Güneydoğu Asya Yolculuğu – Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

0

Güneydoğu Asya’da Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Güneydoğu Asya seyahati ile ilgili 3. yazımızı bu seyahati gerçekleştirmedeki en pahalı kalem olan ulaşım ile ilgili yazmak istedim. Gerçekten de seyahatin sonunda yaptığımız harcamalara baktığımızda masraflarımızın yarısının uçuşlara gittiğini görmüş olduk. Bu yazıda o coğrafyaya ve bu coğrafyadaki ülkeler arası ekonomik ulaşım nasıl sağlanır ve havaalanları ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Türkiye’den Çıkış – Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Bu seyahatimizdeki en büyük ulaşım kalemi Türkiye‘den ulaşım kısmı tuttu. Zira en uzun uçuşlarımız Türkiye‘den Tayland‘a olan kısmı oldu. Planlarımızı yaparken yaptığımız araştırmalarda Türkiye‘den Tayland‘a en uygun uçuşu Qatar Airways‘te bulabildik. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan Doha / Katar akatarmalı olarak Phuket / Tayland uçuşumuzun bize maliyeti 1750 TL gibi bir ücrete mal oldu. Bu uçuşu bizim için cazip kılan fiyatının uygunluğu olmasından ziyade Katar‘da 1 günlük aktarma süresince orayı gezmek oldu diyebiliriz.

İstanbul – Doha / Katar Ulaşımı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan Doha‘ya olan uçuşumuz yaklaşık olarak 4 saat sürdü. Katar Havayolları ile gerçekleştirdiğimiz bu aktarma uçuşunda çok güzel yemekler yerken, uçaktaki eğlence sistemlerinde uçuşumuzun nasıl geçtiğini bile anlamadan Doha‘ya vardık.

Katar Havayolları‘nın kampanyası ile bu aktarmamızdaki konaklamamızı bedavaya getirdik. Katar hükümetinin destek verdiği bu kampanya, Katar’ı aktarmalarda seçen ve 8 saatten fazla aktarma süresi olan ziyaretçilere ücretsiz olarak 5 yıldızlı otellerde konaklama imkanı sağlıyordu. Ayrıca Katar Türk vatandaşlarından vize istemediğinden dolayı bu aktarma işimize geldi diyebilirim.

Doha Hamad Uluslararası Havalimanı – Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Güneydoğu Asya Yolculuğu - Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım
Doha Hamad Uluslararası Havalimanı – Güneydoğu Asya Havaalanları

Katar, küçük bir ülke olduğundan dolayı ülkedeki tek havalimanı diyebiliriz burası için. bu nedenle iç hatları bulunmayan bu havalimanında sadece uluslararası uçuş olmaktadır. Bu sebeple çok yoğun bir hava trafiği olmadığından uçuşlar çoğunlukla zamanında yapılmaktadır. Bebek arabanızı İstanbul‘da teslim ettiğinizden dolayı aktarmanızdan sonra, yani gideceğiniz yerde alabiliyorsunuz. Buradaki yetkililer bunu düşünmüş olacak ki uçaktan indiğinizde körükten geçince karşınıza havalimanı içerisinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bebek arabalarını bulabiliyorsunuz.

Güneydoğu Asya Yolculuğu - Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım
Doha Hamad uluslararası Havalimanı – Güneydoğu Asya Havaalanları

Havalimanında ücretsiz su içebileceğiniz çeşmeler de mevcut. Uçuşunuzu beklerken çocuklarınızın vakit geçirmesi için havaalanında çocuk parkları yapmayı da unutmamışlar. umarım bizim yetkililer de bu faydalı eklentileri ülkemizdeki havaalanlarında uygularlar diye insan içinden geçirmiyor değil.

Havaalanından şehir merkezine Uber ile uygun fiyatlara yolculuk yapabilirsiniz. Havaalanında ücretsiz internet mevcut. Uberi‘nizi çıkmadan önce çağırıp, gitmek istediğiniz yere en fazla 7-8 euro’luk bir ücretle sorunsuzca gidebilirsiniz. Sizin bu sürede yapmanız gereken tek şey şehrin modern yollarında keyif alarak etrafınıza bakınmak.

