Dominik Cumhuriyeti Yaşam Rehberi – Bir Türk’ün Gözünden Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşamak

8

Bir Türk’ün Gözünden Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Santo Domingo - Dominik Cumhuriyeti'nde Yaşam Rehberi
Santo Domingo – Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Vamanos!!!

İspanyolca’da en sevdiğim kelimelerden bir tanesi “Vamanos” haydi gidelim anlamına gelen bu kelime nedense beni çok heyecanlandırıyor. Haydi gidelim yeni yerler görelim ve keşfedelim. Keşfetmek ve anılarımıza yeni yerler eklemeyi çağrıştırıyor ve kesinlikle çok havalı bir kelime yani en azından benim için öyle. Şimdi siz de Bir Türk’ün Gözünden Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşamak nasılmış görmek istiyorsanız buyrun. Karşınızda Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi! Eee hadi o zaman ne duruyoruz. “Vamanos”!!!

Dominik Cumhuriyeti Tarihi 

İspanyolca’da República Dominicana, Karayipler’deki Hispaniola Adası’nda yer alan bir ülkedir. Hispaniola Adası, 1492’de Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Hispaniola Adası, Porto Riko‘nun batısında, Küba ve Jamaika‘nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Ada iki ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanlarda, aynı kara parçasının üzerinde yaşayan iki ayrı devlet; Yin ve Yang gibi iyi ve kötünün iç içe olduğu bir ada. Dominik Cumhuriyeti ile Dominika karıştırılmamalıdır.

Dominik Cumhuriyeti Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşimdir. Başkenti, Santo Domingo da, Amerika’daki ilk sömürge başkentidir.  Bağımsızlığının büyük bir bölümünde ülkede siyasi buhran yaşanmış, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pek çok hükümet tarafından idare edilmiştir. 1961’de diktatör Rafael Leonidas Trujillo Molina‘nın ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçmiştir.

Santo Domingo - Dominik Cumhuriyeti'nde Yaşam Rehberi
Santo Domingo – Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Sömürülen her ülke gibi Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan yerel halk büyük acılar çekmiş ve hakları ihlal edilmiştir. Günümüzde bu sömürü göze batmayacak yollar ile devam etmektedir. Sömürülen bütün ülkelerde gelişmişlik geriden gelmekte ve günümüzde yaşayan halkı tekrar sıkıntıya sokmaktadır. Küba’nın aksine Dominik Cumhuriyeti’nin benimsediği sistem Amerikan sistemidir. Bankalar, hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri bu sisteme göre işleyiş göstermektedir.

Dominik Cumhuriyeti Yaşam Rehberi - Bir Türk'ün Gözünden Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşamak
Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

İklim – Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Dominik Cumhuriyeti’nin tropik bir iklimi vardır.  Yaz ayları diğer mevsimlere göre daha sıcak olur. Ülkede iki yağmurlu mevsim vardır, Ekim’den Mayıs’a kadar kuzey kıyıları, Mayıs’tan Ekim’e kadar güney kıyıları yağmurlu olur. Bu yağmurlar, serinletici etkilidir ve genel olarak; gün içinde yoğun , kısa aralıklara görülür. Haziran-Eylül ayları kasırga mevsimidir. 

Dominik Cumhuriyeti Bitki Örtüsü ve Çevre

Dominik Cumhuriyeti geçmişte yoğun yağmur ormanları ve başka hiçbir yerde bulunmayan 1500 türü kapsayan çeşitli bitki örtüsü ile kaplıydı. Bugün birçok bataklık kurumuş ve ağaçlar kömür için kesilmiş durumda fakat hala korunmuş kesimler var. Ülkede yoksulluk ve aşırı nüfus gibi ciddi problemler var. Dominik Cumhuriyeti’ndeki birçok örgüt artan nüfus ile ekosistem üzerindeki baskı arasında sağlam bir ilişki kurmak için çalışıyor. Tüm bunlara rağmen Dominik Cumhuriyeti sahip olduğu ciddi güzellikteki sayfiye yerleri, mangrov bataklıkları, dağlık ormanları, çiçek açan düzinelerce ağaçları ve 218’den fazla kuş türü bulunuyor. Adada vahşi hayvanları soyu tükenmiş.Yeşilin bir çok tonunu barındıran bu güzel ülkede huzur her an yanı başınızda; temiz havası, kuşların cıvıltısı, birbirinden leziz tropik meyveleri ve bunun gibi bir çok güzel faktör bu güzel ülkede sizleri bekliyor. Günümüzde kalabalık bir nüfusa sahip olsalar bile kendilerine yetecek kadar alanı ormanlardan almaları ve gereksiz yere yağmur ormanlarını tahrip etmemeleri çok güzel bir durum. 

