Silifke Gezi Rehberi – Rota Selefkia

0

Rota Selefkia – Silifke Gezi Rehberi

Güzel ülkemizin her yeri farklı bir cennet derler. Bunu ilk diyen kimse gayet güzel demiş. Zira kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına farklı coğrafyalar, iklimler, kültürler var. Böyle olması da bu topraklara çok daha fazla bir anlam yüklemekte. Yaz tatillerinin öenmli duraklarından olan Ege ve Batı Akdeniz kıyılarına nazaran daha uygun fiyatlı, daha sakin ve bir o kadar da güzel, tarihi ile denizi ile insanı kendine çeken Güneyin incisi Mersin’in pırlanta gibi sahilleri ve tarihi miras kalıntılarına, Silifke’ye gidelim bu yazıda. Karşınızda sizler için hazırladığım Silifke Gezi Rehberi.

Silifke Hakkında – Silifke Gezi Rehberi 

Mersin, güzel ülkemizin güney sahil şeridinde Akdeniz kıyısında bulunmaktadır. Batısında Antalya, kuzeyinde Karaman ve doğusunda içli dışlı olduğu kankası Adana‘nın bulunduğu nüfus bakımından Türkiye‘nin en kalabalık 11. şehridir. MErsin’in merkez ilçeleri hariç nüfus bakımından en kalabalık 3. ilçesidir. Silifke birçok yazlığa ev sahipliği yapmaktadır. Bundan dolayı yaz aylarında ilçenin nüfusu birkaç kat artmaktadır. Sahip olduğu güzelliklerden dlayı bölgede çok sayıda otel ve pansiyon da mevcuttur.

İonyalıların kurduğu Silifke’nin neleri meşhur değil ki. İonyalılar bence ufak bir fizibilite çalışması ile bu şehri kurmuşlar. Silifke’nin en meşhur şeylerinden birkaçını şöyle sıralayabiliriz Mavi Yengeç ve Lagos balığının öz evi, Türkülere konu olan Silifke Yoğurdu, Ağzımıza tad veren Silifke Çileği.Bunlar karnımı doyurdu derseniz gözlere ziyafet çektiren enfes manzaraları ile denizi, antik kentleri ve daha fazlası Silifke’de mevcut.

Silifke’ye Nasıl Gidilir?

Silifke’ye hem kara hem de hava yolu ulaşımı ile ulaşmak mümkün. Alında deniz yolu ile de ulaşmak mümkün ama sadece Kıbrıs’tan seferler var şu anlık. Şu an yapına devam eden Mersin havaalanı ile gelecekte, Adana Şakirpaşa Havaalanı ile de şimdi ulaşabilirsiniz. Havaalanından kalkan shuttle’lar ile Mersin’e geçip Silifke minibüs yada otobüslerine binebilirsiniz.

Silifke’de Gezilecek Yerler

Astım Mağarası

Silifke Gezi Rehberi - Rota Selefkia
Astım Mağarası – Silifke – Mersin İlçeleri

Silifke‘de cennet cehenneme yakın bir mesafede bulunan Astım Mağarası’nın astım hastalığına iyi geldiğine inanıldığı için bu isim verilmiştir. Yerin 15 metre altında bulunan bu mağaraya silindir bir merdivenden inilmektedir. Özellikle yaz aylarındaki Mersin‘in sıcağından kaçmak için güzel bir yer. İçerisine girdiğiniz andan itibaren serinlemeyi hissedeceksiniz. Sarkıt ve dikitlerin aydınlatma ile oluşturduğu görsel şölen sizleri adeta doğal bir sanat müzesine geldiğinizi hissettirecektir.

