Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri

0

Hadi Bir Koleksiyona Başlayın

Koleksiyon yapmayı sever misiniz? Ya da daha önce hiç koleksiyon yaptınız mı?Benim cevabım evet. Çocukluğumdan beri yapmayı en sevdiğim şeylerden biri. Yaptığım koleksiyonlar dönem dönem değişse de ve zamanla bazı koleksiyonlarıma ilgimi kaybetsem de şu an ilgi alanıma göre yapmaktan zevk aldığım iki adet koleksiyonum bulunuyor. Eğer siz de koleksiyon yapmak ya da halihazırda olan koleksiyonlarınıza bir yenisini eklemek istiyorsanız sizler için bir araya getirdiğimiz koleksiyon önerilerimize bakmanın tam zamanı. Hadi o zaman önerilerimizden ilgi alanınıza ve bütçenize göre bir koleksiyon seçip harekete geçin!

Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri
Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri

1-Pul Koleksiyonu

Koleksiyon denince akıllara ilk olarak pul gelir. Hem ucuz hem de saklaması kolay olduğu için çok tercih edilen koleksiyonlardan biri. Özellikle sık seyahat eden biriyseniz ziyaret ettiğiniz ülke ve şehirlerden koleksiyonunuz için pul toplayabilirsiniz. Ayrıca artık nadir bulunan eski pulların peşine de düşebilirsiniz.

2-Kartpostal Koleksiyonu

Listemizin ikinci sırasında seyahat severlerin yapmaktan keyif alacağı bir koleksiyon önerisi var. Kartpostal koleksiyonculuğunu hem her bütçeye hitap etmesi hem de nostaljik olması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz ülkelerden ve şehirlerden farklı kartpostallar bularak koleksiyonunuzu genişletebilirsiniz. Eğer sahaf ya da bit pazarı gezmeyi seven biriyseniz de buralardan eski veya kullanılmış kartpostallara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca internetten üzerinden de farklı kartpostallar temin etmeniz mümkün.

3-Kitap Koleksiyonu

Eminim her kitap severin evinde küçük de olsa bir kitaplık vardır. Kitaplarımızı özenle sergilemeyi severiz ve bundan da keyif alırız biz kitap severler. Ama durun bu durumda kitap koleksiyonuna sahip olmuyoruz. Çünkü burada kitap koleksiyonu olarak bahsi geçen şey aslında tek bir kitap. Yani bu koleksiyonda amaç;  bir kitabın farklı dönemlerde, farklı yayınevleri tarafından basılmış ve farklı dillerde olan kopyalarını toplamak. Önce en sevdiğiniz kitabı belirleyin ve ardından koleksiyonunuzu genişletmek için harekete geçin. Kitapçı ve sahafları gezerek farklı dönemlerde ve farklı kapaklarla basılmış kitaplara ulaşabilirsiniz. Ve tabii koleksiyonunuzu genişletmek için gittiğiniz ülkelerde de kitapçı ve sahafları gezmeyi unutmayın!

4-Kitap Ayracı Koleksiyonu

Madem bir önceki başlığımızda kitap dedik o zaman kitap severlerin ilgisini çekecek bir başka koleksiyonla devam edelim listemize. Benim de yaptığım koleksiyonlardan biri olan kitap ayracı koleksiyonunu genişletmek kolay olduğu gibi çok yer kaplamadığından muhafaza etmesi de kolay. Ayrıca çeşitliliği çok fazla. Kitapçılardan, sahaflardan kitap ayracı toplayabileceğiniz gibi sevdiklerinizden de kitap ayracı isteyebilirsiniz. (ben öyle yapıyorum.)

Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri
Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri

5-Magnet Koleksiyonu

Ve geldik benim de büyük bir tutkuyla yaptığım ve bundan büyük bir zevk aldığım magnet koleksiyonuna. Seyahat sever biriyseniz eğer magnet koleksiyonculuğu yapmak sizin için de bir tutkuya dönüşecek eminim. Gittiğiniz şehirlerden, ülkelerden ve turistik yerlerden magnet toplamak bence en keyifli koleksiyonculuklardan biri. Hem kolay ulaşılabilir hem de çeşitliliği çok fazla. Ayrıca gittiğiniz yerlerle ilgili anılarınızın bir parçası olması da cabası.

Bonus: Seyahat koleksiyonculuğu yapmak istiyorsanız bu yazımıza göz atmayı unutmayın!

6-Peçete Koleksiyonu

Çocukluğumda yapmış olduğum koleksiyonlardan biri. (Her ne kadar peçete koleksiyonumun başına ne geldiğini bilmesem de.) Sanırım bu koleksiyon geçmiş yıllarda daha çok bilinen ve yapılan bir koleksiyondu ama günümüzde de hala yapılabilir bence. Birçok yerde farklı desen ve renklerde peçete bulabilirsiniz.

7-Kupa Koleksiyonu

Kupa koleksiyonunu muhafaza etmek biraz zor olsa da yapılabilecek en güzel koleksiyonlardan biri. Her gün başka bir kupa kullanmak, gittiğiniz şehir ve ülkelerden koleksiyonunuz için farklı kupalar satın almak oldukça keyif verici olacaktır. Birçok markanın her yıl farklı konseptlerde çıkardığı kupaları satın alabileceğiniz gibi internet üzerinden de lokal markaların birbirinden güzel tasarım kupalarına ulaşabilirsiniz.

8-Harita Koleksiyonu

Seyahat severler için bir öneri daha. Kabul edelim seyahat severler olarak hepimiz haritaya ve haritalı objelere bayılıyoruz. O yüzden harita koleksiyonu yapmak oldukça keyifli olacaktır. İnternet üzerinden dünya, ülke, şehir haritalarına ulaşabileceğiniz gibi sahaflarda ya da bit pazarlarında eski haritaların peşine düşebilirsiniz.

Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri
Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri

9-Plak Koleksiyonu

Günümüzde plakların tekrar popülerleşmesiyle birlikte birçok nostaljik albüm yeniden karşımıza çıkmaya başladı. Eğer müziğe ve plaklara ayrı bir ilginiz varsa işe yeni çıkan plakları alarak koleksiyonunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Zamanla bit pazarlarında, ikinci el dükkanlarında orijinal plakların peşine düşerek koleksiyonunuzu genişletebilirsiniz.

Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri
Koleksiyon Önerileri | Koleksiyon Yapmak İsteyenler İçin 10 Öneri

10-Para Koleksiyonu

Pul koleksiyonundan sonra akıllara gelen bir diğer koleksiyon ise para koleksiyonu. Eminim çoğumuzun evinde hala sakladığımız tedavülden kalkmış paralar vardır. İşe bunları biriktirmekle başlayabilirsiniz. Ayrıca para koleksiyonu tarih ile ilgilenenler için de güzel bir koleksiyon fikri.

Listemizdeki önerilerin dışında deniz kabuğu, film, iskambil kartları, bira kapağı, bardak altlığı ve rozet koleksiyonu yapabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz dizi, film ve kitap karakterleriyle ilgili objeleri toplayarak da bir koleksiyon oluşturabilirsiniz. Harry Potter, Game of Thrones, Yüzüklerin Efendisi, Küçük Prens veya Marvel karakterleriyle ilgili birçok objeye ulaşmak mümkün.

Diğer yazılarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Beni instagram hesabımdan takip etmek ve seyahatlerime dair fotoğraflarımı görmek isterseniz de buraya tıklamanız yeterli 🙂

Sevgiyle kalın!

Evrim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here