Turizm – Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Saona Adası - Dominik Cumhuriyeti'nde Yaşam Rehberi
Saona Adası – Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Kristof Kolomb‘un yeni dünyayı keşfinde ilk ayak bastığı yer Bahamalar‘da San Salvador adasıdır, daha sonra ise Küba‘nın kuzeyini gezmiş ve Dominik Cumhuriyeti’nin ve Haiti‘nin bulunduğu Hispaniola Adası’na geçmiştir. Son yıllarda geçirdiği değişim zinciriyle Karayipler‘in en lüks tatil mekanlarından biri haline geldi. Dünya Turizm Örgütü istatistiklerine göre Dominik Cumhuriyeti Karayiplerin en popüler turizm yeridir. Turizm, Dominik Cumhuriyeti‘nin ekonomisinde önemli yer tutar. Bembeyaz Kumları, masmavi denizi ve yılın her günü havanın güzel oluşu turizmi olumlu bir yönde etkiliyor. Bununla birlikte doğal güzellikler, macera dolu aktiviteleri ve lezzetli deniz mahsulleri ve tropik tatları ile insanların tatillerini ve Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan kişilerin yaşam alanlarını taçlandırıyor. 

Dominik Cumhuriyeti’nin Ekonomisi 

Dominik Cumhuriyeti, Latin Amerika’nın en büyük 8. ekonomisine sahip ve Karayipler ile Orta Amerika bölgesinin de en büyüğüdür. Öncelikle madencilik, tarım, ticaret ve hizmetlere bağımlı olan, gelişmekte olan bir üst gelirli ülke. Ülke, Latin Amerika’daki en büyük altın madeni olan Pueblo Viejo madenine sahip. Yurt içinde tüketim açısından en büyük ve önemli sektör tarım. Tarımda başlıca üretilen ürünler; şeker kamışı, pirinç, tropik meyve ve sebzeler. Genel olarak halkın ekonomik gelir seviyesi düşük. 

Dominik Cumhuriyeti’nde Yerel Halkın Yaşayış Şekli

Dominik Cumhuriyeti'nde Yaşam Rehberi
Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Latin Amerikalıların en sevdiğim ortak yönleri; müzik, dans, eğlence ve yeme-içme. Eğlenceyi ve keyifli anlar geçirmeyi seven toplumları çok seviyorum. Ve kendim için hep bir ders çıkarmak istiyorum. Hayatın  getirdiği kötü olaylara inat, pozitif enerjileri ile mutluluğu yayan toplumlar ne kadar güçlü ve asil  bir duruş… Hepimize göre dünyamız birden fazla kez başımıza yıkılmıştır ama hiçbiri özgürlükleri ellerinden alınan toplumların hayata en dipten başlaması kadar; sert, zorulu ve acılarla dolu olmamıştır. Bu nedenle pozitif enerjinin, dansın, müziğin, eğlencenin ve yeme içmenin ; toplumlarda ve yaşayan her canlının hayatına olumlu yönde dokunuşuna inanırım. Her şeye rağmen yaşanılası bir dünya…  

Halkın ekonomik seviyesi düşük olduğu için fakirlik oranı ülke genelinde fazla. Yerel halk genel olara şehir merkezlerinin dışında kırsal alanda, yol kenarlarında küçük kulübeyi andıran bir ya da iki odalı evlerde yaşarlar. Çoğu insanın evinde beslediği tavuğu ve bahçesinde yetiştirdiği sebze ve meyvesi olur. Evcil hayvan olarak herkesin evinin önünde minik boy köpekleri daha sonra da kedileri olur. Kırsal alanlarda hayvanlarla ve doğa ile iç içe bir yaşam sürdürüyorlar. Şehir merkezlerinde herkesin gelir seviyesine göre yaşam merkezi bulunuyor. 

Dominik Cumhuriyeti’nde  Sağlık

Herkesin sağlığı iyi olsun ama dünya hali ne olacağımız da belli olmaz diye sizlere sağlık sektöründen de bahsetmek istiyorum. Özel hastanelerin çok iyi olması büyük bir şans eğer burada yaşıyorsanız mutlaka sağlık sigortanızı yaptırın. Hastaneler sigortanız yok ise çok pahalı, sigortanız var ise ödeyeceğiniz ücretler uygun olacaktır. Ve sizlere sunulan hizmet kalitelidir. 

Dominik Cumhuriyeti’nde Eğitim

Herkesin ekonomik gücüne göre okul bulmak mümkün. Genel olarak okul eğitim dili İspanyolca olarak sürdürülse de yabancı aileler için İngilizce eğitim veren okullar bulmak mümkün. Sizlere bıraktığım linkten okullar hakkında geniş çaplı bilgiler edinebilirsiniz; Dominik Cumhuriyeti’nde ki okullar hakkında .

