Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı – Çalışma Sağlığı Ergonomisi

0

Neden Bu Kadar Önemli? – Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı

Önceleri gelişmiş ülkelerde görünen evden çalışma konusu, hastalık ve salgınların küresel bir boyut kazanması ile bizim ülkemizde de gündeme yerleşmiş durumda. İster ev olsun ister ofis ortamı uygun koşullarda yapılmayan çalışma insan sağlığına zarar vermektedir. Peki bu zararları engellemek için neler yapmalıyım diyorsanız Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı yazım sizler için burada.

Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı - Çalışma Sağlığı Ergonomisi
Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı – Çalışma Sağlığı Ergonomisi

Evde Çalışma Ergonomisi Neden Önemlidir?

Ev veya ofis ergonomisi, vücudunuzun çalışırken tüm araçlar ve bulunulan alanla nasıl etkileşime girdiğiyle ilgilidir. Ergonomiyi ev veya ofis kurulumuna dahil etmek, rahat ederek verimliliğinizi ve üretkenliğinizi artırmanıza ve gereksiz stres ve yaralanmaları önlemenize yardımcı olur.

Dijital bir çağda yaşadığımız için işyeri ve koşulları sürekli değişiyor. İnsanlar daha fazla saat çalışıyor, daha fazla oturuyor, evden ya da ofislerde çalışmak için daha fazla zaman geçiriyor.

Ergonomiyi uygulamak çok önemlidir, çünkü evden veya ofisten çalışırken vücudunuz uzun süre rahatsız edici bir pozisyonda kalarak veya tekrarlı hareketler yaparak strese girebilir. Bu kas-iskelet sisteminizi etkileyebilir. Kas-iskelet sistemi hastalıkları en çok görülen çalışan hastalıklarıdır ve kalıcı fizyolojik hastalıkların üçte birinden sorumludur. Bu nedenle kullanıcının fiziksel yapısına uygun bir çalışma ortamı kurmak kötü duruş olasılığını ortadan kaldırır.

Çalışma ortamında uygun ergonomi sağlanırsa yapılan işin kalitesi artar. Ayrıca çalışanın katılımını arttırır ve morali yükselir. Yetersiz sandalye yüksekliği veya kötü masa pozisyonu gibi zayıf ergonomi, işlerini olması gerektiği gibi yapmayan sinirli çalışanlara yol açabilmektedir

Ev yada ofisi düzenlerken, en çok kullandığınız şeyler size yakın olmalı ve daha az kullanılanlar çekmecelerde olmalıdır. Bu, ihtiyaç duyulanları aramak için daha fazla zaman harcamamanızı sağlayacaktır ve daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır.

Evde yada Ofiste Ergonomiyi Nasıl Sağlarım? – Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı

Bilgisayarı, yazıcıyı ve işle ilgili her şeyi ve hatta evinizdeki bazı masalarda en sevdiğiniz kahve kupasını koymak, onları doğru şekilde kullanacağınız anlamına gelmez. Ev veya ofisinizdeki ergonomiyi düzgün bir şekilde ayarlamak çok önemlidir. Bu, eşyalara ulaşmayı en aza indirerek ve rahatsız edici oturma ve kas-iskelet ağrılarını önleyerek üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Mümkün olan en iyi ergonomik ev ofisini oluşturmanıza ve çalışırken sizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak birçok mobilya seçeneği vardır. Bu mobilyalar çalışma hayatınızı ve ortamınızı sağlıklı kılacaktır. Peki başka nelere dikkat etmeliyiz?

