Seyahat Konulu Kitaplar | Sizi Başka Diyarlara Götürecek 10 Kitap

0

Seyahat Konulu Kitaplar | Sizi Başka Diyarlara Götürecek 10 Kitap

Küresel olarak zorlu bir sürecin içerisinde olduğumuz son günlerde birçoğumuz moral ve motivasyona ihtiyaç duyarken birçoğumuz da bulunduğu andan kopmak, uzaklaşmak istiyor. Özelikle yollarda olmaya alışık olan seyahatseverler karantina günlerinde seyahat tutkusuna gem vursa da bu durum zaman zaman biraz zorlayabiliyor. İşte tam da bu noktada karşımıza kitaplar ve hayal gücümüz çıkıyor. Bizi andan koparıp farklı diyarlara götüren, ruhumuzu dinlendiren kitaplar iyi ki var! Hadi o zaman hem seyahat hem de kitapseverler için yolculuğa çıkma vakti. Kendimizi duvarlar ardına saklamak zorunda olsak da düşlerimizin sınırı yok ya!

1- 80 Günde Devri Alem / Jules Verne – Karantinada Kitap

Dünyanın etrafında bir tur atmaya ne dersiniz? Eminim birçoğunuz Jules Verne’in yazdığı bu sürükleyici romanı çocukluğunuzda okumuşsunuzdur. Okumayanlar için harika bir seçenek olurken çocukluğunda okuyanlar ise tekrar okumalı bence.

Seyahat Konulu Kitaplar
Seyahat Konulu Kitaplar

Her şey bir İngiliz beyefendisi olan Phileas Fogg’un Reform Kulübü’ndeki arkadaşlarıyla iddiaya girmesiyle başlar. Ortaya tüm servetini koyan Phileas Fogg dünya etrafındaki seyahatini seksen günde tamamlamak zorundadır. Hem de havayolu kullanmadan. Bu macera dolu yolculukta Phileas Fogg’a yeni uşağı Jean Passepartout ile birlikte siz de eşlik edeceksiniz.

2- Simyacı / Paulo Coelho – Karantinada Kitap

Gelelim bir baş ucu kitabı niteliğinde olan ve benim de çok sevdiğim Paulo Coelho’nun muhteşem eseri Simyacı’ya.

Simyacı, Endülüslü bir çobanın İspanya’dan başlayıp Mısır Piramitleri’nin eteklerine uzanan yolculuğunu anlatıyor. Gördüğü bir rüya üzerine hazinesini bulmak için yollara düşen Santiago’nun felsefi öyküsü mutluluğu nasıl bulurum diyenlere bir kılavuz niteliğinde. Paulo Coelho’nun etkileyici anlatımı sayesinde kendinizi Santiago’nun yanında yolculuk ederken bulacağınıza emin olabilirsiniz.

3- Günden Kalanlar / Kazuo Ishiguro – Karantinada Kitap

Kazuo Ishıguro ile tanışmam “Uzak Tepeler” kitabı ile olsa da “Günden Kalanlar” da beni en az onun kadar etkiledi. Okuyan herkesi etkileyen bu romanda kahramanımız Stevens’ın birkaç günlük yolculuğuna eşlik ediyoruz. İngiliz malikanelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük başuşaklarından biri olan Stevens yeni işvereninin istediği düzeni kurmak için İngiliz taşralarında yolculuğa çıkar. Yol boyunca karşılaştığı manzara ve insanların onda yarattığı etkiyle geçmişini gözden geçirerek bir nevi kendiyle yüzleşir. Tıpkı son zamanlarda bizim de yaptığımız gibi.

4- Kinyas ve Kayra / Hakan Günday

Hakan Günday’ın ilk romanı olan Kinyas ve Kayra Türkiye’deki yeraltı edebiyatının muhteşem örneklerinden biri.

Roman iki gencin Afrika’da başlayıp Amerika, Meksika ve Türkiye’ye uzanan yolculuklarında yaşadıkları maceraları anlatıyor. Hayata karşı kin, nefret ve öfke duyan bu iki genç bir yandan hayatı sorgularken bir yandan da birçok suça karışır.

Seyahat Konulu Kitaplar | Sizi Başka Diyarlara Götürecek 10 Kitap
Seyahat Konulu Kitaplar

Son derece etkileyici ve sarsıcı bir biçimde yazılmış olan roman, içinde birçok can yakıcı tespit bulundurmasının yanı sıra felsefi düşünce de barındırıyor. Kinyas ve Kayra’nın sürükleyici maceralarına şahitlik ederken hayata bir de onların açtığı pencerelerden bakacaksanız. Roman bittiğinde ise siz eski siz olmayacaksınız.

“Hayat reddedemeyeceği kadar güzel ve gerçek. Bu hayatta umut, sevgi, dostluk, insanlık var! Ölümse boş bir kağıt!”

5- Yolda / Jack Kerouac

Jack Kerouac’ın yazdığı bu roman bir grup arkadaşın ABD’yi baştan başa dolaştığı yolculukları anlatıyor. Ayrıca bu kitap Beat Kuşağı’nı tanıtan eser olarak kabul ediliyor. Esasında kitapta kendi hikayesini anlatan yazar özgürlük, arayış, dostluk, çaresizlik ve ihanet gibi konulara değiniyor. Yolda’yı okurken kendinizi maceranın tam ortasında bulmanız mümkün.

