Avrupa’da Noel Ruhunu En İyi Yansıtan 11 Ülke – En İyi Noel Pazarları

Yılın En Renkli Şöleni: Avrupa’da Noel Pazarları

Aralık ayı gelince Dünya’nın dört bir yanında büyük bir coşku başlar. Kuşkusuz,bu coşkunun en büyük sebebi Christmas yani Noel zamanının gelmesidir. Zaten muhteşem ve birbirinden farklı dokulara sahip meydanlar, ışıl ışıl ve rengarenk süslerle donatılır, panayırlar kurulur, kendi kültürülerine ait birbirinden lezzetli yemekleri ve içecekleri sergilenir, hediyelik eşya stantları kurulur, konserler, dinletiler, gösterilerle Avrupa şehirleri günlerce sürecek bir çoşkuya ev sahipliği yapar. Ama bazı şehirler var ki o çoşkuyu muhteşem bir seviyeye taşıyarak dünyanın dört bir yanından turistlerin uğrak noktası olmayı başarmıştır. İşte bu yazımda Avrupa’da Noel ruhunu en iyi yansıtan şehirlerini bir araya topladım.

Avrupa'da Noel Pazarları
Avrupa’da Noel Pazarları

Noel’i Gerçekten Biliyor muyuz? 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Özellikle ülkemizde yeni yıl ve noel arasındaki fark halen bilinmemekte ve yılbaşı akşamını kutlamak ile ilgili olumsuz bir algı yaratılmakta. Noel’in ne olduğunu anlatamak kısaca bir anlatmak gerekirse; Christmas yani hem 25 Aralık gecesinin hem de yeni yıl gecesinin Hz. İsa’nın doğum günü olması ile bir ilgisi yoktur. Zira doğumgününün ne zaman olduğu bile tam olarak bilinmiyor.

Eskiden Hristiyanlar 6 Ocak Yortu günü (Epiphany) diye adlandırılan bu günde hem Hz. İsa’nın beden alıp Dünya’ya gelişini hem 8 günlük iken sünnetini hem 40 günlük iken mabede sunuluşunu hem 12 yaşında din adamlarıyla konuşmasını hem de 40 yaşında vaftizci Yahya tarafından vafitzini bir arada kutlarlardı. Ancak sonrasında Hristiyan din adamları beden alıp Dünya’ya gelişini 25 Aralık tarihine çekerek her yıl bu tarihte kutlamaya başladılar. Başka bir dine ait olan bu özel günün kutlamalarına tanık olmak, o çoşkuyu paylaşmanın nesi yanlış inanın bunu halen anlamış değilim. Müslümanların da birçok ülkede yaptığı Ramazan şenliklerinde o ülkenin diğer dinlere mensup vatandaşları da aynı çoşkuyla katılım sağlıyor. Bu yüzden hoşgörü dini olan İslam’da bu tarz kutlamalara katılmayın diye bir engel olacağını düşünmek yanlış.

Şimdi Avrupa’da Noel Ruhunu En İyi Yansıtan ŞehirlerineTek Tek Bakalım

Davetkâr Almanya

Almanya Noel Ruhunu en iyi yaşayan ve yaşatan ülkelerden biri ve neredeyse irili ufaklı tüm yerleşim yerlerinin ana meydanlarında Christmas Market denilen Noel Pazarları kuruluyor. Almanya denince akla ilk Berlin gelse de Köln en güzel Noel Pazarlarının kurulduğu şehir. Unesco Kültür Mirası’nda da bulunan ve dünyanın en büyük katedrallerinden biri olan Köln Katedrali çevresinde kurulan Am Dom Noel pazarında her yıl muhteşem bir Noel pazarı kuruluyor. Berlin ise büyüklük anlamında ve şenlik alanlarının en uzun süre açık kaldığı şehir olarak öne çıkıyor.

Avrupa'da Noel Pazarları - Frankfurt Noel Pazarı
Frankfurt Noel Pazarı – Avrupa’da Noel Pazarları

Şehir merkezinde 60 farklı mekanda bu pazarlar kuruluyor. Ancak Lucia Noel Pazarı bu pazarların en büyüğü. Bunların yanında muhteşem dokusu ile  Nurmberg, 700 yıldan beri düzenli olarak etkinliklerin Striezelmarkt’ta yapıldığı Dresden , Bavyera eyaletinin eğlence ve kültür başkenti olan Marienplatz’da kurulan devasa şenlik alanıyla Münih , nostaljik Noel ruhunu en iyi yaşatan şehir olan ve şehrin en ünlü meydanı olan Marktplatz’da farklı ülkelerin Noel kültürlerinin de sergilendiği Stuttgart , Römerberg meydanında en güzel Alman tatlarını deneyerek eğlenebileceğiniz Frankfurt sanat kenti ünvanıyla öne çıkan ve bu sanatı Noel ruhu ile en güzel bir araya getiren şehir olan Leipzig ve son olarak Almanya’nın moda başkenti olan ve göz kamaştırıcı bir Noel deneyimi sunan Düsseldorf Noel ruhunu en iyi yaşayabileceğiniz Alman şehirleri. Berlin

