız için güzel bir fon oluşturacak.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri – Sinop

Karasu Deresi üzerinde yer alan birbiri ardınca sıralanmış 28 adet irili ufaklı şelaleler 1.5 km’lik zorlu bir parkur içinde bulunmakta. Gözünüz korktuysa zirveye kadar orman içinden ara ara şelaleleride gören ahşaptan yapılmış bir yol mevcut, şelaleler merdiven şeklindedir ve her bir basamağı heyecan yüklüdür.

Şelalenin en son döküldüğü yerde farklı açılardan fotoğraf çekildikten sonra çok fazla oyalanmadan irili ufaklı 28 şelaleyi keşfetmek için yola koyulalım, lakin zorlu bir parkur bizi bekliyor. Şelaleler içerisinde oluşmuş oyuklu basamaklardan, tırmanma için koyulmuş merdiven ve halatlardan yardım alarak şelalelerin oluşturduğu muazzam havuzları aşarak 1.5 – 2 saat sonunda zirveye ulaşıyoruz. Tırmanma sırasında bulunan doğal havuzlarda yüzmeyi ihmal etmeyin. Suyun soğuk olduğunu belirtmemde fayda var. 🙂

Erfelek Tatlıca Şelaleleri – Sinop

Bu zorlu parkuru aştıktan sonra acıktık mı? Evett dediğinizi duyar gibiyim. Zirvede size gözlemeyle muhteşem bir yayık ayranı eşlik edecek. Ayranlar kaynak suyun soğukluğu ile soğutuluyor ve tadı çok güzel. Karnınızı doyurduktan ve biraz dinlendikten sonra yeterli enerjiyi topladıysak dönüş için yola koyulabilirsiniz, ama durun endişe etmenize gerek yok çünkü aynı yoldan geri dönmeyeceksiniz. Ahşap platformlardan şelale yoluna parelel patika yoldan inebilirsiniz. Bir tarafınız şelale manzarası bir tarafınız orman örtüsü eşliğinde bu yolu inmek oldukça keyifli olacak.

Giriş Ücreti Ne Kadar?

Giriş ücretleri milli parklar müdürlüğü tarafından belirlenmiş olup, Aracınızla gidiyorsanız şelalelere araç giriş ücreti 14TL. Aracınızda kaç kişi olduğunuzun önemi yok.Bisiklet 9TL, araçsız girişlerde kişi başı 4.5 TL

Hangi İmkanları Mevcut ?

Şelalelerde yeterli sayıda çeşme bulunuyor. Su sıkıntısı olmayacaktır. Hiç bulamazsanız şişenizi şelalenin kaynağından doldurabilirsiniz. İnternet bu bölgede çok çekmiyor. Tuvalet ve market ihtiyacınızı karşılayacak yerler ve ahşap oturma masaları mevcut. Unutmadan içeride kamp yapmaya izin verilmiyor. Şelale çevresinde mesire alanları ve kampa uygun bir konumu bulunmaktadır. Aileniz veya arkadaşlarınız ile  doğa karşısında piknikli, eğlenceli bir gün geçirebileceğiniz sayılı yerlerden bir tanesidir.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri – Sinop

Gitmeden Önce Mutlaka Okuyun

1- İçinizde mayonuz ve ayağınızda ıslansa da sıkıntı olmayacak çok kaygan olmayan bir ayakkabı, tabiki de kuru kıyafetler önlem olarak alınmalı.
2- Su geçirmeyen minik bir çantanız yoksa cep telefonunuzu ve kuru kıyafetlerinizi iyi muhafaza edin.
3- Gözünüz kesiyorsa şelaleye dışarıdaki tahta merdivenden değil, doğal yollardan tırmanın; ama iniş kesinlikle tahta merdivenlerden olmalı.
4- İlk 3-4 şelalede mutlaka yüzün. Yukarılara çıktıkça su gittikçe soğuyor.
5- Önce şelalenin döküldüğü yerin derinliğine bakın, sonra atlayın.
6- Yanınıza para alırsanız yukarıda yayık ayranı içebilir ve karnınızı doyurabilirsiniz.

Sinop’ta gezilecek diğer yerler için bu linke göz atabilirsiniz. Sinop Turizm

Ne demiş Helen Keller;

Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiç bir şey!

Yeni maceralarda görüşmek dileğiyle.

Önceki İçerikTürkiye Kaplıca Rehberi – Doğadan Gelen Mucize; Kaplıcalar
Sonraki İçerikAvrupa’da Noel Ruhunu En İyi Yansıtan 11 Ülke – En İyi Noel Pazarları
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here