Güney Ekspresi İle Yolculuk ve Gerekli Bilgiler

0

Güney Ekspresi İle Yolculuk ve Gerekli Bilgiler

Son zamanlarda trenle yolculuk epey moda. Tabi ki bende durur muyum hiç hemen yola çıktım. Güney Ekspresi olarak popüler değil ama ben o şekilde düşünmüyorum. Aslında gezime İstanbul‘dan başladım. Trenle ulaşım olan yerlerden geçerek en son Mardin’e kadar gittim. Gidiş dönüş  her iki seferde de trenle yolculuk yaptım. Mardin Gezi Rehberi yazımızı Buradan okuyabilirsiniz. hazar gölü

Güney ekspresi ‘nin aslında en son durağı Kurtalan ama ben oraya kadar gitmedim. Benim rotamda Diyarbakır- Hasankeyf – Midyat- Mardin vardı. Bu yüzden gidişte Kayseri’den Diyarbakır’a. Dönüşte de Diyarbakır’dan Ankara’ya kadar yolculuk ettim.

Hafta sonu kaçamağı, üstelik cebinizi de yakmayan, yorulmama garantili, sizi alıp başka diyarlara götürecek bir yolculuk. Mutlaka başkaları farklı şeyler söylemiş olabilir ama benim kendi gözümle gördüklerimi ve kendi deneyimlerimi size aktaracağım.

Öyle bir yolculuk düşünün ki 23 saat 47 dakika sürüyor. Nerdeyse 1 gün. Anadolu’nun güzelliklerine hayran hayran bakarak zamanınızı geçiriyorsunuz. Mevsim olarak farklı bir zamanda gidilmiş olsaydı eminim doğanın sunduğu güzellikler daha bir başka olurdu.

Yazıyı mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışacağım ama sizin için önemli konularda TCDD’ye danışmanız daha yerinde olacaktır.

Genel bilgileri vermeden önce kendi deneyimlerinden bahsedeyim. Ben biraz son dakikacı olanlardan olduğum için biletleri hep geç alıyorum. Tek sıkıntı kuşeli ve yataklı vagonların az olması nedeniyle yerler çabuk tükeniyor.

 

 

Kayseri’den Diyarbakır’a kuşetli bir vagonda yolculuk yaptım. Sadece 1 yer kalmıştı ve kompartıman da 3 kadın görünüyordu. Bende ne olabilir ki diyerek aldım. Belki benim şansıma ama bir aile denk geldi. 2 çocuk ve anne. Kayserililermiş 10 yıldır da Diyarbakır’da yaşıyorlarmış. Çok tatlı bir aileydi. Onlarla ilgili sıkıntı yaşamadım ama bileti alırken bütün biletleri kadın olarak almışlar. 14 yaşında bir oğlu vardı ve görevli kontrol yaparken onu fark edince sıkıntı çıktı. 4. koltuğu da almış olsalardı sorun yoktu ama ben aldığım için sorun oldu. Oğlunu koltuklu tarafa alınması gerektiğini söylediler. Benim onayımın alınması ile ancak aynı yerde kalabildi. Mahremiyete oldukça önem veriliyor.

Aile ile bütün yolculuk boyu sohbet ettim. Bana yiyeceklerinden ikram ettiler. Ayrılırken numaralarımızı aldık. Beni evlerine davet ettiler.

Ben üst katta yattım. Yukarı çıkmak için merdiven mevcut. Sabaha kadar deliksiz bir uyku çektim. Yolculuk bittiğinde hiç yorulmamış hissi vardı. Sadece klima nedeniyle üşüdüğüm için uyandım.

Dönüş yolunda trene Diyarbakır’dan bindim. Yarım saat gecikmeli gelen tren akşam olana kadar 2 saat rötar yapmış hale geldi. Bir Sivas Kangal’da, birde Elazığ yakınlarında jandarma kontrolü için duraklarda biraz beklemek zorunda kaldık.