6- Filin Yolculuğu / José Saramago

Sırada tuhaf bir yolculuğun hikayesi var. 16. yüzyılda Portekiz kralı, kuzeni Kutsal Roma – Germen İmparatoru’na bir fil hediye etmek ister. Süleyman adındaki fille Hintli bakıcısı Subhro,  Roma – Germen İmparatoru’na ulaşmak üzere Lizbon’dan Viyana’ya doğru yola çıkar. Kahramanlarımız bu sıra dışı yolculukta Portekiz, İtalya ve Alpler’i geçerken hayatlarında ilk kez bir fil gören insanları oldukça şaşırtır.

İnsana dair gözlemlerin ve eleştirilerin yer aldığı kitap okuru hem eğlendiriyor hem de düşündürüyor. Mutlaka okumalısınız!

“…hayat plan yapanlara güler, sükûnet beklediğimiz yeri şamataya boğar ve bir daha görmeyeceğimizi sandığımız birini aniden karşımıza çıkartır.”

7- Ye Dua Et Sev / Elizabeth Gilbert

Bir kendini arayış yolculuğunu anlatıyor Ye Dua Et Sev. Elizabeth Gilbert boşanmasının ardından içindeki boşluğu doldurmak ve hayatın anlamını bulmak için yollara düşer. Çıktığı bu yolculukta Elizabeth inanç, denge ve aşkı ararken bir yandan da kendini keşfeder. Adından da anlaşıldığı üzere yemek, dua etmek ve sevmek olarak üç bölümden oluşan bu yolculuk sırasıyla İtalya, Hindistan ve Endonezya’ya uzanıyor.

8- Motosiklet Günlükleri / Che Guevara

Genç Che Guevara’nın her şeyini geride bırakıp çıktığı yolculuğu biliyor musunuz? İşte bu kitap o yol hikayesini anlatıyor. Hem de Che Guevara’nın kaleminden.

Seyahat Konulu Kitaplar | Sizi Başka Diyarlara Götürecek 10 Kitap
Che Guevara – Seyahat Konulu Kitaplar

Kitap, Latin Amerika devrimcisi Che Guevara’nın bir tıp öğrencisiyken arkadaşı Alberto Granada ile birlikte motosikletle çıktığı Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşuyor. Genç Che Güney Amerika’yı karış karış gezerken haksızlık ve eşitsizliklerle dolu bir dünyayla karşılaşıyor. Ve o yolculukta gördükleri geri kalan hayatını şekillendiriyor.

9- Doğu Avrupa’da Yolculuk / Gabriel Garcia Marquez

Ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez’in 1950’li yıllarda gazeteci olarak çıktığı yolculuğunu anlatıyor kitap. Doğu Almanya’dan başlayıp Çekoslovakya, Polonya, Macaristan ve Sovyetler Birliği’ne uzanan bu yolculukta Marquez’in insana ve onun yaşantısına dair gözlemlerini ve yorumlarını bulacaksınız.

10- Bir Dinozorun Gezileri / Mine Urgan

“Bir Dinozorun Anıları” kitabı ile tanınan Mine Urgan bu defa karşımıza “Bir Dinozorun Gezileri” ile çıkıyor. Seyahat etmeyi çok seven İngiliz Edebiyatı profesörü Mine Urgan’ın bu kitabı okurları son derece keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Dinozorca yani az parayla yaptığı seyahatlerinin nasıl tadını çıkardığını, tanıştığı insanları ve gördüklerini anlatırken bir yandan da eğlendiriyor. Avrupa Ülkeleri, Sovyet Rusya, ABD’ye yaptığı yolcuların yanı sıra çıktığı Mavi Yolculuk da son derece dikkat çekici.

Bir Dinozorun Gezileri / Mine Urgan
Bir Dinozorun Gezileri / Mine Urgan – Seyahat Konulu Kitaplar

Diğer yazılarımı okumak için buraya, beni instagram hesabımdan takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz 🙂

Keyifli okumalar.

Sevgiler.

Evrim

Önceki İçerik2 Günde Gaziantep Turu | Kısa Bir Kültür ve Gastronomi Molası
Sonraki İçerikİstanbul’un Yanı Başında Cennetten Bir Köşe: Ağva Şile
Merhaba ben Evrim. Çocukluğumdan beri hep çok sevdim okumayı, yazmayı, gezmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi, doğayı. Kitaplarla başka dünyalar yarattım kendime, hayaller kurdum. Önce kitaplarla başladı yolculuğum sonra hayaller gerçeğe dönüştü ve ben yollara düştüm. Öyle büyük bir tutku oldu ki seyahat etmek ve keşfetmek, her fırsatta kendimi yollarda buldum. Seyahat edip keşfettikçe öğrendim ve öğrendikçe büyüdüm.Gördüklerimi, okuduklarımı, düşlediklerimi paylaşmaksa mutluluk verdi hep bana. Mutluluk paylaştıkça çoğalırmış ne de olsa...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here