Dominik Cumhuriyeti’nde Ev Kiraları

Her bütçeye göre ev bulmak mümkün. Güvenli ve kaliteli bir site içinde 2+1 orta büyüklükteki evlerin ücretleri aylık olarak 1000$ ile 1300$ dolar arasında değişiyor. Eğer iyi araştırıp yaz aylarında ev arayışına geçerseniz çok güzel evleri daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Yerel halkın tercih ettikleri evler genel olarak  aylık 600$ ile 350$ arası değişiklik gösteriyor.

Dominik Cumhuriyeti Güvenlimi

Dünyanın neresinde olursanız olun en izbe yerlere giderseniz, başınıza kötü şeyler gelebilir. Ama turistik ve yerel halkın tercih ettiği yerlerde rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Size tavsiyem yerel halktan kendinizi soyutlamayın bir yerin kültürel değerlerini hissetmek ve yaşayabilmek için onların takıldığı mekanlara gidin; yiyin, için ve dans edin. 

Dominik Cumhuriyeti'nde Yaşam Rehberi
Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Alışveriş – Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

 Her zümreye hitap eden alışveriş merkezleri ya da dükkanlar bulmak çok kolay. Eğer turist olarak geldiyseniz harika hediyelikler sizleri bekliyor. Eğer yaşamak için Dominik Cumhuriyeti’nde iseniz yine şanslısınız çünkü çoğu imkan ayağınızın altında.Yaşadığım ülkeleri kıyaslayacak olursam; alışveriş sıkıntısı çektiğim tek ülke Mısır oldu. Yaşadığım başka bir ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri de alışveriş konusunda her imkanın olduğu fakat fiyatların çok pahalı olduğu bir ülke. Sıra geldi Umman’a; market alışverişinde istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir ülke fakat kıyafet ve büyük ev eşyaları konusunda sınıfta kaldı. 

 Gelelim son durağımız hala yaşamakta olduğumuz Dominik Cumhuriyeti’ne; markette istediğiniz her ürünü bulabilirsiniz. Tropik meyve ve sebzelere doyucağınız en lezzetli eti yiyeceğiniz genel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız pek çok market mevcut. Bununla birlikte başkent gibi büyük şehirlerde kıyafet alışverişinizi yapabilirsiniz. Eviniz için eşya almak isterseniz Ikea çok büyük bir avantaj. Amerikan markalarını denemek isterseniz online olarak siparişlerinizi verebilirsiniz.   

Market Fiyat Listesi

Ürün Adı  Fiyatı 
15’li Yumurta 10 TL
Süt 1 L 6 – 10 TL
Peynir kg ( geleneksel) 50 TL 
Kırmızı Et 1kg  30 TL
Orta Boy Tavuk  35 TL
Yerel Balıklar kg  15-30 TL
Domates kg  6 TL
Taze Biber kg 8 TL 
Salatalık kg  4 TL 
Soğan kg  5 TL
Patates kg  5 TL
Muz Kg 4 TL 
Ananas Kg  5 TL 
Mango kg  9 TL
Limon kg 6 TL
Avocado kg 8 TL 
Makarna pkt 3 TL
Pirinç kg  5 TL
Fasulye Kg  6 TL 
Salça kg  35 TL 
Cips Büyük Boy  17 TL
Kuru yemiş kg  85 TL 
Bira 6’lı Yerel 60 TL
Büyük şişe Rum 65 TL
Beyaz Şarap Şişe 65 Tl
Kırmızı Şarap Şişe  70 TL
Prosecco Şişe 90 TL
Bulaşık Deterjanı Büyük Boy  10 TL
Çamaşır Deterjanı sıvı 3 kg  30 TL 
12’li Tuvalet kağıdı  35 TL 

 

Tabloda sizlere verdiğim birimler benim kullandığım ürünlerden birkaç tane örnek. Fiyatlar indirimlere göre azalış gösterebilir. Sizlerle paylaştığım ürün fiyatları indirimsiz ve ortalama fiyatlar. Market tercihlerinize göre değişiklik gösterebilir. 

Dominik Cumhuriyeti'nde Yaşam Rehberi
Dominik Cumhuriyeti’nde Yaşam Rehberi

Dominik Cumhuriyeti’nde Yeme – İçme 

Yemek yemek en büyük tutkum ve zevklerim arasında. Güzel ve kaliteli yemek yemek bana en iyi gelenler arasında yer almakta. Kaliteli demişken dünyaca ünlü restoranlarda yemek yemekten bahsetmiyorum. Yemeğin içindeki malzemelerin ahenkle ve lezzetli bir şekilde uyumu bu benim yemeklerde ki kalite anlayışım ve sizlerde benim gibi sokak yemeklerine aşıksanız Dominik Cumhuriyeti tam size göre. Meksika restoranlarının her yerde olması da harika. Peru Mutfağı’na şans vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum!

