Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış | Aşılar – PCR ve Çok Daha Fazlası

0

Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış – PCR, Karantina 

Pandemi döneminde yurtdışı çıkış ülkelerin karantina kuralları derken aslında yurtdışı hayallerimizi gerçekleştirmek biraz daha zorlaştı. ”Yeni normale dönüş hareketiyle geçtiğimiz yaz Haziran aylarında şehirlerarası seyahat kısıtlaması kalktı ve sonrasında yurtdışı direkt uçuşları başladı. Haziran 10 tarihinde Avrupa ülkeleri yavaş yavaş ülke giriş çıkışlarına uyguladıkları bazı şart ve koşullar ile izin vermeye başladı. Corona dönemi yurtdışı uçuşları hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazıda.

Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış
Pandemi Dönemi Yurtdışı Uçuşlarında Yeni Düzenleme, pandemi, pcr ve karantina işlemleri, Ülkenin giriş şartları – Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış

Dileyen Herkes Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkabilir mi?

Maalesef hayır. Pandemi dönemi ile gelen bazı değişiklikler hala bizleri seyahat konusunda ferahlatmış değil. Avrupa’da sayılı ülkeler dışında Türkler için şu an turistik ziyarete, özel durumlar dışında, hala izin verilmiyor. Sadece vatandaşlığı olanların ve o ülkede oturum sahiplerinin girişi serbest. Özel durumlar için ise seyahat edilecek ülkenin koşullarını resmi sitelerinde iyi araştırmak gerek. Maalesef bazı sitelerde eski ve çöp bilgi yer alıyor.:( Çoğu ülke girişinde karantina uyguluyor ve seyahatten önce göstermiş olduğunuz PCR test sonucunuza rağmen karantina sürecinin ilk günlerinde ve son günlerine yakın yeniden test sonucu görmek isteyebiliyor.

Pandemi Dönemi Yurtdışı Uçuşları Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Karantina Koşulları
Pandemi Dönemi Karantina Koşulları, Pandemi Süreci

Hangi Ülkelere Rahatlıkla – Karantinasız Gidebiliyoruz?

Ülkelerde düşük, orta, yüksek kısıtlaması olmak üzere kategorilere ayrılmış durumda. Türkiyeden hareketle şu an gidebileceğimiz ülke sayısı maalesef çok az. Ve bu ülkeler için de yine PCR ve giriş çıkışlarda doldurulması gereken formlar var. Detaylı bilgileri Ülkeler Hakkında Bilgiler adresinden bulabileceğiniz gibi gitmek istediğiniz ülkenin internet sitesine göz atmanızı öneririm. Buradaki en kritik nokta bir ülkeyi ziyaret ettikten sonra dönüş için Türkiye’nin de PCR testi istemesi. Her ülke kendi para birimine ya da dolar üzerinden testleri yaptığı için PCR testlerinin fiyatları çok fazla olabiliyor. Mesela Mart 2021 itibariyle Belgrad’a gitmek isterseniz Türkiye’den çıkmadan önce 250 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor ancak Belgrad’dan Türkiye’ye dönerken de ödemeniz gereken PCR Testi ücreti 150 dolar. Dönerken sürpriz yaşamamanız için gerekli araştırmaları yapmanız çok önemli.

Gittiğimizde karantina uygulamayan ülke başında Ukrayna geliyor. Gidiş ve Türkiye dönüşünde karantinaya tabii olmuyorsunuz. Tabi ülkenin ekstra koymuş olduğu bir kural ise riskli bölgeler de son 10 gün içerisinde bulunmamış olmanız. Sonrasında Kuzey Makedonya, Slovakya, Arnavutluk, Kosova gidildiği taktirde karantina uygulaması olmayan ülkelerden. Aynı zamanda vizesiz seyahat edilebilen bu ülkeler belki bizi içinde bulunduğumuz atmosferden çıkarıp yeniden rahatlıkla seyahat edebileceğimiz eski günlere olan inancımızı yerine getirir. Yurtdışına çıkarken sağlığınızı da unutmamanız için neler yapmanıza dair detaylı bilgiyi  Sağlıklı Seyahat Rehberi – Hastalanmadan Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış
Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış

PCR, Karantina ve Türkiye’ye Giriş

Her ülke giriş çıkışlarında ayrı tedbir uyguluyor ve aslında sürekli de değişikliğe gidilebiliyor. Güncel olarak buradan takip edebilirsiniz. Takip için

Türkiye’de girişlerde PCR testi isteyen ülkeler arasına geçtiğimiz günlerde girdi. Karantina uygulaması hala uygulanmamakla beraber ülkeye girişinizden 48-72 saat önce PCR testinizi yaptırmış olup negatif sonucunu havaalanı görevlisine uçuş öncesi göstermeniz gerekiyor. 15 Mart 2021 tarihiyle itibaren ise Türk ve yabancı yolcular için 72 saat öncesinde Türkiye’ye Giriş Formu doldurma zorunluluğu getirildi. Detaylı bilgi ve form için Giriş Formu linkinden ulaşabilirsiniz.

Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış
Pandemi Döneminde Yurtdışına Çıkış

Türkiye’den Çıkışta Yapılacaklar, PCR

Şartlar gideceğiniz ülkenin güncel kararlarıyla değişmekle beraber hemen hemen her ülke PCR test sonucunuzu görmek istiyor. Bu kararla birlikte ülke genelinden çoğu havalimanına PCR test kabinleri kurulmuş ve işlem için sağlık personelleri görevlendirilmiş. Türkiye genelinde seyahat etmeden 48 saat önce havalimanında test yaptırabileceğiniz gibi bulunduğunuz il ya da ilçede, Devlet ya da Özel Hastanelerinde de testinizi olabilirsiniz. Uygulamanın başladığı ilk günler fiyat konusu farklılık gösterse de artık özel devlet ve havalimanı da aynı ücrette (250 TL) sizlere yardımcı oluyor. Sonucunuzu hastane ve havalimanından aynı gün içerisinde alabileceğiniz gibi E-nabız uygulamasından da takip edip görebilirsiniz. Ülke genelinde hangi havalimanlarında test yaptırabileceğinize dair ayrıntılı bilgiyi PCR Testi Yapabileceğiniz Havaalanları adresinden bulabilirsiniz. 

Farklı ülkelerin talep ettiği aşı ve diğer koşullar için: Seyahat Aşıları

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here