Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag – Prag Gezi Rehberi

0

 

Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti-Prag’a Hoşgeldiniz
Vítejte v Praze

Merhaba değerli seyahatseverler,

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag(Praha) şehrini ele alalım istedim. Epey keyifli bir gezi olmuştu ve birçok yer görme fırsatına sahip olmuştum. Prag Gezi Rehberi yazımda  Öncelikle Prag ile ilgili bilgi vermekle başlayalım isterseniz. Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olarak bilinen ve “Avrupa’nın Kalbi, Altın Kent ve Şehirlerin Anası” isimleriyle anılır.

Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. Barok ve gotik tarzı ile göz kamaştıran, tarihi dokusu ve ihtişamıyla kendisine aşık bırakan bu büyülü şehirle ilgili size çok önemli ve iyiki gitmişim diyeceğiniz türden 10 yer sıralayacağım.

Para Birimi

Resmi para birimi Çek Korunası(CZK) kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 4,67 CZK olarak değer bulmakta ve buda burada bir tık daha rahat seyahat edilebileceğinin göstergesi oluyor.

Resmi Dili

Resmi dili Çekçe kullanılmaktadır. Ama çok parlak ve gösterişli bu şehirde genç nüfus iyi düzeyde ingilizce konuşabilmekte olup diğer diller konusunda da epey geniş bir yelpazeleri olduğu için pek bu konuda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Ayrıca Prag, Türkiye’ye göre 2 saat geridedir.

Ben Polonya’nın Krakow şehrinden bu rotaya baş koydum ve otobüsle yaklaşık 8 saatlik yolculuk ve 113 tl – 527.93 CZK gibi bir fiyatla Çek Cumhuriyeti’nin kalbine varmış oluyorsunuz. Florenc UAN Prag otobüs terminali olup ordan kaç gün kalacaksanız okadar günlük bilet almakta yarar var ve metro yolunu tutunca şehrin merkezine giden metro durağının adı MUSTEK, bunun için B hattına biniyorsunuz ve sarı hat oluyor.Maps.me adlı mobil uygulama sayesinde gitmeden önce gideceğiniz yerleri internetin bol bulunduğu bir yerde önceden indirip sonra çevrimdışı kullanma fırsatını size sunuyor. Ayrıca Polonya’dan aldığınız Playkart yada Orange sim kartındaki internetinizi bir süreliğini burada da kullanabilirsiniz. Artık turumuza başlayalım isterseniz…

Prag İçi Ulaşım

Prag’ta turistik yerler birbirlerine o kadar da uzak değiller aslında, yürüme mesafesinde olan bu yerlere kolaylıkla “free maps” gibi broşürler yardımıyla ulaşabilir ve gezebilirsiniz . Tabii en çok kullanılan ulaşım aracı metrodur ve 2 ile 5 dk arası bekleme süresi ile istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Yeşil hat A, sarı hat B ve kırmızı hat C olmak üzere 3 ana hat olup 57 metro durağına sahiptir. Öyle kompleks ve anlaşılması güç metro ağı yok, dikkatli olursanız kaybolma riskinizi azaltmış olabilirsiniz. Sadece size uyarım eğer Prag’a trenle geliyorsanız ve öğrenci belgeniz yoksa sakın öğrenci bileti almayın çünkü sıkı kontroller var bunun sonucu size tuzluya mal olabilir. Şehir İçi Ulaşım