Dominik Cumhuriyeti Hakkınsa Kısa Bilgiler

 • Nüfus: 10 milyon 734 bin 247 (2017 tahmini)
 • Yüzölçümü: 48 bin 315 kilometrekare
 • Dominik Cumhuriyeti Dili; İspanyolca
 • Etnik Yapı; Yüzde 73 melez, yüzde 16 beyaz, yüzde 11 siyah
 • Din: Yüzde 95 Hristiyan, yüzde 5 diğer
 • Dominik Cumhuriyeti Para Birimi; Dominik Pesosu, Amerikan Doları da kullabilirsiniz, kur bankalara göre düşük olacaktır.
 • 50 Dominik Pesosu ; 5.59 TL, 0.98 $

Hayatınızı Kolaylaştırıcak Bilgiler

 • Genel olarak İngilizce konuşulmayan bir dil bu yüzden temel İspanyolca dil bilgisi ve kelimelere çalışmanız gerekecektir,
 • Toplu taşıma yok gibi bir şey şehirler arası birkaç otobüs firması olsada, arabasız idare etmeniz çok zor olacaktır,
 • Sağlık sigortanızı yaptırmayı unutmayın,
 • Marketlerde çoğu ürün açıklaması İspanyolca bu yüzden yiyecek içecek isimlerini ezberlemeniz gerekmekte,
 • Ölçü birimleri alıştığımızın aksine çok farklı; inç, fit, yard, libre, ons, galon vb. Amerika’da kullanılan ölçü birimleri kullanılmakta,
 • Hava genel olarak sıcak ve güneş ışınları dik gelmekte bu yüzden şapkasız ve güneş kremsiz dışarı çıkayım demeyin ve saatlerce güneşin altında kalmamaya özen gösterin,
 • Her yer orman ve yeşil alan olduğu için; sivri sinek, kara sinek ve böcek türleri çokça mevcut. Bu yüzden evinizin kapılarının ve pencerelerinin sinek teline sahip olmasına dikkat edin ve sivri sinek kovucularını evinizde bulundurun, evinizde ağzı açık bir şekide su bırakmayın, 
 • Kahvenin, kakaonun ve rumun müptelası olacaksınız!

Şimdilik sizlere aktaracaklarım bu kadar. Bu yazımı hazırlarken Dominik Cumhuriyeti‘ne taşınmadan önce merak ettiklerimi düşünerek şekillendirdim eğer sizlerinde deneyimleriniz, yorumlarınız ve merak ettikleriniz varsa yorum kısmında buluşalım ve yeni bilgiler edinelim, soru işaretlerimizi hep birlikte giderelim başka bir yazıda buluşmak dileği ile hoşçakalın, keyifli okumalar…

Punta Cana \ Home Sweet Home                                          23.07.2019

Nida Kürşat Arat

8 YORUMLAR

 1. O zaman Vamanos diyelim. İngilizce konuşulmuyorsa yandık. İspanyolca birkaç kelime dışında bilgim yok. Bir gün buralara gidersem, önce İspanyolcayı geliştirmek gerek sanırım. Çok keyifli anlatmışsınız. Ve fiyatlarına kadar öğrendik sayenizde. Teşekkürler.

  • Merhabalar?? İspanyolca öğrenme niyetiniz varsa keyifli anlar sizleri bekliyor, mecburiyetten kesinlikle konuşmaya başlar insan?? yazımı beğenmenize çok sevindim ve yorumunuz için çok teşekkür ederim, iyi günler diliyorum…

  • Devamli Dominik Cumhuriyetinde kalmak isterseniz ispanyolca mutlaka bilmeniz gerekir. Ama Turistik nedenlen giderseniz Ingilizce veya Almancaylan rahatliklan tatilinizi gecirebilirsiniz.
   Mustafa Cesmeci

 2. Meraba paylaşımınız teşekkür ederim. Bizim trk lirası peso daha yüksek ama ev fiyatları hep dolar ve € üzerinden öi satılıyor acaba? Eyer pesoyla satılan güzel yerler varsa taşınmaz mülk almayı düşünüyorum. Lütfen yardımcı olursanız sevirim Nida hnm

  • Ersin Bey Merhabalar . Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Bildiğim bilgiler doğrultusunda sizi bilgilendirebilirim. Burda evlere verilen genel fiyatlar dolar olarak. Zaten ülkede peso dışında kullanılan diğer para birimi Amerikan Doları. Burdan ev almanızın en büyük avantajı; yüksek kira getirisi. 1+1 güzel yaşam merkezlerinde bulunan apartman dairelerini 160 bin dolar ile 200 bin dolara bulabilirsiniz. Ve bu evleri eşyalı bir şekilde; aylık 850 dolar ile 1100 dolar Arasında kiraya verebilirsiniz. Bu bilgiler Punta Cana için geçerlidir. İyi günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here