İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası

0

İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası

Havalar güzelleşmeye başladığında benim için İstanbul’un en keyifli zamanları gelmiş oluyor. Pandemi koşullarında açık havada daha güvende hissederek, bir senedir kapalı kaldığımız evlerimizden uzaklaşıp kendimizi parklara bahçelere atmak ihtiyacı sizde de oluşmadı mı?:) Bu sebepten sizlere İstanbul içinde gidebileceğiniz nokta atışı lokasyonlar önermek istedim. İşte İstanbul’da 5 ilkbahar rotası…

İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası
İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası

Baltalimanı Japon Bahçesi

1972 yılında Japonya’nın Shimonoseki şehri ile İstanbul arasında kardeş şehir anlaşması yapılıyor. Bu anlaşmanın sebebi iki şehrin birbirine çok benzemesi. 2003 yılı ise Japonya’da Türk Yılı ilan ediliyor, bunun şerefine Shimonoseki tarafından İstanbul’da bu bahçe kuruluyor.

Marmara Boğazı’na bakan manzarası ile harika bir yerde konumlanmış bu bahçede, Japon bahçesinin temel karakteri olan Çay Odası (Yogetsuan), Şelale, Gölet, Çardak gibi öğeler yer alır ve bahçe çok büyük olmasa da yürüyüşler yapılabilir.

Bahçenin en önemli özelliği ise Sakura yani meyve vermeyen kiraz ağaçlarına ev sahipliği yapıyor olması. Sakura, Japonya’nın sembolü ve olarak kabul ediliyor ve bu sebepten ülke dışına çıkarılması yasak. Sadece dostluklarını geliştirmek istedikleri birkaç ülkeye hediye etmişler ve Türkiye’de bu ülkelerden biri. Sakura ağacı, Mart sonunda çiçek açmaya başlıyor ve Nisan boyunca çiçeklerini dökmüyor. Bahçeyi ziyaret etmek isterseniz en uygun zamanlar bu ilkbahar ayları. Bahçe pembe çiçekler içinde kalıyor, enfes bir manzara sizi bekliyor.

  • Giriş ücreti: Ücretsiz
  • Ziyaret saatleri: Yaz tarifesi 07:00 – 19:30/ Kış tarifesi 17:00 – 17:00 (Haftanın her günü)

https://www.istanbul.tr.emb-japan.go.jp/japonbahcesi/bahce.html

Atatürk Arboretumu

İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası
İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası

Atatürk Arboretumu İstanbul’un Sarıyer ilçesinin Bahçeköy semtinde, Belgrad Ormanı’nın yakınlarında yer alıyor.

Haftasonları veya tatil günlerinde çok kalabalık olabiliyor bu sebepten hafta içi daha sakin olduğu zamanlarda gitmek keyifli olacaktır. Fakat Pazartesileri kapalı olduğunu unutmayın.

İçeri kesinlikle yiyecek-içecek kabul edilmiyor. Gerçekten bu konuda sıkı kurallar var, içeri bir tek su sokmanıza izin veriliyor. İçeride ise cafe tarzında hiçbir yer yok. Burası aslında bir müze sayıldığı için zarar görmemesi ve kirlenmemesi için bu kurallar önemli.

https://ataturkarboretumu.ogm.gov.tr/

İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası
İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası

İstanbul Kelebek Çiftliği Beykoz’da, Polonezköy Tabiat Parkı’nın yanı başında yer alıyor.

İstanbul Kelebek Çiftliği, Botanik Park içinde uçuşan tropikal kelebeklerin bulunduğu, çocuklarınızla birlikte hem kelebekleri tanıyıp hem de botanik parkın tadını çıkarabileceğiniz, ormanlarla çevrili 5 dönümlük yemyeşil bir alan.

Kelebek serasındaki kelebekler, tüm dünyadaki çiftlerde bulundurulmak üzere özel olarak üretiliyor. Doğadan koparılmadan çiftlikte üretilen kelebekler gelen ziyaretçilerin arasında uçuşuyor. Ziyarette ilk olarak kelebekler hakkında 20 dakikalık bir video gösterimi sonrası rehberler eşliğinde kelebek serası geziliyor.

http://www.istanbulkelebek.com/acilis-zamanlari-ve-biletler/

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB)

İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası
İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası

Anadolu yakasında Ümraniye ve Ataşehir sınırında bulunuyor. İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı’nda cafe, piknik kamelyaları ve arboretumlar bulunuyor. Günün stresinden bir an olsun uzaklaşabilmek adına şehrin ortasında keyifli bir bahçe.

Botanik Bahçe içerisinde onlarca çeşit kaktüs, bozkır bitkileri, dünyanın dört bir yanından getirilen ağaç türleri, sarmaşıklar, su bitkileri, süs bitkileri, menekşe, gül, lale, asma hatta farklı çim türleri bile bulunmaktadır.

http://www.ngbb.org.tr/index.html

Heybeliada-Değirmen Burnu

İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası
İstanbul’da 5 İlkbahar Rotası

Değirmenburbu, Heybeliada’nın en güzel koylarından birine sahip popüler bir mesire alanıdır.

Eski adı Halki olan ve Prens Adaları’nın ikinci en büyüğü olan Heybeliada, yeşilin her tonunu barındıran doğası, özellikle çam ormanları, tarihi köşkleri ve trafik kargaşasından uzak sakin bir belde konumu ile dikkati çekiyor.

Piknik yapmak isteyenler için  piknik masaları, mangal, büfeler ve kır gazinosu bulunuyor. Aynı şekilde yürüyüş yapabileceğiniz ve bisiklete bineceğiniz parkur da mevcut.

 degirmenburnu.com

Bildiğiniz üzere İstanbul derya denizinde bu yazıda yer almayan onlarca park, botanik, mesire alanları bulunuyor. Diğer İstanbul yazılarımızdan bazılarını da buraya bırakıyorum:)

Yedikule’den Samatya’ya Adım Adım Tarihi Yarımada ! | İstanbul’da Turist Oluyoruz!

İstanbul’daki Parklar | İstanbul’un Parklarını Geziyorum Bölüm 1

İstanbul Parkları | İstanbul Parklarını Geziyoruz Bölüm 2

Yorum ve sorularınız için instagram hesabım: serennaydin

Keyifli geziler !

Seren Aydın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here