Karavanla Seyahat | Karavan Sahibi Olmak Hakkında Her Şey 101

2

Karavanla Seyahat | Seyahatte Vazgeçilemez Bir Seçenek 

geçmişten beri, her zaman popülaritesini koruyan karavan gezisi, yeni normallerle gelen tatil alışkanlıklarımızın değişmesi ile birlikte iyiden iyiye yükselişe geçti. Tabi bu da seçeneklerin artmasını sağladı ve birçok kişiye de karavan ile buluşabilme şansı tanıdı.🙂 Fazlasıyla yorulduğumuz, negatif enerji ile dolduğumuz, kentlerde bunaldığımız bugünlerden sonra tatil yapmak ve özgürleşebilmek hepimizin hakkı. Ama elbette sağlığımızı tehdit altına sokmadan. İşte tam burada karavan gezisi güzel bir seçenek olarak beliriyor.

Karavanla Seyahat | Seyahatte Vazgeçilemez Bir Seçenek
Karavanla Seyahat | Seyahatte Vazgeçilemez Bir Seçenek

Mevsimin güzelleştiği bu günlerde, normalleşmeye de başladığımıza göre bir de karavan gezisi düşüneneler için böyle bir yazı yazmak istedim. Gelin kendi aracımızla dilediğimiz yerde durarak, güvenle tatil yapabileceğimiz bu seçeneğe şöyle bir bakalım.

Karavan Türleri ile Başlayalım | Karavanla Seyahat

Ana hatları ile karavan türlerini şöyle bir keşfedelim, seçim sizin olsun. Öncelikle nasıl bir gezi planladığınıza ve elbette geziyi yapacağınız aile/arkadaş grubunuza göre ihtiyacınız olan karavan değişebilir. Bunları öncesinde düşünüp seçimi ona göre yapmakta fayda var. Çünkü herkes seyahat konusunda farklı standartlara sahip.

1. Çekme Karavan | Karavanla Seyahat

Arabaların çeki demirine takılıp çekilen bir tür olan bu karavanların çekilebilmesi için arcınız belli bir motor gücü ve çekme kapasitesi gücü olması gerekiyor. Ayrıca, bu karavanlar ek bir vergiye tabi değil ve istedikleri köprüden de geçebiliyorlar.

Karavanla Seyahat | Seyahatte Vazgeçilemez Bir Seçenek
Karavanla Seyahat | Seyahatte Vazgeçilemez Bir Seçenek

2. Motokaravan

Çekme karavan gibi araçtan bağımsız olmayan, hem taşıma hem de ev konseptini aynı anda sağlayan karavan çeşidi. En büyük avantajları büyüklüklerine göre bir yaşama alanı sunmaları, yani içlerinde banyo, tuvalet, küçük bir mutfak mevcut oluyor genelde.

Karavan Kiralama   

Size uygun olan modeli tercih ettiyseniz, kiralama kısmına bakabiliriz. Artık çok tercih edildiği için, çok fazla kiralama opsiyonu mevcut. Uzun süreli kiralayabileceğiniz gibi kısa süreli de kiralayabiliyorsunuz. Yazın uzun süreli bir tatil de planlayabilirsiniz, deneme amaçlı bir hafta sonu kiralayıp yakın bir yere de gidebilirsiniz.

Karavanla Seyahat | Karavan Sahibi Olmak Hakkında Her Şey 101
Karavanla Seyahat | Karavan Sahibi Olmak Hakkında Her Şey 101

Biz bu yıl, kış ayında ShantiGo 4×4 Gladyatör adında bir model Motokaravan kiraladık.  2.4 dizel motorlu, şerit takip sistemi ve geri görüş kamerası olan aracın 4×4 olması çok büyük bir avantaj, bu sayede gitmek istediğiniz her yere gidebiliyorsunuz. Başka bir avantajı şerit takip sistemi, özellikle ilk deneyiminizse aracın bu özelliği size büyük rahatlık sağlıyor. Kullanım alanınına gelecek olursak, kısa süreler için yeterli ama birazcık dar. Uzun tatiller için tercih edilecek bir model değil. İçerisinde küçük bir tuvalet var, aynı yer tuvalet çıkarılıp duş almak için de kullanılabiliyor. Günlük kiralama ücretleri değişebiliyor, bu yüzden yazmak istemedim. Sosyal medya hesaplarından bakıp, farklı modeller ile fiyat sorgulaması yapabilirsiniz. Son olarak, B tipi ehliyet bu karavanı kiralamak için yeterli.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çok güzel bir plan yaptınız, kendize uygun karavanınız tamam peki şimdi sırada ne var? Doyasıya gezmenin, bir yerlere yetişme telaşı olmadan huzura kavuşmanın tam vakti. Ama tabi tatil öncesi birkaç şeyi unutmamakta fayda var.

