Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Çıkarılır?

0

Öğrenci Pasaportu Başvuru Süreci

Öğrenci Pasaportu ile ilgili bir çok bilgi var. Bu konuda sizi bilgilendirmek isterim. Çünkü kimlerin harçsız olarak pasaport sahibi olabileceği ile ilgili 10 Şubat 2016’da yeni bir düzenleme getirildi ve her yerde eski düzenleme ilgili bilgiler bulunmaktadır. Artık öğrencilerin okul ile ilgili bir neden göstererek pasaport almaları devri kapandı. Sebebi her ne olursa olsun, hiç fark etmez, harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altı öğrenciler sahip. Yurtdışına neden çıktığınızı kimse size sormayacaktır. Kanun diyor ki; 25 yaşın altında olması ve öğrenci olması harçsız pasaport alabilmesi için yeterli sebeptir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Çıkarılır?

Özetle Öğrenci Pasaportu = 25 Yaş altındaki tüm öğrenciler harçsız olarak çıkarabilecekleri Bordo Pasaport‘tur. Tek farkı harç ödemeden çıkarabilecek olmanız.
Kimler öğrenci pasaportu alabilir öncelikle ona bir bakalım:

ÖĞRENCİ PASAPORTU KİMLERE VERİLİR ?

Yukarıdaki yazıda bahsettiğim gibi öğrenci pasaportu aslında bordo pasaporttur. Eskiden sadece eğitim, yarışma, sosyal ya da sportif organizasyon amacıyla yurtdışına giden öğrencilere veriliyordu. Yani amacı sadece turistlik gezi olan öğrencilere verilmiyordu. 2016’da değiştirilen kanunla artık bunlara gerek kalmadı ve  25 yaş altı tüm öğrenciler ister tatil, ister eğitim amaçlı olsun, yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabilir oldu. Özellikle belirtmek isterim ki, 25 yaş altı olmak yeterli değil. Mutlaka öğrenci olunmasıda gerekli.

18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor ancak defter bedelini ödemeniz gerekiyor. O yaşlarda görüntüleri çok hızlı değiştiği için en fazla 5 yıllık geçerlilikte pasaport veriliyor. Her iki ebeveyn ile birlikte çocuğunda emniyete gitmesi gerekiyor. Okuldan veya e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınması da gerekmekte.
18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar harçsız pasaport alabilirler. Yani harçtan muaf olmak için mutlaka öğrenci olmanız gerekmektedir.

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir Mi?

18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor ancak defter bedelini ödemeniz gerekiyor. O yaşlarda görüntüleri çok hızlı değiştiği için en fazla 5 yıllık geçerlilikte pasaport veriliyor. Her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. Okuldan veya e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınması da gerekmektedir.

18 Yaşından Büyük Öğrencilere Harçsız Öğrenci Pasaportu Ne Kadar Süre İle Verilir?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar yada kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor.  Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 20 yaşındaysa 5 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

25 yaştan kastedilen 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) olmak. Yani, doğduğunuzdan bu yana “25 yıl, 0 gün” olduğu andan itibaren artık harç ödemeniz gerekiyor.

Bu haktan faydalanmak için illa Türkiye’de okuyor olmak gerekmiyor. Aynı şekilde Erasmus, lisans ya da yüksek lisans, yabancı dil kursu veya diğer öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında öğrenci olan Türk öğrenciler de harçsız pasaport hakkına sahipler.

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Pasaport harcı ödemekten muaf olmaları ve öğrenciliğini ispatlamaya yarayan belgeler hariç, izlenmesi gereken prosedür standart bordo pasaport çıkartma işlemlerini ile aynı.

Pasaport için gerekli belgelerin neler olduğuna bakalım.

1. Nüfus Cüzdanının Aslı

Mutlaka nüfus kağıdı olması gerekir. Ehliyet kesinlikle olmaz. Ayrıca üzerinde TC numaranızın yazması gerekiyor. Eski tip, TC numarasız bir nüfus kağıdınız varsa bununla işlem yapamazsınız. Önce gidip yenilemeniz gerekiyor. Bir de öğrenci 15 yaşından büyükse nüfus kağıdında fotoğrafının bulunması şart. Yanında ne olur olmaz fotokopisini de bulundurun derim.

