Ankara’da Gezilecek Yerler | Ankara’da Görmeniz Gereken 10 Mekan

0

Ankara’da Gezilecek Yerler | Ankara’da Görmeniz Gereken 10 Mekan

Merhaba yazı yarıladık. Umarım keyifler yerindedir. Pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla hepimiz rahat bir nefes aldık. Maske ve mesafe ile de olsa bir nebze olsun eski hayatlarımıza dönüş hepimize iyi geldi. Herkes tatil planları yapmaya başladı. Yaşadığı şehirlerde bile eve girmek istemiyor kimse 😊 Gezmek, nefes almak gibi bir ihtiyaç olduğu için herkese inanılmaz hak veriyorum 😊 St. Agustine in de dediği gibi; “Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.” O halde her gün yeni bir sayfa için gezmeye devam.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara'da Görmeniz Gereken 11 Mekan
Millet Kütüphanesi, Ankara – Ankara’da Gezilecek Yerler

Bugün çook işinize yarayacağına inandığım (çünkü neredeyse her gün benzer sorular alıyorum 😊) bir konuyla geldim. Ankara’da misafirler nasıl gezdirilir? Çok sevdiğim bir arkadaşım Ankara’ya geldi, onu nerelere götüreyim?  Ya da biz Ankara’da nerelere gidebiliriz? Sizin için birkaç başlık altında güzel öneriler hazırladım. Şimdi gelin beraber bakalım.

1. Seğmenler’de Kahve Sonrası Tunalı’da Yürüyüş

Çankaya’da bulunan Seğmenler, Ankara’nın en eski parklarından biri. Bitki popülasyonu ve yeşilliği sayesinde de, şehrin yoğunluğu ve kargaşası içinde nefes almak isteyenlerin uğrak yeri. Parka giderken civarındaki kafelerden ya da evden kahve ya da çayınızı almayı unutmayın. Çimlerde oturmak istemeyenler kamp sandalyelerini de alabilirler. Her zaman boş bank bulamayabilirsiniz çünkü. Neyse burada çayınızla kahvenizle saatlerce oturabilir, muhabbet edebilir ya da kitap okuyabilirsiniz.

Seğmenler Parkı, Ankara
Seğmenler Parkı, Ankara

Huzur dolu saatlerin sizi beklediği kesin. Sabah yürüyüşleri için de ideal. Sonrasında hemen çıkışında aşağı Tunalı Hilmi caddesine doğru yavaş yavaş yürümenizi tavsiye ederim. D&R a uğrayıp kitap bakabilir, mağazaları gezebilirsiniz. Belki Kuğulu Park’a da uğrar, çıkışta hemen aşağıdaki Mado’dan birer dondurma alıp küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz 😉 Bu, bana çocukluğumu hatırlatan en sevdiğim ritüellerden biridir. Ve bence arkadaşlarınızla da gün içinde yapabileceğiniz tatlı bir etkinlik.

2. Ankara Kalesi ve Rahmi Koç Müzesi

Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara'da Görmeniz Gereken 11 Mekan
Ankara’da Gezilecek Yerler | Ankara’da Görmeniz Gereken 11 Mekan

Varlığı milattan öncesine dayanan, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar döneminde defalarca onarılan Ankara Kalesi, Altındağ’da bulunuyor. Evliya Çelebi’nin söylediğine göre de 4 kat beyaz taştan yapılmış çok sağlam bir kale. Buraya çıkıp manzarayı görmenizi, Ankara’yı bir de buradan izlemenizi tavsiye ederim. Ankara kalesi, içinde bulunan evlerle bize eski mahalle kültürü hakkında da fikir veriyor. Kalede bulunan küçük meydanlara kurulan Atpazarı, Samanpazarı ve Koyunpazarının yerini ise şimdi küçük şirin kafeler ve dükkanlar almış. Kaleyi gezdikten sonra buralarda çay ve kahve molaları verebilirsiniz.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara'da Görmeniz Gereken 11 Mekan
Ankara’da Gezilecek Yerler | Ankara’da Görmeniz Gereken 11 Mekan

Sonra mutlaka yine kalenin hemen yanında bulunan Rahmi Koç Müzesi’ni gezmelisiniz. Rahmi M. Koç Müzesinin bulunduğu Çengelhan binası, 1522’de yani Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılıyor. Müzede, 1850’li yıllardan itibaren sanayide kullanılan araçlar, ilk daktilo, ilk televizyon gibi çeşitli elektronik araçlar; denizcilik, havacılık, karayolu taşımacılığı gibi alanların geçmişine ait objeler sergileniyor. Müzenin bulunduğu binada aynı zamanda Vehbi Koç’un da iş hayatına atıldığı dükkan bulunuyor. Müzeye giriş ücreti, yetişkin 15 TL, öğrenci 10 TL. Keyifle gezeceğinize eminim.

