Dünya’nın En Renkli Mutfağı: Singapur – Singapur’da Ne Yenir ?

0

Dünya’nın En Renkli Mutfağı: Singapur – Singapur’da Ne Yenir ?

Dünya’nın belki de en kozmopolit şehrindeki bu kültür mozaiğinin gastronomiye de yansıması kaçınılmaz. Durum böyle olunca, Singapur‘da Ne Yenir ? diye sorulduğunda verilecek onlarca cevap olabiliyor. Bu kısma başlamadan önce Singapur ile ilgili merak edilen herşey için Singapur Gezi Rehberi kısmını incelemenizi öneririm.

Singapur‘da başta Malay, Hint, Thai ve Çin mutfağı başta olmak üzere birçok millete ait yemekleri kendilerine özgü mekanlarda yemeniz mümkün. Bunların dışında Dünyaca ünlü birçok restoran zincirini de bulabilirsiniz. Özellikle Singapur şehir rehberinde bahsettiğimiz şehrin eğlence bölgelerinde ve etnik mahallelerinde tadına doyamayacağınız lezzetleri, mutfak materyallerini, yemek bileşenlerini bulmanız mümkün.

Şimdi o mozaiği oluşturan mutfaklara bir göz atalım.

Malay Mutfağı:

Malay Mutfağı - Singapur'da Ne Yenir?
Malay Mutfağı – Singapur’da Ne Yenir?

Malaylar, Singapur‘un asıl etnik kimliğini oluştururken son yıllarda Çinli nüfusunun gerisinde kaldılar. Ama yemek kültürleri popülerliğinden hiçbirşey kaybetmedi. Özellikle Müslüman ziyaretçiler için birçok seçenek sunabilen bir mutfak. En önemli özelliği, köri yoğun baharatların kullanılması ve dip soslarla zenginleştirilmesi.

 • Mee rebus: İçinde haşlanmış yumurta, hafif tatlı soslu bir erişte yemeği.
 • Otah: Genellikle kıyılmış Uskumru balığının kullanıldığı, hindistan cevizi sütü ve biber ile tatlandırılan ve muz/hindistan cevizi yaprağında servis edilen bir yemek
 • Rendang: Dana etinin saatlerce haşlanarak ve köri ile terbiye edilerek hazırlanan bir yemek. Kimi zaman tavuk ve koyun eti ile de yapılabiliyor.
 • Mee Soto: Malay tarzı tavuk çorbası. Rendelenmiş tavuk göğsü ve noddle ile hazırlanıyor.
 • Nasi Lemak: Hindistan cevizi sütü, hamsi, fıstık, salatalık, biber ile pişmiş pilav, tavuk kanadı ve kızarmış balıktan oluşan bir Malay Kahvaltı tabağı.
 • Sambal: Birçok sosun karşımı ile elde edilen sos. Kalamar sosu, kırmızı biber sosu, karides macunu, chili sos vb. içinde bulunan soslardan.
 • Satay: Malayların en meşhur yemeği. Yer fıstığı sosu ile terbiye edilmiş bir nevi kebap. Her türlü et bu sosa bulanarak mangalda pişirilir.
 • Bubur cha-cha, Chendol, Ice kachang, Durian, Kuih, Pisang goreng Malay tatlıları olarak tüketilir.

Çin Mutfağı: 

Genelde kase içinde bazen de kuru olarak ama yanında yine çorba ile servis edilen yemeklerden oluşur. Şehirdeki Çin Mutfağı özellikle Fujian ve Guangdong şehirleri gibi Güneydoğu Çin kültüründen etkilenmiştir.

Çin Mutfağı - Singapur'da Ne Yenir?
Çin Mutfağı – Singapur’da Ne Yenir?
 • Bak chor mee: Et, biberli ikan bifteği (sebze hamsi), sebze ve mantar içeren bir biber sosta atılmış kıyılmış domuz eti olan eriştelerdir. Siyah sirke de eklerek servis edilir.
 • Char kway teow: Kızarmış erişte ile yapılan ve içine çin sosisi, sebze, karides bulunan ucuz bir yemek.
 • Chee cheong fun: Lazanya tipi balık pirinç erişteleri, balık köftesi, kızarmış tofu ve çeşitli soslarla hazırlanmış Çin kahvaltı tabağı.
 • Chwee kway: Pirinç keklerinden ve fermente şalgamla yapılan ve acı sos eklenerek hazırlanan bir kahvaltı çeşidi.
 • Fishball noodles: Balık köftesi ile servis edilen klasik Çin eriştesi.
 • Hainanese chicken rice: Soya sosu ve susam yağı ile terbiye edilerek kavrulan tavuk. Zencefil,biber sosu ve sarımsak ile tatlandırılarak servis edilir.
 • Hokkien mee: Erişteye, Karides ve diğer deniz ürünleriyle birlikte soya fasülyesi eklenerek hazırlanan yemek.
 • Steamboat: Bir nevi kendin pişir kendin ye çorbası. Masaüstüne konulan birçok yemek malzemesini ekleyerek kendiniz pişiriyorsunuz. Ben daha önce de denemiştim gerçekten çok güzel bir deneyim oluyor.
 • Tau huay : Geleneksel Çin tatlısı. Son zamanlarda iyice populerleşmeye başladı. Bizde ki Bici Biciyi andırıyor.

