Kopenhag Gezi Rehberi –  Nordik Bebeği Kopenhag’ı Tanıyalım

0

 Kuzey’in Mutlu Şehri – Kopenhag Gezi Rehberi

Her mutsuzluk içinden mutluluk çıkarmayı felsefe (bkz. Hygge felsefesi) edinmiş insanların yaşadığı bir ülke, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ı anlatan bir yazı ile karşınızdayız: Kopenhag Gezi Rehberi.

Bu kadar soğuk bir bölgede nasıl böyle yaşanılabilecek bir şehir kurabilmişler bir fincan kahve eşliğinde haydi birlikte inceleyelim.

Kopenhag Genel Bilgiler

Kopenhag Gezi Rehberi
Kopenhag Gezi Rehberi

Evvet, öncelikle Koben tüccar ve “havn” Danca’da “liman” anlamına geliyor (bkz. Vikipedi) Biz gezerken havn kısmını town, yani şehir anlamına geliyordur diye düşünmüştük fakat öyle değilmiş.

Önemli kısım olarak hava durumu ve iklimi açısından kısa bir bilgilendirme yapacak olur isek; yıl içerisinde Ocak ayında hava sıcaklığı -2,+2 derece arasında değişiyor, yılın en sıcak döneminde ise maksimum +20 dereceye ulaşıyor. Ama hissedilenin bu derecelerden de soğuk olduğu bilgisini vermiş olalım. Mayıs-Eylül ayları şehri görmek için en uygun dönem.

Para birimi

Danimarka Kronu (DKK) aslında TL değerine oldukça yakın (1 DKK= 0,94 TL) fakat ülkedeki alım gücünün yüksek olmasıyla şehirde her şey oldukça pahalı bir hal alıyor. Örneğin; ortalama bir coffeeshop’ta 2 kahve 90 TL civarı.

Nüfus

Yaklaşık 5,6 milyon nüfusun %90’ı Dan, %10’u ise göçmenlerden oluşuyor (özellikle Bosnalı göçmen nüfusu yüksek.) Tarihi kökenleri ise tabii ki Vikinglerden gelmekte, ki gittiğinizde hediyelik eşyalardan göreceğiniz üzere kendileri de bunu oldukça benimsemişler.

Danimarka siyaseti ve gündemi ile ilgili merakı olanlara ise ‘Borgen’ isimli Danimarka‘nın ilk kadın başbakanı Birgitte Nyborg’un seçimleri kazanması sonrasında yaşadıklarını konu alan, arka planda da Kopenhag ve Danimarka’nın diğer şehirlerini tanıtan diziyi izlemelerini öneririm.

Kopenhag ülkenin İsveç’e en yakın noktası olup Oresund Köprüsü iki ülkeyi birbirine bağlıyor. Dolayısıyla Kopenhag’ı ziyaret ettiyseniz ve birkaç gününüz var ise 6-7 saatinizi de Malmö’ye ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Nitekim yol havaalanından 20-25 dk merkezden ise 30-35 dk kadar sürüyor. Biletler ise tek yön 160-170 TL civarında.

Şehir ilk karşılaştığınızda size muhtemelen sakin görünecektir. Sürpriz, sonrasında da fikriniz değişmiyor. Yolda bir kahkaha patlatsanız insanlar tarafından şaşkın bakışlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kopenhag’da Gezilecek En Ünlü 10 Mekan

Strøget Caddesi, şehrin en ünlü caddesi, City Hall Square’den başlayarak boydan boya mutlaka yürüyün, Lego mağazasına uğrayın ve sokak lezzetlerini deneyin. City Hall Square girişinde Andersen Anıtı’nı görmeyi atlamayın!

Andersen demişken, Hans Christian Andersen hikayelerini anlatırken, kağıtları keserken hikayelerine uygun şekiller yapar arkadaşlarına ve dinleyicilerine hediye edermiş. Papercut, o zamandan beri eski bir gelenek olarak varlığını sürdürüyor. Papercut Paradise, bu sanatın örneklerini bulacağınız harika bir yer. Danish Art & Christmas Shop içerisinde bulabilirsiniz. Knabrostraede 3, 1210 Copenhagen K.

Christianborg Palace, dünyanın çalışmaya devam eden saraylarından birisi, kraliçenin göz alıcı salonlarını ve kraliyet mutfağını mutlaka ziyaret edin. Pazar günleri saat 12.00’de ve halk tatil günlerinde ücretsiz tur düzenleniyor. Folketinget kulesine çıkmak ücretsiz ve Pazartesi dışında tüm günler açık. Kopenhag’ın en yüksek kulesi, şehir manzarası için en iyi nokta.

Kopenhag Gezi Rehberi - Christianborg Sarayı
Kopenhag Gezi Rehberi – Christianborg Sarayı

Tivoli Gardens,  Dünyanın en eski 2. Tema ve eğlence parkı olarak geçiyor, yılın 4 sezonunda (Winter/ Summer/ Halloween/ Christmas) farklı temalara bürünüyor. Kopenhag’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Central Station’un hemen yanında, şehrin ortasında. Giriş hafta içi 135, hafta sonu 145 DKK.

Kopenhag Gezi Rehberi - Tivoli Gardens
Kopenhag Gezi Rehberi – Tivoli Gardens
Nyhavn

Şehrin en renkli, en ikonik ve en turistik yeri. Instagrammerlar’ın başlıca ziyaret noktası. 9 numaralı bina en eski olan binaymış. İlk başta denizcilerin eğlence noktası olarak kullanılıyormuş ve Andersen yaklaşık 18 yılını burada geçirmiş. Buraya Christianshavng tarafından geçerek ulaşıyor iseniz geçtiğiniz köprü de (Inderhavnsbroen) size harika bir şehir manzarası sunacak. Nyhavn’a şehir merkezinden ulaştıysanız yola devam ederek bu köprüyü de görmeyi atlamayın.

