Göç Edebilir Miyim?- Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

4

İskandinavya’nın Gözdesi, Soğuk Ülke ve Vikingler Diyarı Norveç

A

vustralya ve Kanada gibi yaşam kalitesi yüksek ama onlar kadar uzak olmaması, Norveç’i son yıllarda yurtdışında çalışmak isteyenler için önemli bir çekim merkezi haline getirdi. Peki ama Norveç’te nasıl iş bulunur? Öne çıkan iş kolları nelerdir? İş bulduktan sonraki çalışma hayatı nasıldır? Bu soruların cevaplarını aşağıdaki blog yazımızda bulabilirsiniz. Şimdi Norveç‘te Yaşama ve Çalışma zamanı 🙂

Norveç’te Nasıl İş Bulunur? – Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

Eğitim İçin Gelip Ardından Kalmak – Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

Norveç’e eğitim için gelenlerin sayısı son dönemlerde artıyor. Burada yasayan Türklerin bir kısmı da yüksek lisans için gelip kalanlardan oluşuyor. Yüksek lisansa kabul edilmek için iyi bir ortalama ve İngilizce yeterliliği şart. Üniversiteler de oldukça köklü ve kaliteli. Mühendislik bölümlerinden mezun olanlar için Trondheim’daki Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU) oldukça önemli bir üniversite. Norveç’teki en koklu mühendislik kurumu olması nedeniyle ülkede ayrı bir yeri bulunuyor.

Mini Bir Almanya Molası

Özellikle benim bulunduğum şehirdeki Stavanger Üniversitesi (UiS) de yeni, ancak gelişen bir üniversite. Uluslararası olmayı üniversite vizyonunun bir parçası haline getiren üniversitede diğer ülkelerden okumaya gelenlerin sayısı yıl geçtikçe artıyor. Stavanger Üniversitesi’nin en güçlü olduğu alan ise petrol mühendisliği. Stavanger’in Norveç’in petrol başkenti olduğu düşünüldüğünde çok da garip karşılanmayacak bir durum. Öyle ki devletin petrol şirketi Equinor’un (eski adıyla Statoil) genel merkezi Stavanger’de bulunuyor.

Göç Edebilir Miyim?- Norveç'te Yaşama ve Çalışma Rehberi
Photo Credit ‘Stavanger Üniversitesi’ – Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

Diğer uluslararası büyük petrol şirketlerinin (BP, Shell gibi) Norveç üsleri yine Stavanger’de. Bu büyük firmaların etrafında da oldukça gelişmiş bir servis ve yan sanayi kümelenmesi oluşmuş. Yüksek lisans yaparken bu firmalarda stajınızı yaparak bu firmalarda iş bulma olasılığınızı artırabilirsiniz. Mezun olmanıza yakın yine bu firmaların yeni mezun (graduate) programlarına başvurabilir ve işe girme imkanı elde edebilirsiniz. Dolayısıyla Stavanger, petrol ve diğer ilgili mühendislik bölümleri mezunları için oldukça cazip iş imkanları sunuyor.

Dünyanın En İyilerinden Oslo Üniversitesi

Ülkenin başkenti Oslo’da bulunan Oslo Üniversitesi (UiO) ise ülkenin en iyi üniversitesi olarak belirtiliyor. Şehir daha çok yazılım şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla bilgisayar mühendisleri için ideal fırsatlar sunabilir.

Yüksek lisans için Norveç’teki bir üniversiteden kabul aldığınızda yüklü bir miktar teminat (bugünkü kurla yaklaşık 70.000 TL) yatırmanız gerekiyor. Bunu bir nevi sizin gerçekten gelip yüksek lisansa başlayacağınızı garanti altına almak için talep ediyorlar. Siz gelip kaydınızı yaptırdıktan sonra da bu parayı serbest bırakıyorlar.

Norveç’teki yaşam koşulları dikkate alındığında burada öğrenci olarak yaşamak da biraz zorlu bir hal alıyor. Ancak yarı zamanlı işler yaparak geçim masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle hizmet sektöründe (kafe-restoran vb.) çalışanların çoğu üniversite öğrencisi olup yarı zamanlı çalışanlar. Bu sayede ayrıca Norveçce öğrenme şansınızı da artırabilirsiniz.

