Hollanda’da Ulaşım – Ekonomik Seyahat İpuçları

4

Hollanda’da Ulaşımın Ekonomik Yolları

Eğer Hollanda’ya gitmeyi düşünüyor ve ulaşımı en uygun nasıl çözerim diye düşünüyorsanız, bu yazı tam da bunun için. Umarım bu öneriler bütçenize iyi gelir. Hollanda Ulaşım Rehberi’ne şimdi bir göz atalım. Eğer Hollanda’ya gitmeyi düşünüyor ve ulaşımı en uygun nasıl çözerim diye düşünüyorsanız, bu yazı tam da bunun için. Hollanda’da Ulaşım İpuçları

Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Görsel: https://www.chanbrothers.com/package/itinerary/498-10d8n-beauty-of-holland

Havaalanından İtibaren Ulaşım

Uçaktan indiniz ve şehir merkezine gitmek için bilete ihtiyacınız var. Muhtemelen Train Tickets & Services yazılı alanda uzunca bir kuyruk göreceksiniz. Bu kuyruğa girmeden, makineden bilet alsam da bir an önce kendimi havaalanından dışarı atsam diye düşünebilirsiniz.Eğer Hollanda’da 1 gün geçirecekseniz veya sadece Amsterdam’da gezecekseniz bu iyi bir tercih olabilir, çünkü Amsterdam’da birçok yeri yürüyerek gezebilirsiniz.  Ancak hedefinizde Hollanda’nın popüler köylerini keşfetmek varsa ve minimum 2-3 gün vaktiniz varsa, hele bir de Keukenhof Garden’ın ziyaret döneminde Hollanda’da iseniz, bu öneriler çok işinize yarayacak.

Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Görsel: https://www.holland.com

Hangi bileti almalıyız? Hollanda’da Ulaşım

Eğer güzel bir Hollanda turu yapayım ama ulaşıma da çok para harcamayayım derseniz havaalanından iner inmez Train Tickets & Services bölümünden Amsterdam & Region Travel Ticket almalısınız. Bu biletler 1,2 ve 3 günlük olarak satılıyor.

Bu biletin avantajı, geçerli olduğu hatlardaki tüm otobüs, tramvay, metro ve trenlerde kullanılabilmesi ve geniş bir rotayı ekonomik bir şekilde gezebilmenizi sağlaması.

Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Amsterdam & Region Travel Ticket Bilet Çeşitleri

Peki Region Travel Ticket ile Nerelere Gidebilirsiniz?

 • Schippol Havaalanı’ndan Amsterdam merkeze ulaşımınızı kapsar (Şehir merkezine 1 kişi tek yön bilet ücreti 5,30 €, gidiş-dönüş ücretiniz 10,60 €, çoktan kârdasınız!).
 • Amsterdam merkezde gezerken tüm metro, otobüs, tramvay hatlarında kullanabilirsiniz (Herhangi bir tek yön bilet ücreti 3,30 €/kişi).
 • Old Holland Bölgesi’nin gözbebeği olan Zaanse Schans, Beverwijk, Purmerend, Zaandam, Wormer, Midden-Beemster, Edam, Volendam, Marken, Monnickendam kasabalarının hepsine gidebilirsiniz.
Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Zaanse Schans Köyü, 2018 @sekizaylik
Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Edam Kasabası, Mayıs 2018
 • Amsterdam Beach olarak geçen sahil bölgesinde bulunan Bloemendaal aan Zee ve Zandvoort aan Zee’yi ziyaret edebilirsiniz.
 • New Land olarak adlandırılan Yeni Şehir Bölgesi’nde yer alan Leystad ve Almere şehirlerini gezebilirsiniz.
 • Pampus Adası’nı görebilirsiniz.
Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Görsel: https://www.deingenieur.nl/artikel/hergebruik-autobatterij-op-pampus ,Pampus Adası
 • Kalelerinin ve bahçelerinin güzelliği ile ünlü, Muiden, Naarden, Huizen, Blaricum, Bussum, Laren, Hilversum, Oud-Loosdrecht kasabalarına gidebilirsiniz,
Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Görsel: https://tickets.holland.com/en/tours/amsterdam-castle-muiderslot-muiden/ , Muiden Castle, Muiden
 • Amsterdam’ın batısında yer alan, tarihi yapıları, arnavut kaldırımlı sokakları ve kıvrımlı kanalları ile meşhur Haarlem kasabasını gezebilirsiniz.

  Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
  The St. Bavo Church, Haarlem, 2018 @sekizaylik
 • Aylardan nisan veya mayıs ise, lale bahçelerini de göreyim derseniz Lisse hattı boyunca giden trenlerden birine binebilirsiniz.

  Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
  Görsel: http://vicentewolfblog.com/travels/croissants-tulips/, Lisse Lale Bahçeleri
 • Seyahat döneminizde Keukenhof Gardens açık ise, bu bileti kullanarak Keukenhof Gardens’a gidebilirsiniz. Bu arada Keukenhof Gardens 2019’da 21 Mart- 19 Mayıs arası açık olacak. Güncel bilgileri https://keukenhof.nl/en/ ‘den takip edebilirsiniz. 2018 fiyatlarında bahçeye giriş ücreti + ulaşım 24,5 € Ama sizin Region Travel Ticket’ınız var ise, sadece 18 € olan bahçe giriş biletini satın alabilir, 6,5 € olan yol ücreti ödemeden, Schippol Airport’ta bulunan 858  numaralı otobüs sırasına girerek ve biletinizi göstererek Keukenhof Gardens’a gidebilirsiniz.  Biletin Keukenhof Gardens rotası, yılın sadece 8 haftası açık olan ziyaret döneminde geçerli. Bu avantajı bilmeyen turistler, Keukenhof Gardens’a gitmek için 40 €’lara varan fiyatlarda tur satın alıyorlar.
Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Region Travel Ticket ( Bölgesel Seyahat Bileti) Haritası

Region Travel Ticket ( Bölgesel Seyahat Bileti) çok bereketliymiş değil mi? İster 1 günlük bilet alın, bu rotalardan sığdırabildiğinizi gününüze sığdırın ve sınırsız gezin, ister 2 gün, ister 3 gün. Bu tamamen sizin gezme hızınıza bağlı.

Hollanda'da Ulaşım - Ekonomik Seyahat İpuçları
Keukenhof Lale Bahçeleri, 2018 @sekizaylik

En son Hollanda gezimde Keukenhof Gardens’ın açık olduğu dönemde oradaydım ve daha uygun fiyatlı ev kiralayabildiğim Almere Bölgesi’nde konakladığım için, 3 günlük Region Travel Ticket aldım. Biletin geçerli olduğu her kasabayı gezdim ve gidiş-dönüş güzergahlarıma ayrı ayrı bilet alsaydım, ödeyeceğim ücret 120 € olacaktı. Hiçbir yere gitmesem dahi, havaalanından merkeze gidiş-geliş ücreti, Keukenhof Gardens’a gitmek için tekrar havalanına gidiş-geliş ücreti ve ekstra Keukenhof Gardens’a yol ücreti ödeseydim zaten 26 € ödeyecektim. Üzerine 24 farklı kasaba görmüş oldum, Amsterdam merkezde de toplu taşımayı kullanarak zamandan tasarruf ettim.

Hollanda’da Ulaşım

Umarım bu öneriler bütçenize iyi gelir. Gezi önerilerim için Instagram @sekizaylik hesabımı takip etmeyi unutmayın. Turuncunun enerjisi hep sizlerle olsun!

Instagram: @sekizaylik              Hollanda Ulaşım, Hollanda Ulaşım, Hollanda Ulaşım,

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here