Avrupa’nın En Eskisi: Strazburg Avrupa’da Noel

Her yıl 90 milyona yakın ziyaretçisi ile Dünya’nın en çok turist çeken ülkesi olan Fransa, Noel zamanında da milyonlarca turisti ağırlıyor. Özellikle en büyük Noel pazarının kurulduğu ve sınır komşusu olduğu Almanya’dan da izler taşıyan Strasburg, Fransa’da  Noel denince akla gelen ilk şehir. 11 semt boyunca uzanan hediyelik eşya, yiyecek – içecek ve eğlence stantları, devasa Noel ağaçları, küçük lunaparklar, her yeri süslenmiş ortaçağ mimarili evler zaten muhteşem ve masalsı bir ambiyansa sahip şehri daha da büyülü bir mekana dönüştürüyor.

Strasbourg’a 73 km mesafede bulunan Colmar Noel kutlamalarını peri masalına dönüştüren bir şehir. Sokaklarında gezerken kendinizi masal kahramanı gibi hissettiren bir mimariye ve ambiyansa sahip olan Colmar, Noel döneminde bu ambiyansı bambaşka boyutlara çıkarıyor.

Avrupa'da Noel Pazarları - Colmar Noel Pazarı
Avrupa’da Noel Pazarları

Paris ise her zamanki hali gibi Noel zamanında da muhteşem bir ambiyansa bürünüyor. Başta Concorde Meydanı ve Zafer Takı arasında bulunan ve Dünya’nın en meşhur caddesi olan Champs-Élysées ( Şanzelize ) caddesi boyunca ve Paris’in en büyük Noel pazarının kurulduğu La Defence meydanı olmak üzere Eyfel Kulesi, Les Halles, Gare de I’est, Saint Germain des Pres, Notre-Dame, Invalides gibi şehrin turistik bölgelerinde ziyaretçilerine Noel ruhunu yaşatan pazarlar kuruluyor. Bu pazarlarda sıcak şarap stantlarını, Noel kurabiyeleri ve pastalarını, geleneksel yemekleri ve envai çeşit hediyelik eşyayı bulabilirsiniz

Yeni Yıla Ortaçağ’da Girin Avrupa’da Noel

Belçika’da Noel’i en çoşkulu ve özel yaşayan ülkelerden. Tabi bu çoşkunun en yoğun yaşandığı şehir “Winter Wonders” adı verilen Kış Harikaları pazarlarında yaşayan başkent Brüksel. 30 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında başta Unesco Kültür Mirası listesinde bulunan ve defalarca Dünya’nın en güzel meydanı seçilen Grand-Place Meydanı olmak üzere Bourse, Place de la Monnaie, the Place Sainte-Catherine ve Marché aux Poissons’ta kurulan pazarlarda Noel coşkusunu yaşayabilirsiniz.

Avrupa'da Noel Pazarları - Brüksel Noel Pazarı
Brüksel Noel Pazarı – Kaynak: https://www.brussels.be/winter-wonders

Bu pazarlarda buz pateni pistleri, dönme dolaplar, atlıkarıncalar, buz heykelleri de yerini alıyor. Belçika’nın ünlü Noel pastası olan Bouche de Noel, Cougnolles, Chocroutte, Sobey,  Roscón de Reyes gibi ünlü lezzetlerini, 800’den fazla çeşidi bulunan biralarını ve Mulled şarabını, meşhur Belçika çikolatalarını, waffle ve patates kızartmalarının en kıtırını da bulabileceğiniz onlarca şirin kulübe ve çadır bu sene de ziyaretçilerini ağırlayacak.

Estetik ile Noel Coşkusunun Harmanlandığı Ülke Hollanda Avrupa’da Noel

Belçika’ya kadar gelmişken Hollanda’ya uğramamak olmazdı. Avrupa’nın eğlence ve özgürlükler ülkesinin muhteşem başkenti Amsterdam Noel ruhunu doruklarda yaşayan şehirlerden. Amsterdam, estetik mimarisi, çılgın eğlence hayatı, birbirinden güzel tarihi, kültürel ve doğal mekanları ile gezmek için en güzel şehirlerin başında gelir. Noel zamanında ise şehir King’s Day haricinde en renkli günlerini yaşar. Şehrin dört bir yanında 30’a yakın Noel pazar’ı kuruluyor.

