Bozcaarmut Göleti Gezi Notları | Doğanın İçine Yolculuk

0

Çam Ağaçları Arasında Saklı Bir Cennet

Yazı uğurlayıp yavaştan sonbaharı karşıladığımız şu günlerde deniz kıyısından uzaklaşıp doğaya doğru yol alıyoruz. Şehrin kaosundan uzaklaşıp nefes alabileceğimiz(özellikle pandemiyle birlikte buna daha çok ihtiyacımız var), doğayla iç içe vakit geçirirken günlük yaşamın stresinden uzaklaşabileceğimiz Bozcaarmut Göleti var bu sefer rotamızda.

Bozcaarmut Göleti
Bozcaarmut Göleti

Şimdi öyle bir yer düşünün ki pırıl pırıl bir suyun etrafında sıra sıra dizilmiş çam ağaçları, göle yansıyan gökyüzü, neşeyle cıvıldaşan kuşlar, doğanın dinginliği, kurbağaların sesleri, ciğerlerinize çektiğiniz temiz hava ve yüzünüze çarpan serin rüzgar olsun. Hayal ettiyseniz o zaman hoş geldiniz. İşte burası cennetten bir köşe Bozcaarmut Göleti.

Bozcaarmut Göleti Nerede ve Nasıl Gidilir?

İster günübirlik ister kamp yapmak için gidecek olun burada geçirdiğiniz vakit sonrasında ruhen yenileceğinize emin olabilirsiniz. Zaten böylesine bir doğa harikasını gördükten sonra insanın bütün negatif enerjiden arınmaması mümkün değil! Peki, nerede bu eşsiz güzellikteki Bozcaarmut Göleti ve nasıl gidilir? Gölet Bilecik’in Pazaryeri ilçesinin sınırları içinde yer alıyor. Bozcaarmut köyünde bulunan bu olağanüstü güzellikteki gölet adını da anlaşıldığı üzere bu köyden alıyor. İstanbul’a 233 kilometre, Eskişehir’e 84 kilometre, Bursa’ya 93 kilometre ve Ankara’ya 315 kilometre uzaklıkta bulunuyor.  Yani Bozcaarmut Göleti  gerek İstanbul’a ve diğer şehirlere olan uzaklığıyla gerek davetkar doğasıyla hafta sonu kaçış rotası için adeta biçilmiş kaftan.

Bozcaarmut Göleti’ne ulaşmak için iki farklı yol bulunuyor. Bursa yönünden gelenler orman yolunu takip ederek Bilecik tarafından gelenler ise asfalt yolu takip ederek önce Bozcaarmut köyünden geçip sonrasında da gölet tabelalarını takip ederek gölete ulaşabilirler. Kısaca Bozcaarmut Göleti’ne ulaşmak oldukça kolay.

Bozcaarmut Göleti’nde Piknik ve Kamp

Son zamanlarda birçok doğa tutkununun da rotasında olan bu gölet listenizde olması gereken bir yer. Özellikle de doğaseverler ve şehir hayatından uzaklaşmayı isteyenler için. Ve benim önerim mutlaka kamp deneyimini burada yaşamalısınız. Ama kamp bana göre değil günübirlik gitmeyi tercih ederim derseniz de şehrin gürültüsünden, kargaşasından uzak vakit geçirmeniz mümkün. Size sadece kuş ve kurbağa sesleri eşlik ederken manzarayı seyrederek piknik yapabilirsiniz.

Bozcaarmut Göleti Gezi Notları | Doğanın İçine Yolculuk
Kaynak Bozcaarmut Göleti

Göletin etrafında yani dört bir yanında piknik masaları bulunuyor ancak geç vakitte gitmenize karşın yanınızda masa ve sandalye bulundurmanızı öneririm. Tedarikli gitmeniz gereken bir diğer konu ise tabii ki yiyecek ve içecek. Çünkü Bozcaarmut Göleti’nde herhangi bir işletme bulunmuyor o yüzden ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz en yakın seçenek Pazaryeri ilçesi. Tedarikli gitmediğiniz takdirde yiyecek ve diğer ihtiyaçlarınızı Pazaryeri ilçesinden temin edebilirsiniz.

