İstanbul Kent Ormanları ve Bahçeleri | İstanbul’da Nefes Alabileceğiniz 6 Mekan

0

İstanbul Kent Ormanları ve Bahçeleri | İstanbul’da Nefes Alabileceğiniz 6 Mekan

Bu sıcak havalarda günü birlik kaçamaklar için ve temiz hava alabilmek için şehir içinde bulunan İstanbul Kent Ormanları ve Bahçeler bahçelerini sizlere hatırlatmak isterim. Bu bahçelerde her türlü etkinlik yapabilme imkânı buluyoruz. Bunlar nedir, Her yaşata insanın en sevdiği olduğunu düşündüğüm geleneksel yemeğimiz mangal  Doğalgazlı ocaklarda yapmam imkanı,  yürüyüş, at binmek, ziplen , tenis, gibi…

İstanbul Kent Ormanları
İstanbul Millet Bahçeleri | İstanbul Kent Ormanları

Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı

Türkiye’nin 8 ili ve 7 bölgesinden esinlenerek, Beykoz Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın imzaladığı protokolle 8 milyon 479 bin m2’lik bir alanda yapımına başlanan Kanuni Kent Ormanı’nın birinci bölgedeki ilk etabı yeni düzenlemelerle ziyarete açıldı.

İstanbulluların şehrin ortasında kuş sesleri eşliğinde temiz havada huzur bulacağı, aileleriyle piknik ve spor yaparak keyifli vakit geçirdiği şehir ormanına Beykoz-Ümraniye yolu üzerindeki Küçüksu Caddesi’nden ulaşılıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakınlığıyla Avrupa Yakası ve komşu ilçelere de ulaşım kolaylığı sunan alan şehrin tüm sakinlerini doğaya ve ailecek mutlu anlara çağırıyor.

11 km’lik yürüyüş yolu

Ziyaretçileri yeşil ve bakımlı ortamıyla karşılayan mesirenin ilk etabında suni bir gölet, ormanda gezinti ve koşu imkânı sunan toplamda yaklaşık 11 km uzunluğunda yürüyüş parkuru, 4 bin 400 m bisiklet yolu ve parkı, piknik alanları, çocuk oyun grupları, çeşmeler, restoran ve kafeterya bulunuyor.

Doğaya Saygılı Mangal – İstanbul Kent Ormanları

Aileler için çocuk oyun gruplarının ve piknik masalarını çevresinde hazırlan 7 büyük doğal gazlı mangal ünitesi piknikçilere doğaya saygılı, temiz ve zahmetsiz mangal keyfi sunuyor. Ziyaretçiler yanlarında getirdikleri etleri mangal ünitelerinde görevliler eşliğinde ya da kendileri kolayca pişirebilecek. Ormanda bu üniteler dışında mangal yakılamayacak. Böylece ormanların kâbusu olan mangal kazalarının da önüne geçilmiş olacak.

Atlı Sporlar Yapılacak

Açık alanda sporu tercih edenlere koşu, yürüyüş ve bisikletin yanı sıra alternatif spor olanakları da sağlanacak. Bu amaçla ormanda okçuluk, cirit ve atlı kızak gibi geleneksel atçılık sporlarının yapılacağı 4 bin 200 m2 büyüklüğünde çalışma ve eğitim alanları da hazırlanıyor.

Beykoz Belediyesi’ne ait gölet manzaralı nikâh salonunun da hizmet verdiği şehir ormanının kafeteryası ise nezih ortamıyla çay ve kahve molası vermek isteyenleri ağırlıyor. Büyük, temiz ve yeşil ortamıyla İstanbul’a nefes aldıracak alanda ayrıca 778 araçlık otopark da yer alıyor. Konum için: Tıklayın

Nakkaştepe Millet Bahçesi

90 bin metrekarelik boğaz manzaralı mesire alanımız, piknik alanları, spor alanları,  tenis kortu, biyolojik göleti, açık ve kapalı çocuk oyun alanı, doğa kaşif atölyesi, macera parkuru, uçan yol ve manzara seyir terası ile hizmet vermektedir.

