Ekstrem Mimariler – Mimari Yapılar Serisi – Bölüm 2

0

Mimari Yapılar Serisi – Ekstrem Mimariler – Bölüm 2

Ekstrem mimariler hakkında bilgi vermeye başladığımız mimari yapılar serimizin ikinci bölümüne hoş geldin sevgili okur. İlk bölümü okuyup buraya geldiysen heyecanına heyecan katacağıma söz veriyor, ilk bölümü kaçırmışsan da hiç üzülmeden seni Ekstrem Mimariler -1- yazımızı okumaya davet ediyorum.

6- Kuzey Işıklarının altında hayal kurabilir misin?

“Mimari, uzay boşluğunu gözler önüne serer.”

Ekstrem Mimariler - Mimari Yapılar Serisi - Bölüm 2
Ekstrem Mimariler
 • ION Lüks Macera Oteli, konuklarına gerçeklikten tamamen uzaklaşacakları birdeneyim sunabilmek için İzlanda’nın büyülü topraklarını kullanıyor.
 • Yerel gelenekler ışığında, mağaralarda yaşayan elflerin rahatsız edilmesine izin verilmemesi adına, otelin konumu mimarlar tarafından özenle seçilmiş.
 • Mimarlar çevresel bir duyarlılık ile geri dönüştürülmüş malzemelerden yoğun olarak yararlanmış. Bu duruma örnek olarak araba lastiklerinden lavabo yapımı ve lavlardan ampul yapımını verebiliriz.
 • Tesisin suyu ise; yakınlardaki volkanik dağ tarafından ısıtılan 190 dereceye kadar çıkan bir pınardan geliyor. Su neredeyse sınırsız olsa dahi, sürdürülebilirliği maksimumda tutacak şekilde kullanılıyor.
 • Geceleri misafirlere gökyüzü benzersiz bir gösteri sunuyor.

7- Bir bina parmak ucunda durabilir mi?

“Ekoturizm için ekomimari gerekir.”

Encuentro Guadalupe - Archdaily / Ekstrem Mimariler
Encuentro Guadalupe – Archdaily / Ekstrem Mimariler

 

 • Issız bir dinlenme yerinde bulunan kabinlerden oluşan Encuentro Guadalupe, konuklarının çöldeki tecridin tadını çıkarmaları için tasarlanmış.
 • Mimarlar 20 metrekarelik EcoLoft otel odalarını geleneksel bir bina gibi zemine oturtmak yerine çelikten yapılmış ince destekler üzerinde duracak şekilde tasarlamış.
 • Kabinler dağınık ama bir düzeni temsil edecek şekilde etrafa yayılmış kaya parçalı gibi konumlandırılmış.

8- Ofis yüzebilir mi? ekstrem mimariler

“Binalar yüzebiliyorsa koskoca şehirler de yüzebilir.”

K2S Architects - Helsinki / Ekstrem Mimariler
K2S Architects – Helsinki / Ekstrem Mimariler
 • Yüzen bir ofis binası olan Arctia Shipping şirketinin genel merkezi, Katajanokkasahiline demirlenmiş olan ve bölgenin aşırı soğukları ile mücadele etmek için inşa edilmiş buzkıran gemilerini tasarım referansı olarak almış.
 • Ekstrem mimari olan bu yapının yatay kütlesi ve özel olarak tasarlanmış siyah çelik cepheleri, gemilerin siyah gövdelerine benzetilmiş.
 • Cilalanmış ahşaptan yapılmış olan iç yüzeyi ise, eski gemi yapım geleneklerinden izler taşıyor.

9- Yatay bir gökdelen yıldızlara ulaşmamıza yardımcı olabilir mi?

“Bilimsel gelişme sağlıklı bilim insanlarına gerek duyar.”

European Southern Observatory Hotel - Ekstrem Mimariler
European Southern Observatory Hotel – Ekstrem Mimariler
 • Çok Büyük Teleskop (VLT) isimli ekstrem mimari, Şili’nin Atacama Çölü’nde bulunuyor.
 • İsminin hakkını veren bu cihaz, yeryüzünün en büyük ve en gelişmiş optik donanımlarından biri.
 • Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) tarafından işletilen bu tesiste, sarsıcı iklim koşulları olarak değerlendirilen yoğun güneş, aşırı kuraklık, depremler altında çalışan bilim insanlarının dinlenmesine olanak sağlayan lojmanlar yer almaktadır.
 • Araziye yatay olarak inşa edilmiş olan bu otel, zor şartlar altında doğada uzun süre kalan ziyaretçiler için bir dinlenme yeri haline gelmiş.

10- Ayda yaşayabilir miyiz?

“Mimari yaratıcılık yeryüzü ile sınırlı değildir”

Ekstrem Mimariler - 3D Baskı Meskenler
Ekstrem Mimariler – 3D Baskı Meskenler
 • Bilim ve mimarinin gelişmesi sonucunda hepimiz gün geldiğinde ayda yaşamayabaşladığımızda, gama ışınlarından korunmamız gerekecek. Meteorlara ve şiddetli sıcaklık dalgalanmalarına karşı koruma sağlayan ekstrem mimarilere ihtiyaç olacaktır.
 • Avrupa Uzay Ajansı işbirliği ile hazırlanmış ve kavramsal olarak tasarlanmış 3-D meskenler,benzersiz şekillerini şişirilebilir çatılarına borçlu.
 • Güneş ışığı ile çalışan robotlar, ay tozunu (regolit) 3D yazıcılarla meskenlerin yüzeylerine basacak ve bunu yaparken yapıştırıcı ya da benzeri herhangi bir madde kullanmayacaklar ve parçacıklar birbirine doğal olarak bağlanacak. Böylelikle dış cephede oldukça hafif bir koruyucu kaplama yaratacak.
 • Mimarlar bu ekstrem mimari yapılarının 1,5 tonluk bir modelini inşa ederek küçük modülleri bir vakum odasında test ettiler. Çok kısa zamanda ayın güney kutbunda inşa edilecek ilk ekstrem mimari yapı için hazır olun!

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim piecesofsera üzerinden her zaman ulaşabilir veya yorum kısmından sorularına yanıt bulmayı deneyebilirsin! 

Sevgilerle!

Sera

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here