Peki Nasıl İş Bulacaksınız? – Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

En kolay yöntem iş bulma siteleri / iş arama motorlarını kullanmak.

Norveç’te devlet kurumlarında iş bulmak istiyorsanız jobbnorge.no önemli bir kaynak. Burada devletle ilişkili olan tüm devlet kurumları (üniversiteler de dâhil) iş ilanlarını ve kriterlerini yayınlıyorlar. Devlet kurumlarında çalışmak için Norveçce seviyenizin iyi olması bekleniyor. İşe başvuru ve sonraki süreçler oldukça şeffaf. Eğer başvuruda bulunursanız sizinle birlikte kimlerin başvuruda bulunduğunu size iletiyorlar. Böylelikle işe kabul edilme şansınız hakkında bir ön değerlendirme yapabilir ve bir fikir elde edebilirsiniz.

Göç Edebilir Miyim?- Norveç'te Yaşama ve Çalışma Rehberi
Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

Özel sektör içinse en önemli ve kapsamlı arama motoru finn.no. Bizdeki sahibinden.com gibi bir yapıya sahip olan FINN, bir e-ticaret platformu olmasının yani sıra iş ilanlarının da yayınlandığı bir site. Karşılaşacağınız en önemli zorluk sitenin İngilizce versiyonunun bulunmaması ama bunu da Google Translate gibi çeviri özelliklerini kullanarak aşabilirsiniz. Tabi iş ilanı İngilizce olarak yayınlandıysa bir problem kalmıyor.

Bir diğer yöntem de LinkedIn Jobs. Buradan da sahip olduğunuz kriterlere uygun olarak iş ilanlarına erişebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. LinkedIn’in en önemli artısı firma ile aynı network içinde bulunup bulunmadığınızı göstermesi. Örneğin ilgilendiğiniz firmada aynı okuldan mezun olduğunuz üst dönemleriniz vs. var ise onlarla iletişime geçebilir ve başvurmayı düşündüğünüz pozisyon hakkında detaylı bilgi edinebilmek için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Norveç’te Çalışma Hayati – Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

Norveç’teki çalışma hayatı ile ilgili tecrübe ettiklerimi de gözlemlediğim kadarıyla sizlere aktarmaya çalışayım.

Norveç’te dikkatimi çeken ilk unsur iş ortamında hiyerarşinin bizdeki kadar önemli olmadığı yönünde. Üstünüz olan amirinizle senli benli konuşabilir, ona ismiyle hitap edebilirsiniz. Bu tanıdığınız ya da tanımadığınız kişiler için de geçerli. Böylelikle yatay bir hiyerarşiyi (hiyerarşisizliği demek daha doğru olur sanırım) kabul etmek ilk etapta zor olsa da zamanla alışıyorsunuz.

Norveç’teki iş yaşamı-aile hayatı dengesi de mükemmele yakın olarak nitelendirilebilir. Çalışma saatleri oldukça esnek. Genellikle haftada 37,5 saat çalışılıyor (08:00-16:00, yarım saat yemek molası olarak veriliyor). Ayrıca evden de çalışabilirsiniz (işvereninizin onayı ve bilgisi dahilinde). Önemli olan size verilen işleri layıkıyla ve zamanında yetiştirebilmek. Kendi çalışma takviminiz doğrultusunda bunu yapabilirseniz hiçbir problem kalmıyor. Bu durum önemli ölçüde öz disiplin gerektiriyor.

Norveç'te Yaşama ve Çalışma
Alpaydın Ailesi 🙂 – Norveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi

İş-aile yaşamı dengesi eşinize ve çocuklarınıza (eğer varsa) daha fazla vakit ayırmanıza imkân tanıyor. Örneğin doğum izni konusunda oldukça geniş haklar mevcut. Doğum sonrasında yaklaşık bir sene boyunca ücretli izin kullanabilirsiniz (her iki eş de çalışıyor ise). Doğum demişken bir parantez açalım ve son yılların artan trendi yurtdışında doğum ile kazanılan vatandaşlık hakkı ile ilgili de kısa bir bilgi verelim. Norveç doğumda vatandaşlık veren ülkeler arasında yer almıyor. Dolayısıyla çocuğunuz Norveç’te doğmuş olsa dahi otomatik olarak Norveç vatandaşı olamıyor. Yine de birtakım avantajları var. Örneğin daha kısa sürede vatandaşlık alabiliyor. Normalde 7 sene iken, burada doğmuş iseniz 5 sene Norveç’te kalmış olmanız yetiyor vatandaşlığa başvurmak için.