3. Eymir’de Yürüyüş, Bisiklet, Kahvaltı ya da Piknik

Eymir Gölü, Ankara
Eymir Gölü, Ankara

Odtü sınırları içinde yer alan Eymir, etrafı onlarca yıllık ağaçlarla çevrili küçük bir göl. Yalnızca Odtü kartı olanların araçla girebildiği Eymir’e girişler ücretsiz. Gölün girişine aracınızı park ederek girişte yer alan bisikletçilerden bisiklet kiralayabilir ya da yürümek isterseniz yürüyebilirsiniz. Göle ulaşmak için en az 15-20 dk yürümeniz gerekeceğini unutmayın. Yanınıza aldıklarınızla göl kenarında piknik yapabilirsiniz. Ya da uğraşmak istemezseniz göl kenarında bulunan restoranlarda kahvaltı yapabilir ya da yemek yiyebilirsiniz. Balık ekmek yapan birkaç salaş mekanın olduğunu da gitmek isteyenler için önceden söyleyeyim 😊 Ben burada arkadaşlarımla saatlerce bisiklet sürmeyi ve uzun yürüyüşler yapmayı çok seviyorum. Sizin için de güzel bir alternatif olacağına eminim.

4. Altınpark

Altınpark, Ankara - Ankara'da Gezilecek Yerler
Altınpark, Ankara – Ankara’da Gezilecek Yerler

Altındağ ilçesinde bulunan Altınpark, içerisindeki fuar alanıyla büyük fuarlara ev sahipliği yapıyor. Çocuklar için çokça aktivite alanı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, öğrencilerin eğlenceli bir ortamda bilimin temel prensiplerini öğrenmesi için kurulmuş bir tesis olan Feza Gürsey Bilim Merkezi. Ayrıca kapalı ve açık spor alanları, açık ve yarı açık gösteri amfileri, paten kayma pistleri, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları, Türk Sokağı ve Tepe Hanı, yürüyüş alanları, kondisyon alanları, çocuk oyun alanları, piknik alanları gibi dinlenme ve eğlence merkezleri de bulunyor. Ayrıca gölet ve bahçeler, üretim sahaları, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası, At Tavlası, Kültür Merkezi, kına ve düğün salonları gibi mekânlar dinlenme ve eğlence alanları da bulunuyor Altınpark’ta. Benim tavsiyem mutlaka girişte sağdaki salaş mekanlarda gözleme yemeniz.

5. Ahlatlıbel

Ahlatlıbel, Ankara - Ankara'da Gezilecek Yerler
Ahlatlıbel, Ankara – Ankara’da Gezilecek Yerler

Ben çocukken en çok geldiğimiz yerlerden biriydi Ahlatlıbel. İncek’te yer alan parkta piknik yapabilir ya da içerisindeki restoran ve kafelerde yemek yiyebilirsiniz. Çocukların bisiklet sürdüğü ve uçurtma uçurduğu ailece de güzel vakit geçirebileceğiniz güzel büyük bir alana sahip park. Ayrıca golf sahası, tenis kortları ve Go-kart alanları da bulunuyor. Uzun yürüyüşler yapabileceğiniz parkta sevdiklerinizle keyifli saatler geçirebilirsiniz.