Bu pazarlarda birbirinden ilginç Hollanda peynirlerinin, oliebollenlerin, çikolataların, baharatlı ve meyveli sıcak şarapların, tarçınlı yılbaşı kurabiyelerin ve daha nice Hollanda menşeili yiyecek – içecek ürünlerinin en iyilerini bulabilirsiniz. Sadece yiyecek ve içecek değil tabi ki, Hollanda’nın meşhur tahta ayakkabılarından lale soğanlarına, Delft şehrinin meşhur porselenlerinden diğer yüzlerce hediyelik eşyayı yine bu pazarlarda bulabilirsiniz. Bu pazarların en gösterişlisi şehrin meşhur meydanı olan Dam Meydanı (Dam Square)’nda kuruluyor. Hollanda Ulaşım Rehberi

Basel’de Karnaval Havası Avrupa’da Noel

Noel ruhunu en iyi yaşayan ve yaşatan ilk 4 ülkeden sonra rotamızı Avrupa kıtasının ortasında yer alan ve sahip olduğu doğal güzelliklerle ziyaretçilerini büyüleyen İsviçre’ye çeviriyoruz. İsviçre’de Noel’in en güzel kutlandığı şehir şüphesiz Basel şehridir. Barfüsserplatz meydanında kurulan Neol pazarı şehri karnavala çeviriyor. Bir ay süresince kurulan stantlarda İsviçre’nin en güzel çikolatalarını, pastalarını, yöresel yemeklerini ve içeceklerini bulabilirsiniz.

Bazel Noel Pazarı - Avrupa Noel Pazarları
Bazel Noel Pazarı

Ayrıca meydanda kurulan devasa çam ağaçlarının altında bitmek bilmeyen konserlerle keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Basel dışında Noel ruhunu en iyi yaşayan şehirlerden biri Zürih şehridir. Zürih’te kurulan Noel pazarı diğer Avrupa şehirlerinden farklı olarak kapalı bir mekan olan Zürih tren istasyonunda kuruluyor. Bu pazar kapalı bir mekanda kurulan Avrupa’nın en büyük Noel pazarı. Her gün binlerce insanın ulaşım için kullandığı bu istasyonda kurulan 200’e yakın stant ve devasa çam ağacı ziyaretçilerinin keyifli bir zaman geçirmesini sağlıyor.

Tivoli Parkı Şimdi Daha da Güzel Avrupa’da Noel

Tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Danimarka’nın şehirleri de Noel’i ışıl ışıl yaşayan şehirlerden. Özellikle Nyhavn ve Tivoli bahçeleri Noel Pazarlarının kurulduğu en özel yerlerden. Şehrin en çok turist çeken bölgesi ve eski liman olan Nyhavn’da en lezzetli Noel yiyeceklerini, biralarını ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Tivoli Gardens - Kopenhag Noel Pazarı
Tivoli Gardens – Kopenhag Noel Pazarı

Şehrin eğlence nabzının attığı yer olan Tivoli bahçelerinde de hâlihazırda kurulu olan lunapark ve panayır alanı Noel için tekrardan dekore edilerek masallar diyarında bir yolculuk yapmanızı sağlayacak. Kuzey Danimarka’nın en büyük şehri olan Aalborg ve Lego’nun çıkış şehri olan Billund şehirlerinde de Noel rengarenk ve coşkuyla kutlanıyor. Özellikle Noel pazarlarının Legolarla da süslendiği Billund çocukların Noel ruhunu daha da eğlenceli yaşamasını sağlıyor

Sarayların Kenti: Viyana Avrupa’da Noel

Avusturya da Noel ruhunu oldukça renkli yaşayan ülkelerden. Başkent Viyana’da kurulan onlarca pazarın en ünlüsü Viyana Belediye Binası (Rathous) ‘nda kuruluyor. Noel döneminde her yıl 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği bu alan tam bir görsel şölene dönüşüyor.

Viyana Noel Pazarı - Avrupa Noel Pazarları
Viyana Noel Pazarı

Alanda minyatür ahşap oyuncakların ve kuklaların, zencefilli kalp kurabiyelerin, yünden yapılmış şapkaların, sıcak şarapların (Glühwein) ve daha onlarca eşyanın sergilendiği 160’tan fazla kulübe ziyaretçilerini bekliyor. Pazarın hemen yanında kurulan 3.000 m2’lik buz pateni pistinde ziyaretçiler kayak yapma imkânını da bulabiliyor.

Gamla Stan Noel’de Daha Renkli Avrupa’da Noel

1903 yılından beri geleneksel olarak aynı yerde kutlanan Stockholm Noel pazarı şehrin en ünlü bölgesi Gamla Stan’ın kalbi olan Stortorget meydanında kuruluyor. Noel boyunca bu meydanda İsveç’in en güzel ren geyiği kurabiyelerini, Elk sosislerini, Gloggun adı verilen sıcak şarapları bu pazarda bulabilirsiniz.

