Umman’da Çalışmak – Yurt Dışında Çalışma Rehberi ve Koşulları

0

Umman’da Çalışmak

Uzun bir aradan sonra sizlerle olmak beni çok mutlu ediyor. Hepinizi çok özledim ve sizlerle yeni yazılarımı paylaşmak beni çok heyecanlandırıyor. Sizlere bu yazımda yine Umman’dan bahsetmek istiyorum. Çölde ki vaha Umman yazımda sizlere Umman hakkında genel bilgiler vermiştim. Şimdi ise sizlerle Umman’da Çalışmak nasıl, hangi iş kollarında çalışabilirsiniz ve çalışma kurallarından bahsetmek istiyorum.

İş mi arıyorsunuz? Mevcut işinizden sıkıldınız mı?  Sıcak ülkelerde yaşamayı seviyor musunuz? Büyük şehirlerin stresinden sıkıldınız mı? Ve macera mı arıyorsunuz? 

O zaman neden bekliyorsunuz? Sıvayın kolları Umman sizleri bekliyor.  Daha önce yayınlanan Umman Gezi Rehberi‘ni de tekrar burada paylaşıyorum. Umman Gezi Rehberi

Umman Hakkında Genel Bilgiler ve Fikirler    

Umman – https://www.nationalgeographic.com – Umman’da Çalışmak

Ülkemizin adı Umman; ülke nüfusu 4.425 milyon.

Yönetim şekli Meşruti Monarşi. Ülkenin refah düzeyi çok üst düzeyde, dünyanın ikinci en büyük para birimine sahipler. Yani şöyle açıklamam gerekirse 1 Oman Riyali; 13.5776 Türk Lirası yapmakta.Ülkenin başkenti Maskat. İkinci büyük şehri Salalah. Petrol kaynakları nedeni ile ekonomileri iyi durumda. Ekonomi iyi durumda olduğu için hiç bir şekilde ülkede üretim yapılmıyor. Ve genel olarak herşey dışardan geliyor. Yiyecekler, temizlik malzemeleri giyim ve büyük fabrika ürünleri bunların hepsi dışarıdan ülkeye ithal ediliyor. Petrollerinin 20 yıl sonra biteceği ise bir gerçek. Eğer bir an önce harekete geçmezler ise yükselişte olan ekonomileri düşüşe geçicektir.

Devlet turizm teşvikine ağırlığını vermiştir. Ülkenin güneyinde bulunan Salalah şehrinin yarı tropik iklimi ile birlikte bembeyaz kumları, hindistan cevizi ağaçları ve masmavi denizleri dünyanın saklı cennetlerine aday gösterilebilir güzellikte. Ülke genelinde gizli kalmış vadiler, çöller ve tarihi yerler de turist çeken yerlerin başında gelmektedir. Hal böyle olunca iş adamlarının yeni yatırım durağı Umman olmaya başlamıştır.

Turizmi ile birlikte ekonomiye hareket gelmiş ve turizmin sürdürülebilirliğini sağlamak için ülkede iş alanları olarak yan kollar doğmuştur. Bu tarz gelişime açık olan bölgelerde istihdam olanakları da hızla büyümektedir. Bununla birlikte inşaat şirketlerinin de yeni gözdesi olan bir ülkedir Umman. Konumu nedeniyle liman projelerine önem verdiği için inşaat sektöründen pek çok insanı misafir etmektedir. Bununla birlikte eğitim çok gelişmiştir ve Türklere hayranlıklarını sizlere anlata anlata bitiremem ve izlenimlerime göre özellikle Türkçe dilini öğretmek, öğretmenlerimiz için iyi bir fırsat olabilir.

Bununla birlikte Türk Mutfağı’na olan düşkünlükleri biz Türkler’e Umman’da açabileceğimiz yeni mekanların habercisidir. En sevdikleri yemekler; Döner, kebap çeşitleri, pide çeşitleri, hamur işleri, geleneksel ev yemekleri ve tatlılardır. Tatlılardan en favorileri; baklava, süt tatlıları ve türk usulü kek ve kurabiyedir.

Bana Ait Bir Deneyim  – Umman’da Çalışmak

Salalah’ta 6 ay boyunca kendi kendime işlettiğim, kendi fikirlerimi kullanarak yarattığım, Türk lezzetleri ile Avrupai tatları Umman’lılarla buluşturduğum bir kafe açtım. 6 ay diyorum çünkü eşim ile Umman’dan taşınma kararı aldık. Sadece 6 ay işlete bildiğim kafenin düzenin iyi oturması ve işleyişinin her gün artışla gitmesi beni çok mutlu etti. Kafemi satmış olsam da benim  hep ilk göz bebeğim ve ticaret hayatına girişimin en başarılı yanı olarak kalacak. Diyeceğim o ki sizlerde açıkları tespit edip, iş kurup, başarılı olabilirsiniz.

