Dinlenesi 14 Türkçe Podcast – Spotify & Itunes

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast

Evet radyo dinleme alışkanlığının da dönüşüme uğradığı bir çağdan selam herkese.
Elimde telefon dünyayı ayaklarımla geziyor gibi hissettiğim dönem sardım podcastlere, ki gerçekten elimde telefon dünyayı geziyor gibiydim ülke değiştirdiğim süreçte.
Elimde telefon otobüsler trenler uçaklar taksiler derken bütün ulaşım araçlarını damarlarıma alıyor ve çoğu da kitap okumaya uygun koşullar sunmuyordu benim için ama bir şeylerle meşgul olmak öğrenmek eğlenmek ya da tamamen zaman geçirmek için podcast arayışlarına başladım.

Podcast Nedir?

Bu kısmı çok uzatıp da size podcast tarihçesi yazmak istemiyorum ufak bir iki cümle ile özetleyecek olursam zamanında itunes tarafından Ipod için geliştirilen cansız radyo diyebileceğimiz ses kayıtlarına podcast diyebiliriz, şu an da spotify ve itunes başta olmak üzere erişim imkanı olan tüm programlarda dinleyebileceğimiz yeni dönem radyomuz.
Bir de podcast seçimi var aslında ne aradığınızı bilen biri iseniz eminim bu listede kendinize göre podcastler bulacaksınız ama benim gibi karar kısmında zorlanan ya da arayış içindeki bir bireyseniz zamanda bana ait deyip hepsini deneyebilirsiniz ben hepsini denedim 🙂
Şimdi aşağı birbirinden farklı moodlara göre podcastleri sıralayacağım.

1. AÇIK BİLİM podcast

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Acık Bilim Podcast

Uçak mühendisi Tevfik Uyar tarafından açık anlaşılabilir dilde birçok bilimsel konunun ele alındığı bazı bölümlerin 1 buçuk saat kadar sürdüğü uzun soluklu ve devam eden bir podcast serisi. 

Eğer ilginiz olan konuları yakalayıp biraz bilgi yüklemesi beyin yanması yasamak isterseniz bir bölüm açık bilim podcast diyoruz efenim 😉 

2. FULARSIZ ENTELLİK

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Fularsiz Entellik Podcast

Ekşi sözlük den Immanuel Tolstoyevski podcast yapayım demiş baya da başarmış buradan bir tebrik alkışı bırakıyorum kendisine :)Konuşmak istediği konuları belirleyip ort. 30 dakika konuşan Tolstoyevski Halk için Halka rağmen entellik şiarı listemizde yerini almıştır (90’lar çocuğu olmak 🙂) 

3.NASIL OLUNUR?

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Nilay Örnek soruyor!

Gazeteci Nilay Örnek ve farklı alanlarda başarılı olmuş kişiler ile sohbet seklinde ilerleyen 50 dakika 1 saat uzunluğunda podcast serisi bu podcasti Murathan Mungan ile sohbet bölümü ile bulmuştum. Hem farklı alanlarda ufak tefek bilgi sahibi oluyorsunuz hem de merak ettiğiniz kişilere ve başarılarına dair bir sohbete dahil olmuş oluyorsunuz ve Nilay örneğin gazeteci kişiliğinin yansımalarına da şapka çıkartıyorsunuz.

4. O TARZ MI?

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
O Tarz mi?

Şefiiiiimmm diyerek bütün otm cilere selam verdiğime göre şimdi devam edebilirim yazıma 🙂 

Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Apak ve İsmail Türküsev’in gerçekleştirdiği podcast serisi. Dinleyicilerin sorularına göre ilerleyen muhabbet size kahkahalar bile attırıyor 🙂 Dertlere derman olmayan ve bunu asla iddia etmeyen siz müthiş 4 🙂) 

5. YERLI MÜZIK

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Yerli Müzik

Müzik tarihçisi ve yazarı Murat Meriç hem isini hem ilgi alanını hem hobisini hem bilgisini ne var ne yok toplamış bize Türkiye’nin batılılaşma tarihini müziklerle ve bu müziklerin bize anlatmak istedikleriyle keşfedilesi bir seri oluşturmuş Kesinlikle kaçırmayın.

6. DÜNYA NEREYE GİDİYOR ?

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
DNG?

Alex ve Hakan adında takma isimlere sahip olan iki bireyin her hafta konu getirerek tartıştıkları ve sonunda bu konunun dünyayı iyiye mi yoksa kötüye mi götürdüğünü dinleyicilere oylatan eğlenceli bir podcast kanalı. 