Kopenhag Gezi Rehberi - Nyhavn, Lego
Kopenhag Gezi Rehberi – Nyhavn, Lego

Free town Christiania, Kopenhag’da polisin ayda bir yaptığı baskınlar dışında pek dokunmadığı özgür (sosyal deney) bölgesi. Genellikle hippiler, sanatçılar ve tezgahlarında ufak tefek şeyler satarak hayatını kazanan esnaflar yaşıyor ve fotoğraf çekilmesine tepki gösterebiliyorlar (daha çok iç kesimlerinde.) Kendilerini Danimarka ya da EU toprakları dışında sanıyorlar. Çıkışında “şimdi EU’ya giriyorsunuz” yazısını görüyorsunuz. Farklı sanat anlayışı ve kafa yapıları merak edenler için görülmesi gereken bir yer. İçeridekiler turistlere oldukça alışıklar. Christiania fotoğrafları için.

The Black Diamond, Danimarka Kraliyet Kütüphanesi, Langebro köprüsünü geçtiğinizde sağınızda gördüğünüz ne olduğu anlaşılmayan plazaya benzer devasa büyük yapı. Bir kütüphaneden fazlası, içerisinde sergiler, mimari yapılar, etkinlikler, cafe ve restoranlar var. Mutlaka içerisine göz atılmalı, üstelik dışındaki merdivenlerde fotoğraf çekilmelisiniz.

Kopenhag Gezi Rehberi - Marble Church, Børsen, Church of Our Savior
Kopenhag Gezi Rehberi – Marble Church, Børsen, Church of Our Savior

Church of Our Saviour, Christianshavn adasında, free town’a yakın bir yerde yer alan şehrin çoğu yerinden görünen sarmal kuleyi takip edin. Danimarka’nın en ünlü kiliselerinden biri.

Amalienborg Palace & Marble Church, kraliçenin halen yaşadığı saray. Nöbet değişimini izlemek isterseniz saat 12.00’da gerçekleşiyor. Hemen yanında ünlü Marble Church bulunuyor, özelliği mermer olması ve Rokoko mimarisiyle yapılması. Bahçesinden baktığınızda kanalın karşısında Opera Binası’nı da göreceksiniz.

Kopenhag Gezi Rehberi - Rundetaarn, Rosenborg Castle, The King's Gardens
Kopenhag Gezi Rehberi – Rundetaarn, Rosenborg Castle, The King’s Gardens

The King’s Garden & Rosenborg Castle, harika bir bahçe ve Disney masallarını andıran 400 yaşında bir kale. İçine girmeseniz bile mutlaka bahçeyi gezmeli ve fotoğraf çekmelisiniz.

Rundetaarn – The Round Tower, Kopenhag’ın astronomik gözlem amaçlı inşa edilmiş ünlü kulesi.

Bunlar dışında da Børsgade’den mutlaka geçmeli, Børsen binasını, National Museum – Ulusal Müze’ye uğramalı ve gelmişken tabi ki şehrin simgelerinden biri olan Küçük Deniz Kızı Heykeli’ni de ziyaret etmelisiniz.

Kopenhag’da Yeme-İçme

Bu kısımda daha genel bilgi vereceğim; çünkü arkadaşlar, Kopenhag çok pahalı! Gidip Burger King, KFC falan yeyin derim. Ama birkaç denemeniz gereken yiyecekten bahsedeceğim.

Öncelikle open-faced olarak adlandırılan açık sandviçleri. Tabak süslemeleri ayrıca birbirleriyle yarışıyorlar. Tabi kii içindekiler özellikle deniz ürünü ağırlıklı.

Bir diğeri de ünlü Danimarka tatlı, tereyağlı hamurişleri. Farklı şekilleri bulunmakla birlikte en ünlüleri dönerli şekilli olanları. Biz tarçınlılarından denedik ve oldukça beğendik.

Kopenhag’da Ulaşım

Kopenhag gezilecek yerlerin çoğunun şehir merkezinde toplandığı bir şehir. Bisiklet kullanımı çok yaygın ve çoğu yere yürüyerek ulaşılabiliyor.

Havaalanından şehre gelirken tren kullanabilirsiniz. Merkez durağı Tivoli’nin hemen yanında yer alıyor. Bunun dışında konakladığınız yere göre Østerbro ve Vesterbro duraklarını kullanabilirsiniz.

Yine aynı tren ile Malmö’ye ve Göteborg’a ulaşabilirsiniz. Gelmişken farklı bir ülkeye geçmek isteyenler Malmö, CPH havaalanından yalnızca 20-25 dk sürüyor.

Bunun dışında şehir için ulaşımı için CopenhagenCard alabilirsiniz. Eğer tüm müzeleri detaylı gezebilecek zamanınız var ise satın alın derim.

Bu kartı, 87 müze ve önemli yapıya giriş, şehir içi tren, otobüs ve metrolarda ücretsiz ulaşım için kullanabiliyorsunuz. 10 yaşın altındaki 2 çocuğa da aynı kart ile ücretsiz giriş ve ulaşım imkanı veriyor.

Diğer İskandinav ülkelerine de seyahat etmeyi düşünüyorsanız sizi buraya ve buraya alalım.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here