Ege Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar

0

Ege Bölgesi Milli Parkları

Serimize Ege Bölgesi Milli Parkları ile devam ediyoruz. Yerli yabancı birçok insanın gözdesi olan Ege Bölgesi’ni sadece deniz-kum-güneş üçlüsünden ibaret sanmak büyük yanılgı olur. Ege Bölgesi antik kentleriyle, tarihe tanıklığıyla ve doğasıyla dünyadaki eşsiz bölgelerden biri.  Akdeniz Bölgesi Milli Parkları ile başladığım yazı serisinin ilk yazısında da belirttiğim gibi ülkemizde toplamda 44 adet Milli Park yer almaktadır. Bu parklarımızdan beş tanesi ise Ege Bölgesi’nde bulunuyor. Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa ve İzmir illerinin sınırları içinde yer alan milli parkları turistik noktaları, keşfetmeye değer alanları ve olanakları ile birlikte aşağıdaki bulabilirsiniz. Keyifli okumalar..

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

8 Kasım 1981 yılında milli park ilan edilen Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinin sınırları içerisinde yer alan Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Milli Mücadele ruhunu da yansıtmasıyla tarihi bir öneme sahiptir.

Milli park, Kocatepe ve Dumlupınar olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dillere destan olan emri “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” Dumlupınar bölümünün içindeki Çalköy’de verilmiştir.

Milli park alanı içinde müzeler, şehirlikler ve anıtlar yer almaktadır.

Ege Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar
Ege Bölgesi Milli Parkları – Başkomutan Tarihi Milli Parkı – Kaynak

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın il sınırı içinde yer alan milli park Dilek Dağı’ndan Ege Denizi’ne kadar uzanmaktadır. Bu milli park da Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası şeklinde iki ayrı coğrafi bölümden oluşuyor diyebiliriz.

Dilek Yarımadası bölümünde coğrafi etkilerle birlikte tepe, vadi, kanyon ve koylar çok sık rastlanılan doğal oluşumlardır. Ziyaretçiler için bu alanda en çok dikkat çeken noktalardan biri de yer yer çok güzel plajlara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bir diğer yandan da antik dönemden günümüze uzanan zenginlikleriyle ülkemiz için önemli bir değerdir. İyon kentinin kutsal toplanma merkezi Panionion, antik Thebaikenti, Ayayorgi Manastırı, tarihi Doğanbey Köyü (Domatia) ile Karine, Hagios Antonios Manastırı ve Zeus Mağarası parkın sınırları içinde yer almaktadır.

Ege Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar
Ege Bölgesi Milli Parkları – Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı – Kaynak

Büyük Menderes Deltası bölümünde yer alan en çarpıcı doğal oluşum ise Büyük Menderes Nehri’dir. Bu alanda uluslararası öneme de sahip ve nesli tükenmekte olan canlılar, ender görülen endemik türler de bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Millî Parkı, Uluslararası Sulakalanlar Sözleşmesi (RAMSAR), Avrupa´nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (RIO), Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) gibi uluslararası öneme sahip olan sözleşmeler kapsamında korunan alan niteliğindedir.

Park alanında ek olarak kuş gözlemciliği ve doğa fotoğrafçılığı gibi aktiviteler de yapılabilir.

Honaz Dağı Milli Parkı – Ege Bölgesi Milli Parkları

Ege Bölgesi’nde bulunan bir diğer milli parkımız Denizli ilinin güneydoğusunda uzanan Honaz Dağı’dır. Fauna ve flora çeşitliliğine sahip olan Honaz Dağı Milli Parkı aynı zamanda çeşitli dinlence ve rekreasyon tesislerine de sahiptir.

Denizli ilimizde yer alan diğer bütün güzellikler için sitemizde bulunan gezi rehberini okumadan geçmeyin derim.

Ege Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar
Ege Bölgesi Milli Parkları – Honaz Dağı Milli Parkı – Kaynak

Marmaris Milli Parkı

Marmaris ve Köyceğiz ilçe sınırlarında yer alan ve 1996 yılında milli park ilan edilen alan hem doğal hem de antik tarih açısından önemlidir. Physkos kenti, Amos Harabeleri, Gavur Sancağı arkeolojik sit alanı ve Marmaris Kalesi ise kentsel sit alanı olup park içinde yer alan önemli ziyaretçi merkezleridir.

Alanda yapılabilecek etkinlikler doğa fotoğrafçılığı, yamaç paraşütü, trekking, oryantiring, dağ bisikleti, botanik turlar ve dalış turlarıdır. Marmaris Milli Parkı bu zenginlikleriyle her mevsim ziyaretçilerine çeşitli olanaklar sunmaktadır.

Ege Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar
Ege Bölgesi Milli Parkları – Marmaris Milli Parkı – Kaynak

Spil Dağı Milli Parkı – Ege Bölgesi Milli Parkları

Manisa ve İzmir sınırları içinde yer alan Spil Dağı Milli Parkı, Osmanlı Dönemi’nden bu yana atların yılkıya bırakılması ile bilinen bir alandır. Yılkı atları ile de bilinen bölge atçılığa ilgisi olan kişiler için oldukça uygundur. Milli Park adını Anadolu’nun ana tanrıçası Kybele (Spilene) ve Frigya Kralı Menos’un kızı olan Sibel’den almıştır.

Alanda kampçılık ve günübirlik turizm için imkanlar bulunmaktadır.

Milli Parklar yazıma diğer bölgeler için de devam edeceğim. Seyahatlerinizden önce mutlaka gittiğiniz il sınırları içinde veya yakınında böyle alanlar olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Böylece seyahatleriniz çok daha dolu geçecektir.

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here