  • Tatil öncesi ihtiyaçlarınızı belirleyin, hatta bir listesini çıkartın. (Fener, uzatma kablosu, hortum vb. Kiraladığınız yerde bunların olup olmadığını baştan sorabilirsiniz.)
  • Karavan için en önemli şey elektrik ve su. Karavanlarınızın belli bir deposu olsa da o sizi kısa bir süre idare edebilir. O yüzden rotanızda su doldurup, karavanınızı elektriğe bağlayabileceğiniz noktaları önceden işaretlemeyi ihmal etmeyin.
  • Lastik kontrollerinin yapılıp yapılmadığını ve yedek lastiği mutlaka sorun. Geçtiğiniz yerlerde kimse olmayabilir. Bazen telefonun çekmediği bir yerde aracanıza bir şey olabilir.
Karavanla Seyahat | Karavan Sahibi Olmak Hakkında Her Şey 101
Karavanla Seyahat | Karavan Sahibi Olmak Hakkında Her Şey 101
  • Karavanı mümkün olduğunca gölge bir yere park etmeye çalışın.
  • Eğer bisikletiniz varsa yanınıza alamayı unutmayın. Keyif dolu bir gezi sizi bekliyor, doğa ile doyasıya vakit geçirebilirsiniz.
  • Daha önce karavan ile yolculuk yapamdıysanız yolculuk sizi tutabilir. Mide bulantısı, halsizlik ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Yanınızda ilaç bulundurmakta fayda var.
  • Gelelim tuvalet ve banyo işlerine. Karavanlarda modelden modele değişmekle birlikte, yaklaşık 20-30 litre su tankları oluyor. Yani 1 günlük su ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Tuvalet, hızlı bir duş, bulaşık yıkama vb. Bazı modellerde hem tuvalet hem de mutfak için ayrı bir pis su tankı bulunuyor. Bu atıklar, ufak jet motoruna benzer bir sistemle dışarı fışkırtılıyor ve  sistem genelde aracın altında ya da yan tarafında oluyor.
  • Yalnız atıklarınızı otoyola değil de, boş tarla veya toprak yola boşaltmanızı öneririm, çevreyi olabildiğince temiz tutmalıyız. Aracı durduğunuzda bir düğme ile boşaltma işlemini yapabilirsiniz. Hijyenik olması açısından bu işlemi 3-4 günde bir yapabilirsiniz. Bazı modellerin pis su tankı çok küçük olduğu için hızlıca dolabiliyor, bu durumda daha erken boşlatmanız gerekebilir.
Karavan Gezisi | Seyahatte Vazgeçilemez Bir Seçenek
Karavan Gezisi | Seyahatte Vazgeçilemez Bir Seçenek

Etrafınızda sürekli değişen bir dünya görmek ve kalbinizin arzu ettiği her yere gitmek istiyorsanız karavan gezisi tam size göre . Şimdiden iyi tatiller dilerim.

BONUS:  Seyahat Temalı Filmler, Türkiye’nin En Güzel Ücretsiz Kamp Alanları  yazılarımızı okuyabilirsiniz

Diğer doğa yazılarımı Bolu Gölcük Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü, Sülüklü Göl, İğneada, Kaz Dağları , Yuvacık, İnönü Yaylası , Düzce Şelaleleri buradan okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

2 YORUMLAR

  1. Neredeyse 2 yıla yakın evdeyiz ve herkesin o kadar ihtiyacı varki tatile harika bir yazı olmuş öneriler ve bilgilendirmeler için çok teşekkürler 👏👏👏

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here