Giresun Gezi Rehberi | Bir Giresunlunun Gözünden Fındığın Başkenti Gezisi

0

Karadeniz’in Yeşil Şehirlerinden Giresun

Giresun, Ordu ve Trabzon illeri arasında kalan sahil şehirlerinden biridir.  Yeşil ve mavinin buluştuğu şehir serilerinden de diyebiliriz. Doğal güzellikleri ve fındık üretiminde de ismini duyurmuş.  Orta ve Doğu Karadeniz turunuzun, gezinizin bir parçası olmalı… Bu güzel şehri biz de bir Giresunlunun anlatımıyla hazırlamak istedik Giresun Gezi Rehberi yazımıza hoş geldiniz.

Giresun Müzesi - Giresun Gezi Rehberi
Giresun Müzesi – Giresun Gezi Rehberi

Giresun’a Nasıl Gidilir?

Giresun, Ordu, Trabzon, Sivas, Gümüşhane  ve Erzincan’a sınırı bulunan, Orta Karadeniz bölgesinde bir ildir. Geçtiğimiz senelerde Ordu-Giresun arasına inşaa edilen havalimanı ile de ulaşım artık daha kolaylaşmıştır diyebiliriz. Havayolunu kullanacak turistler için diğer seçenekler ise; Samsun Havalimanı 2-3 saat, Trabzon havalimanı ise 1,5-2 saat kadar uzaklıktadır. Havalimanlarından ise Havaş seçeneği bulunmaktadır.

Giresun’da Ne Yenir?

Karadeniz şehirleri balık ve ot kavurmaları, pideleri ile ünlüdür. Aslında her şehrinde kendine özgü bir lezzeti, tarzı vardır. Peki Giresun’a gezmeye gittiğinizde ne yemeliyiz diye düşünüyorsanız aşağıdaki liste sizin için!

  • Mısır ekmeği
  • Mevsim balığı
  • Fasulye Diblesi
  • Pezik (pazı ile yapılır)
  • Hamsi böreği (eğer mevsimi ise)
  • Etli Karalahana Sarması
  • Isırgan yemeği
  • Mendek çorbası
  • Turşu ve ot kavurmaları

Bu yazımızda da genel olarak şehirlere ait sokak lezzetlerini detaylı bulabilirsiniz Şehirlerle özleşmiş sokak lezzetleri .

Giresun Tarihi –  Giresun Gezi Rehberi

Giresun’un  hikayesi ilk olarak, Hititlerin çağdaşı olan Gaşkalar adlı  topluluğun MÖ 16. yüzyılın ortalarında bölgeye hâkim olmasına dayanır. Bu bölgede su ve maden yataklarının bulunması o dönem yerleşim yerleri açısından önemli bir yere sahip olmasını sağlamış.  Kimmerlerin, MÖ 695’te İç Anadolu’nun yanı sıra Giresun’un da dahil olduğu Doğu Karadeniz bölgesine hakim olmasıyla bölgedeki Türk varlığı başlatılmış  ve İskit’lerin egemenliğiyle devam etmiş. Hatta Yunan mitolojisinde de Terme ve Giresun adasında yaşayan İskit kadınlar topluluğu Amazonlar’dan  bahsedilmektedir. Zamanla kurulan ticaret kolonileri ile birlikte bölgede hakimiyet değişmiş ve Grekler yerleşmiş. MÖ 172’de Romalılar kenti ele geçirmiş ve ardından da, MÖ 47’de Romalıların hükmüne geçmiştir. Romalı kumandan Lukullus’un MÖ 70’de Giresun’dan götürdüğü kiraz fidanları ile Avrupa’da kiraz meyvesinin tanındığı bilgisi mevcut. 400’lü yıllarda Trabzon merkezli, bu bölgeye Bizans İmparatorluğu’nun hâkimiyeti bilinmektedir. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Marmara kıyılarına kadar olan bölgeye yayılan Türkmenler, Giresun şehrinin güneyindeki dağlık bölgeyi de yurt tutmaya başlamışlar.

Haçlı seferlerinden sonra Trabzon ve çevresinde Trabzon Rum İmparatorluğu kurulmuş ve sonrasında bir çok kez değişime uğramış. 1400’lü yıllarda da Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Milli Mücadele döneminde Ruslar’ın Trabzon’u alıp Harşit’e kadar ilerlemesi şehirde büyük bir endişeye yol açmış,  Pontus Rum Devleti kurmaya yönelik hareketler ve Rum çetelerin faaliyetleri ve bun­lara karşı direniş pek çok karışıklığa sebep olmuş. Cumhuriyet döne­minde vilayet merkezi haline getirilen (1923) Giresun’un  Rum nüfusu, Lozan Antlaşması sonrasında yapılan mübadele ile burayı terk etmiş.

Giresun Gezilecek Yerler – Giresun Gezi Rehberi

Giresun Kalesi

Kale şehrin merkezine Pontus kralı I. Pharnakes tarafından M.Ö. 2. Yüzyıl’da iç ve dış kale olmak üzere iki bölüm şeklinde yaptırılmıştır. Trabzon Rum İmparatorluğu, söz konusu kaleyi Türklere karşı inşa ettirmiş.İçerisinde sığınaklar ve odalar bulunmaktadır. Kenti çevreleyen kalenin bir bölümü yıkılmış ve kale surları, Roma döneminde onarılmış ve şu anda da belirli resterasyonlar yapılmıştır. Kalede anıt mezarlar ve türbeler de bulunmaktadır ve bir çok sosyal etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Kale, şehre ve denize kuş bakışı bakışı ile muhteşem bir manzaraya sahip. Şehir içi dolmuşlar ile ulaşım çok kolay, özel araçlar içinde yönlendirme tabelaları mevcut.

