Evcil Hayvan Sahiplenme | Patili Bir Dost Edinmek İçin 5 Neden

0

Evcil Hayvan Sahiplenme | Patili Bir Dost Edinmek İçin 5 Neden

Kedi, köpek, kuş, balık, belki hemster, hatta bir yılan… Hayatımıza eşlik eden birçok canlı… İyi ki varlar öncelikle. Bu grubu bir tık sınırlayarak bugün Patili Bir Dost Edinmek İçin 5 Neden: Evcil Hayvan Sahiplenmenin 5 Faydası başlığı altında patili dostlarımızı konuşalım istiyorum.

1. Daha Düzenli Bir Hayatınız Olur

Bir, iki, beş, yirmi… Hep göreviniz var patili bir dostunuz varsa. Kum değiştirmek, tüy taramak, mama koymak, su tazelemek, yürüyüşe çıkarmak, hatta oyun oynamak… Her an göreve çağırılabilirsiniz…

Evcil Hayvan Sahiplenme | Patili Bir Dost Edinmek İçin 5 Neden
Daha Düzenli Bir Hayatınız Olur

Mesela kendiniz günlük vitamininizi almayı unutabilirsiniz, ama kedinize her gün vitamin veya ilaç veriyorsanız bu konuda daha hassassınızdır. Günlük sporunuzu zaman zaman aksatabilirsiniz fakat köpeğinizi her gün dışarı çıkarmayı ihmal etmezsiniz. Patili dostlarımız için yaptığımız bu günlük rutin aktiviteler bir anda hayatımızı düzene sokuverir. Aslında dostumuz için gösterdiğimiz özen ve disiplin bizim de hayatımızı şekillendirir. Çocuğunuz varsa evinizdeki dostunuz çocuğunuzun sorumluluk duygusuna ve benlik algısına da katkı sağlayacaktır şüphesiz.

Daha Düzenli Bir Hayatınız Olur
Daha Düzenli Bir Hayatınız Olur

Şimdi bu yazıyı okuyup düzenli hayat isteyen kim, bunun nesi avantaj diyenler olacaktır. 30’unuza gelince anlarsınız😊 Şaka bir yana, minik bir genelleme yapacak olursak evcil hayvan sahiplenilecek yaşlar 25+ olmalı zaten. Daha düzenli yaşadığımız, işi gücü oturttuğumuz, hayatımızın sorumluluğunu tam anlamıyla üstlendiğimiz yaşlar. Nerde akşam orda sabah yıllarında patili dost fikri pek de akıllıca olmayabilir.

Daha Düzenli Bir Hayatınız Olur
Daha Düzenli Bir Hayatınız Olur

Evcil hayvan sahiplenmek, çocuk yapmak bir yerde. Ciddi söylüyorum, kedi/köpek sahipler bana hak verdi bile.

2. Alerjiyi Önler

Doğru bilinen bir şehir efsanesiyle devam edeyim. Patili dostlarımızın alerjiye yol açtığı kocaman bir YALAN! Var olan alerjinizi tetikleyebilirler, bu başka bir konu (onun bile çözümü var) ama olmayan bir alerjiyi var etmez. Aksine, evcil hayvanla büyüyen çocukların alerji ve astım hastalıklarına yakalanma riskleri evinde evcil hayvan olmayan çocuklara oranla çok daha azdır. Erken yaşta evcil hayvanlarla tanışan çocukların solunum rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalleri de daha düşük.