Alan İçerisinde

50 bin m²’lik Boğaz Manzaralı Mesire Alanı

Piknik Alanları, Gezinti ve Dinlenme Alanları, Yürüyüş Parkuru, Macera Parkuru, Açık ve Kapalı Çocuk Oyun Alanları, Fitness Alanları, Tenis Kortu, Zepline, Biyolojik Gölet ve Şelale, Manzara Seyir Terasları, Uçan Yol, Ahşap Köprü, Amfi Alanı, Mucit Evi (Doğa Kâşif Atölyesi), Bitki Gösterim Alanı, Etkinlik Çayırı Kafe, Bay Bayan Mescit ve WC

Bitki ve Ağaçlar

Birçok bitki ve ağaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı , Sarı Alaca Yapraklı Güzellik Çalısı, Kırmızı Hanım Tuzluğu, Fırça Çalısı dar. Konum için: Nakkaştepe linke tıklayabilirsiniz

İstanbul Kent Ormanları
İstanbul Millet Bahçeleri | İstanbul Kent Ormanları

Sultangazi Kent Ormanları

Sultangazi Şehir Ormanları dört mevsimin tüm güzelliklerini cömertçe sergiliyor. Yeşillerin arasından mavinin tüm tonlarını taşıyan Şehir Ormanları artık İstanbulluların yeni mesire ve dinlenme yerleri. Sultangazi Şehir Ormanları Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı ve Mimar Sinan Şehir Ormanı olarak 2 etaptan oluşuyor.

Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı

Alibey Havzası’nda ilk etapta 800 dönümlük alana kurulan Sultangazi Şehir Ormanı’nı kısa sürede tamamlanarak hizmete açıldı. 26 Haziran 2010 tarihinde kapıları açılan hizmete açılan, Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı, çeşitli donatı ve fonksiyon alanlılarıyla İstanbulluların yeni dinlenme mekanı oldu.

16.60 metre yüksekliğindeki ahşap ‘Seyir Kulesi’ manzara keyfini doyasıya yaşama imkanı sunuyor.

Ahşap fitness aletleri ise açık havada spor yapma keyfini yaşatıyor.

Şehir Ormanı, birinci sınıf ahşap malzeme ile yapılan kameyeler, bay ve bayan mescit, banklar, çeşmeler, piknik masaları, oturma grupları yer alıyor.

Şehir Ormanı’nda 2 ayrı amfi tiyatro bulunuyor.

Açık hava etkinlik etkinlik alanı yer alıyor.

Macera platformları ve çocuk oyun alanlarıyla donatıldı.

Bisiklet, koşu ve yürüyüş parkuru, balık tutma yeri bulunuyor.

Mimar Sinan Şehir Ormanı

Mimar Sinan Şehir Ormanı’nı 820 dönüm alan üzerine kuruldu. Her türlü konforun düşünüldüğü alanda başlıca yer alan bölümler;

At Binme Tesisleri

2400 kişilik amfi tiyatro

3 adet futbol, 2 adet basketbol, 1 adet tenis, 1 adet voleybol sahası

16.60 metre yüksekliğinde seyir kulesi

Çocuk oyun grupları,tüneller,köprüler

Piknik alanları,ahşap mescit ve şadırvan

Türkiye’nin en büyük macera platformu

İstanbul Kent Ormanları
İstanbul Millet Bahçeleri | İstanbul Kent Ormanları

Ümraniye Millet Bahçesi

2011 yılında Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Ümraniye Belediyesi’ne tahsis edilen Hacegân Ormanı adı altında mesire yeri olarak kullanılıyordu. Sonrasında millet bahçesine dönüştürülerek ilçede nefes alabilecek etkinlik yapabilecek bir yere dönüştürüldü.

İçerisinde Neler Var – İstanbul Kent Ormanları

2700 metre koşu parkı, 7 adet oyun alanı

1 adet basketbol sahası, 2 adet futbol sahası, 2 voleybol sahası, 1000 araçlık otopark-otomatik kontrol sistemi, Kafeteryalar,  2700 metre bisiklet yolu bulunuyor.

Ağaçlandırma ve Işıklandırma

16 adet erkek WC, 16 adet bayan WC,  4 adet engelli WC

Ücretsiz internet hizmeti

24 saat izlenebilen güvenlik kamera sistemi

Kaya bahçesi gibi özel tasarım peyzaj düzenlemeleri

Yaşlı ve engelli vatandaşları taşıyacak çevre dostu araçlar

Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan doğalgaz ile çalışan ve tek seferde yüzlerce ailenin mangal yapılabilmesine imkân sağlayan barbekü alanları bulunuyor. Kaynak

Nasıl Gidilir; Ümraniye Millet Bahçesi. tıklaya bilirsiniz

Diğer yazılarım için tıklayabilirsiniz

Daha fazlası için Instagram’da takip edebilirsiniz… cigdemmmky

Sevgilerimle, Çiğdem

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here