Kutaisi Gezi Rehberi – Gürcistan’nın Gençleşmeye Çalışan Kenti

0

 

Gürcistan’ın Doğal Güzelliklerinin Yeri Kutaisi

Gürcistan doğal güzeliyle ile olağanüstü bir yer gerçekten. Asfaltın olmadığı her yer yeşillik ve yollarda bazen inekler yüzünden gitmek epey zorlaşıyor. Hayvancılığın halen devam etmesi nedeniyle bize göre et fiyatları daha uygun. Batum’da Türkçe bilen insanlara rastlamak oldukça mümkünken iç taraflara geldikçe durum farklılaşıyor. Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Kutaisi Genel Manzara

Gezmek için her zaman ki araç kiralamayı tercih ettik. Günlük 50 Lari’ ye eski model bir jeep kiraladık. Biz epey dersimizi aldık siz siz olan sakin ucuz olsun diye düşünüp, yerel bir firmadan kiralamayın. Yazının devamında anlatacağım size bunu neden yapmamanız gerektiğini. Son olarakta telefonunuzu yurtdışında kullanılmıyor olsanızda offline çalışan bir çok uygulama var. Ben Sygic kullanıyorum. Normalde ücretli bir uygulama ama ilk 1 hafta ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Sonra silip tekrar yükleyin yeni kullanıcı gibi tekrar ücretsiz kullanabilirsiniz ( umarım farkına varmazlar ).

Yola Çıkma Vakti

Batum’da geçirdiğimiz 2 günden sonra araçımızı alıp, yola koyulduk. Yola koyulmadan önce araçı park yerinde çıkarırken arkamızdaki araça çarptık. Bu burda kalsın ileride bu konuya devam edeceğiz. Hava kararmadan Martvili Kanyonu’ na gidip geceyi de Kutaisi’ de geçirmeyi planlamıştır. Batum’a Yol boyu yeşile ve temiz havayı içimize çekerek arada inekleri yolumuzdan çekmeye çalışarak 3 saatin sonunda varabildik. Kanyona giriş 18:00 de bittiği için giremedik ve yakında bulunan şelaleyi aramaya başladık. Arada yolumuzu kaybettik ? Sonunda mutlu son şelaleye ulaşabildik. Buz gibi suyunda serinledik. Biraz dinlendik.

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Martvili Kanyonu

Tekrar hareket edip yola koyulduk. çok gitmeden araçımızın tüplü olduğu ve gösterge ibresi tuhaf çalıştığı için yolda kaldık ? Ben direksiyona geçtim. Arkadaşlarımda araçı itmeye çalışırken, yoldan geçen bir araç durdu. Her ne kadar anlaşamıyor olsak da derdimizi anladı. Bizi arabaya alıp en yakın benzinliğe götürdü. Bidonlara benzin alıp araça geri döndük. Araçımız şükür çalıştı. Şehir merkezine vardığımızda artık akşam olmuştu.

Konaklamayı Son Bırakmayın

Her zaman yaptığım gibi kalacak yer ayarlamadığımız için saatlerce kalacak yer bulmaya çalıştık. Birkaç yere gittik ama müsait değillermiş. Gece yarısı olmak üzereyken bir yer bulduk ve bir oh çektim. Gecelik 3 kişi için 60 Lari ödedik. Yeni yapılmış ve oldukçada güzel döşenmiş bir villa idi. Yurtdışı gezilerinde Airbnb’yi kullanmanızı öneririm böylelikle çok daha önceden çok güzel evleri çok güzel fiyatlara kiralayabilirsiniz. Buraya Airbnb ile ilgili linki bırakıyorum. Airbnb

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti

Ertesi sabah şehir merkezinde dolaştıktan sonra, artık görülmesi gereken yerleri size tek tek tanıtabilirim. Bunlardan önce çok kısa size Kutaisi hakkında bilgi vermek isterim. Gürcistan’ın batındaki İmereti bölgesinin başkenti ve ülkenin 3. büyük büyük şehridir. Kutaisi nerede ? Kutaisi Batum’a 151 km dir. Tarihi M.Ö. 6 ve 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Gürcistan’ın parlamentosuda bu şehirde bulunmaktadır. Çok gelişmiş olmayan bu şehir parlementonun buraya taşınması ile fazlasıyla yenilenmiş.

Kış aylarının sert geçmesi nedeniyle ile bahar ve yaz dönemi gitmek için daha uygun olacaktır. Sert havalara denk gelmemek için son aylar diyebilirim hatta.

Kutaisi’ ye Nasıl Gidilir

Türkiye’den Kutaisi’ye direk uçuş bulunmamaktadır. Ya Batum’a uçak ya da kara yolu ile araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenekte Tiflis’e uçakla geçip ordan trenle buraya gelebilirsiniz.  Linkte Gürcistan demir yollarının sitesini bulabilirsiniz. Bu sitede tüm seferler tarih ve saatleri ile gösteriliyor. Gürcistan Demir Yolları Sitesi

Kutaisi’ de Gezilecek Yerler

  1. Martvili Kanyonu – Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti

Kutaisi şehir merkezinden 1 saatlik yolculuk sonunda kanyona varmış olduk. Sıcak havada insan vaha bulmuş gibi oluyor buraya geldiğinde. Kanyonda yürüyüş yolu 400 m civarında. Vaktiniz varsa tekne turuna katılmanızı öneririm. Kanyona giriş ücreti 15 Lari. Tekne turu yapmak istersenizde o da 13 lari.