Hint Mutfağı: 

Dünya'nın En Renkli Mutfağı: Singapur - Singapur'da Ne Yenir ?
Hint Mutfağından Seçmeler

Bölgenin en büyük 3 etnik grubundan biri olmasına rağmen ve yemeklerin tanınırlılık açısından ünlü bir mutfak olmasına rağmen Singapur‘da diğer etnik grupların gerisinde kalmış gibi. Baharatlara karşı alerjisi olan ya da çok ağır baharat tadını ve kokusunu kaldıramayanların bırakın yemeyi, pişirildiği sokaktan geçmemesi gerek. Cidden o sıcakta bazen mide bulandırıcı kokular yayılabiliyor.

 • Chicken Tikka Masala: Bunu duymayan yoktur herhalde. Hintlilerin Dünya’ya nam salmış yemeği. Tavuk etinin içinde onlarca baharatın ve domates sosunun bulunduğu Tikka Masala ile harmanlandıktan sonra servis edilmesi ile pişirilir. Singapur’da  Little India mahallesi, Serangoon Caddesi 166 numarada bulunan Khansama Tandoori Restoran’da yemenizi öneririm.
 • Tandoori Chicken: Dev kömür ızgarada pişirilen ve yine farklı tandoori sosu ile harmanlanıp hazırlanan tavuk yemeği. 
 • Indian Chaat: Geleneksel Hint sokak yemeği. Daha çok atıştırmalık olarak yenilir.
 • Fish head curry: Köri ile terbiye edilmiş devasa balık kafasının pişirilmesi ile hazırlanır. Ben görüntüsünü sevmediğim için yemek istemedim.
 • Nasi briyani: Zerdeçalla pişirilmiş pirinç, genelde yine zerdeçalla pişilmiş tavuk ve hint krakerleri ile servis edilir.
 • Roti prata: Bir nevi bizim gözleme. Bol yağla ve köri ile de hazırlanır. Bizdeki gibi Arasına peynir, sebze gibi iç malzeme ile de servis edilebiliyor.
 • Murtabak: Bizim tepsi böreği gibi içinde tavuk, soğan, bezelye konular hazırlanan bir hamurişi. Ben çok sevmiştim. Size de tavsiye ederim.
 • Putu mayam: Rendelenmiş hindistan cevizi ve portakal şekeri ile kaplı erişte benzeri tatlı.

Peranakan/Nonya cuisine:

Bir zamanların en tanınmış mutfağı. Bir zamanlar Straits Settlements‘ın (günümüz Singapur, Penang ve Malacca) İngiliz kolonileri olan karma Malay ve Çin topluluklarından doğan Peranakan veya Nonya mutfağı olarak biliniyor.Dünya'nın En Renkli Mutfağı: Singapur - Singapur'da Ne Yenir ?

 • Chilli crab: Yapışkan, acı biber sosu ile karıştırılmış bir bütün yengeç. Yemek cidden çok zor, içinden azıcık çıkan ama muhteşem lezzeti olan Yengeç etini yiyebilmek için oldukça emek harcamanız gerekebilir.
 • Kaya: Yumurta ve Hindistan Cevizinin kombinasyonu ile hazırlanan bir nevi reçel ve kahvaltılık. Kızarmış ekmek, akıcı yumurta ve sert kahve ile servis edilir.
 • Laksa: En çok bilinen Singapur yemeği.Kremalı, zengin hindistancevizi tabanı üzerine körili et suyunda pişirilen beyaz erişte ve onun üstüne de karides konularak servis edilir.
 • Mee siam: Pirinç unu, kurutulmuş karides, mayalı fasülye, soya peyniri küpleri ve sert haşlanmış yumurta ile servis edilen bir nevi çorba.
 • Popiah: Fajita gibi yenilen, et, haşlanmış şalgam, kızarmış soya peyniri, tatlı soya sosu, karides ile hazırlanan ve ince ekmekle servis edilen bir yemek.
 • Rojak: Malaycada herşeyin karışımı anlamına gelir. Adından da anlaşıldığı üzere birçok farklı ürünü içinde barındıran bir salata. Ananas, beyaz şalgam, salatalık, tau pok (kızarmış soya peyniri), ince küçük dilim bunga kantan (meşale zencefil çiçek tomurcukları), karides sosu ve şeker, daha sonra ezilmiş fıstık serpilerek hazırlanır. 

Hawker Centers:

Bir nevi sokak satıcılarının toplantığı alanlar. Yemekler hem çok güzel hem de çok ucuz.  3-5 $’a gayet de güzel doyabilirsiniz. Tüm dükkanların gıda hijyeni kurallarına uyması ve sertfikaya sahip olması gerektiğinden gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Newton Circus , Gluttons Bay and Lau Pa Sat bölgelerindeki Hawker Merkezleri turistlerin en yoğun uğradığı yerler. Singapur’da Ne Yenir

Diğe Birçok Mekan Önerisi İçin: VISIT SINGAPORE

Singapur’da Ne Yenir, Singapur’da Ne Yenir, Singapur’da Ne Yenir

Önceki İçerikAsya’nın Modern Yüzü Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası
Sonraki İçerikAIRBNB NEDİR? AIRBNB İLE NASIL KONAKLAMA YAPILIR?
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here