6. Anıtkabir

Ankara'da Gezilecek Yerler Anıtkabir
Anıtkabir, Ankara – Ankara’da Gezilecek Yerler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir, Çankaya’da Ankara’nın merkezi denilebilecek bir konumda buluyor. İçerisinde Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebeleri’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını ve Atatürk dönemini anlatan, bu döneme ait eşyaların sergilendiği, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Atatürk’ün özel kitaplığı, İsmet İnönü’nün mezar ve Sergi salonu ile  Alagöz Karargah Müzesi yer alıyor

7. Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara
Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara – Ankara’da Gezilecek Yerler

Daha çok şehirde büyüyen çocuklara köy hayatını gösterme ve sevdirme amacıyla Altındağ Belediyesi tarafından yapılan Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara’da keyifle doya doya gezilecek yerlerden. 500 dönümlük alanda, köy kahvesi, muhtarlık, ahırlar, bahçeler ve geleneksel Türk tipi köy evleriyle, tamamen bir köy hayatı yansıtacak şekilde kurulmuş. Müze; sadece görsel olarak değil, köyün içinde gerçekleştirilen aktivitelerle eğitici ve öğretici bir işlevi de yerine getiriyor. Doğal ve organik ürünlerin satışının da yapıldığı köyde, bu ürünlerin yapım ve üretim aşamasını da görebiliyorsunuz. Köyün içinde köy camisi, asma köprü, okul, bakkal, değirmen, evler ve sokaklar da var. Ayrıca burada serpme köy kahvaltıları yapabileceğiniz konaklar da bulunuyor. Açık Hava Müzesine girişler öğrenciler için 2 TL iken öğrenci olmayanlar için 7 TL.

8. Mogan Gölü – Ankara’da Gezilecek Yerler

Mogan Gölü, Ankara
Mogan Gölü, Ankara -Ankara’da Gezilecek Yerler

Gölbaşı ilçesinde bulunan merkeze biraz uzak bir göl Mogan Gölü. Halen yüzlerce kuş türünün yaşadığı Mogan Gölü’nün çevresinde yürüyüş ve spor alanları, banklar ve kafeler bulunuyor. Aynı zamanda piknikçiler için mangallar ve piknik masaları da bulunuyor gölün etrafında. Akşamüzeri yürüyüşleri ve piknikleri için ideal. Bir boğaz değil belki ama şehir dışından gelenleri mutlu edecek bir yer olduğu kesin 😊 Arabayla girişler ücretli.

 

9. Hacı Bayram Camii

Hacı Bayram Camii, Ankara
Hacı Bayram Camii, Ankara – Ankara’da Gezilecek Yerler

Yapımı Osmanlıya dayanan, Ankara’nın kalbi Ulus’ta bulunan Hacı Bayram Camii, aynı anda altı bin kişinin ibadet edebildiği Ankara’nın en büyük camiilerinden biri. Huzurlu bir bahçeye sahipcamiide ibadet ettikten sonra camiinin çevresindeki kitapçıları da gezebilir, alandaki kafe ve restoranlarda çay ve yemek molası verebilirsiniz.

10. Alışveriş Merkezleri

Atakule Avm, Ankara
Atakule Avm, Ankara – Ankara’da Gezilecek Yerler

Malum Ankara, dört bir yanı Alışveriş merkezleri ile çevrili tatlı bir şehrimiz 😊 İstanbul gibi her yanı başka bir hazine olmadığı ve hava şartları biraz buna ittiği için Ankaralıların yıllardır özellikle haftasonları en büyük etkinliği Alışveriş merkezi gezmek oldu. Bu yüzden alışveriş merkezi sayısı da giderek arttı tabii. Burada doğup büyüyen biri olarak benim favorim iki Alışveriş merkezini söyleyip bu bahsi kapatmak istiyorum 😊 Birincisi, İçindeki Hayat sokağı ve buradaki kafe ve restoranların farklılığıyla kendine çeken ve aradığınız neredeyse herşeyi bulabileceğiniz Armada Avm.

Diğeri ise Seğmenlerin hemen yukarısında yer alan hem Seğmenler hem de Ankara manzaralı küçük bir Alışveriş merkezi olan Atakule. Eğer şehir dışından gelen arkadaşlarınızı Alışveriş Merkezine götürüp gerçek Ankara’yı da görsünler istiyorsanız (😊) size tavsiyem bu iki Alışveriş Merkezi olur.

Daha fazlası için instagram @gezmeaski hesabımdan paylaşıyorum.

Muhafazakar Tatil yazımı okumak için; Tıklayın

Şimdiden hepinize sağlıkla, huzurla ve mutlulukla dolu gezmeler diliyorum 😊 Bir sonraki yazıya kadar Hoşçakalın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here