Karavan Tatili ve Karavan Hayatı / Yaz Tatili Alternatifleri

0

Karavan Tatili ve Karavan Hayatı / Yaz Tatili Alternatifleri

Aylardır içinde bulunduğumuz salgın hastalık endişesi ve izole yasam koşulları yazın gelmesiyle kafalarda soru işaretleri yaratmaya başladı. Tüm sene birçoğumuzun yaz tatili motivasyonuyla planlar yapması akıllara bu sene bu koşullarda izole bir tatil mümkün mü sorusunu getirdi. Alışılagelmiş tatil köyü, otel konseptine alternatif tatil fikirleri düşünülmeye başlandı. Kamp, çadır tatili son yıllarda çok tercih ediliyor, doğayla bütünleşmek ve daha özgür bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi. Bu sene de izole bir tatil ve sosyal mesafe isteyenlerin gözbebeği olacak çadırın yanına karavan eklendi! Daha once ilginin daha az oldugu karavana talepte ciddi bir artış yaşanıyor. Karavan üreticileri talebin çok fazla olduğunu ve kiralık karavan rezervasyonlarının tüm yaz için çok yoğun olduğunu belirtiyor. Peki karavan ve karavan tatili hakkında ne bilmemiz gerekiyor?

Karavan Tatili
Karavan Tatili

Karavanlara nereden ulaşırım?

Öncelikle, karavan tatili yapabilmek için karavan satın almanız şart değil. Günümüzde kiralar günlük olarak 500 TL ile 800 TL arasında değişiyor. Aslında diğer tatillerimizi, kişi başı uçak bileti ve otel masrafı açısından düşündüğümüzde fiyatlar yüksek kalmıyor. Aile tatili ve az kişilik tatiller için de uygun. Karavan kiralamak için “karavan kiralama” olarak arattığınızda webde birçok sitenin mevcut olduğunu göreceksiniz.

Karavan türleri nelerdir?

1-Çekme Karavanlar

750kg alti ve 750kg üstü olarak ikiye ayrılır. Büyük karavan ve caretta. 750 kg üstü için ruhsat gerekir.
-Caretta Karavan
 • Tüm araçlar için uygundur
 • İçi iki kişilik bir yatak boyutundadır
 • Banyo ve tuvalet yoktur
 • Mutfak çıkıştadır
 • Daha ekonomiktir(yakıt ve kira ücreti)
 • Kısa süreli seyahatler için uygundur
 • Köprülerden geçiş serbesttir

2-Motokaravan/Campervan

 • Araçtan bağımsız değillerdir
 • Tuvalet, banyo ve mutfak mevcuttur
 • İçinde tamamen yaşam alanı oluşturulabilir
 • Güvenlik açısından daha çok tercih edilir

3-Dönüştürülmüş Karavan

 • Panelvan minibüslerin karavana dönüştürülmüş halidir
 • Karavan ile istediğiniz ve güvenli olan bir lokasyonda da veya karavan kamplarında konaklayabilirsiniz.
 • Elektrik ve su ihtiyaçlarınız için kamplar mutlaka gerekmektedir.

Türkiye’de karavanla nerelerde kamp yapılır? – Karavan Tatili

Türkiye’nin bir çok yeri karavan kampı için uygundur. Karavan kampı tüm mevsimlerde yapılabileceği için istenen bir zamanda istenen bir rota için tatil planınızı yapabilirsiniz. Karavan kampı yapmak çadır kampına göre çok daha pratiktir. Doğanın içinde ve özgür bir tatil yapabilirsiniz.

Türkiye'de karavanla nerelerde kamp yapılır? - Karavan Tatili
Türkiye’de karavanla nerelerde kamp yapılır? – Karavan Tatili

1- Azmakbaşı Camping | Muğla

Akbük’te  gölün kenarında bulunan kamp yeri karavancılara çok fazla imkan sağlamaktadır. Kamp alanı güvenli ve oldukça rahat bir karavan kamp noktasıdır.

2-Akyaka Orman Kampı – Muğla

Akyaka Orman Kampı denize sıfırdır ve ormanlık alanıyla sakin, huzurlu, Muğla sıcağında ağaçların serinliğinde bir tatil imkanı sunar. Ormanlık alanıyla. Kamp alanında 8 koy bulunmaktadır ve bütün koylarda denize girebilirsiniz.

