Erbil Gezi Rehberi | Erbil’de Yapılması Gereken 6 Aktivite

0

Erbil Gezi Rehberi | Erbil’de Yapılması Gereken 6 Aktivite

Binlerce yıllık geçmişiyle Mezopotamya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Erbil, tarihteki ihtişamlı günlerine tüm hızıyla dönmeye devam ediyor. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin başkenti olan şehirde yaşayan Kürt, Türkmen, Arap, Süryani ve Keldaniler bu kadim şehrin kültür mozaiğinin rengârenk olmasını sağlıyor. Tarih boyunca Anadolu’dan Bağdat’a uzanan ticaret yollarının da ana durağı ve birçok medeniyete de ev sahipliği yapmasından dolayı şehri gezerken onlarca tarihi mekânı görebilirsiniz.

Çinileri ve İhtişamı ile Büyüleyen Mabed: Celil Hayat Camii

Erbil’de görülmesi gereken ilk nokta şehrin en ünlü camisi olan Celil Hayat Camii. 65 metrelik minaresi, mavinin her tonunu barındıran çinileri ve muhteşem avlusu ile ziyaretçilerini büyüleyen bir yer. 15 dönüm üzerine kurulu bu devasa camiyi ziyaret ederken namaz saatlerini dikkate almayı unutmayın. Çünkü namaz vakitlerinde camiyi ziyarete kapalı oluyor.

Erbil Gezi Rehberi - Celil Hayat Camii
Erbil Gezi Rehberi – Celil Hayat Camii

Onlarca Savaşa Tanıklık Eden UNESCO Mirası

Erbil Kalesi Şehrin en popüler turistik mekânı olan Erbil kalesi tahmini olarak 6000 bin yıla yakın geçmişiyle 2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne dâhil edildi. Oldukça büyük bir alana yayılan kale 508 tarihi ev ve diğer yapılara da ev sahipliği yapıyor. Kale duvarlarının içinde ve evlerin arasında gezerken kendinizi bir anda tarihsel bir yolculuk içinde bulabilirsiniz. Geleneksel evleri ve tarihi sokakları gezerken sonra yine kale içinde bulunan el sanatları merkezini de ziyaret etmeyi unutmayın. Yöresel ve geleneksel el sanatlarının nasıl yapıldığını gözlemlerken alışveriş de yapabilirsiniz. Ayrıca şehirleri yukarıdan ve gün batımı izlemeyi sevenler içinde doğru nokta. Şehrin tam ortasında olmasından dolayı Erbil’i 360 derece olarak gözlemleyebilirsiniz.

Erbil Gezi Rehberi - Erbil Kalesi
Erbil Gezi Rehberi – Erbil Kalesi

Müzelerde Erbil Tarihini ve Kültürünü Keşfedin

Erbil şaşırtıcı bir şekilde müzeler konusunda da oldukça zengin bir şehir. Özellikle kale içi bölgesinde bulunan müzeleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. İlk olarak bölgede yoğun bir nüfusa sahip olan Süryanilerin kültürünü ve Erbil’deki yaşamlarını belgeler, fotoğraf, geleneksel eşyalar gibi çeşitli envanterin sergilendiği Süryani Mirası Müzesini gezebilirsiniz. Bir diğer önemli müze olan Kürt Tekstil Müzesi, Kürt halkının geleneksel kıyafetlerinden evlerinde kullandıkları halı, kilim gibi tüm tekstil ve dokuma ürünlerinin ve motiflerinin sergilendiği bir müze.

Erbil Gezi Rehberi | Erbil'de Yapılması Gereken 6 Aktivite
Erbil Gezi Rehberi – Tekstil Müzesi

1942’de kurulan müze, Kürt kültürünün nesillere aktarılması açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Son olarak Erbil Değerli Taşlar Müzesi de sizlere görsel şölen yaşatacak bir müze. Erken, Metaformik ve Tortul kayaç türlerine ait ve rengârenk binlerce taşın sergilendiği müzede isterseniz yine bu taşların benzerlerinden yapılan takı, süs ve dekoratif eşyaları da satın alabilirsiniz.

Osmanlı Mirası Kayseri Çarşısında Alışverişin Keyfini Çıkarın

Erbil Kayseri Çarşısı
Erbil Kayseri Çarşısı – Erbil Gezi Rehberi

Kentin ekonomik can damarlarından biri olan Kayseri Çarşısı, 1850’li yıllarda Kayseri’de bulunan çarşıdan esinlenerek yapıldığı için aynı adı almış. 600 işyerinin bulunduğu çarşıda hemen hemen ihtiyacınız olabilecek her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca çevresinde bulunan onlarca kafe ve restoranda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Geleneksel ve tarihi çarşıların yanı sıra Erbil’de Family Mall gibi birkaç tane de modern alışveriş merkezi de bulabilirsiniz. Bu mekânlarda küresel birçok markanın ürünlerini Türkiye’ye göre daha ucuza alabilirsiniz.

Tematik ve Şehir Parklarını da Gezmeyi İhmal Etmeyin

Son derece kurak bir coğrafyada bulunan Erbil’de biraz olsun yeşile doyacağınız özellikle çocuklarınızla keyifli ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz parklar da bulunuyor. Bunların içinde en ünlüsü olan Shanadar parkı tematik ve eğlence parkı konsepti ile kurulmuş modern bir park. Eğlence parkındaki araçlarda heyecanın doruğuna çıkarken park içinde yapılan mağaralarda bulunan sanat eserlerini ve koleksiyonları inceleyebilirsiniz.

Erbil Gezi Rehberi | Erbil'de Yapılması Gereken 6 Aktivite
Erbil Gezi Rehberi

Bir diğer park olan Majidi Land Erbil de eğlence parkı ya da lunapark konsepti ile kurulmuş bir yer. 7’den 70’e tüm Erbil sakinlerinin ziyaret ettiği bu parkta 18 adet mekanik oyuncak bulunuyor. Son olarak Sami Abdurrahman Parkı huzur dolu bir hava vadeden 800 dönümlük bir alana kurulmuş devasa bir park. Spor sahaları, havuzlar, yürüyüş parkurları, oyun alanları, restoranlar gibi pek çok tesis de parkta yer alıyor.

Erbil Lezzetleriyle Kendinizi Şımartın – Erbil’de Ne Yenir?

Erbil’in kozmopolit yapısı mutfağına da yansımış durumda. Şehirdeki birçok restoranda Türk, Kürt, Arap ve Süryani yemeklerini deneyimleyebilirsiniz. Yıllarca Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına dâhil olması da pek çok tanıdık lezzete de karşılaşmanıza olanak sağlıyor. Erbil Kebabı, Biryani, Salatalık Dolması, Samak Mashwi bil-Summaq (Balık), Küpe, Bamya, Tepsi, Zilbiye, Kileyçe gibi lezzetler Erbil’de deneyebileceğiniz yemek ve tatlıların başında geliyor.

Farklı ülke ve şehirlerle ilgili yazılarımız için: Ülke Yazıları

Erbil Yazısının Sun Express versiyonu için: Tıklayın

İyi seyahatler

 

Önceki İçerikBozcada Plajları ve Koyları | Bozcaada’nın 11 Muhteşem Plaj ve Koyu
Sonraki İçerikDolmabahçe Sarayı Gezisi | Saray Bahçeleri ve Cafeleri
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here