Sanırım benim şansıma yataklı bölümde yer kalmadığı için pulman tarafından bilet almak zorunda kaldım. Açıkçası otobüslerin koltuklarından daha geniş ve koltuk araları da oldukça geniş. Sıkıldıkça kalkıp dolaştım. Restoran bölümünde oturdum. Görevli amcalarla sohbet ettim. Fotoğraf çekmeme yardım ettiler. Açıkçası uzun bir yolculuk için tren tercih edecekseniz tavsiyem yataklı vagonlardır. Bir tek akşam yemek istediğimde çok az seçenek kalmıştı. Yemek yemedim ama sabah kahvaltı yaptım.

Kahvaltı + 1 çay 15 TL idi.

GÜZERGAH VE SAAT

Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Malatya – Diyarbakır – Batman – Kurtalan

Özellikle belirtmem gerekir ki haftanın her günü tren seferleri yok.

Tren seferleri ; Pazartesi , Çarşamba , Perşembe , Cuma ve Cumartesi  Ankara kalışı 10:55′tir.

Pazartesi , Çarşamba , Cuma, Cumartesi ve Pazar Kurtalan kalışı 08:00 dir.

Bazı Güzergahların yaklaşık sefer süreleri ;

Ankara- Kurtalan 23 saat 47 dakika

Kayseri- Diyarbakır 13 saat 32 dakika

Ankara- Diyarbakır 20 saat 35 dakika

Önemli Not : Önceden kalkış yeri başka bir yerdeyken, artık kalkışlar Ankara Garı‘ndan yapılmaktadır. Yüksek Hızlı Tren Garının hemen arkasındadır.

Tabi ki siz bu saatlere pek güvenmeyin derim. En azından benim 2 deneyimde de tren 2-3 saat rötarlı olarak gideceği yere vardı. Yaz aylarında havanın doğu bölgelerde 40-45 derecelerde olması nedeniyle raylarda sıkıntı olabileceğinden gündüzleri yavaş ilerlemek zorunda kalıyorlar.

VAGONLAR

 

4 çeşit vagon tipi bulunmaktadır. Size birazda bunlardan bahsedeyim.

Pulman : Normal koltuklu – vagonlarda her sıra 2 çiftli, 1 tekli koltuk var.

Örtülü Kuşetli : Oda halinde 4 kişilik , duvara dayalı yatakları açarak ranza şekilde yataklar oluyor.

Yataklı  :  Oda halinde iki kişilik , içinde buzdolabı, masa ve lavabosu var.

Yemekli : Trenin restoran bölümü. Yemeklerde çorba, ızgara atıştırmalık, sandviç ve alkolsüz içecekler mevcut.

Önemli Not : Örtülü Kuşetli vagonlarda  yolculuğa başlandığında temiz nevresim ve yastık veriliyor. Yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Sabahları görevli tekrardan topluyor. temizliği konusunda endişeniz olmasın.

GÜNEY EKSPRESİ BİLET FİYATLARI

Kişi Başı Tek Yön

Pulman : 45 TL

Örtülü Kuşetli : 60,50 TL

Yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı : 115 TL

Yataklı 1 kişi : 185 TL ( İki kişilik oda tek kişi için kapanıyor )

Yaş ve meslek indirimleri mevcut :

a) Gidiş-Dönüş bileti alanlara %15: Aynı çıkış – varış istasyonları arasında satışa açık trenler ile yapılan gidiş-dönüş seyahatlerinde uygulanır. Yolcularımız isterlerse seyahatlerinde farklı trenler ( YHT-Anahat), farklı mevkiler (1 ve 2. Mevkiler) ve farklı vagonlar (yataklı, örtülü kuşetli vb.) seçebilirler.

b) Genç %20: 13-26 yaşları arasında bulunan gençler faydalanabilmektedir.