Phuket Uluslararası Havalimanı 

Güneydoğu Asya gezimizin başlangıç havalimanı diyebiliriz burası için. İstanbul‘dan Doha aktarmalı olarak Qatar Airways ile 1750 TL gibi uygun bir fiyatla Phuket‘e geldik. Çok yeni ve büyük bir havalimanı olmasa da pist manzaralı bekleme salonu için bile gelinebilir buraya. Ululararası Phuket Havalimanı, Phuket City‘e 33 km, Pattong Beach‘e 40 km mesafede bulunmaktadır. Bu havalimanında da bekleme salonunda çocuklar düşünülmüş. Uçuş saatini beklerken çocuklarınız oyun alanında eğlenceli vakit geçirebiliyor. Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Şehirden havalimanına yada havalimanından şehire ulaşmanın en hızlı, en kaliteli ve en uygun fiyatlısı ne diye sorarsanız sizlere tüm Tayland‘ta olduğu gibi Phuket‘te de Grab isimli uygulamayı öneririm. Grab ne diye soracak olursanız Uber‘in Asya versiyonu diyebiliriz. Yalnız Phuket‘teki Grab kullanımında ekstradan 150 baht ücret almaktalar. Bu ücret oradaki taksi mafyası için alınmakta. Zira bizim buradaki gibi turistlerden para basan taksiciler Grab işlerini aksatıyor diye böyle bir haraç tarzı para alıyorlar.

Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki yollar çok iyi olmadığından ve trafik saatine denk gelirseniz anlamsız bir şekilde ulaşım uzun sürebiliyor.

Phuket ile ilgili gezi yazısı için linki aşağıya bırakıyorum.

Phuket Gezi Rehberi – Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı

Gazimizin 2. ülkesi ve 2. şehri olan Kuala Lumpur, Malezya‘daki en işlek havalimanıdır. Aynı zamanda Güneydoğu Asya‘nın en işlek havalimanlarının da başında gelir. Etrafı palmiye ağaçları ile çevrili bu havalimanı, meşhur yarış pistinin hemen yanında bulunmaktadır. Şehrin en ünlü yapısı olan Petronas İkiz Kuleleri’ne 60 km mesafede bulunmaktadır.

Güneydoğu Asya Yolculuğu - Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım
Kulala Lumpur Uluslararası Havalimanı – Güneydoğu Asya Havaalanları

Bu şehirde ulaşım diğer Asya şehirlerine göre nispeten daha çeşitli. Havaalanından şehir merkezine isterseniz trenle, isterseniz otobüsle, isterseniz taksi ile ya da bizim gibi Grab uygulamasını kullanabilirsiniz. Açıkçası Grab, trene göre birkaç euro pahallı olmasına karşın sizi havaalanından alıp, gideceğiniz yere kadar götürmekte. Bundan dolayı biz 17 Euro karşılığı olan Malezya Ringit‘ini verip, kalacağımız otele rahat rahat gittik. Size de tavsiyem bu yönde.

Phuket‘ten Kuala Lumpur‘a olan uçuşumuzu Malaysia Airlines‘tan 300 TL gibi ülkeler arasında gerçekleşecek bir uçuşa göre ucuz sayılabilecek bir fiyata aldık.

Kuala Lumpur ile ilgili gezi yazısı için linki aşağıya bırakıyorum. Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Kuala Lumpur Gezi Rehberi – Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Denpasar Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı – Bali

Gezimizin 3. durağı olan Bali‘ye Kuala Lumpur‘dan yaklaşık 4 saatlik bir uçuşla vardık. Havanın güzel olduğu zamanlarda cam kenarına oturanların sıkılmayacağı bir yolculuk diyebilirim bu yolculuk için. Yada arkadaş grubunuzla sohbetle, yorgunsanız uyuyarak dinlenmiş bir şekilde varabilirsiniz.

Güneydoğu Asya Yolculuğu - Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım
Denpasar Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı – Bali – Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

Çok büyük olmayan bu havaalanının tasarımı kesinlikle çok güzel yapılmış. Yerel mimariden esinlenerek hazırlanan havaalanında Bali sitili kapıları görebilirsiniz.

Bali‘de toplu taşıma çok yaygın olmadığından gezinizi Tuk Tuk yada taksi ile yapmak zorundasınız. Yada bizim gibi gitmeden bir rehberle anlaşarak hem ulaşımınızı sağlayabilir hem de Bali‘yi hızlı bir şekilde gezebilirsiniz. Biz Bali’deki rehberimize günlük yaklaşık 40 dolar ödeyerek hem havaalanı ulaşımımızı dert etmedik hem de adanın görülmesi gereken her yerini gezdik. Bali‘ye gidecekseniz kesinlikle gitmeden bir rehberle irtibata geçip gitmek istediğiniz yerlerin bilgisini vermenizi öneririm. Rehber size en uygun günlük rotaları çıkartacaktır. Birkaç kişi gidiyorsanız açıkçası bu rahatlığa değer diyebilirim.

Güneydoğu Asya Yolculuğu - Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım
Denpasar Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı – Bali – Güneydoğu Asya Havaalanları

Kuala Lumpur‘dan Bali‘ye olan uçuşumuzu Airasia Havayolları ile 250 TL‘gibi uygun bir ücrete aldık.