  Gelelim iş kuracaksınız ihtiyacınız olanlar neler

 • Sizlere tavsiyem kurmak istediğiniz iş yerinizi açmadan önce çalışmalar yapmanız. Örnek vermem gerekirse; en uygun yer, insanların pazarlanacak ürünler hakkında düşünceleri, neleri sevdikleri, beklentileri, trafiğin hız akışı, popülerliği, kalıcılığı ve temel ihtiyaçlara yakınlığı. 
 • Araştırmalarınız için Umman’a turist vizesi ile sehayat edebilirsiniz. Türkler’e online vize ayrıcalığı sunulmaktadır. Linkini sizler için aşağıya ekliyorum. 1 aylık vize 20 Umman Riyali‘dir. Ve turist olarak maksimum 2 ay kalabilirsiniz. 1 ayın sonunda polis karakollarından vizenizi uzatabilirsiniz. Vize Bilgisi İçin
 • Araştırmalarınız bitti ve size en uygun iş kolunu buldunuz gelelim şirketi nasıl açacağınıza. Büyük yatırımlar için şirketi kendi üzerine açabilirsiniz. Bunun için devletin gerekli koluna 150.000 Umman Riyali ödemeniz gerekmektedir. Bu miktarda gerçekten çok fazladır. Eğer küçük bir işletme açmayı düşünüyorsanız. Sizlere farklı bir alternatif sunacağım. Şirketinizi kurmaya başlamadan önce size sponsor olacak güvenilir bir Ummanlı ile çalışmak. Umman, kendi vatandaşlarına her zaman öncelik sağlamaktadır. Eğer Ummanlı bir vatandaşla çalışırsanız, şirketiniz o ummanlı’nın üzerine olacaktır ve bütün şirket işlemlerini sizin için yapacaktır. İzinler, açılış, çıkan sorunlar ve bunun gibi işlemlerle uğraşacaktır. Aynı zamanda sponsorunuz olup size Umman içinde çalışma izni verecektir. Tek yapmanız gereken Umman’lı ortağınıza her ay para vermek. Yaklaşık ücretleri; 50 Umman Riyali ile 200 Umman Riyali arası değişmektedir. Bu ücretler işletmenizin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Ve yaptığınız her işlemi kayıt altında tutun. 
 • Unutmayın!!! Umman pahalı bir ülkedir ve oluşturacağınız iş kolunun bütün giderlerini Umman için de olan firmaların fiyatlarına göre hesaplayın.
 • Sosyal medyayı seviyorsanız şanslısınız. İşletmenizi açtınız sıra pazarlamaya geldi ve sosyal medya pazarlamanın bir numaralı adresi. Çünkü Arap ülkelerinde yaşayan insanlar sosyal medya aşığı. Onlar için önemli olan sosyal medyada popülerliği olan mekanlar demedi demeyin.

Şirket Açmayı Düşünmüyorsanız

Umman'da Çalışmak
Al Mughsayl, – Umman – Umman’da Çalışmak

Şirket açmayı düşünmüyorsunuz ve maaşlı olarak Umman’da çalışmak istiyorsunuz. Size uygun olan iş kollarını İnternette arayıp, iş veren firmalar ile irtibat haline geçebilirsiniz. Maaşlı olarak çalışacak olanlar için Umman Hükümeti’nin çalışanlara sağladığı ayrıcalıklarda kulağa çok hoş geliyor. Umman’da Çalışmak

 • Hafta sonları izin kullanmak( Cuma ve Cumartesi) işe başladığınız şirket size hafta sonu izinleriniz vermek zorunda. Yoğunsunuz, çalışmak zorundasınız izinlerinizi ücretini maaşınıza yansıtmak zorundalar.
 • Sağlık sigortanızı özel sigortalardan yaptırmak zorundalar.
 • Sizlere konaklama sağlamak zorunda ya da kiranızı ödemek zorunda
 • Elektirik ve su faturalarınızı ödemek zorunda
 • Yıllık izinlerinizi vermek zorunda
 • Her ay sonu maaşınızı eksiksiz bir şekilde yatırmaları gerekmektedir.
 • Diyelim çalıştınız ve işten memnun kalmadınız istifa ettiniz size içeride kalan maaşınızla ile birlikte maaşınız kadar olan tazminatınızı ve kullanmadığınız izinlerinizin ücretlerini vermek zorundalar.
 • Eğer bu maddelerin birini bile gerçekleştirmezlerse ağır cezalar ödemek zorunda kalacaklardır. 

Umman’da Ne Yapılmamalı – Umman’da Çalışmak

 •  Hiç bir şekilde bir Ummanlı ile tartışılmamalı ve fiziksel temasta bulunulmamalıdır. Bunları yaparsanız ve sizden şikayetçi olurlarsa 3 gün içinde sınır dışı edilirsiniz.
 • Toplumda belirlenmiş kurallara uymalısınız.
 • Ülkede belli bir süre yaşadınız ve artık gitme vaktiniz geldi çıkış işlemlerini yaptırmalısınız eğer çıkış işlemlerinizi yaptırmazsanız ülkeye 2 yıl boyunca giriş yapamazsınız.
 • Umman’da yaşayan insanlar çok hoşgörülü ve saygılı insanlardır. Ama kültür farkı nedeni ile bazı konularda sabırlı olmanızı öneririm.

 

  Sizlere aktaracağım bilgiler bu kadar. Umarım faydalı bilgiler vermişimdir. Güzel günler diliyorum Hoşça kalın…. Başka bir yazıda görüşmek dileği ile kucak dolusu sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here