Amsterdam

Amsterdam’da Yapılabilecek 10 Ücretsiz Aktivite – Serseri Ama Tatlı Şehir

Amsterdam’da Yapılacak

10 Ücretsiz Aktivite 

Avrupa’nın serseri ruhlu ama bir o kadar da tatlı şehri Amsterdam’a hoş geldiniz! Amsterdam’da hissettiğiniz özgürlüğü Avrupa’nın hiçbir şehrinde hissedemezsiniz. İnsanlar rahat, insanların acelesi yok, insanlar parklarda sere serpe yatıyorlar. E durum böyle olunca size de bir rahatlama bir gevşeme hissi geliyor ve şehre olan aşkınız arttıkça artıyor. Öncelikle daha önce Amsterdam gezi rehberimizi okumadıysanız ayıp edersiniz önce bir onu okuyun. Okumak için tıklayabilirsiniz. Okudunuz mu? O zaman şimdi sıra benim yazımı okumanızda. Açıkçası ben beleş şeyleri severim hele de en çok seyahat ederken severim bu yüzden bu yazıyı yazmaya karar verdim. Amsterdam’da Yapılabilecek 10 Ücretsiz Aktivite listesini çıkarıp sizler için toparladım ve faydalı bir yazı oluşturdum. Ekonomik Amsterdam Rehberi…

Amsterdam

Amsterdam’da Yapılabilecek 10 Ücretsiz Aktivite

1- Ücretsiz yürüyüş turları

Medeniyetin gözünü seveyim seni tam 3 saat gezdiriyorlar, tanıtıyorlar, yeni insanlarla tanıştırıyorlar ve üstelik para ödemiyorsun…. Demiştim beleş şeyleri severiz… ilginizi çektiyse resmi site için tıklayabilirsiniz.

Amsterdam

Genel olarak anlatmam gerekirse site üzerinde katılmak istediğiniz tarihi ve saati seçiyorsunuz. Daha sonra bilgilerinizi giriyorsunuz. 10 kişiye kadar ücretsiz oluyor ama grup halinde gidiyorsunuz ve 10 kişiden fazlaysanız ücretli oluyor. Buluşma alanı Dam meydanı. Bu yürüyüşün içerisinde ikonik kanallar, Anne Frenk’in evi ve diğer lokal bölgeleri gezdiriyor.

2- Çiçek pazarları

Açıkçası ben çiçeklerden çok anlamam hani hangisi ne çiçeğidir nasıl bakılır çok bilmem. Ama bu çiçek pazarlarını gezerken herkesi arayıp çiçek tohumu isteyip istemediklerini sordum. Çünkü o kadar güzeldi ki onu yaşatmaya devam etmek istedim. Ee sonuçta mazhar abimiz de ne demiş sana sarı laleler aldım çiçek pazarından.

Amsterdam

3- Ücretsiz bot yolculuğu

3 farklı rotası mevcut.

 • Buiksloterweg rotası en kısa rotası oluyor ve dümdüz gidiyor. 6 dakikada bir kalkıyor.
 • IJplein rotasında bazı dükkanlara ve yerleşim yerlerine uğruyor. 10 dakikada bir kalkıyor
 • NDSM Werf rotasında ise diğer ikisinden daha ileriye gidiyor. Gerçekten güzel bir manzara görmek istiyorsanız bu rotayı tavsiye ederim. Ayrıca bu rota sokak sanatçılarının oluşturduğu bir sanat tersanesine de uğruyor. Her 30 dakikada bir kalkıyor.
Amsterdam

4- Begijnhof

Spui meydanına çok yakın olan bu avlu Amsterdam’ın görülmesi gereken noktalarından. Bu manastırda yeminleri olmayan rahibeler yaşıyormuş ve eğer evlenmeye karar verirlerse buradan ayrılmalarına izin veriliyormuş. Hala daha yaşayanlar olduğundan gezerken rahatsız etmemeye dikkat! ?

Begijnhof

5- Vondelpark

Amsterdam’ın en popüler yatış noktası pardon parkı diyebiliriz. Herkes parkta rahat rahat dinleniyor ve park ha-ri-ka! E biz de aldık nasibimizi tabii hemen yattık çimlere. Herkese de tavsiye ederim arkadaşlar boş buldunuz çimleri hemen yatın. Çünkü Amsterdam bu rahatlığı gerektirir.

Canım gezimin, güzel insanları

6- Red Light District

Amsterdam’ın en en en çok bilinen noktası diyebiliriz. Türkçeye kırmızı fener sokağı şeklinde geçmiş olan bu yer aynı zamanda bu sokak De Wallen olarak da biliniyor. Bu sokakta değişik sexshoplar, gay barlar, efendime söyleyeyim coffeeshoplar (normal kahve olmadığını anlamışsınızdır herhalde sonuçta orada yasal fakat bu zararsız olduğu anlamına gelmiyor kamu spotumu verir uyuşturucunun sağlığa zararlı olduğunu söylemek isterim) bulunuyor.

Red Light District

7- Muziektheater

Eylül ile mayıs ayları arasında her Salı günü 12.30-13.00 arasında ücretsiz yemek ve konser keyfi veriliyor National Opera & Ballet at Waterloo meydanında.

Amsterdam

8- EYE Film Enstitüsü

Burası Hollanda’nın en büyük film arşivi diyebiliriz. 4 katlı olan bu binanın alt katında ücretsiz film izleyebiliyorsunuz ve manzarası da nehirli mehirli. Ayrıca içerisinde bar ve restoranı da bulunuyor her gün sabah 10 gece 1 arası açık.

9- I amsterdam’da fotoğraf

Arkadaşlar Amsterdam’dan daha ünlü bir şey varsa o da bu i Amsterdam yazısında fotoğraf çekilmektir. Çekilmeyeni, üstüne çıkmayanı dövüyorlar ama burada insanların nasıl yalnız pozları olabiliyor asla anlamıyorum benim fotoğraflarım da hep birileri var ve beni gerçekten üzer…

Canım gezimin, güzel insanları

10- Bedava pırlanta yapımı izlencesi- Gassen Pırlanta Atölyesi

Ben pırlantaya pırlanta demem pırlanta benim olmadıkça mantığında değilseniz ve pırlanta yapımını merak ediyorsanız işte size bu fırsat! Yapmanız gereken www.gassen.com ‘a girip form doldurmak ve formunuzla birlikte buraya gitmek bu form sizin giriş belgeniz olacak

Şimdilik top 10 listemiz böyle diyebiliriz. Varsa eklemek istediğiniz yorumlarda neşelendirin, bilgilendirin lütfen bizi. Umarım beğendiğiniz bir yazı olmuştur. Başka bir yazıda yeniden görüşmek dileğiyle!

Hasibe Betül Erdem

2 Yorum
 1. tulin diyor

  peynir tadimlarini unutmuşsunuz?

  1. hasibebetulerdem diyor

   Çok haklısınız, eklemekte fayda var 🙂 en kısa zamanda yazıyı güncelleyip bunu da ekleyeceğim! teşekkürler yorumunuz için 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.