Alerjiyi Önler
Alerjiyi Önler

3. Sağlığınıza Dost

Alerjiden bahsetmişken genel ruh ve beden sağlığıyla devam edelim. Gelsin…

  • Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kedi sahibi olanlar, evlerinde kedi beslemeyenlere kıyasla kalp ve damar hastalıklarından ölmeye %30 ila %40 oranında daha az meyilliler.
  • Evcil dostlarınız günlük hissedilen kaygıyı azaltırlar. Ayrıca sizi depresyondan korur, oksitosin hormonunu salgılamanızı sağlayarak sevildiğinizi hissettirirler, stres seviyenizi düşürüp zorluklar sonrası toparlanma sürecinizi kısaltırlar. E bu bildiğin doğal antidepresan.
Sağlığınıza Dost
Sağlığınıza Dost
  • Köpekler sahiplerinin epilepsi krizlerini öncesinde hisseder ve sahiplerine sinyal verirler (bu nasıl bir sağlık hizmeti!)
  • Köpekler insanlardan tam 1000 kat daha güçlü koku alır. Bu nedenle bazı kanser türlerini (prostat kanseri gibi) henüz tümör tespit edilemeyecek kadar küçükken fark edebilirler.
  • Akciğer ve Meme kanseri araştırmaları, köpeklerin bu kanser türlerini de %88-%100 oranında tespit edebildiğini gösteriyor. Çalışmalar yumurtalık kanseri için de devam ediyor.
  • Köpekler Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan kişilerin kaygı ataklarını hissedip onları sakinleştirebilirler.
Sağlığınıza Dost
Sağlığınıza Dost
  • Kedi sevmek sakinleştirici ve tansiyonu düşüren bir etkiye sahip. Buffalo’daki New York Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, evcil hayvan sahiplerinin diğerlerine göre daha düşük tansiyona sahip olduğunu ortaya çıkardı.
  • Kediler, 20 ila 140 hz arasında mırıldar (ben gurlama diyorum😊) ve bu mırıltının iyileştirici etkileri olduğu bilinir. Kemikler, kaslar, tendon ve bağ doku en iyi 25 ila 50 hz ve 100 ila 200 hz frekans aralığında iyileşir. İltihap ve şişlikler de bu frekans aralığında iyileşir.
Sağlınıza Dost
Sağlığınıza Dost
  • İnsanlardan farklı olarak, hepsi sizi koşulsuz severler😊

4. Pandeminin İlacı: Bir Doz Pati

Araştırmalar, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını ile evcil hayvan sahiplerinin daha iyi baş ettiğini gösteriyor. Şahsen bu bilgi beni şaşırtmadı. Düşünsene, hiç yalnız kalmıyorsun ve bir canlı seni 7/24 seviyor.

Pandeminin İlacı: Bir Doz Pati
Pandeminin İlacı: Bir Doz Pati

Yapılan bir araştırma dünyadaki her 3 evcil hayvan sahibinden birinin, pandemi sürecinde yeni bir evcil hayvan sahiplendiğini ortaya koymuş. Bir kedi asla yeterli değildir demek istiyorum burada😊 İkinci kediyi düşünenlere mini bir gaz.

Pandeminin İlacı: Bir Doz Pati
Pandeminin İlacı: Bir Doz Pati

5. Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapar

Çok mu iddialı oldu? Başıma bir şey gelmeyecekse iddia ediyorum😊 Evcil dost sahiplendikten sonra sokaktaki canlar konusunda duyarlılığı artan bir sürü insan tanıyorum. Patili bir dostla yaşamak sizi daha duyarlı, duygularını daha cesurca ifade edebilen, sevmekten korkmayan birine dönüştürür. Yavaş yavaş elbette… Evcil bir dostla yaşamanın kaygılı/kaçıngan bağlanma stili üzerinde de olumlu etkileri olduğuna eminim, ancak henüz kanıtlayamam😊

Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapar
Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapar – Evcil Hayvan Sahiplenme 

Araştırmalara göre hapis cezası almış suçluların hayvanlarla vakit geçirip iletişim kurduğunda davranışlarında olumlu yönde bir değişim olduğu gözlemlenmiş. Düşünün…

Tüm bunların yanı sıra evcil hayvan sahiplenmek ciddi bir sorumluluk. Sahiplenmek diyorum, çünkü diğer alternatifleri düşünmek bile istemiyorum. Buraya hemen gelsin heştek: #SatınAlmaSahiplen

#SatınAlmaSahiplen
#SatınAlmaSahiplen – Evcil Hayvan Sahiplenme 

Bu yazıyı okuyup beğendiyseniz evinizdeki patili dostunuzu benim yerime bi tanecik öpün. Evinizde patili yoksa sokaklardaki dostlarımızın başını okşayabilirsiniz. Kapınızın önüne de bir tas su koyarsanız ne ala!

Bu yazımı kedim Minti ve benim olmamasına rağmen kendim doğurmuş gibi sevdiğim Pirit ile bitirmek istiyorum.Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapar

Sizi Daha İyi Bir İnsan YaparDiğer yazılarıma buradan ulaşabilir, daha fazla bilgi için buraya klikleyerek instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

İlgili yazılar:

Minik Dostlarımızla Birlikte Uçakta Seyahat – Kedi Köpek ile Yolculuk

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here