İstanbul’da Sosyete Pazarları – En iyi 5 Semt Pazarı

0

İstanbul’da Sosyete Pazarları

Kadınların ortak özelliklerinden biri tabi ki de alışveriş. Hem tarz olmak, hem güzel şeyler giymek, hem de bunu en uygun fiyatlara almak isteriz. Bu yüzden sizler için güzel bir yazı hazırladım 🙂 İstanbul’ un içinde hem marka şeyler bulabileceğiniz hem de uygun fiyata bir şeyler alabileceğiniz İstanbul Sosyete Pazarları denince akla gelen ilk 5 pazarı sıraladık.

1. Bakırköy Sosyete Pazarı

Cumartesi günü kurulan sosyete pazarının ününü duymayan yoktur diye düşünüyorum:) İstanbul’a gelen bir çok turistin de merak edip gitmek istediği pazar olarak biliniyor. Ancak sizi uyarmam gerekiyor ki çok kalabalık oluyor. Bu tarz yerlere her zaman erken gitmek gerekiyor. Ezilmeden, sizin elinizdeki T-shirtü başkası almadan gezmek istiyorsanız erkenden gidin derim.

Rahat rahat bakmak istiyorsanız pazar kurulur kurulmaz orda olmalısınız. Üzeri açık olan bir pazar olduğundan havanın yağmurlu olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.

Sabah 8 de kurulmaya başlıyor. Akşamları hem yaz kış hem de hava şartlarına bağlı olarak toplanıyor.

Bu pazarda tekstilden çantaya, oyuncaktan takıya, ayakkabıdan gözlüğe  aklınıza gelebilecek her şey var. Bak bak bitmez büyük bir alanı kaplıyor. Boş dönmeniz imkansız öyle söyleyeyim:)

Şimdi bana diyeceksiniz ki gezceyy biz buraya nasıl gideriz ? 🙂  Bakırköy (M1A hattı )  metrosu buraya çok yakın. Metrodan çıktığınızda direk karşınızda pazarı görebilirsiniz. Aslında ulaşımın bu kadar kolay olması kalabalık olmasının en önemli sebeplerinden biri. Metro dışında alternatif olarak yakınlarından geçen metrobüs ve otobüs numaraları da 58, 72T, 73B,97T şeklinde. Kendi aracınızla gelmek isterseniz de pazarın hemen karşısında Lunapark bulunuyor. Lunaparkın arka tarafında otopark var. Size hangisi uyarsa artık. İstanbul Otobüs Hatları

İstanbul Sosyete Pazarları
İstanbul Sosyete Pazarları

2. Erenköy Sosyete Pazarı

İstanbul’un meşhur sosyete pazarlarından bir diğeri de Erenköy Sosyete Pazarı. Bu pazarda da aynı Bakırköy sosyete pazarı gibi aklınıza gelebilecek her şey var. Bu pazarda orjinal ürünlerde bulmanız mümkün oluyor. Etiketi üzerinde, ihracat fazlası, etekten elbiseye, monttan bota her şeyi bulmanız mümkün. Yine bu pazarda çok kalabalık olan pazarlardan. En iyi şeyleri almak için ve rahat dolaşmak isterseniz erken gelmelisiniz.

Erenköy sosyete pazarı Perşembe günleri kuruluyor. Bu pazar Erenköy- Suadiye minibüs yolu üzerinde kalıyor. Suadiye tarafına giden minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Arabayla gelecekseniz park büyük sorun baştan söylemesi.

İstanbul Sosyete Pazarları
İstanbul Sosyete Pazarları

3. Rami Sosyete Pazarı

İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlı, Toptancılar Gıda Çarşısının hemen yanında bulunan bu sosyete pazarı da oldukça kapsamlı. Evet bir Bakırköy veya bir Erenköy pazarı sayılmaz ancak burada da tüm isteklerinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bu pazarda fiyatlar diğer pazarlara göre oldukça uygun. Büyük bir alanı kıyafete ayrılmakla birlikte kumaş, dekor, aksesuar gibi  aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Bu pazara ulaşım da oldukça kolay. Önünden Tramvay geçiyor. T4 Tramvay hattına bindiğinizde Rami durağından çıkar çıkmaz pazara girmiş oluyorsunuz. Araçla gelmenizi yine pek tavsiye edebileceğim bir pazar değil. Yol çok dar ve yakınlarda araç park edecek yer bulmak biraz zor olacaktır.

