Kahramanmaraş Gezi Rehberi – Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler

0

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Kurtuluş Savaşındaki mücadelesi ile geçmişi kahramanlık destanları ile dolu dolu bir  şehrimiz olan Kahramanmaraş günümüzde yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehrimiz. Eski adı Maraş olan bu şehrimize 7 Şubat 1973 tarihindeki TBMM kararı ile de Kahraman adı da eklenerek şimdiki ismini aldı. Paleolitik çağdan itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan bu şehrimizi haydi biraz yakından tanıyalım. Kahramanmaraş Gezi Rehberi yazımızdan sonra bu güzel şehri de görülmesi gereken şehirler listenize ekleyeceğinize eminim.

Kahramanmaraş Hakkında Genel Bilgiler

Coğrafi ve ulaşım açısından biraz sıkıntılı bir konumda olmasına rağmen son yıllarda iyileştirilen yollar sayesinde özellikle Gaziantep ve Malatya üzerinden gelen ziyaretçilerin sayesinde oldukça büyük bir artış var ama en çok doğa turizmi meraklılarını kendine çeken bir şehir. Aslında bu şehrimize Güney ve Orta Anadolu’nun Karadeniz’i diyebiliriz. Şehrin kuzeyine doğru onlarca vadi, yayla, şelale, göl gibi huzur dolu mekanlar mevcut. Sadece acilen bu bölgelerde yaşayanların ya da devletin bu bölgeye tesis açısından bölgenin ve iklimin dokusuna uygun tesisler yapması gerekiyor. Şehirde ayrıca hava-alanı da bulunuyor. Şehir merkezine olan mesafesi 7 km.

Kahramanmaraş’da Konaklama Bilgileri

Az öncede belirttiğim gibi Kahramanmaraş şehir merkezi dışında konaklama açısından çok da iyi seçenekler sunmayan bir yer. Acilen yatırıma ihtiyacı var. Ama şehir merkezinde özellikle kale altı bölgesinde bir çok butik otel var. Bunun dışında da bazı zincir otellere ve yerel şirketlere ait 3 – 4 – 5 yıldızlı oteller var. Bunun dışında kamu kurum ve kuruluşlara ait bir çok misafirhane de bulunuyor.

Kahramanmaraş Ücretsiz Kamp Alanları  

 • Başkonuş Yaylası
 • Ali Kayası
 • Döngel Mağaraları
 • Yeşilgöz Obruğu
 • Galgamaç Şelalesi – Toprakhisar Kanyonu
 • Yavşan Yaylası Tabiat Parkı
 • Mavigöl Şelalesi – Göğ Bünet
 • Tekir Yaylası

Bu kampların bir çoğunda tesis ya da market bulunmuyor. Gerçekten doğa ile iç içe ve tamamen bakir mekanlar olmalarını iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Kahramanmaraş’ta Ne Yenir? – Kahramanmaraş Gezi Rehberi 

Kahramaraş denince doğal olarak akla gelen ilk lezzet dünyaca ünlü Maraş dondurmasıdır. Şehrin hemen hemen her yerinde ve şehirler arası yollarda dondurma alabileceğiniz ya da orada yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. Özel kaplarda satılan dondurmaları erimeden yanınızda da dilediğiniz yere götürebilirsiniz.

Kahramanmaraş Gezi Rehber
Eliböğründe – Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Bunun dışında Maraş Tarhana Çorbası, Acem Pilavı, Maraş Paçası, Maraş Yoğurtlu Kebap, Çöş Börek Maraş Mantısı, Maraş Simidi, Ravanda Şerbeti, Ekşili Dövme Çorbası, Eliböğründe (Yanyana) bu kente geldiğinzde deneyebileceğiniz lezzetlerden. Özellikle Eliböğründe benim favori yemeklerimden.

Kahramanmaraş’dan Ne Alınır ? Yöresel Ürünler

Kahramanmaraş kapalı çarşısı oldukça büyük bir alan ve onlarca çeşit yöresel lezzeti ve el sanatı ürünlerini burada bulabiliriniz.

 • Bakır Hediyelik Eşyalar
 • Yöresel Kıyafetler
 • Maraş Çöreği
 • Kurutulmuş Ürünler
 • Osmanlı Çarıkları ve Yemeni
 • Tarhana cipsi
 • Kuru dolma
 • Dondurma 

buradan alabileceğiniz ürünler.

Kahramanmaraş’da Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi Mekanlar – Kahramanmaraş Gezi Rehberi

1. Maraş Kalesi

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de geçen Maraş Kalesi şehrin merkezinde bulunuyor. Geç Hitit dönemine ait bulgular sayesinde kalenin o dönemden yani M.Ö. 1 ve M.S. 2.yy arasında yapıldığı düşünülüyor. Yukarıda zaman geçirebileceğinzi ve yemek yiyebileceğiniz kafe ve restoran var. Onun dışında kahramanlık madalyasının da anıtı muhteşem bir şehir manzarası sunan terasta bulunuyor. Maraş Kalesi konumu

Kahramanmaraş Gezi Rehber
Kahramanmaraş Gezi Rehberi – Kahramanmaraş Kalesi’nden Şehir Manzarsı
2. Maraş Ulu Cami – Kahramanmaraş Gezi Rehberi

1442-1454 yılları arasında şehri yöneten Dulkadiroğlu Süleyman tarafından yaptırılan bu cami şehirdeki en ünlü dini yapı. Camideki işlemeler ve minaresi gerçekten harika. Dikdörtgen avlusu geleneksel Anadolu mimarisinin izlerini taşıyor. Giriş kapısındaki taş içşiliği sizi kendine hayran bırakacaktır. Maraş Ulu Camii konumu.