View this post on Instagram

PRAG'A HOŞGELDİNİZ Vltava Nehrinin büyülü atmosferi ve köprüleriyle masalsı, gotik yapılarıyla gizemli bir şehir Prag. Her adımınızda hikayesini merak ettiğiniz eserlere bakıp ve Franz Kafka'nın dediği kadar varmış diye düşünüp geziyorsunuz şehri. Tabi Kafka ile aranız iyiyse… Bu paylaşımda size Kalenin bulunduğu yakayı anlatayım biraz. Prag'ı gezmek için Vltava Nehrinin iki yakasını da en az 1'er gün olmak üzere 2-3 gün ayırmanız gerekir. İlk gün muhteşem Prag Kalesi diye tabir edilen Aziz Vitus Katedrali ve çevresini gezebilirsiniz. Seyahatlerde en uyuz olduğum şey olan para vererek "Dini Mekan" gezme olayı maalesef burada da mevcut. 🇨🇿 Bu yakaya gelen herkesin maalsef bilmediği ya da zaman ayırmadığı benim gözümde Dünya'nın en güzel kütüphanelerinden biri var. Klementinum Ulusal Kütüphanesini görmeden kesinlikle diğer yakaya geçmeyin. O an keşke bir kitap olsamda tozlu raflarda yerimi alsam diye düşünebilirsiniz. Sonrasında Lobkowicz Sarayı, Kafka Müzesi, Kampa Müzesi, Lady Victorious Kilisesi'ni gezdikten sonra Meşhur Charles Köprüsüne yürüyebilirsiniz. 🇨🇿 KEEP CALM AND FEEL THE PEACE in PRAGUE / CZECH REPUBLIC #natureshots #naturephoto #kadrajimdan #naturegram #nature_of_our_world #outdoorphotography #travelphotographer #nature_wizards #dametraveler #hayatakarken #naturephotography #hurriyetseyahat #landscape_lovers #backpacker #landscape_captures #landscapephotography #neverstopexploring #travelphotography #fotografvakti #cokgezenlerkulubu #passionpassport #exklusive_shot #fotografbg #fiftyshades_of_nature #praga

A post shared by Reşat Taman🌎 Traveller&Blogger (@reshontheway) on

Gece – gündüz devam eden tramvay hatları bulunmakta ve bunun dışında otobüs, taksi ve füniküler aracılığıyla ulaşım sağlanmaktadır. Fünikiler, geleneksel ve tarihi araçları olmakla birlikte Mala Strana ile Petrin Tepesi arasını birbirine bağlamaktadır. Havaalanından şehir merkezine gidebilmek için 119 nolu otobüse binip Nadrazi Veleslavin durağında inip, yeşil hat olan A hattına aktarma yapmanız gerektiğini unutmayın lütfen.

Ayrıca Prag’ta bölgesel bir şekilde otel fiyatlandırılmasına sahip, uygun oteller yada lüks oteller bakımında epey çeşide sahip gözde bir şehirdir. İstirahat ederken de bu şehri yaşamak istiyorum derseniz, size lüks 5 otel ismi söyleyeceğim; Old Town Square Hotel, Velvet Revolution Apart, Grand Hotel Praha, Hotel Cerny Slon, Design Old Town Apartment . Prag’daki en güzel konaklama seçeneklerinden biri de Airbnb üzerinden ev kiralamak. Şehirde binlerce evden birini Airbnb sitesinden tutabilirsiniz. Airbnb yazımızı da bir göz atın derim. Airbnb rehberi

Prag Gezi Rehberi

1. Old Town Square(Şehrin Kalbi-Staré Město)

Eski Kent Meydanı, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın Eski Kent semtinde bulunan bir tarihi meydandır. Meydan, Vaclav Meydanı ile Karl Köprüsü’nün arasında yer almaktadır. Sanki burada ne gündüz bitiyor ne de gece bitsin isteniyor … O kadar eğlenceli bir yer ki renk renk sıra sıra sanki tabloyu andıran cinsten sıralanmış binalar, neşeli insan sesleri hatta hatta gökyüzünü saran baloncuklar .. İstemeseniz de aniden sizi bulan mutluluk hissi sarıyor.