Otobüsle gelmek isterseniz 88A , 37E, 36ES geçen otobüs numaralarıdır.

4. Yeşilköy Sosyete Pazarı

Kıyafet almak isteyenler burada mı? Bu pazar diğer pazarlara göre biraz lüks arkadaşlar en baştan söyleyelim. İstanbul’un adından da anlaşılabileceği gibi Yeşilköy semtinde bulunuyor. Üzeri kapalı olan bu pazar biraz daha cezbedici hale geliyor. İhracat fazlası bir çok markalı ürünleri bu pazarda bulabilirsiniz. Ayrıca çok güzel takı tezgahları var. Takı dedik mi akan sular durur tabi. Biz kadınları en çok cezbeden şeylerden biri.

Moda programlarında genelde bu pazar tercih ediliyor. Artık siz anlayın her çeşidi bulabileceğinizi.

Yeşilköy Sosyete pazarı Çarşamba günleri kuruluyor.

Buraya ulaşmak için en rahat yollardan biri Minibüs. Bakırköy meydandan Yeşilköy’e giden minbüslere binebilirsiniz.

Bir diğer seçenek olan otobüs ile gitmek isterseniz; 73Y – BN1 – BN2 – BN3 hatlı seferleri kullanabilirsiniz.

İstanbul Sosyete Pazarları
İstanbul Sosyete Pazarları

5. Feriköy Antika Pazarı 

Hafta sonu evde canınız mı sıkıldı? Biraz dolaşayım ve yeni şeyler keşfedeyim mi diyorsunuz? O zaman bu pazar aslında tam size göre. Ulaşımı kolay, kendi aracınızla gelecekseniz kocaman bir otoparkı var. O zaman size bu antikaları keşfetmekten başka bir şey kalmıyor.

Antika pazarı ise sadece pazar günleri kuruluyor. Pazar günü olması sebebiyle çok fazla ziyaretçisi var. Pazara gittiğimde ne çok antika tutkunu varmış diye düşünmüştüm. Ancak bu yoğunluk asla gürültü kirliliğine sebep olmuyor. Pazarcılar çok sakin. Uzun uzun ve rahat bir şekilde tezgahlara bakabiliyorsunuz.

İstanbul Sosyete Pazarları
İstanbul Sosyete Pazarları

Büyük ve uzun bir pazar her tezgaha bakayım biraz karıştırayım derseniz tüm gününüzü bile alabilir. Ben dikkatimi çeken tezgahlara bakmama rağmen en az 2,5 saatimin pazarda gittiğini fark ettim.  Yani kısacası zamanın nasıl akıp gittiğini anlamıyorsunuz.

Bu pazar, insanı alıp eski anılara götürebiliyor. Bazen keşke teknoloji bu kadar ilerlemeseydi diye aklınızdan geçirmiyor değilsiniz.  Fiyatlar bazen çok yüksek bazen çok düşük olabiliyor. Ama sizi uyarmakta da fayda var. Gezip sorayım derseniz aynısını başka tezgahta bulma şansınız pek yok gibi. Geri dönüp alayım dediğinizde de artık çoktan satılmış da olabilir. O yüzden beğendiğiniz bir şeyi biraz pazarlıkta yaparak bırakmayın derim. Ben çok beğendiğim bir iki şeyi geri döner alırım dedim ve artık çoktan gitmişlerdi 🙁

Kesinlikle bu pazara  erken gelmeniz gerekiyor. En güzel parçalar ilk gelenin oluyor 🙂 Akşam üzeri geldiğinizde bir çok güzel şeyi kaçırmış olabilirsiniz. Benden söylemesi 🙂 Antika Pazarı sabah 9 da açılıyor. Pazar günü çok uyumayı seven kişiler için biraz zor ama alacağınız güzel şeyleri düşünürseniz belki cezbedici olabilir. Benim için Pazar günleri uyku demek olduğu için akşam üzeri gittim:)  Bu sebepten çok fazla birşey alamadan döndüm.

İstanbulda Kültür Turuna’da çıkmak isterseniz, görmeniz gereken 5 müzenin yazısını da aşağıya bırakıyorum.İstanbul’da Görülmesi Gereken 5 Müze

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here