Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar

0

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları

Serinin dördüncü ayağı ile karşınızdayımTürkiye’nin kültürel anlamda en zengin bölgelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi milli parklar açısından da görülmeye değer zenginlikleriyle ülkemizin nadide bir parçasıdır. Ülkemizdeki 44 Milli Parktan 4 tanesi bu bölgede yer almaktadır. Aşağıda listeleyeceğim bu parklar Siirt, Hakkari, Adıyaman ve Şanlıurfa illerinin sınırları içindedir. Keyifli okumalar…

Botan Vadisi Milli Parkı – Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları

Çiçeği burnunda bir milli park olan Botan Vadisi Milli Parkı 2019 yılının Ağustos ayında bu unvanı kazanmıştır. Hem coğrafi hem de tarihi açıdan önemli bir bölge olan park, her mevsim ayrı güzelliğe sahip olmasının yanında rafting ve yamaç paraşütü gibi aktivitelere de olanak sağlamaktadır.

Vadideki en güzel seyir noktası olan Rasıl Hacar bölgeyi ziyaret eden kişiler için en dikkat çekici noktalardan biridir.

Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı

En yeni milli parkımız olan Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı, çok değil sadece birkaç hafta önce milli park ilan edildi. Hakkari’nin doğusunda yer almakta olup aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı olan Cilo Dağı’ndan adını almaktadır. Dört mevsim kar ve buzul olan bir coğrafyadır. Alandaki derin buzul vadiler, morenler ve göller günümüzden 2 milyon yıl önce başlayan buzullaşmanın bugüne yansımasıdır.

Kartpostallara konu olabilecek manzaraları ile zaman içerisinde ziyaretçilerine farklı alternatifler de sunacak olan Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı ülkemize son dönemde kazandırılan en önemli değerlerden biridir.

Cilo ve Sat Dağları Milli Parkları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı – Kaynak

Nemrut Dağı Milli Parkı

Adını duyduğumda bile beni heyecanlandıran bir yer olan Nemrut Dağı sadece ülkemizde değil dünya çapında da değeri anlaşılan ve UNESCO Dünya Mirası listesine alınan çok önemli ve değerli bir hazinedir. Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı‘nın bir antik kentini barındıran Nemrut Dağı Milli Park aynı zamanda bir ören yeridir. Bölgeye Adıyaman havaalanından ulaşım da oldukça rahattır.

Adıyaman Gezi Videosunu sizler için buraya bırakıyorum.

Adıyaman Gezi Rehberi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Nemrut Dağı Milli Parkı - Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Nemrut Dağı Milli Parkı – Kaynak

Antiochos’un tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia (Eskikale), Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü park içinde bulunan ve görülmesi gereken yerlerin başındadır. Parkın ve bölgenin en dikkat çeken yapısı Kral Antiochos’un kendisi için yaptırdığı devasa anıt mezardır. Doğu, batı ve kuzey terasın ortasında yer alan dünyaca ünlü tümülüsün yüksekliği 55m, çapı ise 150 metredir. Ancak ilginçtir ki Kral Antiochos’un mezarı hala bulunamamıştır.

Hem görsel olarak hem de tarihi olarak ziyaretçilerine müthiş bir doyum yaşatan Nemrut Dağı’na yapılacak bir seyahat insanın kendine vereceği en güzel hediyelerden biri olsa gerek. Zaman kaybetmeden yola koyulun derim 😊

Ayrica Adiyaman’da görülmesi gereken yerleri de sorarsanız youtube’tan izlemeniz için linkini buraya koyuyorum.

Tektek Dağları Milli Parkı

Şanlıurfa İli sınırları içinde bulunan Milli Park adını Tektek Dağları’ndan almıştır. Güneydoğu’nun Efes’i diyen de çoktur. Park alanında Şuayip Şehri, Soğmatar Harabeleri, Senem Mağarası yer almaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları - Türkiye’deki Milli Parklar
Milli Parklar – Tektek Dağları Milli Parkı – Kaynak

Şuayip Şehri, bölgede bulunan önemli bir antik kalıntıdır. Kaya mezarlar ve surlar günümüze kadar ayakta kalan nadir kalıntılardandır. Soğmatar Harabeleri’nde ise Süryanice kitabeler yer almaktadır ve buranın en önemli yanı Asur ve Babil temelli gezegenlere tapan Pagan dini ve baş tanrısı Marelahe’nin merkezi olmasıdır. Roma döneminden kalan kral mezarları da yine bu harabelerde rastladığımız kalıntılardan bazılarıdır. Tektek Dağları üzerinde bulunan Senem Mağarası ise Hristiyanlığın ilk yüzyıllarından kalma kaya oyma yapılar ve mimari kalıntılar ile dikkat çekmektedir.

Tektek Dağları Milli Park alanında herhangi bir günübirlik  veya konaklamalı tesis yoktur. Ziyaretçilerin bu durumu göz önüne alarak yola çıkmaları önemlidir.

Şanlıurfa İli Gezi Rehberi için sitemizdeki bu sayfayı da ziyaret edebilirsiniz.

Milli Parklar yazı serime diğer bölgeler için de devam edeceğim. Seyahatlerinizden önce mutlaka gittiğiniz il sınırları içinde veya yakınında böyle alanlar olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Böylece seyahatleriniz çok daha dolu geçecektir.

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here