https://www.milliyet.com.tr/tatil/sonbaharda-gorulmesi-gereken-en-guzel-8-yer-2757203

Sonbaharda Gezilecek Yerler | 5 Sonbahar Rotası

Sonbaharda Gezilecek Yerler: 5 Sonbahar Rotası!

“Yaz mevsimi mi yoksa kış mı?” bir türlü anlayamadığımız o ay yani eylül ayı çattı geldi. İçimizi belki biraz hüzün kapladı bile. Amaa hemen silkelen ve kendine gel! Çünkü hem havaların çok soğumadığı hem de sıcaktan yanmadığımız muhteşem bir döneme geldik. Ee zaten yaz boyu denize ve güneşe yeterince doyduk. Şimdi artık yönümüzü baharda tadını çıkarabileceğimiz yerlere doğru çevirelim. 5 Sonbahar Rotası ile Sonbaharda Gezilecek Yerler yazısını sizler için titizlikle hazırladım. Doğruyu söylemek gerekirse kendim de bu yazıdan yola çıkarak hemen bir seyahat planı hazırlamaya başladım bile!

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Yedigöller, Bolu

Sonbarda Gezilecek Yerler
Yedigöller, Bolu

Sonbahar deyince seninde aklına hemen Yedigöller geldi bile değil mi? 🙂 Doğa harikası bir yer olması ve baharda iklim etkisiyle doğanın adeta renk cümbüşüne dönüşüne sen de şahit olmak istersen bu ayları kaçırmamanı öneririm. Sonbaharı yaşamak için bir biçilmiş kaftan burası.

Yedigöller, Bolu İstanbul’a yaklaşık 305 kilometrelik mesafede yer alıyor. Yedigöller’de dilerseniz günübirlik vakit geçirebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir hatta kamp alanlarında rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Elbette bungalov, pansiyon, göl evleri ve otel seçenekleri de mevcut. Ziyaret edilebilecek en uygun zamanlar eylül, ekim ve kasım aylarıdır.

Yedigöller adından da anlaşılacağı üzere Seringöl, Büyükgöl, Deringöl, İncegöl, Küçükgöl, Nazlıgöl ve Sazlıgöl isimlerinden oluşan 7 adet gölü içinde barındırıyor. Doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bu alanda lütfen çöpünüzü bırakmayın! Tekrar geri geldiğinizde doğayı aynı bulmak için getirdiklerinizi rica ediyorum geri götürün.

Kapadokya, Nevşehir

Sonbaharda Gezilecek Yerler - Kapadokya
Kapadokya, Nevşehir

Tarihi ve kültürel bakımdan eşsiz kentlerimiz arasında yer alan Kapadokya dünyada nadir bulunan doğal güzelliklerden birine sahip olan yerlerden. Sadece peri bacaları, balonları ve manzarası olmasının dışında müzeleri, kiliseleri, hanları ve kaya evleri bulunan pek çok yere ev sahipliği yapıyor.

Yüzyıllardan beridir aşınan kayaların sonucunda oluşan muhteşem şekiller ziyaretçileri büyülerken bir de üstüne şahane bir gün batımı manzarası izleme şansı sunuyor bizlere. Ne kadar anlatılırsa anlatılsın Kapadokya gidip görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Bu muhteşem coğrafyayı kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Acarlar Longozu, Sakarya

Sonbaharda gezilecek yerler - Acarlar Longozu
Acarlar Longozu, Sakarya

Sonbaharda temiz hava, rüzgâr, orman ve ve biraz ilerisinde bulunan deniz manzarasının tadını çıkarmak için haydi longoza gidiyoruz!

Acarlar Longozu isim olarak çok duyulmayan bir yer ancak bilinmesi gerekiyor ki Türkiye’de bulunan tek parça halindeki en büyük longoz olma özelliğine sahip. Longozun anlamı ise su içine batmış orman olarak biliniyor. Longoz içerisinde su motorları ile etrafı keşfedebilirsiniz. Ancak bu dönem temizlik ve bakım çalışmaları nedeniyle yaza kadar bazı kısımlarının kapalı olacağını söylendi. O nedenle gitmeden bir arayıp bilgi almakta fayda var.

Sonbaharda gezilecek yerler - acarlar longozu
Acarlar Longozu, Sakarya

Acarlar Longozu İstanbul’a yakın olması nedeniyle de güzel bir konumda yer alıyor. Longozu ziyaret edip dönüş yolunda Sapanca Gölü çevresini ardından Maşukiye’yi de gezebilirsiniz. Maşukiye görsel şölen dışında yeme içme bakımından da oldukça elverişli bir konumda bulunuyor.

Kazdağları

Sonbaharda Gezilecek Yerler
Kazdağları

Kaz Dağı ya da İda Dağı, Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan bir dağ. Adı antik Grek mitolojide “İda” olarak geçiyor. Burada kültür ve tarihi bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizin önde gelen doğal güzellikleri ve bilinen en temiz havaya sahip olma özelliği bulunan Kaz Dağları huzur içerisinde bir tatil yapma imkânı sunuyor.

Her mevsimi ayrı güzel olan Kaz Dağları’nda Milli Park, Sütuvan ve Hasanboğuldu Şelalesi ve Şahindere Kanyonu ile görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Yeşilyurt Köyü’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden ve konaklama içinde tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanda sonbahar ile birlikte kızılçam, meşe ve karaçam ağaçlarının renk dönüşümlerine güz ile birlikte şahit olacaksınız.

Kaz Dağları doğasının güzelliği dışında tarih boyunca da her inancın kutsal olarak kanaat getirdiği yerlerden biri olarak biliniyor. Kaz Dağları mitolojik öyküsü ile şelaleleri, kanyonu, nehirleri ve vadileriyle doğal güzelliklere sahip yerlerden biridir.

Ağva, İstanbul

Ağva, Şile sadece İstanbullular için değil Ankara’da yaşayanlar için de en güzel kaçamak noktalarından biri olarak biliniyor. Ancak çoğu yerde olduğu gibi burası da hafta sonu ziyaretçi akınına uğruyor. Yaza nazaran sonbaharda daha az ziyaretçi olsa da hafta içi tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Ağva, Karadeniz’e kıyısı bulunan bir ilçe. Yeşilçay ve Göksu derelerini barındıran yer huzurlu atmosferiyle sizi bir masalın içerisindeymişsiniz gibi hissettiriyor.

Ağva’da bisiklet sürebilir, kano ile etrafı keşfedebilir, piknik yapabilir ve muhteşem manzaralara sahip odalarda konaklayabilirsiniz. Bir de en güzel sonbahar karelerini yakalayabilirsiniz.

Sonbaharda Gezilecek Yerler için sizin de ekleyebilecek rotalarınız varsa bunu bizimle paylaşır mısınız? Heyecanla bekliyoruz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.