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

Mılujte se pravdy kazdemu prejte“Gerçeğe dikkat! Aşk, gerçeği seviyorum tarzında bir anlama sahiptir.”
Staré Město meydanındaki bu heykel birçok şeyi gözler önüne seriyor … İstemsizce güldüğüm ve sanki diş macunu reklamı yapıyormuş edasıyla resmedilen bu fotoğrafın arkasındaki yazı, oldukça anlamlı izler taşıyor. Ayrıca 1992’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunmaktadır. Bu anıtın adı:Jan Hus Anıtı olup, Aziz Nicolas Kilisesi, Chiesa di Santa Maria di Týn ve Eski Belediye Sarayı yapıtlar bu merkezi yerde bulunmaktadır.

https://www.instagram.com/p/Ban_G6Pg3uf/?taken-by=ipekaytenn

 

Zaten Prag sokaklarında dolaşmak sanki Rönesans tablolarıyla dolu adeta resmedilmiş gerçeklikte ve güzellikte…
Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

2.Old Town Hall and Astronomical Clock

Prag Astronomik Saati, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan bir Ortaçağ astronomik saatidir. Eski Kent Meydanı’ndaki Eski Belediye Sarayı’nın güney duvarına monte edilmiştir.
Saati en önemli ve özel kılan durum ise, 12 saat dilimi 12 burcu sembolize etmektedir. Saat 3 bölümden oluşmakta olup, her saat başı pencerede görünen havari figürler ve 4 heykelin oluşturduğu kısım 1. bölümü yansıtır. Bu heykellerden iskelet ölümü, elinde para tutan yahudi aç gözlülüğü ifade ederken mandolin çalan osmanlı sefa sürmeyi ve elinde ayna tutan ise kibiri anlatır.

https://www.instagram.com/p/Ban91AygjVK/?taken-by=ipekaytenn

İkinci bölüm astronomik kadran Ortaçağ’ın evren görüşünü anlatırken, en yeni ve en son kısım ise takvim kadranı olup günün tarihini ve burç işaretlerini içerir. Günün saat başlarında eğlenceli ve epey ilgi çekici animasyonlarla turistik önemi ve ilgisi büyüktür.

3.Karl (Charles) Köprüsü

Karlův Köprüsü, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan Vltava Nehri üzerine kurulmuş olan tarihi köprüdür. Kral IV. Karl tarafından yaptırılan köprünün mimarı Peter Parler’dir. Upuzun olan bu köprü Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlamaktadır.

Charles Köprüsü – Gotik Kule

Charles Köprüsü. Karola Quarto (Charles IV ) Heykeli – Charles köprüsü girişinde ‘Hoşgeldiniz’ der gibi sizi karşılar…
Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

4.Narodni Muzeum ve Wenceslas Meydanı (Svaty Vaclav Günü)

Ulusal Müze ( NM ) en önemli Çek müze kurumudur. 1818’de kuruldu ve hem bilim ( mineraloji , zooloji ) hem de tarihi ( arkeoloji , nümismatik vb.) Ve sanatsal olmak üzere daha fazla bilimsel ve koleksiyon disiplinine odaklandı. Koleksiyonlarını Prag’da ve Çek Cumhuriyeti’nin başka yerlerinde bir dizi binada yönetir ve toplar.Ulusal Müze – Bohemya Krallığı Müzesi de, müzenin 1891’den itibaren Yeni Kent’teki Prag’daki Wenceslas Meydanı’nın üst kısmını kaplayan anıtsal bir neo-rönesans tarihi ana binasıdır.

 

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

Size müzenin önünde bulunan, halk için ayrı bi yere sahip olan özellikle ölümünden sonra aziz olarak anılmaya başlayan St. Wenceslas, Çek Cumhuriyeti’nin ulusal sembollerinden biri haline gelmiş büyük anıtı göstermek isterim. St.Wenceslas Günü yani Svaty Vaclav Günü‘nden de bahsetmek istiyorum, 28 Eylül de kutlanan bu gün Çek halkı için epey önemli ve kutsal bir gündür. Hatta rivayete göre Çek Cumhuriyeti Dağlarının arkasında uyuyan bir orduya sahip olduğuna inanılır ve halk zor zamanlarında bu azize dua ederler.