3. Taş Medrese – Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Dulkadirli Alaüddevle Bey tarafından yapılan bu medrese Maraş Ulucami ile bir bütün halinde. Taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri.

4. Tarihi Maraş Konakları

Şehir merkezinde tarihi yapıların sayısı çok fazla değil. Zaten şehir merkezini yarım günde gezebilirsiniz. Bir çok tarihi yapı ve çarşılar bir arada eski bölge adı verilen yerde bulunuyor.  Sivil mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Tarihi Maraş Konakları; cumbaları, süslü çeşmeleri, avluları, kuzulu ya da enikli kapıları ve yüksek duvarlara sahip.

Müzeler

Maraşta azımsanmayacak kadar müze var. Tematik ağırlıkta hizmet veren müzelerin çoğuna giriş ücretsiz.

5. Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi
Kahramanmaraş Gezi Rehber
Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Kahramanmaraş’ta ilk müze önce 1947 yılında Taş Medrese’de sonrasında Maraş Kalesine ve daha sonra da şimdiki yeri olan Azerbaycan bulvarındaki binasına taşınmış. Anadolu tarihinde ilk müzecilik geçmişinin Selçuklular döneminde görülmesinden  başta Maraş Kalesi olmak üzere bir çok alanda Geç Hitit Dönemine ait eserlerin bulunması şehrin arkeolojik anlamda daha önemli bir yer haline gelmesini sağlamış. Giriş ücreti 10 TL ve Müze Kart Geçerli. Müzenin Konumu

6. Minyatür Kahramanmaraş Kurtuluş Müzesi 

Gaziantep ve Şanlıurfa ile birlikte Kurtuluş savaşı öncesi ve esnasında gösterdiği kahramanlık ve bağımsızlık mücadelesiyle TBMM tarafından “Kahraman” ünvanını alan Kahramanmaraş’ta, bu dönemş anlatan müzeyi de ziyaret etmenizi öneririm. Giriş ücretsiz.

7. Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesi – Mahmut Arif Paşa Konağı 

Kahramnmaraş Anadolu’nun kültürel açıdan en köklü şehirlerinden biri. Özellikle şehirde Osmanlı, Selçuklu ve Dulkadiroğlu dönemlerine ait kültürel izleri halen görebiliyorsunuz. 1904 yılında yapılan Mahmut Arif Paşa Konağı Maraş’ın kültürünü, geleneklerini ve göleneklerini sergilemek amacıyla Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesine çevrildi. Giriş Ücretsiz

8. Dondurma Müzesi – Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Maraş denince akla gelen ilk şey şüphesiz eşsiz Maraş donurmasıdır. Bu muhteşem lezzetin tarihini, yapılış sürecini, kullanılan hammadde ve eşyaların sergilendiği Dondurma Müzesi sizi hem görsel açıdan hem de kültürel açıdan sonuna kadar tatmin edecek bir yer. Giriş ücretsiz. Kahramanmaraş Dondurma Müzesi Yazımız

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi, Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi de gezebileceğiniz diğer müzeler.

Kahramanmaraş’ın Doğal Güzellikleri

Bu kısmı daha sonra detaylı olarak yazacağım. Çünkü Kahramanmaraş doğal güzellikler açısından ülkemizin en zengin şehirlerinden biri. Yazının tamamlayıcı olması açısından neler var neler yok bir bakalım.

 1. Kanlıböğet Değirmenbaşı
 2. Yeşilgöz Obruğu
 3. Kapıçam Tabiat Parkı
 4. Fırnız Vadisi
 5. Başkonuş Yaylası
 6. Körçoban Tabiat Alanı
 7. Yavşan Yaylası
 8. Tekir Yaylası
 9. Döngel Mağaraları ve Şelalesi
 10. Bulut Deliği Mağarası
 11. Savruk Mağarası
 12. Direkli Mağara
 13. Gümüşkaya Mağarası
 14. Çokran Mavi Göl Şelalesi
 15. Galgamaç Şelalesi
 16. Menzelet Baraj Gölü
 17. Kumaşır Gölü
 18. Elbistan Pınarbaşı
 19. Yedikuyular Kayak Merkezi
 20. Ali Kayası
 21. Andırın Minareli Köprü Mesire Alanı

İyi seyahatler

 

 

 

Önceki İçerikİstanbul’da Sosyete Pazarları – En iyi 5 Semt Pazarı
Sonraki İçerik5 Muhteşem Antik Dönem Kütüphanesi | Geçmişe Yolculuk
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here