Sandalyeniz ve Masanız İçin Doğru Yüksekliği Seçin

Ev veya ofisi kurarken, ihtiyaçlarınıza uygun bir masa, köşe masası veya dizüstü bilgisayar seti satın almalısınız. Bunları aldıktan sonra masanın yüksekliğini ayarlamanız gerekir, bu nedenle vücut tipiniz için çok yüksek veya çok düşük olacak bir şekilde değil rahat edebileceğiniz tipte masaları tercih etmelisiniz. Bu sayede kas-iskelet hastalıklarını engelleyebilirsiniz. Çalışmak veya okumak için kullandığınız masaların çoğu buna göre konumlandırılmamıştır. Masanın doğru konumlandırılması önemlidir. Masada çalışırken dirsekleriniz yaklaşık 45 derecede bükülmüş olarak klavyede yazabileceğiniz bir konumda olmalıdır.

Kaliteli bir ofis koltuğu satın almak da doğru duruşun korunmasında gerçekten önemlidir. Düzgün oturmak, ayaklarınızın zeminden veya masa yüksekliği ayarlanamıyorsa bir ayak dayanağında desteklenmesi gerektiği anlamına gelir. Bacaklarınız 90 derecelik bir açıda olmalı, böylece sırtınızdaki basıncı rahatlatabilirsiniz, ayrıca sırtınızı düz tutmak için ayarlanabilir mükemmel bel destekli sandalyeler tercih edilmelidir.

Genel olarak, günlük görevlerinizi yerine getirirken eklemler gerilmemelidir veya dizlerinizin arkasında herhangi bir baskı olmamalıdır.

Doğru duruşu korumanın bir diğer önemli yanı da uyluk ve dirsek altı kolların yere paralel olması ve kollarınızın otururken aynı hizada olmasıdır. Bu, kas  – iskelet hastalıklarını ve sakatlıkları önleyici tedbirlerinin alınmasına yardımcı olur. Genellikle masaların çoğu bu pozisyon için çok yüksektir.

Monitörle Aranızda Uygun Mesafe Bırakın

Masanız, sürekli olarak kullandığınız tüm malzemelere sahip olmanın yanı sıra monitörden gözünüze doğru uygun mesafeye sahip olmalıdır. Tercih edilen mesafe yaklaşık 50 cmdir. Monitörün üst kısmı, göz hizanızın hemen üzerinde olacak şekilde konumlandırılmalıdır, görme açınız yani gözleriniz biraz aşağıya doğru yönlendirilmelidir, böylece boyun ve göz yorgunluğuna neden olmayan bir pozisyon olur.

Monitör çok uzaktaysa, insanlar yaş ne olursa olsun daha iyi görmek için daha yakın olma eğilimindedir. Bu da duruş bozukluklarına ve dolayısı ile hastalıklara neden olmaktadır. Uygun mesafeyi ölçmeden bulabilmeniz için de şöyle bir yol var: Ekrana parmaklarınızın ucuyla dokunabiliyorsanız, doğru konumdasınız demektir. 🙂

Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı – Çalışma Sağlığı Ergonomisi
Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı – Çalışma Sağlığı Ergonomisi

Kan Dolaşımını Arttırın – Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı

Kimi zaman ofiste kimi zaman da evde çalıştığınız için bilgisayarın önünde ne kadar zaman harcadığınızı, oturduğunuzu unutabilirsiniz. Ergonomik olarak doğru mobilyalara sahip olsanız bile aynı hareketleri tekrarlamak, uzun süre tek bir yerde oturmak, vücudunuzu ve zihninizi strese sokabilir. Çalışırken yaratıcı akışı bozmak zordur, ancak günde birkaç kez gerilme hareketleri yapmak veya ayakta durmak iyi gelir. Böylece vücudunuzdaki farklı kasları kullanabilir ve kan dolaşımınızı iyileştirebilirsiniz.

Bir çok insan, ister bir spor salonu olsun ister sağlıklı yiyeceklerle beslenme olsun iş dışında kendilerine dikkat ederek çok para harcayabiliyor. Ancak spor salonuna gitmek veya doğru beslenmek işte kötü duruşu önlemez.

