Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge

0

Rahatlık, Sıcaklık ve Huzur – Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge

Hayatımıza pandeminin girmesiyle birlikte artık evlerimizde daha fazla vakit geçirir olduk. İşte bu dönemde evdeki yaşamımı daha keyifli hale getirmek için yeni yöntemler ararken öğrendiğim “hygge” kavramından bahsedeceğim sizlere. Peki, nedir bu hygge? Danimarkalıların mutluluk sırrı olarak bilinen hyggenin aslında dilimizde tam olarak bir karşılığı yok. Tam olarak bir karşılığı olmadığı gibi nasıl okunduğunun da bir önemi yok. Höge, Hüge, Hoga ya da Huge… Nasıl okursanız okuyun. Çünkü önemli olan onu hissetmek.

Samimi bir ortam yaratma sanatı, mutluluk veren şeylerden zevk alma, sevdiklerinizle birlikte vakit geçirme, içsel huzur, pencereden yağan yağmuru seyretme, mum ışığında sıcacık bir kahve, fırında bir şeyler pişirme, battaniye altında kitap ya da dizi/film keyfine kadar birçok şeye hygge deniyor. Yani kısaca hygge rahatlık, sıcaklık ve huzur demek.

Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge
Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge

Dünyanın en mutlu ülkesi olarak gösterilen Danimarka’da hygge önemli bir kavram. Hatta o kadar önemli ki hem fiil hem de sıfat olarak kullanılıyor. Sıfat hali hyggelig veya hyggeligt. Cümle içinde kullanacak olursak: “Hyggelig zaman geçirin!” ya da “Ne kadar hyggelig bir battaniye.” Danimarkalılar ayrıca bir şeyin ne kadar hyggelig olduğunu daima belirtiyorlar ve sosyal etkinlikleri için hyggeyi performans göstergesi olarak kabul ediyorlar. Yani hygge hayatlarının her anında ve köşesinde ön planda. Hygge onlar için bir yaşam biçimi.

Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge
Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge

Daimarka’ya kıyasla ülkemiz şartlarında hyggeye ulaşmak biraz zor gibi görünüyor olabilir. Hatta içinizde Danimarka’nın hayat standartlarına bakarak mutlu olmaları çok normal diye düşünenleriniz de olabilir. Ancak üstünde durulması gereken bir nokta var. Önemli olan küçük ve basit şeylerle mutlu olmak. Çünkü mutlu olmak için çok paraya ihtiyacımız yok. Zaten abartıya kaçmak ve lüks peşinde koşmak asla hygge sayılmıyor. Doğada olmak, sıcacık bir fincan çay ya da kahve, sevdiklerimizle keyifli bir sohbet, mum ışığı, yumuşacık bir battaniye, çikolata ve kurabiyeler… Hygge için yeter de artar bile.

Hygge Ruh Haline Erişebilmek İçin 10 Maddelik Hygge Manifestosu

1- Ortam : Işıkları söndürün ve mumları yakın.

Hygge felsefinde en önemli şeylerden biri mumlar. (Danimarkalıların mum tüketiminde 1. olması boşuna değil.) Burada amaç atmosferi oldukça yapay ışıklarından arındırıp doğal ışık oluşturmak. Yani hygge hep doğallıktan yana.

2- Zihin : Telefonları kapatın ve anda kalın.

Zaten hep yapmamız gereken şeylerden biri değil mi anda kalmak. Ve kafamızı ekranlardan kaldırıp kendimize molalar yaratıp nefes almak.

3- Keyif: Kahve, çikolata, kurabiye, tatlı ve şekerlemeler…

Hepsi de çok lezzetli ve keyif verici şeyler. Özellikle Danimarkalılar için kahve ve şekerlemeler ön planda. Gerçek şu ki Danimarka’da Avrupa’nın iki katı şeker tüketiliyor. Bu da yılda kişi başı 8,2 kilo şekere denk geliyor.

4- Eşitlik: Biz, benden üstün gelir. Görev ve gereklilikleri paylaşın.

Arkadaşlarınızla geçireceğiniz keyifli bir akşamda ev sahibinin tek başına çalışmasına izin vermeyin ve yardım edin. Yani misafircilik yok. Herkes eşit.

5- Şükran: Şükran duyun.

Daima şükredin. Hayata, sevdiklerinize, doğaya, her şeye…

6- Uyum içinde ol : Bu bir yarışma değil.

