Pompeii Gezi Rehberi – Bir Trajedinin ve Şehrin Hikayesi

4

Güney İtalya’da Bir Antik Kent – Pompeii

Bastille, Pompeii adlı şarkısında şöyle söyler:

Ve duvarlar yıkılmaya devam etti

Bizim sevdiğimiz bu şehirde

Yağmur bulutları tepeleri çevreledi

Yukarıyı karanlık bırakarak.”

İtalya’nın tarihi açıdan çok önemli, tarihte yaşanmış en büyük yanardağ patlamasının olduğu şehirden, Pompeii ’den bahsedeceğim. İşte Pompeii Gezi Rehberi

Pompeii Gezi Rehberi - Bir Trajedinin ve Şehrin Hikayesi
Pompeii ve Ben –  Elif AĞCADAĞ @elifagcadag_

Pompeii ve Yanlış Bilinenler

İlk önce bazı gezi yazarı arkadaşlarımın değindiği bir konuya ben de değinmek istiyorum. Birçok kişinin aklında bu şehir mide bulandıran iftiralarla, görsellerle, cümlelerle ve daha nice anlatıyla biliniyor. “O kadar sapıklardı, hatta o kadar görgüsüzlerdi ki kıyamet başlarına koptu.” tarzında iddiaları siz de duymuşsunuzdur.

Pompeii Gezi Rehberi - Bir Trajedinin ve Şehrin Hikayesi

Düşünsenize, yaşadığınız şehirde bir doğal afet yaşansa! Yapacağınız en mantıklı şey o iğrenç iddialardaki eylemleri sürdürmek mi olurdu, yoksa kaçmak, kaçamıyorsanız da korkuyla birbirinize sığınmak mı olurdu? Maalesef insanlar bilip bilmeden konuşuyorlar ve birçok gereksiz konuyu araştırıp okumalarına rağmen ne yazık ki tarihsel gerçeklerle ilgili herhangi bir konunun doğruluğuna veya yanlışlığına bakma zahmetinde bulunmuyorlar!

 

İşte ben de buna çok üzüldüğüm için bu gezi yazılarını yazmaya başladım çünkü gezip okuyup araştırıp bilginin kaynağına inmek için içimde karşı konulamaz bir istek duyuyorum.

Neyse bu konuya değindiğime göre artık güzel Pompeii’yi tecrübelerimle anlatmaya başlayabilirim.

Pompeii Gezi Rehberi - Bir Trajedinin ve Şehrin Hikayesi

Şehir, Hayat, Tarih

Pompeii şehri İtalya’nın Campania bölgesinde, Napoli iline bağlı bir şehirdir. Pompeii şehri, iyi bir ticaret merkezidir ve bu sayede Pompeii halkı çok zenginleşmiştir.

M.S. 70’li yıllarda şehrin nüfusunun %60’ını asiller,%40’ını ise köleler oluşturuyordu. Şehrin dört bir yanı genelevlerle çevriliydi. Bu şehrin evlerinin dış cephesinde, erkek cinsel organının kabartmasını görürseniz şaşırmayın ve sadece kapı üzerlerinde değil yerdeki taşların üzerinde de bu kabartmalardan bulunmaktadır. Nedeni ise denizden gelen denizcinin doğrudan genelevlere yönelebilmesi içindir. Yani onlara göre pratik ve işe yarar bir yoldur.

Genelevlerin dışında şehrin kaldırımları ve kanalizasyon sistemleri de oldukça ilgi çekici bir role sahiptir. Yaya geçitleri ise yolun içinden akan kanalizasyon sisteminden insanların kirlenmeden geçebilmeleri için yapılmıştır. Aralarındaki açıklıklar da arabaların geçebileceği biçimde ayarlanıp yapılmıştır. Bence bu da insanlara verilen önemi belirtir.

Pompeii Gezi Rehberi - Bir Trajedinin ve Şehrin Hikayesi

Vezüv Yanardağı

Biraz da yanardağ patlamasından bahsedelim.

Bir rivayete göre şehrin babası kabul edilen Augustus’un ölüm yıldönümüne özel bir anma töreni düzenlenmiş. Tam törenlerin olacağı sırada bir sarsılma hissedilmiş fakat hiç kimse aldırış etmemiş. Daha sonra bir sarsıntı daha olmuş ve ardından Vezüv Yanardağı’ndan lavlar püskürmeye başlamış. Sonrasında ne olduğunu hepimiz tahmin edebilirsiniz… Yanardağ patlamış ve onlarca insan volkanik külün altına gömülerek yok olmuş.

Aradan yıllar geçmiş ve Pompeii şehri tesadüfen 1748 yılında İspanyol mühendis Rocque Joaquin de Alcubierre tarafından keşfedilmiş. Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen kazı çalışmalarında görev alan 25.000 kişi, etrafa yayılan gaz nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Unutmadan şunu da söyleyeyim kazı çalışmaları günümüzde hala devam etmektedir.

Pompeii Gezi Rehberi - Bir Trajedinin ve Şehrin Hikayesi

Pompeii Antik Kenti

Şehirde şuan günlük, yaşam devam etmektedir. Pompeii antik kentini hakkıyla gezebilmek için en az bir gününüzü ayırmanız gerekir çünkü benim öyle olmuştu. Benden sizlere bir tavsiye içeri girerken yanınızda bol miktarda su ve aperatif yiyecekler bulundurun. Çünkü görülecek birçok yer var ve hepsi birbirinden ilginç. Ayrıca şehirden hediyelik eşya almak isteyenler için müzenin içerisinde Pompeii şehrinin tarihiyle ilgili çeşit çeşit  kitaplar, kitap ayraçları, kartpostallar, şehrin haritaları gibi bir çok ürün bulunmaktadır.

Pompeii Gezi Rehberi - Bir Trajedinin ve Şehrin Hikayesi

Antik kentin çıkışında ise hediyelik eşya standları ve içerisinde magnetler, üzerinde Pompeii yazan yanardağ bibloları ve dahası görülmektedir. Şehirde birçok restoran var. Birçoğunun menüsü İtalyan klasiği, yani pizza ve spagettiden oluşuyor. Spagetti yemeyi tercih etmiştim ama siz gidip de yemezseniz üzülmeyin çünkü çok da methedildiği gibi değil. Avrupa’nın çoğu ülkesindeki gibi spagetti az haşlanmıştı fakat bu sanırım bizim damak tadımıza uymuyor. Fiyatı 10 Euro’ydu, Avrupa için son derece uygun bir fiyat!

Benim anlatacaklarım bu kadar umarım keyifle okuduğunuz bir yazı olmuştur 🙂

Resmi sitesi için: Pompeii Museums

Elif AĞCADAĞ @elifagcadag_

Toskana Bölgesi

Önceki İçerikHindistan Festival Rehberi – Hindistan’ın En Ünlü 5 Festivali
Sonraki İçerikBalkanlarda Gezilmesi Gereken 13 Şehir – Vizesiz Balkan Turu
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here