2.  Bagrati Katedrali – Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti

Genellikle Bagrati Katedrali olarak bilinen Dormition Katedrali, Kutaisi şehir merkezinde bulunan 11. yüzyıldan kalma bir katedralidir. Orta Çağ Gürcü mimarisi eseridir. Yüzyıllar boyu ağır hasar görmüş olan yapı. 1950’ ler itibari ile onarım çalışması başlatılmıştır. Şehir merkezinde Ukimerioni Tepesinde bulunmaktadır. 1994’te UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış ama 2017’de bütünlüğüne ve özgünlüğüne zarar veren inşaat çalışmaları yüzünden listeden çıkarılmıştır. Halen aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

3.  Colchis Çeşmesi – Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Colchis Çeşmesi

 

Şehrin tam ortası bulunan çeşme 30 koyun ve keçi heykelleri ile süslenmiştir. Kolkhis kültürüne ait takıların kopyalarıdır. Vani bölgesinde yapılan kazı çalışmalarında aynı heykellere rastlanmıştır. Akşam ışıklandırmalarla ayrı bir güzelliğe sahiptir.

4.   Kahgu Şelalesi – Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Kahgu Şelalesi

Martvili kanyonuna oldukça yakın bir yerde ama yolların bozuk olması nedeniyle normal bir araçla gitmeniz oldukça zor. Kanyonda sizi götürmek isteyenler kişiler olacaktır. Araçımız olduğu için fiyatlarını hiç sormadık.

5.   Okatse Kanyonu – Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Okatse Kanyonu Yürüyüş Parkuru

Okatse Kanyonu, Martvili’den 2 saat uzaktadır. Burada giriş ücreti bulunmakta olup, 15 lari dir. Dilerseniz bütün heryeri gezmek için tek bir bilet alabilirsiniz. Biletlerimizi aldıktan sonra orman içinde yaklaşık 2 km bir yol yürüdükten sonra kanyonun yürüyüş parkuruna varmış olduk. yürüyüş yolu toplamda 7 km kadar. Yol boyu buranın uzun olduğu 2 saat zamanınızı alacağını söyleyen insanlarla bolca karşılaşacaksınız. Biz kulak asmayıp yürümeye devam ettik. Doğa harikalarla dolu gerçekten. Oturacak bir köşe bulun gözlerinizi kapatın ve kendinizi gökyüzünde asılı duran bu yerde hayallere bırakın.

6.   Kinchkha Şelalesi – Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Kinchkha Şelalesi

Yollar çok bozuk diye korkumuzdan en sonunda ordan bir araçla anlaşıp, şelaleye geldik. Gidiş dönüş için 100 lari ödedik. Şelalenin merdiven bölümünde yenileme çalışma olduğundan ancak uzaktan bakıp fotoğraf çekmekle yetinmemiz gerekti . Bölgenin popüler yerlerinden biri.

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Gürcü Kiliseleri

Poti’yi geçtikten sonra yol üzerinde eski bir kilise görüp içeri girdik. Taşların üzerinde resimler bulunmakaydı. O an ne olduğunu anlayamadım ama birden buranın bir mezarlık olduğunu fark ettim. Mezar taşlarında ölen kişilerin resimleri yapılmış. Gürcistan’a özgü bir durum mu bilmiyorum ama oldukça ilginç geldi. Bu konuda bilgisi olan varsa, paylaşırsa çok sevinirim.

Kutaisi Gezi Rehberi - Gürcistan'nın Gençleşmeye Çalışan Kenti
Doğa ile İçiçe Bir Bölge

Havanın sıcak olması ve yürüyüş mesafesinin uzun olunca akşama ben bittim modunda dolanıyordum. Bunca yorgunluğun üzerine akşamda İstanbul’a dönüş yoluna geçtik. Şimdi gelelim kiralık araçla ilgili olan kısma. Bahsettiğim gibi araçla küçük bir kaza yaptık Kiralama şirketi hasar küçük deyip tutanak tutmadı o an. Bu arada tabi karşı tarafa ulaşmışlar ve teslim edeceğimiz gün gelene kadar bizi taciz ettiler. Hasar için 600 usd istediler. Şaka gibi. Araçın sigortası yokmuş. Gelip araç sahibi ile anlaşın dediler. Sonuç araç sahibi ile anlaşamadık. Vermiş olduğumuz 100 usd lik depozitoyu bırakıp, ülkeden ayrıldık. Bu ülkeden kazınlanmadan çıkmak oldukça zor. Kulağınıza küpe olsun.

Kaynak : https://elifinatlasi.com/kutaisi-ve-cevresindeki-gezilecek-yerler/

Başka bir yazıda görüşmek üzere. Ku

Ktaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi, Kutaisi Gezi Rehberi

Hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here