Sosyal sorumluluk alanında son derece duyarlı bir toplum olan İsveç halkı, Noel döneminde satılan ürünlerden elde edilen gelirleri de hayır kurumlarına bağışlayarak Noel ruhunu daha da anlamlı yaşıyorlar.

Prag’da Romantik Bir Noel Avrupa’da Noel

Dünya’nın en güzel meydanlarından biri olan Prag Old Town Square Noel zamanında muhteşem bir Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Tüm meydanı kaplayan tarçın ve şarap kokusu turistleri akın akın bu meydana çekiyor.  Tyn Katedrali’nin önünde süslenerek ve ışıklandırılarak kurulan devasa çam ağacı Noel’in başladığını tüm Prag’a duyuruyor.

Prag Noel Pazarı – Avrupa’da Noel

Yine katedralin önünde sıralanan şirin mi şirin ahşap kulübelerde, Bohemya kristalleri, kuklalar, ahşap oyuncakları alabileceğiniz hediyelik eşyaları; Klobasa ( Kızarmış Çek Sosileri, Grog (Romlu Çay), Medovina (Ballı İçki), Tredelnik (Tarçınlı Rulo Pasta) , Punch (İçki Türü), Griotka (Vişne Likörü),  Cukrovi (Noel Kurabiyeleri), Pečené Kaštany (Kestane Kebabı) gibi enfes Çek lezzetlerini bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Kış Masalı ve Çılgın Havuz Partileri 

Noel zamanının en soğuk şehirlerinden biri olan Budapeşte, yaşattığı Noel ambiyansı sayesinde içinizi ısıtacak cinsten bir şehir. Tuna nehrinin iki kenarında kurulan bu şehir bu dönemlerde Çigan müziğiyle ziyaretçilerini karşılıyor. Vörösmarty tér’de kurulan ana Noel pazarında bir yandan müziğin keyfini yaşarken diğer yandan en güzel Macar lezzetlerini tadıyorsunuz. Langos,Kürtös ,Kalacs ,Palinka gibi enfes lezzetleri denemeden dönmeyin derim. Meydan’da kurulan devasa buz pateni pisti de ambiyansı daha da eğlenceli hale getiriyor.

Budapeşte Noel Pazarı – Avrupa’da Noel

Farklı bir Noel deneyimi yaşamak isteyenlere Budapeşte’nin en ünlü turistik aktivitelerinden biri olan termal havuz partilerine gitmelerini öneririm. Hava ne kadar soğuk olursa olsun 36-38 derece sıcaklıktaki termal su, bir yandan sağlıklı bir gece geçirmenizi sağlarken diğer taraftan çılgın bir havuz partisini ayağınıza getiriyor. DJ ve ışık gösterilerinin yapıldığı partide, içkilerinizi termal havuzların içinde içip, çılgınca dans edebiliyorsunuz.

Londra’nın Büyüsüne Kapılın -Avrupa’da Noel

Avrupa’da Noel’i en güzel yaşayan şehirlerden bahsederken Londra’yı anlatmamak olmazdı. Londra bu özel zamanı yüzyıllardır kutlayan bir şehir. 8 milyondan fazla insanın yaşadığı bu şehrin nüfusu Noel döneminde 12 milyonu geçiyor. Hal böyle olunca şehrin dört bir yanında Noel pazarları kuruluyor. Bunların en Covent Garden ve Hyde Park’ta kurulan pazarlar. Özellikle Hyde Park’ta kurulan Winter Wonderland’de çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz.

Londra Noel Pazarı
Londra Noel Pazarı – Avrupa Noel Pazarları

Bu alanda kurulan bus pateni pisti İngiltere’de dış mekanda kurulan en büyük pist. Bunun yanında 200’den fazla yiyecek-içecek kulübeleri midenize lunapark ise ruhunuza hitap edecek. Londralılar için çok özel bir yer olan Covernt Garden ise Noel zamanı ayrıca dekore edilerek muhteşem bir görsellik kazanıyor. Farklı tarzda canlı müzik performanslarının da sergilendiği bu mekânda ambiyans daha eğlenceli hale geliyor. Yine Trafalgar Meydanı, Thames Nehri kıyıları, Big Ben Saat Kulesi, Cannon Caddesi ve Oxford Caddesinde de görkemli pazarlar kuruluyor. Londra Ulaşım

Bu şehirlerden herhangi birini seçerseniz pişman olmazsınız. Hatta güzel bir plan yapılarak birçoğunu tek seferde görebilirsiniz sonuçta tüm şehirlerde en az 1 ay süren etkinliklerden bahsediyoruz.

Görsel desteklerinden dolayı; İpek Ayten’e, Gülşen Güler’e, Tuğçe Gula’ya teşekkür ederim.

Special thanks to Kristen Ekström and Akanksha Singh for their support.

İyi Eğlenceler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.