“İyi Kral Wenceslas” olarak anılan Bohemya dükünden, daha çok Hristiyanlık dinine yaptığı katkılarla bahsedilir. Ayrıca bu Kral Wenceslas’a ait diğer önemli bir yapıda ölü bir ata bindiği ters heykel anıtı olup, turistlerin epey dikkatini ve ilgisini çeken bir özelliği vardır.

Oraya yakın Statnı’ Opera merkezine uğrayabilir, seyahatinizi renklendirebilirsiniz.

5.John Lennon Duvarı ve Romantic Garden Restaurant

The Beatles grubunun efsanevi üyesi olan Lennon, 1980 yılında öldürüldüğünde bu yer, sanatçıya hayranları çok kısa bir zaman içerisinde, duvarı sevgi ve aşkı kutlayan çeşitli Beatles şarkı sözleriyle donattılar. Bir süre sonra Berlin Duvarı’nın yıkılışının 25. yıl dönümünde “War is over” yazılıp beyaza boyanan bu duvar şimdi yeniden renkleriyle cümbüşü andırıyor.

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

 

 

 

 

John Lennon’u anlayabileceğiniz ve özümseyebileceğiniz bir cafe arayanlarda adres burada …

Ayrıca size şiddetle tavsiye edeceğim , Kozel Bira‘sını içmeden ve sokaklarda satılan Trdelnik isimli hamurlu ve bir o kadar da lezzetli geleneksel tatlılarını yemeden gitmeyin derim..

Oraya yakın diğer önemli yer ise Mala Strana, kuğuların ve kuşların arasında kaybolup uzun nehir boyunca yürüyüş yapma fırsatı bulabilirsiniz.
Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

 

Burası ise Mini Venedik resmen, kilit ve anahtarlarla yazılmış onlarca farklı dillerdeki sevgi sözleri, aşkı çağrıştıran mesajlarla dolu bu mekan da bir de nehrin altından geçen tekneler romantizmin doruğuna ulaştırıyor sizi …

6.Franz Kafka Müzesi ve Anıtı

Prag’daki Franz Kafka Müzesi, Kafka’ya ve eserlerine adanmıştır. Müzeye giriş 200 czk (ortalama 7.8 euro- 43tl ) öğrencilere indirim de var. Yani öğrenciler 120 CZK ödemektedir tabii bunun için uluslar arası geçerli öğrenci kimliğiniz yanında olmak zorunda.. Her gün saat 10:00-18:00 açıktır. İçindeyken Franz Kafka romanındaymış gibi hissettiren bir ambiyans uyandırıyor…

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

 

 

 

 

 

 

 

 

7.Prag Kalesi

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

Prag Kalesi, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yer alan bir kaledir. Bohemya ve Kut

sal Roma Cermen İmparatorluğu kralları ve Çekoslovakya ve Çek Cumhuriyeti devlet başkanları bu mekanda ofislere sahip olmuşlardır. Görkemli gotik tarzda olan kilisesi akıllara şaşkınlık uyandıracak şekilde güzel ve büyüktür. Büyük bir ormanlık alana sahip olan bu yer yeşilin her tonuna ev sahipliği yapmaktadır.

St. Vitus Katedrali

 

8.Petrin Tepesi ve Mirror Muzeum

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

Prag’ın büyüsüne bir de tepeden uzanmak ve ona dokunmak isterseniz işte adresiniz burası derim … Epey yokuşlu ve epey zorlu bir yol olmakla birlikte çıkışınızla birlikte “İYİKİ” diyeceğiniz bir manzaraya sahip ve dinlendirici özelliğe sahip bir mekandır.