Eğer sadece piknik için değil Bozcaarmut Göleti’nde bir sabaha uyanmak için gidecekseniz yine erken vakitte gitmenizi öneririm. Göletin etrafı eğimli olduğundan ve hafta sonu diğer günlere göre daha kalabalık olacağından kendinize uygun bir kamp alanı bulmakta zorlanabilirsiniz. Göletin çevresinde kamp için 3 farklı alan bulunuyor. Göletin arka tarafları düzlük yani çadır kurmak için daha elverişli koşullara sahip. Yine de izole olmak adına her zaman erken saatte gitmekte fayda var.

Göletin girişinde aracınızı park edebileceğiniz alanlar bulunuyor. Orman işletme için gölete girişte araç başına 5 TL, kamp yapacaksanız eğer bunun için 5 TL daha alınıyor.

Göletin çevresinde belirli noktalarda temiz su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz çeşmeler bulunuyor. Yani su sıkıntısı çekmezsiniz. Ayrıca bakımsız da olsa tuvalet imkanı mevcut. Bozcaarmut Göleti ‘nin rakımı 1090 metre olduğu için yaz aylarında bile serin. O yüzden mevsimsel şartlara göre hazırlıklı gitmekte fayda var. Geceleri çok soğuk ve nemli olduğundan kamp için yanınıza mutlaka kalın kıyafetler, battaniye veya uyku tulumu almayı unutmayın. Çünkü burada güneşli bir bahar gününde bile iliklerinize kadar üşümeniz mümkün 🙂

Bölgede ateş yakabilirsiniz ve bunun için yerdeki kuru dalları kullanabilirsiniz. Ancak biz gittiğimizde dalların çoğu nemliydi ve maalesef ateş yakmak da zorlanmıştık. O yüzden yanınızda her ihtimale karşı odun getirin. Ve lütfen ateş yakmak için ormandaki ağaç ve dalları kesmeyin. Yine lütfen ateş yakarken de her zaman daha önce yakılmış alanları tercih edin.

Bozcaarmut Göleti
Bozcaarmut Göleti

Bozcaarmut Göleti köye çok yakın olduğu için etrafında birçok köpek bulunuyor. Onlar burada olduğundan geceleri yaban hayvanlarının gölet civarına uğramadığı söyleniyor. Siz de belki gelirken yanınızda dostlarımız için mama getirmek isteyebilirsiniz.

Kamp yapacaksanız eğer hafta sonundan ziyade hafta içini tercih etmenizi öneririm. Bozcaarmut Göleti hafta sonu günübirlikçilerin de etkisiyle biraz kalabalık olabiliyor. Tabii bu yine de keyifli vakit geçirmenize engel değil. Bozcaarmut Göleti ‘nin şahane manzarası ve bol oksijen insana her şeyi unutturacak türden.

Bozcaarmut Göleti’nde Başka Ne Yapılır?

Bozcaarmut Göleti  doğaseverlerin olduğu kadar fotoğraf severlerin de gözbebeği. Çünkü gölet ve etrafındaki çam ağaçları muhteşem kareler sunuyor fotoğraf severlere.

Gölette balık tutabiliyorsunuz. Ancak belli sayıdan fazla tutmak balık popülasyonunun azalmaması adına yasak.

Göletin etrafında yürüyüş yapabileceğiniz gibi ormanın içindeki patikalardan ilerleyerek de doğayı keşfedebilirsiniz.

Son olarak yeni yer arayışında olanlara ve keşif severlere Bozcaarmut Göleti’ne bir uğramalarını öneririm.

Bozcaarmut Göleti ‘ne kadar gelmişken Bilecik’i görmek isterseniz Bilecik tavsiyeleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Diğer yazılarımı okumak için buraya, beni instagram hesabımdan takip etmek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz 🙂

Sevgiyle kalın!

Keyifli seyahatler.

Evrim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here