Akyaka Orman Parkı - Karavan Tatili
Akyaka Orman Parkı – Karavan Tatili

3-Kaş Camping – Antalya

Kaş Camping, merkeze çok yakın olması ve çadır ile bungalov tatili de sunması açısından en çok tercih edilen amp alanlarından biridir. Denize sıfır kamp alanı zeytin ağaçlarının arasındadır. Kampçılar için gerekli tüm temel ihtiyaçlar tesiste mevcuttur.

4- Gargara Kamp – Asos

Kaz Dağları’nın eteğinde Küçükkuyu-Assos sahil yolu üzerinde ve denize sıfır oksijen deposu bir alandır. Karavanınızla gittiğinizde de açık mutfaktan yararlanabilir veya ücret ödeyerek restorantlarını kullanabilirsiniz.
Gargara Park - Karavan Tatili
Karavan Tatili

5- Ada Camping – Cunda

Ada Camping; Cunda Adası’nın Midilli’ye bakan kısmındadır ve Cunda merkeze 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Denize sıfır kamp alanında kampçıların tüm ihtiyaçları düşünülmüştür. Orman içerisinde huzurlu bir karavan kampı olanağı sunar.

6-Salda Gölü – Burdur

Türkiye’nin en güzel kamp alanlarından birisi olan Salda Gölü’nün hemen hemen tüm çevresinde karavan kampı yapılabilmektedir. Ancak bu sene ve sonrasında Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü’nde kamp yapmaya gitmeden önce araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bildiğiniz gibi Salda Gölünde bazı dönüşümler planlandığından ötürü kamp imkanı belirsizliği devam ediyor.

8- Önder Camping | Kuşadası

Kuşadası yat limanının karşısında yer alan kamp alanı şehrin merkezinde bulunmaktadır. Kamp alanı içinde ücretsiz kullanabileceğiniz bir havuz bulunur.

9-Tepe Camping-Muğla

Tepe Camping, Muğla’nın Fethiye ilçesindedir. Fethiye merkezine 9 km, denize ise 150 metre uzaklıktadır. Kamp alanı tepede bulunmaktadır. Arazi meyve ağaçlarıyla kaplıdır.  Kamp alanı karavan ve çadır kampı için çok uygundur.

Tepe Camping - Karavan Tatili
Karavan Tatili

10-Altın Camp – Burhaniye/ Balıkesir

Edremit Körfezi’nde, tertemiz bir denize ve güzel bir kumsala, çeşitli spor tesislerine sahiptir. Büyük bir camping alanıdır.

Tüm bunların yanı sıra karavan kiralamak veya satın almak istemezseniz, ülkemizde hazır şekilde bu hizmeti veren işletmeler bulunmaktadır. Burada karşımıza yeni bir kavram çıkmaktadır: “glamping”

"<yoastmark

 

Peki nedir bu glamping? – Karavan Tatili

Tatilde lüksünüz ve konforunuzdan ödün vermek istemiyor ama gözünüzü muhteşem bir doğada açmak ve tatilde doğanın tüm dinginliğini yaşamak istiyorsanız glamping tam size göre diyebilirim.

Glamping, klasik tatil anlayışının dışında, konforu ve lüksü, doğal ve sade olanla birleştirmek anlamına geliyor. İngilizce ”glamour” (cazibe) ve ”camping” kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir kelime. Tüm dünyada ve ülkemizde sayıları gitgide artan glamping tesisleri için kampçılığın lüks versiyonu diyebiliriz.

Türkiye’de Datça, Bozburun, Fethiye, Çıralı, Seferihisar ve İzmir’in başka ilçelerinde glamping tesislerinde konaklama imkanınız bulunmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğum karavan kampları dışında kendi rotanıza göre Türkiye’nin az bilinen 10 harika gölü yazımda da karavanınızla konaklayabileceğiniz yerler belirleyebilirsiniz.

Çadır kampını tercih edeceklere de sitedeki Türkiye’nin En Güzel Ücretsiz Kamp Alanları -Ekonomik Seyahat yazımıza gözatmalarını öneririm.

Sağlıkla kalın, keyifli tatiller ! #kuşmisalikıvırcık

Seren Aydın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here