Singapur Changi Airport 

Güneydoğu Asya gezimizin 4. durağı olan Singapur‘a 775 TL ödeyerek Airasia Havayolları ile Bali‘den yaklaşık 3 buçuk saatlik bir uçuş sonrasında vardık. Singapur Havaalanı şu ana kadar gördüğüm havaalanları arasında zirvede bulunmakta. Havaalanını bir cümlede anlat derseniz “İçinden çıkmadan günlerce yaşayabileceğiniz bir havaalanı.” olduğunu söylerim. Zira hem mimarisi hem de içinde bulundurduğu gezilecek yerleri, dinlenme salonları ve aktiviteler ile uçağınızı kaçırmanıza neden olabilecek bir havaalanıdır diyebilirim.

Havaalanı içinde kelebek bahçesinden ücretsiz masaj koltuklarına, TV seyretme ünitelerinden sinema salonuna, havaalanına yayılmış sanat galerilerinde, çocuk oyun alanlarında ücretsiz olarak vakit geçirebilirsiniz. Bunlar dışında ücretli olarak masaj yaptırma imkanınız da bulunmaktadır. Acıktıysanız birbirinden farklı dünya mutfaklarında açlığınızı giderebilir, dünyaca ünlü markalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda birçok alternatif mevcut. Taksi, otobüs, metro alternatiflerinden en uygun olanı otobüs ve metro ulaşımıdır. Metro ağı şehirde yaygın olduğundan dolayı ve otelimizin metro istasyonuna yurume mesafesinde olduğundan biz metro ulaşımını seçtik. Havaalanında metro girişinde bulunan ofislerden veya otomatlardan birkaç günlük satılan turist kartlarından birini alıp şehirde istediğiniz kadar metro ulaşımı sağlayabiliyorsunuz. Otomatlarda kredi kartı ile ödeme imkanı varken ofislerden sadece nakit para ile kartı satın alabilirsiniz. ayrıca kartın 10 Singapur Doları depozitosu mevcut. Yani seyahatiniz bittiğinde kartı ofise geri iade ederek 10 Singapur dolarınızı geri alabilirsiniz. Changi Havaalanı

Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım
Singapur Changi Havalimanı – Güneydoğu Asya Havaalanları

Ben kart almak istemiyorum derseniz her istasyon girişinde mevcut olan satış noktaları ve otomatlardan bulunduğunuz istasyonu ve gitmek istediğiniz istasyonu seçerek gerekli tek yön biletinizi alabilirsiniz. Zira bilet ücreti hangi istasyonda olduğunuzdan hangi istasyona gideceğinize göre değişmektedir. Singapur‘un güçlü ekonomisini göz önünde bulundurursak metro ve özellikle turist kartı en cazip seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.

Bangkok Don Mueng Havaalanı 

Güneydoğu Asya gezimizin 5. durağı olan Bangkok‘a 305 TL ödeyerek Thai Lion Havayolları ile Singapur‘dan yaklaşık 2 buçuk saatlik bir uçuş sonrasında vardık. Bangkok şehir merkezinin kuzeyinde kalan bu havaalanı ile şehir merkezi arasında 27 km’lik bir mesafe bulunmaktadır.

Görebileceğiniz herhangi bir havaalanından pek farklı değildir. Ortalama seviyede hizmet kalitesine sahip olan bu havaalanının önünden şehir merkezine gitmeniz için taksi bulabilirsiniz. Diğer Asya şehirlerinde olduğu gibi burada da en uygun, kaliteli ve hızlı ulaşım aracını Grab uygulaması aracılığı ile bulabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezinde bulunan otelimize 67 Baht‘lık bir ücret ödeyerek rahatça vardık.

Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı

Güneydoğu Asya gezimizde Bangkok‘tan Pattaya‘ya geçmiştik. Bu ulaşımımızı da Grab ile gerçekleştirmiş, dönerken Pattaya‘dan her saat bulunan Havaş benzeri servisler ile Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı’na son yolculuğumuzu gerçekleştirmek için dönmüştük. Bu servislerde ücret kişi başı olmasının yanında sahip olduğunuz bagaj sayısına göre de ek ücret talep etmektedirler. Bu servis ulaşımı için kişi başı 40 Baht ücret ödedik.

Bangkok‘ta bulunan diğer bir havaalanı olan Don Mueng Havaalanı’na göre daha yeni yapılmış olan bu havaalanı da standart havaalanı özelliklerinin ötesine geçememiş. Diğer havaalanına göre tek artısı metro altyapısına sahip olması diyebiliriz. Bangkok şehir merkezine 33 km’lik mesafede bulunan bu havaalanında da en iyi ulaşım Grab olduğunu söyleyebilirim. Belki de Bali ve Singapur‘da gördüklerimizden sonra bize böyle gelmiş te olabilir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here