Aya Tekla Kilisesi

Hıristiyanlık için öneli bir yeri olan Aya Tekla Kilisesi dünyanın en eski kiliselerinden birisidir. Söylenene göre Hz. İsa‘nın havarilerinden St. Paul den vaaz alarak etkilenen 17 yaşındaki Tekla, kendini hıristiyanlığı yaymaya adar. Bunun için günümüzdeki Konya dolaylarına gelir. Buradaki faaliyetleri sonucu öldürüleceğini anlayınca kendini Silifke‘ye atar. Silifke’deki bir mağara içinde ayinleri düzenler. Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde inananlar bu mağaraya gelip ayinlere katılırlarmış. Söylenene göre iyileştirici yetenekleri olan Tekla, insanları iyileştirerek bu mucizelerle hıristiyanlığa davet edermiş. Paganların öldürmek için mağarada kıstırdığı Tekla, rivayete göre birden mağarada kaybolmuş. O günden sonra inananlar kutsal kabul etmişler. Hıristiyanlığın serbest bırakıldığı dönemde bu mağaraya birçok eklemeler yapılmıştır. Ama günümüze kadar pek azı ulaşabilmiştir.

Cennet – Cehennem Obruğu

Yeraltı sularının zamanla azalması yada aşırı aşındırması sonucu üst zeminin çökmesi ile oluşan Cennet – Cehennem Obruğu Mersin’in Silifke ilçesinde yer almaktadır. Cennet Obruğu’nun dibine 452 basamak merdiven inilerek varılır. Dizleriniz ve kondisyonunuz sağlamsa zevk alacaksınız yoksa çıkarken insan hayatı sorgulamaya başlıyor 🙂 Çukurun dibine inerken 300. basamakta karşınıza bir kilise kalıntısı çıkacaktır. Bu kilisenin 5. yy’da dindar bir adam tarafından  yaptırıldığı, Hz. Meryem‘e adandığı söylenmektedir. Rivayete göre çukurun dibinde akan bir dere bulunmaktadır. Ben hiç görmedim, belki size görünür 🙂

Uzuncaburç – Olba Antik Kenti

Silifke Gezi Rehberi - Rota Selefkia
Uzuncaburç – Silifke – Mersin İlçeleri (Fotograf: Sinan Doğan)

Bu antik ören yeri adını, antik şehrin sembolü olan yüksek burçtan alır. Helenistik çağda Olba(Ura) Krallığı‘nın ayin yerlerinden biri olan Uzuncaburç, M.s. 72 yılında Olba’dan ayrılarak Diocaesarea adıyla kendi adına para basabilen özerk bir site haline gelmiştir.

Diocaesarea’daki Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatılı anıt mezar Helenistik, sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, çeşme, şans tapınağı ve zafer kapısı Roma döneminden kalma yapılar arasında yer alırken, 5. yüzyılda Hristiyanlığın yörede gelişmesiyle Zeus Olbios Tapınağı kiliseye dönüştürülerek yeni kiliseler de inşa edilmiştir.

Tisan ve Dana Adaları

Silifke Gezi Rehberi - Rota Selefkia
Tisan Adası – Silifke – Mersin İlçeleri

Tisan ve Dana Adaları Mersin’de deniz turizmi denince akla gelen en iyi yerdir bana göre. Zira nezaman giderseniz gidin hep sakin ve bir okadar huzurlu bir koydur. Mavinin ve yeşilin tonlarını bir arada görüp, şehrin karmaşasından kendinizi soyutlayabilirsiniz buralarda. Dana adasında yapılan kazılarda 274 çekik yeri olduğu tespit edilmiş. Yani Doğu Akdeniz’in en büyük tersanesi olma sıfatını kazanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalarda bulunan savaş gemilerine ait demir mahmuzlar nedeni ile askeri bir üs olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Silifke Kalesi

Silifke’ye hakim olan 185 metre yüksekliğindeki bir tepeye kurulmuş olan Silifke Kalesi, Helenistik yada erken Roma döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Etrafı kuru hendekle çevrili olan kale geçirdiği ekleme ve yenileme çalışmaları ile orta çağ kalesi durumuna gelmiştir. Evliya Çelebi‘nin Seyahatname‘sinde söylediği üzere bir zamanlar içinde 23 burç, 1 Cami ve 60 evin olduğu kale, günümüzde harabe halinde ziyaret edilmektedir.

Susanoğlu – Atakent Plajı

Deniz turizmi için güzel yerlerden biri olan Susanoğlu, Mavi bayraklı plajı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Normalde 10 bin kişilik nüfusa sahip olan Atakent beldesi, yaz aylarında gelen misafirleri ile nüfusunu 7’ye katlamaktadır. Dilerseniz otellerde, dilerseniz apartlarda konaklayarak plajın tadını çıkarabilirsiniz.

