İstanbul Parkları | İstanbul Parklarını Geziyoruz Bölüm 2

0

İstanbul Parkları | İstanbul Parklarını Geziyorum Bölüm 2

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un kötü yanlarından biri de aşırı nüfus ve betonlaşma. Maalesef şehrin bazı bölgeleri hariç nefes almakta bile zorlanabiliyorsunuz. Kalabalıktan uzaklaşıp kafa dinleyecek mekanlar bulmak, en azından hafta sonu ya da günü birlik de olsa şehirden çok uzaklaşmadan şehrin stresinden uzaklaşmak gerçekten çok önemli. İstanbul’daki parklarla ilgili yazımı okuyanlar hatırlayacaklardır, parkları doğayı, yeşili ne çok sevdiğimi. Şimdi gelelim diğer gezdiğim parklara. İstanbul Parkları ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattığım yazımı okumaya başlayalım.

İstanbul Parkları
İstanbul Parkları

Bakırköy Botanik Parkı – İstanbul Parkları

Bakırköy Botanik Parkı Bakırköy İncirli semtinde bulunuyor. Yaya olarak giriş ücretsiz. Özel araç ile giriş 10TL park parası alınıyor.

İçerisinde tematik bahçeler, yüzlerce çeşit ağaç bulunmakla birlikte, Atatürk temalı heykeller, çocuklar için oyun alanları, 3 adet rüzgâr türbini, doğal gölet, süs havuzları, içinde pegasus atları bulunan havuz, manzara seyir terasları, yüzer iskele, piknik alanları ve sosyal tesisler de bulunuyor. Ayrıca park içindeki gölette kuğu, ördek ve su kaplumbağalarının yanı sıra çeşitli balıklar da yer almakta.

İstanbul Parkları
Bakırköy Botanik Bahçesi – İstanbul Parkları

Çocuklar için ip köprüler, kaydıraklar, oyun kuleleri de yer alıyor. Benim en çok sevdiğim bölümlerden biri de hobit evlerine benzeyen kısım oldu.

Florya Atatürk Ormanı

Şehrin ortasında doğaya kaçmanın en kolay yollarından birisi de Florya Atatürk Ormanı. Florya Atatürk Ormanı, Şenlikköy ve Basınköy arasında yer alıyor. Marmaray Florya akvaryum durağı ile ulaşmak çok kolay. Giriş ücretsiz. Bölge halkının spor ve dinlenme ihtiyacını karşılıyor. Birçok parkımız gibi hafta sonları oldukça yoğun oluyor, ancak kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Park içinde çocuk oyun alanları da mevcut ancak herhangi bir büfe kafe bulunmuyor. Yürüyüş, koşu, bisiklet için ideal.

İstanbul Parkları
Florya Atatürk Ormanı – İstanbul Parkları

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB)

1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş, daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanmış ve 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış. 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiş.

Ataşehir’de binaların içinde adeta bir cennet burası. Otoyollar ve bağlantı yolları arasındaki 8 ada üzerinde kurulmuş, Merkez Adası, Ertuğrul Adası, Mesire Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası, Meşe Adası, Anadolu Adası ve Trakya Adası olarak adlandırılmış. Giriş ücretsiz.

İstanbul Parkları
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi – İstanbul Parkları

Baltalimanı Japon Bahçesi

6137 m² alan genişliğine sahip olup Baltalimanı Sarıyer’de yer alıyor. Baltalimanı Japon Bahçesi Japonya ile Türkiye’nin işbirliğiyle kurulmuş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetiliyor. Marmara boğazına bakan manzarası büyüleyici, burası fazla büyük değil, alan olarak 10 dakikada rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer.

İçerisinde Japon Bahçesinin temel karakteri olan Çay Odası (Yogetsuan), Şelale, Gölet, Çardak gibi öğeleri görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

İstanbul Parkları
Baltalimanı Japon Bahçesi – İstanbul Parkları

Atatürk Kent Ormanı

Son olarak Sarıyer Hacıosman’da yer alan Atatürk Kent Ormanı, 19 Mayıs 2020 tarihinde açıldı. Doğayı ve yeşili sevenlerin şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin buluşma noktası için en doğru adreslerden biri.

İstanbul Parkları
Atatürk Kent Ormanı – İstanbul Parkları

İçeride üç gölet ve 12 km’lik bir yürüyüş parkuru var. Ayrıca kolaydan zora doğru 1.8 km, 2.8 km ve 3 km’lik rotalar da mevcut. Yürüyüş parkurunda yürümek istemeyenler için ise Seyir terası ortak buluşma noktası olmuş durumda. Hacıosman metrosu ile buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Burası benim favori ormanım oldu.

İstanbul’daki Parklar | İstanbul’un Parklarını Geziyorum Bölüm 1

Her iki yazımda da anlattığım her biri birbirinden güzel bu parkları gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle kısıtlamaların olduğu ve kalabalıktan uzak yerler aradığımız şu günlerde hepimize iyi gelecektir.

Diğer yazılarıma da göz atmanızı öneririm 🙂

İstanbul’un popüler semti Balat için; Balat Gezi Notları

Haftasonu İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenler için yakın rotalardan; Ormanlı Köyü ve Karaburun Yazısı

Kocaeli’nin en güzel koylarından dolan Sardala Koyu için; Sardala Koyu Kepke Kerfen Gezisi

Kırklareli’nin incisi İğneada’yı keşfetmek için İğneada Kırklareli Gezi Rehberi

Yazılarımın devamı gelecek özellikle İstanbul’da yaşayanlar için hafta sonu ya da günübirlik rotaları anlatmaya devam edeceğim.

Trendymelody instagram hesabımda parklarla ilgili resim ve videolara ulaşabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here