c) Öğretmen % 20: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı veya bu bakanlık tarafından onaylanmış her derece ve türdeki resmi ve özel okullarda halen çalışan tüm öğretmenlere (Müdür, müdür yardımcısı dahil), Yükseköğretim kuruluşlarında (üniversite, fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuar, meslek yüksekokulu, uygulama ve araştırma merkezlerinde) çalışan tüm öğretim elemanlarına, Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışan öğretmenlere,

d) Askeri yolcu % 20: Türk Silahlı kuvvetlerinde halen çalışmakta bulunan subay, astsubay ve askeri memurlara, NATO’nun askeri görevlilerine, uzman, uzatmalı çavuş, onbaşı ve erlere (sevk muhtırasız biletle yapacakları seyahatlerde)

e) En az 12 kişilik grup yolcular % 20: Niteliklerine bakılmaksızın en az 12 kişi olmak veya bu adet üzerinden ücret ödemek koşuluyla grup halinde seyahat etmek isteyen yolculara,

f) 60 yaş ve üzerindeki yolcular% 20,

g) Yerli ve yabancı Basın Kartı sahipleri %20: Yerli ve yabancı basın kartı sahiplerine Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce verilen kartlar geçerlidir.
h) Çalışan TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Personeli, eşi, bakmakla yükümlü oldukları çocukları ile TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. emeklisi ve eşine %20

i) 65 Yaş ve üzerindeki yolcular %50,

j )Çocuk (7-12 yaş arası)% 50 indirim yapılır. ( Ayrı bir yer istenmemek koşuluyla 0-6 yaş çocuklar ücretsiz seyahat edebilir.)

Not : Yaşa dayalı indirimlerde (Genç, 65 Yaş vb.) yaş hesabı yapılırken gün ve aya bakılmaz, doğum yılı esas alınır.

Gidiş dönüş biletlerinizi aynı çıkış ve varış istasyonlarında alıyorsanız % 20 indirim.

Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmektedir. Yazmış olduğum ücretler Ankara – Kurtalan arası içindir. Güncel fiyatlar için https://yolcu.tcddtasimacilik.gov.tr

Örtülü Kuşetli Vagon

TEMİZLİK 

Kompartıman ve Nevresimler 

Tabiki Güney Ekspresi ’nde emektar trenler çalışıyor. Haliyle biraz yıpranmış görünüyorlar. Binerken temizlik konusunda biraz tereddütlerim vardı. Nitekim dağıtılan nevresimleri görünce fikrim olumlu yönde değişti. Yıkanmış, ütülenmiş ve ardından paketlenerek dağıtılıyor. Poşeti açtığımda tertemiz çarşaflar çıktı. Dağıtılan yastıklar öğrendiğim kadarıyla sürekli yıkanmıyor. Yastık kılıfı veriliyor ama temizliği konusunda hassas kişileri ikna edemeyebilir.

Tuvaletler 

Tuvaletler oldukça temizler. Alaturka ve alafranga olarak iki şekilde de tuvalet mevcut. Tuvalet kağıdı ve el silme havluları da mevcutlar ama yolun sonuna doğru bitmiş oluyorlar. Pulman tarafında daha çok kullanım olduğu için temiz kalma olasılığı yok. Yataklı ve kuşetli vagonlarda daha az kişi olduğu için oldukça temizleri. Unutmamak lazım ki temizlik kişilerle alakalı.

Restoran 

Günümün çoğunu restoranda oturarak geçirdiğim için görevlilerle epey sohbet etme şansım oldu. Mutfak bölümüne de bakmama izin verdiler. Orası da oldukça temizdi. Görevli sürekli her kalkan kişi sonrası masaları siliyor. Normalde dışarıdan gelen yiyeceklerin restoranda yenmesi yasak ama belki izin verme durumu olabilir.

Not : Son olarak da trende evcil hayvan taşınmasına izin verilmektedir.

Trende ayrı bir bölme olması durumunda katlanabilen bisikletler ücretsiz olarak taşınabilmektedir.

 

Bölüm 2 için: Diyarbakır Gezi Videosu 2. Bölüm

Güney Ekspresi, Güney Ekspresi, Güney Ekspresi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here