Kızkalesi – Korykos

Güney ve Doğu Akdeniz sahillerinin tatil için en çok tercih edilen yerine geldi sıra. Halk arasında Kızkalesi olarak bilinen ama gerçek adı Korykos olan bu yer simgesi olan denizin ortasındaki kalesi ile sizleri beklemektedir. Kalede bulunan kitabeye göre 12. YY’da yapıldığı düşünülen kale kıyıya 500 – 600 metrelik bir mesafede denizin ortasında bulunmaktadır. Halk arasında bir efsane anlatılmaktadır burayla ilgili: “Vaktiyle bir kral varmış. Çok sevdiği tek kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışmış. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenince, prenses için bu kaleyi yaptırmış. Böylece onun can güvencesini sağladığını zanneden kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş.”

Silifke Müzesi

İlçede bulunan tarihi eserlerin sergilendiği, kendinizi tarihsel bir geçitte zannedeceğiniz bir yer. Çok güzel eserler mevcut müzede. Eserleri görünce nasıl yapıldıklarını düşünmeden edemiyor insan.

Narlıkuyu

Silifke’nin en meşhur deniz kenarı mekanlarından birisi Narlıkuyu’dur. Burada cesitli balık restaurantlari bulabileceginiz gibi cam gibi berrak suyunda yüzebilirsiniz. Orta Çağ’daki adı ise Porto Calamie’dir. Narlıkuyu’daki yüzülebilecek bir diğer koy ise hemen az içerisindeki Kızlarhamamı koyudur. Su ve deniz altı hayatı muhteşem yerlerden birisi.

Silifke’de Ne Yenir?

Silifke mutfağı genel yapısı itibari ile Yörük ve Türkmen mutfaklarından oluşmaktadır. Bununla birlikte Türkiye’de her yerde bulabileceğiniz yemekler de mevcuttur. Genel itibari ile yöresel tadları Mersin ile aynıdır.

  • Tantuni,
  • Kerebiç,
  • Cezerye,
  • Batırık,
  • Sıkma,
  • Karsambaç,
  • Deniz Ürünleri (“Jumbo” denilen iri karidesler, doğu Akdeniz’in en beğenilen balığı lagos, Silifke’ye özgü mavi yengeç, çipura, kalamar, akya, eşkina, ahtapot, kalamar, subye)
Silifke’de Denemeniz Gereken Lezzet: Selefkia Wine

Ayrıca Silifke yöresine özgü üzümlerden yapılan yöresel şarap Selefkia denemeden geçmeyin. Bu tadı merak edenler için markanın instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Selefkia Şarap

Silifke Gezi Rehberi - Rota Selefkia

Üretim fabrikasının hemen arkasında bulunan tadım odasında bu güzel şarapları tatmanız için fırsatınız olacaktır. Aynı zamanda çeşitli organizasyonlar ya da grup ziyaretleriniz için de ortam mümkün. Şarap servisi yaparken yanında, peynir tabağı, badem, galeta, meyve, kuru meyve ve zeytin ikram ediyorlar. Firma sahibi olan Alaaddin ve Sakine Çerçi çifti gerçekten inanılmaz samimi ve misafirperver insanlar. Sevgilerini ve o güzel sohbetlerini şaraplara da katıyorlar sanırım 🙂 Yarım saatliğine uğramıştık ama saatlerce zaman geçirdik. Instagram adresleri üzerinden iletişime geçip fiyat ve gönderim hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Ayrıca Mersin’in diğer ilçelerini de anlattığım yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Anadolu’nun Uygun Fiyatlı Tatil Cenneti – Mersin İlçeleri Gezi Rehberi

Buraya kadar okumuşken bir de Mersin şehir merkezi yazısına bakmak isterseniz onun da yazısı burada…

Herkes Gider Mersin’e Biz Gideriz Tersine – Mersin Gezi Rehberi

Ülkemizin her bir şehrini ve önemli ilçelerini yazmaya devam edeceğiz.

İyi seyahatler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here