 

Buraya kadar çıktım ve biraz da eğlence arıyorum derseniz, Ayna Müzesi’ne gitmelisiniz. Çünkü aynaların sihirli ve büyülü dünyasında kendinize şok olacağınız görüntülerle karşılaşacaksınız. Yer yer kilolu, yer yer tıknaz, yer yer de kendinizi gerçekten güzel ve zayıf hissedeceksiniz. Öğrenci indirimleri mevcuttur.

9.Kampa Müzesi

2003 yılında David Cerny tarafından kurulan bu müze, emekleyen devasa büyüklükte 3 bebek ile turistlerin dikkatini çekiyor. 🙂 Çıplak olan bu bebeklerin yüzleri belli olmamakla birlikte, komik fotoğrafların da sebebi oluyorlar. 🙂

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

10.Vyšehrad

Vyšehrad, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan bir tarihî kaledir. Kalenin muhtemelen 10. yüzyılda Vltava Nehri üzerindeki bir tepede inşa edildiği düşünülmektedir.

Bir Tutam Nefes Alalım; Rotamız Prag - Prag Gezi Rehberi

Tüm bunların dışında yemek arayışındaysanız, Svaty Vaclav Restaurant, La Loca Restaurant ve Marnice Restaurant önerebileceklerim arasındaki mekanlar olup, şehrin merkezine de çok uzak değillerdir.

Yazdığım mekanlar dışında da, Televizyon Kulesi, Lobkowicz Sarayı, Prague Zoo ve Prag Eski Yahudi Mezarlığı ziyaret edebilirsiniz…

Prag’ta Gece Hayatı

Gidilecek zamanların, en hareketli, en coşkulu ve en eğlenceli dönemine denk gelmek istiyorsanız aradığınız tarihlerin Haziran-Ağustos aylarında olmasına özen gösterin. Birçok Avrupa ülkelerine kıyasla uygun olan bu yer için size önerim Old Town’da The Dubliner ve Double Trouble isimli publar olacaktır.
Ayrıca eğlencenin dibine vuracağınız St. Wenceslas meydanında Lucerna adlı mekan Prag’ın underground gece kulüplerindendir. Karl Charles Köprüsünün yanında bulunan Karlovy Lazne, Balkanların ve Orta Avrupa’nın en büyük gece kulübü olup, Prag’ın da en popüler mekanıdır.

Prag Mutfağı

Kendilerine ait kahvaltı kültürü bulunmamakla birlikte, çok lezzetli pizzalar veya çok beğeneceğiniz şinitzel tarzı tavuk menülerine geniş yelpazede yer verilmektedir. Sebze yemekleri ve seçenekleri az olmakla birlikte yine de sebze yemek isterseniz Gulaş ve Bramboracka çorbalarını deneyebilirsiniz. Tabii et ağırlıklı ürünlerde domuz eti bulunması gayet normal karşılanıyor orada, o yüzden dikkat edin. Çekçe de domuz eti, vepřové maso bu şekilde adlandırılmıştır, siparişi verirken bu kelimeleri gözünüzle tarayın bence.
Tatlı konusunda gerçekten de bir çığır açmış olan bu yer Trdelnik isimli tarçınlı geleneksel tatlılarıyla ve ona özel soslamalarıyla iştah açıcı bir görüntüye sahip oluyor. Buchty, Kremrole ve geleneksel cheesecake Kolache deneyin derim. Bira en çok tüketilen içecekler arasında yer alırken bazı restaurantlar kendilerine özgü biralar yapmaktadır. Lobkowicz, Kozel ve Cerna Hora tüketilen bira markalarıdır.

 

İyi keşfetmeler, hoşçakalın …
İpek Ayten Dinkçiler
@ipekaytenn

Önceki İçerikTarihi Şehir Viyana’nın Sarayları – Viyana Gezi Rehberi
Sonraki İçerikMezopotamya Gezi Rehberi – Destansı Topraklar Mezopotamya
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here