Kısaca kimseye kendini ispat etmene gerek yok, ego yok, gösteriş yok.

7- Rahatlık: Rahatlayın. Bir mola verin.

Kendinizi rahat bırakın. Ayrıca rahat giysiler, sade ve rahat mobilyalar, battaniyeler, minderler, yastıklar ve yün çorapları da ekleyelim bu maddeye.

8- Ateşkes: Gerginlik yok.

Siyaset, din vb. konuları konuşarak ortamı germeye ve tartışmaya gerek yok. Kaostan uzak durun.

9- Birliktelik: İyi ilişkiler kurun ve güzel anlar yaratın.

Sevdiklerinizle keyifli anılar biriktirin. Çünkü temel koşullar sağlandıktan sonra mutluluk insan ilişkilerinin kalitesiyle ilgilidir.

10- Sığınak: Evinizi, kabileniz olarak görün.

Evimiz bizim huzur ve güven alanımız. Evimizdeyken durum üzerinde kontrol sahibi olduğumuzu düşünür, öngörülemez şeyler karşısında korunmasız hissetmeyiz.

Daha Çok Hygge

Evinizi Hyggelig Yapacak Şeyler

Hyggekrog

Türkçe karşılığı hygge köşesi. Evinizin bir köşesini ya da bir odasını hyggelig zaman geçirmek için ayırın. Burası battaniye altında kitap okumayı veya sıcak bir şeyler içmeyi sevdiğiniz bir köşe olabilir. Bu köşeye mumlar ve yumuşak bir ışık ekleyebilirsiniz. Battaniye ve yastıkları da eklemeyi unutmayın.

Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge
Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge
Şömine

İmkanı olanlar için şömine fazlasıyla hyggelig. Ya da ağır ağır yanan bir soba da olabilir. Çıtır çıtır yanan odun sesi ve kokusu son derece huzur ve mutluluk verici.

Mumlar

Mum yoksa hygge de yok diyor Danimarkalılar.

Ahşap Eşyalar

Ahşap sade ve doğal olduğu gibi aynı zamanda bizi doğaya yakın hissettiriyor. O yüzden ahşap eşyalar son derece hyggelig.

Doğadan Bir şeyler

Doğanın bulabileceğiniz herhangi bir parçası olabilir. Yapraklar, kozalaklar, dallar… Ama her zaman yere düşenleri evimize getirmek kaydıyla. Ve tabii kürkün bu kategoride yer almadığını söylememe gerek yok sanırım.

Kitaplar

Hygge kavramının temelinde yatan şeylerden biri de kitaplar. Kitaplarla dolu raflar, kitaplıklar oldukça hygge.

Seramikler

Seramik kupalar, çaydanlıklar, vazolar… Hepsi de hyggelig şeyler.

Yastıklar ve Battaniyeler

Özellikle kışın soğuk günlerinde battaniyeye sarılmak fazlasıyla hyggelig. Kitap okurken ya da dizi izlerken yumuşacık bir yastığa yaslanmak da öyle.

Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge
Hygge Felsefesi | Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge

Hygge herkes içindir. Ve zaten bu anlattıklarımı bu yazıyı okumadan ya da hygge kavramının anlamını bilmeden önce de yapıyor olabilirsiniz/olabilirdiniz. Ama esas olan bütün bunları sürekli hale getirebilmek ve yaşam biçimine dönüştürebilmek. Olabildiğince kendi hygge anlarınızı keşfetmek, çoğaltmak ve içinizde hissetmek. Anda kalarak ve anın tadını çıkararak. Örneğin; hygge kitabını okumadan önce de mumları, battaniye altında kitap okumayı, yağmuru seyretmeyi, kahve ya da çay içmeyi, sıcak tutan kalın çorapları seviyor ve bunlardan keyif alıyordum. Ama hygge ile birlikte hayatımda böyle anları çoğaltmaya başladım. Daha önce belki farkında olmadan yaptığım şeyleri şimdi bilinçli olarak yapıyorum. Ve özellikle daha çok stres altında olduğumuz şu günlerde kendime keyifli, rahat ve sıcak anlar yaratıyorum. Benim tavsiyem siz de öyle yapın.

Hyggelig vakitler.

Sevgiyle kalın.

Evrim

Not: Diğer yazılarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Beni instagram hesabımdan takip etmek ve seyahatlerime dair fotoğraf görmek isterseniz de buraya tıklamayı unutmayın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here