En Güzel Müzelere Ücretsiz Giriyoruz – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri

0

Avrupa’nın Görülmeye Değer Ücretsiz Müzeleri

Herkes sevmez öyle müzelere gitmeyi. Hele ki bir de ücretliyse ve para birimi Euro ise biz Türkler şöyle bir düşünürüz 🙂 Şehri tecrübe etmek varken pek de cazip gelmez tablolara, heykellere bakmak. Ama kabul de etmek gerekir ki bazı müzeler ülkelerin tarihi ve kültürünü anlamak için görülmesi gereken yerler arasındadır. Bizim de işimizi kolaylaştırmak ve kültürlerini, tarihlerini daha da yapmak adına olsa gerek Avrupa’nın ücretsiz müzeleri sandığımızdan daha fazla ve yaygın.

Avrupa'nın Ücretsiz Müzeleri
Louvre Museum- Online Müze Rehberi

Fazla tarih ve dini öğelere boğulmuş müzeler kimimizi kendine çekmese de modern sanat ve açık hava müzesi gibi yerler aslında seyahatimize ve bizim birikimimize renk katıyor. Türk vatandaşları için hala daha en tercih edilen kıtanın Avrupa olduğunu düşünürsek; önde gelen ücretsiz müzelerin listesi yapmakta fayda var diye düşündüm. İşte Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri

Keyifle okumanız dileğiyle 🙂

Berlin Wall Memorial – Almanya – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri

Meşhur Berlin Duvarı‘nı giden gitmeyen herkes bilir. Tarihin unutulmaz sahnelerine tanık olmuş, günümüzün ikonik yapılarından biri olan duvar şimdilerde açık hava müzesi olarak geçiyor. Bununla kalmayıp, East Side Gallery, kötü hatıraları silmek istercesine ünlü sanatçıların rengarenk eserlerine de tuval oluyor. Ancak Berlin Wall Memorial, bundan farklı olarak o dönemin soğuk yüzünü bize hatırlatan ve son kalan parça.

En Güzel Müzelere Ücretsiz Giriyoruz - Avrupa'nın Ücretsiz Müzeleri
Berlin Wall Memorial – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri – Kaynak

Burada kurulu olan tuzakları, gerçek kişilerin fotoğraflarını ve duvarın nasıl bir işleve sahip olduğunu size gösteren öğeler yer alıyor.

 • Pazartesi – Pazar 08:00 – 22:00

Denmark National Gallery – Danimarka

Danimarka Ulusal Galerisi birçok sergiye, etkinliğe, özel koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda ziyaretçilerini Mantegna, Nolde, Anna Ancher, Derain, Rubens, Matisse, Hammershøi, Munch, Abramovic, Danh Vo and Elmgreen & Dragset gibi ünlü ve değerli isimlerle de buluşturuyor.

Workshoplara, konserlere ve sanat üzerine yapılan sohbetlere bolca doyabileceğiniz bu güzel müze mutlaka uzun ya da kısa olsun, vakit geçirilmesi gereken yerlerden.

 • Salı – Pazar 10:00 – 18:00
 • Çarşamba 10:00 – 20:00
 • Pazartesi Kapalı

British Museum – İngiltere – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri

En Güzel Müzelere Ücretsiz Giriyoruz - Avrupa'nın Ücretsiz Müzeleri
British Museum – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri – Kaynak

Londra’nın en popüler yapılarından biri olan British Museum mutlaka ama mutlaka her kültürden ve yaştan insanın görmesi gereken, dünyada eşi benzeri olmayan bir yer. Ve ne şanslıyız ki bu içi dışı zengin müzeyi Londra’da ücretsiz ziyaret etmek mümkün.

 • Pazartesi – Pazar 10:00 – 17:30

Museo del Prado – İspanya

Tarihi 14. yy’dan 19. yy’a kadar dayanan resimlere ve heykellere ev sahipliği yapan Museo del Prado İspanya’nın en popüler yapılarından biridir. Müzede ilgi alanlarınıza göre özel turlara katılmak da mümkün. Bu güzel ve renkli müze Pazartesi’den Cumartesi’ye akşam 6 ve 8 arası, Pazar ve tatil günleri ise akşam 5 ve 7 arası ücretsiz giriş imkanı sağlıyor.

 • Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 20:00
 • Pazar ve Tatil Günleri 10:00 – 19:00

Louvre Museum – Fransa

Belki de Paris‘ten ve onunla özdeşleşmiş Eiffel Kulesi’nden daha meşhur bir şey varsa o da Louvre Müzesi’dir. Avlusundaki cam piramidi, kitaplara ve filmlere konu olan gizemi ve atmosferi, dünyaca ünlü eserlerin yuvası olması ile bu muhteşem değer her ayın ilk Cumartesi günü saat 18:00 – 21:45  arası ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Avrupa'nın Ücretsiz Müzeleri
Louvre Museum – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri – Kaynak

Şanslı olup da bu tarihte orada olanlara ne mutlu 🙂

 • Pazartesi – Perşembe – Pazar   09:00 – 18:00
 • Çarşamba – Cuma – Cumartesi  09:00 – 21:45
 • Salı Kapalı

Reykjavik Museum of Photography – İzlanda – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri

İzlanda’da yer alan bu enfes fotoğraf müzesi özellikle fotoğraf sanatına merakı ve ilgisi olan kişilerin görmesi gereken eşsiz yerlerden biri. Duvarları boyunca yaklaşık 5 milyon fotoğrafa yer veren müze profesyonel veya amatör, fotoğrafa gönül vermiş herkese kapısını açıyor. Yani siz de bu güzel müzenin bir parçası olabilirsiniz. Neden olmasın değil mi? 🙂

0-17 yaş arası kişiler, engelliler ve City Card sahipleri müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyorlar.

 • Pazartesi – Perşembe 10:00 – 18:00
 • Cuma 11:00 – 18:00
 • Hafta Sonları 13:00 – 17:00

Amsterdam Stadsarchief – Hollanda

Amsterdam’ın tarihini bize en güzel şekilde sunan Amsterdam Stadsarchief yani diğer adıyla – Türkçe’siyle – Amsterdam Arşivi tarihi bir çok haritaya, dökümana, çizime, kütüphaneye ve sesli-görsel eserlere sahip. Böylece şehrin hikayesini ve tarihi birçok yönden anlamak, öğrenmek mümkün oluyor.

Amsterdam’ın şehir tarihi ne kadar ilginizi çeker bilemiyorum ancak bir şehrin bu kadar başarılı ve çok yönlü tarihleştirilmiş ve ölümsüzleştirilmiş olması görülmeye değer.

0-12 yaş arasında olan çocuklar ve I Amsterdam City Card sahibi olanlar müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyorlar.

 • Salı – Cuma 10.00 – 17.00
 • Cumartesi ve Pazar 12.00 – 17.00

Florence Nightingale Müzesi – Türkiye

Son olarak İstanbul’dan ilginç bir müze geliyor. Selimiye Kışlası’nda yer alan bu savaş dönemi müzesini ziyaret etmek için en az 48 saat öncesinden izin almak gerekiyor. Kırım Savaşı döneminin oldukça çarpıcı bir şekilde işlendiği müzede, ana karakter olan hemşirenin yaşam alanlarını ve mesleki tekniklerini de görmek mümkün kılınmış. Müzeyi gezerken askerler de rehberlik hizmeti sunuyorlar.

Avrupa'nın Ücretsiz Müzeleri
Florence Nightingale Müzesi – Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri – Kaynak

Ekonomik gezmemize biraz da olsa katkısı olacağına inandığım bu yazıyı sizlerle paylaşırken naçizane fikrimi de eklemek isterim.

Her müzeyi ziyaret etmek bir şehri çok iyi gezmek ve anlamak demek değildir. Ancak gerçekten ilgi duyduğunuz bir konu veya alan var ise böyle fırsatları da mutlaka değerlendirin. Seyahatler her zaman en güzel fırsatlarını sunuyor 🙂

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz ?

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here