2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Biometrik pasaportların kullanımı başlayalı, eski tip vesikalıklar tarihe karıştı. Artık biometrik fotograf olması gerekiyor. Aslında eski vesikalık ve biometrik vesikalık arasında çok da fark yok. Sadece yüzünüzün daha net görünebilmesi için getirilen bazı kriterler var: Mesela kahküllerinizi artık yüzünüze dökülmeyecek şekilde toplamanız ve gülümsemeden nötr bir ifade ile poz vermeniz, kafanızı sağa ya da sola eğmeden tam kameraya tam karşıdan bakmanız, fonun desensiz düz beyaz olması gibi standartları var. Ama bunları sizin öğrenmenize gerek yok, zaten fotoğrafçılar yönlendiriyor. Biometrik fotograf her fotoğrafçıda çektirilebiliyor.

3. Eski Pasaportlar 

Daha önce pasaport çıkarttıysanız bunların hepsini yanınızda varsa bulundurun.

4. Pasaport Bedeli Dekontu

Pasaport harcı ve defter bedeli ayrı şeyler. Normalde pasaport çıkartan herkesin bu ikisini de ödemesi gerekiyor. Öğrencilerinse pasaport harcı ödemeleri gerekmiyor ama 160 TL olan bir defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırması gerekiyor.

5. Öğrenci Belgesi

* Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:

1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,

2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart.

Eskiden pasaport çıkartacak kişinin öğrenci belgesinini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatılması gerekiyordu. Artık gerekmiyor.

*  Eğer öğreniminize yurt dışında devam ediyorsanız iki seçeneğiniz var: 

1. Eğitim gördüğünüz ülkedeki T.C. Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’a  harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacaksanız;

Okuldan aldığınız “Öğrenci olduklarını belirtir belgeleri” belgesinin aslını başvurunuza eklemelisiniz.

2. Yurt dışında eğitim görüyor ancak Türkiye’deyken öğrenci pasaportu alacaksanız;

Öğrenci olduğunuz okul veya kurumdan öğrenci belgesi almanız, bu belgenin apostili ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesini dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Apostil nedir derseniz; bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemi.

Harçsız Pasaport Talep Yazısı

Eskiden öğrencilerin bir de Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazıp,  sonra onu Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatması gerekiyordu. Son düzenleme ile birlikte bu da zorunluluk olmaktan kalkmış. Yani 25 yaş altı öğrencilere gerekmiyor.

Ancak 25 yaşını aşmış öğrenciler, okul sebebiyle (konferans, müsabaka gibi) yurt dışına gidiyorsa, harçsız pasaport alabilmeleri için bu hala gerekiyor olabilir. Konuya dair teyit ediliş bilgisi olan varsa lütfen yorumlarda paylaşsın ki biz de burayı güncelleyebilelim.

ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR

Bu evrakları toparladıktan sonra tercih ettiğiniz  ilçe nüfus müdürlüğünden başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Nerede ikamet ettiğinizden bağımsız, istediğiniz İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinden başvuru yapılmaktadır. https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa dan size yer ve zaman olarak en uygun neresi ise seçebilirsiniz. Pasaport için randevuyu internet üzerinden alırken öğrenci pasaportu diye bir seçenek bulunmuyor, şaşırmayın. Randevu günü gittiğinizde öğrenci pasaportu olduğunu belirtmeniz yeterlidir.

Pasaportlar Ankara/Gölbaşı’nda kurulan tanzim merkezinde basılıyor, sonra dağıtım için PTT’te veriliyor. Size pasaport randevunuza gittiğinizde teslim edilmesini istediğiniz adresi ve sizin yerine teslim almasını isteyeceğiniz bir kişi varsa adını soruyorlar. Pasaportunuz, belirttiğiniz adres ve kişiye genelde 3 gün içinde teslim ediliyor. Ama yoğun olduğu zamanlarda 7 günü bulabiliyor.

Pasaport randevuları bayram, yılbaşı vb. tatil dönemlerine denk geliyorsa, pasaportun basımı biraz zaman alabilir. Ona dikkate alarak başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here