Uygun Aydınlatma – Ofiste / Evde Çalışma Sağlığı

Ev yada ofisinizdeki ortamda yeterli aydınlatma olmalıdır. Genellikle, şirket ofislerinin çoğunda, monitör ekranında parlamaya neden olan ve çalışanların baş ağrısının nedenlerinden biri olan gerçekten parlak ışıklar vardır. Ev yada ofisinizde monitör ekran ayarlarından en yüksek ışığı seçmemenizi önemlidir. Ayrıca çalıştığınız ortamın aydınlık miktarının da monitör ekranındaki ışıktan fazla olması lazımdır ki gözleriniz yorulmasın. Ayrıca bilgisayar başında uzun süre çalışanların baş ağrılarının nedeni de budur.

Ayrıca güneşli bir pencerenin yanında çalışışıyorsanız, pencerelerin doğru açılarına panjur yerleştirmek gözlerinizin çabuk yorulmasını engelleyecektir. Hatta şöyle bir bilgi vereyim OSHA (Amerika’daki İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi) doğu-batı pencereleri için dikey panjurların, kuzey-güney pencereleri için yatay panjurların kurulmasını tavsiye etmektedir. 🙂

Ofisi Ergonomik Hale Getirmek Yapılacak Maliyete Değer mi?

Ofisi ergonomik hale getirmek yapılacak maliyete değer mi? Evet, tamamen değer. Sadece maliyetine değmez ama. Yapacağınız bu yatırım gelecekte size daha çok faydasını hissettirecektir.

Özellikle evden çalışanlar için uygun ergonomiye yatırım yapmak önemlidir. Evden çalışmak genellikle kanepede veya yatakta uzanarak çalışmak anlamına gelir.

Kas-iskelet sistemi hastalıkları veya pozisyona bağlı tutulmalar  olsun, bir sorununuz olduğunu fark etmeden önce biraz zaman geçmesi gerejeçek. Bu geçen zamanla bu rahatsızlıklara sahip olduğunuzu farkedeceksiniz. Bu rahatsızlıkları geçirmek için ise zaman ve daha çok para harcayacağınız için bu faturaları ödemek için daha fazla çalışmak zorunda kalacaksınız. Oysa bu rahatsızlıklar meydana gelmeden yapacağınız masraflarla hayat standardınızı ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ergonomik açıdan mobilya satın almak biraz pahalı olabilir. Ancak, uzun vadede yapacağınız bu yatırımı size sağlıklı para kazandıracaktır.

Örneğin, boynunuza çalışma pozisyonundan dolayı zarar verirseniz, kısa sürede iyileşmez. Bu nedenle hayatının geri kalanı boyunca acıyla mücadele etmek gerekebilir. Bu da gün geçtikçe çalışmanın verimliliğini düşürecektir.

Evden çalışırken unutulmamalıdır ki hala bir işvereniniz vardır. Bu nedenle işvereniniz açısından da sağlıklı ve mutlu bir işçiye sahip olmanın karşılıklı yarar ve maliyet avantajı vardır. Bazen işveren ofisteki çalışmalarda devamsızlık düzeyini düşürmek, olabilecek herhangi bir meslek hastalığını engelleyip tazminat maliyetlerini, işe alım maliyetlerini, vb. azaltmak için iyi ergonomik mobilyalara yatırım yapabilir. Öte yandan, çalışanlar tüm çalışma ortamına yönelik iyileştirilmiş koşullardan dolayı sağlıklı olacak ve olumlu duygular ile daha değerli hissedeceklerdir.

Ayrıca diğer bir sağlık konularından olan, daha önceden yazılmış diğer yazılarımızdan seyahat sağlığı hakkında bilgiyi alabilmeniz için linklerini aşağıya bırakıyorum.

Sağlıklı Seyahat Rehberi – Hastalanmadan Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Seyahat Aşıları – Seyahatlerden Önce Yapılması Gerekenler Aşılar

Aklınıza takılan sorularınızı bu yazının altından yada instagram hesabımdan sorabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı, keyifli seyahatler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here