7. MERDİVEN ALTI TERAPİ

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Merdiven Altı Terapi podcast

20 yıldan fazla süredir terapiye giden Deniz Dülgeroğlu düşüncelerini, yaşadıklarını, konuşmak anlatmak istediklerini sorularını ve cevaplarını anlattığı samimi ve bazen hayat sorgulatan podcast serisi dinlerken kendi hayatimin kılcallarına dalıp ağladığım bölümler olmuştur. 🙂 

8. UMARIM ANNEM DİNLEMEZ 

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
UAD podcast

Tulug Özlü tarafindan genelde kadınlarla -ünlü ve ünsüz -yapılan karşılıklı sex muhabbetlerine deneyimlerine dayanan samimi ve cesur podcast serisi. Bütün önyargılar yıkılsın efenim 🙂

9. TERAS NOIR 

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Teras Noir Podcast

Oyuncular Meriç Aral ve Efe Tuncer tarafından karşılıklı sohbet seklinde geçen bir podcast serisi konular genellikle filmler müzikler ilişkiler seklinde oluyor ve bölümlerin uzunluğu ortalama 45 dakika 1 saat arasında değişiklik gösteriyor

10. KALT´IN PODCASTI 

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast

Ozan Akyol Erman Çağlar ve bazen de Hasan İnceler tarafından sunulan her hafta değişik olaylar konular üzerinden eğlenceli muhabbet çeviren bir podcast serisi. Kayıt sırasında baya eğlendikleri için sizin de çok eğlenmenize adeta sebep oluyorlar. 🙂 

11. GİRİŞİMCİ MUHABBETİ 

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
girişimci muhabbeti

Baris Kodur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak üçlüsünün teknoloji ve girişimcilik hakkında muhabbet ettikleri, yeni girişimleri konuştukları ve konuk aldıkları düzenli bir seri. Start up ekosisteminde dünyadan ve Türkiye’den bilgi paylaşımı yapan bu podcast kesinlikle Türkçe podcast açısından büyük  bir eksiği kapatıyor.

İlgililere duyurulur.

12. DELİLİK 

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Delilik Podcast

Gece bekçisi ve radyo yapımcısı sıfatıyla kendilerini tanıtan benim Bahçe Domateslerim eğlenceli samimi bir podcast yapmışlar. Bireysel olarak tanımasam da samimiyetlerinden ve tuhaf muhabbetlerinden ötürü dinlenilesi podcast 🙂 Ama çok düzensiz ve uzun süredir eylemsiz bu ikili bir gün sahalara dönecekler eminim,takipteyiz efenim. 

13. FILMLOVERS 

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Filmlovers

FilmLoverss ekibinden Esen Tan, Güvenç Atsüren ve Utku Ögetürk`ün kadar sinemaya dair ne varsa konuştukları, güncel olayları da içeren bir seri kesinlikle sinema severlerin seveceği bir podcast.

14. KAFA SESLERİ

Dinlenesi 14 Türkçe Podcast
Kafa sesleri

Bu da son podcast olarak listemizde yer alsın oldukça keyifli geyik muhabbeti çeviren bu ekip tam bir gurbetlik önleyici :)) Hasret bitti ve geldi yine kafa sesleri diyoruz 🙂

Sizler için bazı yazıların linkini de aşağıya bırakıyorum.

Şehirler ve Simgeleri | Tüm Dünyada En Popüler 15 Yapı

En Güzel Balayı Yerleri – Güzel Anılar İçin Gidilecek 5 Yer

Sonbaharda Gezilecek Yerler | 5 Sonbahar Rotası

Buraya blogumu bırakıyorum. Daha farklı yazılarımı ve aslında benim minik mücadeleme dair bir şeyler merak edersen bir tık uzağındayım.

4 Yorum
 1. Timur sezici diyor

  Hepsi birbirinden güzel. arastırman ve bili için teşekkürler

  1. multeci guncesi diyor

   Rica ederim,umarım benim kadar eğlenirsiniz dinledikçe 🙂

 2. Kafa Sesleri diyor

  Teşekkür ederiz, gurbetliğinizi daha da iyi önlemek için daha fazla yemek muhabbeti yapacağız 🙂

  1. multeci guncesi diyor

   Kafa sesleri bireyleri diyerek başlasam daha güzel olur sanırım:) Yazımızı okuduğunuz ve bu tatlı yorumu yaptığınız için teşekkür ederim kesinlikle bolca yemek muhabbeti bir gurbetçinin vazgeçilmezidir 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.