Çalışan Dostu Ülke

İş garantisi konusu da büyük oranda çalışan lehine düzenlenmiş. Eğer çok ağır ya da yüz kızartıcı bir suç işlemediyseniz işvereninizin sizi düşük performansınız ya da herhangi bir başka neden ile işten çıkarması oldukça zor. İşçi sendikalarının son derece güçlü olması bunun başlıca sebeplerinden. Norveç’in bir sosyal refah devleti olması da önemli bir artı bu bağlamda. İşçi çıkarmak zor olsa da bu tamamen rahat bir iş ortamı olduğu anlamına gelmiyor elbette. Buradaki şirketlerin birçoğunda iş takip sistemleri kullanılıyor. Bu sisteme hangi konu üzerinde ne kadar süre ile çalıştığınızı işlemek zorundasınız ve işvereniniz bunu kontrol ederek performansınızı değerlendiriyor.

İşe kabul olduktan sonraki süreçler de gerekli prosedürleri sizin adınıza kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiş. Gurbetçilerin (expatların) sayısının fazla olması nedeniyle birçok firmada özellikle diğer ülkelerden gelerek Norveç’te çalışmaya başlayacakların işlemlerini düzenleyen «el kitabı (handbook)» bulunuyor. Bu kitap sizin yapmanız gerekenleri, işle ilgili görev ve sorumluluklarınızı, davranış kurallarının yanı sıra işe kabul ve başlama sürecinde size sunulan yardım hizmetlerini de içeriyor. Buna istinaden firma politikaları doğrultusunda şirketler size Norveç’e ilk geldiğinizde geçici bir konaklama yeri sağlayabiliyor ya da size doğrudan para yardımında bulunabiliyor ilk bir-iki ay konaklamanızı karşılayacak şekilde. Taşınma konusunda yine maddi destek sağlayarak ev eşyalarınızı Norveç’e getirme imkânı sunulabiliyor. Bu gibi avantajlar firmadan firmaya değişmekle birlikte birçok firma (özellikle büyük firmalar) bunu sağlamaya çalışıyor.

Özetleyecek olursak Norveç yurtdışında okumak ve çalışmak isteyenler için güzel fırsatlar sunuyor. Tabi zorlu yanlarını (iklim, yaşam koşulları vb.) da düşünerek karar vermekte fayda var.

Umarım sizlere faydalı ve açıklayıcı bilgiler sunabilmişimdir. Norveç’te yaşama isteğinizin gerçeğe dönüşmesi dileğiyle.

Norveç dışında sitemizde bu konuda birçok ülkeyi daha anlattık. Yeni Zelanda, Avustralya, Karadağ, Umman ve Kanada yazılarını ilgili linkten bulabilirsiniz. Yurt Dışında Çalışma Rehberleri

Hoşça Kalın.

Utku Ali Rıza ALPAYDIN

Instagram

Önceki İçerikDRACULA’NIN ŞEHRİ BRAŞOV – BRAŞOV GEZİ REHBERİ
Sonraki İçerikBenelüks Rotası – Amsterdam Çıkışlı Turlar
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

4 YORUMLAR

  1. merhaba ben tokatta yaşıyorum ama iş imkanları çok kısıtlı norveçte çalışmak istiyorum elketrik ve oksijen kayanagı diplomam variç ve dış cephe boya yapabiliyorum sıhıhi tesisatt yapabiliyorum çiftçilik ve hayvancılıktan anlıyorum evli 3 çocuk babasıyım 42 yaşındayım lütfen norveçte nasıl iş bulurum yardımcı olurmusunuz. 0552 733 25 60 iletişim numaram

    • Hakan Bey merhabaa burası bir seyahat sitesi yani göçmenlik başvurusu ile ilgili herhangi bir hizmetimiz yok. Ama isterseniz Cumartesi günü reshontheway youtube kanalında canlı olarak bir İsveç’teki arkadaşımla çalışma üzerine bir yayın yapacağız. Sonrasında da sisteme yükleriz zaten. reshontheway instagram ve youtube hesabından takip edebilirsiniz gelişmeleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here