Tirebolu Kalesi’nide es geçmek istemiyorum. Giresun’un ilçesi Tirebolu’da bulunmaktadır. M.Ö. 13. ve 15. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen, kayalıklar üstüne kurulmuş ve Osmanlı Dönemi’ne ait mezarların bulunduğu Tirebolu Kalesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Giresun Müzesi

Gagora olarak anılan müze, Hititler, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eser mevcut. 250 yıllık klise, 18. YY’da Ortodoks klisesi olarak Rumlar tarafından yaptırılmış.  Gagora Klisesi, 1923 yılına kadar klise olarak kullanılmış ve sonrasında bir dönem cezaevi olarak kullanıldıktan sonra, 1988 yılında müze olarak açılmış. Giresun Müzesi

Giriş ücretsiz olup, yaz ve kış saatleri uygulaması mevcuttur.

Yaz Dönemi 08:00 – 20:00
Kış Dönemi 08:00 – 17:00

Giresun Adası

Karadeniz’li olan arkadaşlar bilir ki bizim yörede öyle adacıklar vs olmaz. O nedenle de Giresun Adası ilgi çeken bir yer diyebiliriz. Adada yaklaşık 80 tür  çeşitli bitki türü bulunmakta olduğu bilgilerimiz arasında. Amozanların ve birçok kavmin yaşadığı adada mitolojik çağlara ait birçok sur, eski yapılara ait temeller, manastır, ve toprak küpler gibi kalıntılar mevcut. Tarihi dokusu olması sebebi ile ikinci derece sit alanıdır. Adaya günübirlik seferler düzenlenmekte ve denizin ortasında keyifli vakit geçirmek için güzel bir alan.

Giresun Gezi Rehberi | Bir Giresunlunun Gözünden Fındığın Başkenti Gezisi
Giresun Adası – Giresun Gezi Rehberi

Kümbet Yaylası

Giresun merkezine 50 km kadar uzaklıkta Dereli ilçesinde bulunan Kümbet Yaylası muhteşem bir havaya sahip. 1650 m rakıma sahip olan yaylada piknik yapabilir ve doğa yürüyüşleriyle güzel vakit geçirebilirsiniz. Temiz hava ve doğanın içinde bulacaksınız kendinizi..

Koçkayası Tabiat Parkı

Kümbet civarına giderseniz, size sunulan diğer bir huzur adresi Koçkayası Tabiat Parkı’nı ziyaret etmelisiniz. Kümbet Yaylası’na yalnızca 5 km uzaklıkltadır.

Koçkaya Tabiat Parkı - Giresun Gezi Rehberi
Koçkaya Tabiat Parkı – Giresun Gezi Rehberi

Sis Dağı

Görele ilçesinde bulunan Sis Dağı, şehir merkezine 40 km kadar uzaklıktadır. 2180 m rakıma sahip olup, birçok turistin de akın ettiği bir tepedir.Konaklama ve kamp alanı mevcuttur. Milli park statüsünde olan  bu tepe size sisli görüntüsüyle muhteşem bir manzara keyfi sürmeyi sunuyor.

Karagöl Yaylası

Karagöl Dağı 3107 m’lik rakımı ile diğre yüksek noktalaradan birisi olup, Ordu sınırındadır. Karagöl dağında birçok buzul gölü bulunmaktadır. Camlı göl, Aygır Gölü, Bağırsak Gölü, Sağrak Gölü’dür. Sağrak Göl’ün aşağı kısmında Kanıağıl, Avşar, Yukarı Belen ve Aşağı Belen obaları yer alır. Doğa yürüyüşü için muhteşem bir alana sahiptir.Fakat vahşi doğa hayvanları olması sebebi ile biraz kamp tehlikeli olabilir. Bu nedenle buraya yakın olan Bektaş yaylası, otel vs tercih edilebilir. Etrafta restaurant , büfe bulunmaması nedeni ile ki bence çok güzel bir şey, yiyecek ve sularınızı yanınızdan eksik etmeyiniz! Yaylaya araba kiralayarak gitmek en güzel tercih, malum dağlık alan ve doğal ortam keyfi böylece daha güzel olmaktadır.

Kuzalan Şelalesi

Son dönemlerde turizm açışından yükselişe geçen Kuzalan Şelalesi, Dereli ilçesindedir. Karadeniz gerçekten yeraltı ve üstü suları ile, doğal güzellikleri ile çok zengin bir bölge. Bu şelale de yolunuz Giresun’a düştüğünde görmeniz gereken doğal güzelliklerden bir tanesi…

Kuzalan, Mavigöl - Giresun Gezi Rehberi
Kuzalan, Mavigöl – Giresun Gezi Rehberi

Eğer Giresun’a yaz aylarında gider iseniz plajlarında da denize girmek için fırsat bulabilirsiniz. Tabiki bir Karadeniz Ege ve Akdeniz gibi tuzlu, sakin olmuyor. Genel olarak bir hırçınlık, dalgalı olma durumu mevcut ve bu da birazcık tatilcilerin dikkat etmesi gereken bir konu. Ama Karadeniz’de yüzmekte gerçekten ayrı bir keyifli oluyor…

Sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here