Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl

2

 Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl

Deniz, kum, güneş üçlüsünü herkes sever ama bazı göller bize bu üçlüyü unutturur niteliktedir. Dünyanın En Güzel Gölleri yazımızda bir çoğunu anlattığımı, dağların arasında kalmış göller kimi zaman ağaçların, kimi zaman da küçük kasabaların eşliğiyle bize inanılmaz bir görsel şölen sunmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da ressam Bob’un kaleminden çıkmışa benzeyen, izlemeye doyum olmayan birçok göl bulunmaktadır. İşte bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak istedim. Keyifli okumalar

Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl
Baykal Gölü – Kaynak

1. Como Gölü – İtalya

Yazıma hem çok sevdiğim hem de giden gitmeyen birçok kişinin varlığından haberdar olduğu Como Gölü ile başlamak istedim. İtalya’nın kuzeyinde, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alan göl çevresindeki yerleşimlerle birlikte daha da ün kazanmış durumdadır. Bu ünü kazanmakta da haksız sayılmaz doğrusu. Çünkü Como Gölü’nün etrafında yer alan Varenna, Bellagio, Menaggio, Tremezzo gibi gözde kasabalar inanılmaz güzelliktedirler. Bir sanatçının elinden çıkmışa benzeyen bu yerleşim yerlerini gölün ve dağların manzarasıyla deneyimlemek tahmin edersiniz ki tadına doyum olmayan anlar yaşatabilir.

 Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl
Görsel Şölen Sunan Göller | Dünyanın En Güzel Gölleri – Como Gölü – Kaynak

Como Gölü gibi Milano’ya yakın gezilecek yerlerle ilgili yazımı okumak için ise buraya bakabilirsiniz.

2. Melissani Mağara Gölü – Yunanistan

Görsellik olarak harika bir etkileyiciliğe sahip Melissani Gölü, Yunanistan’ın Kefolanya Adası’nda yer almaktadır. Gök mavisi rengi ve oyuk biçimindeki yapısı ile dünyanın en ünlü gölleri arasına girmektedir. Gizli saklı olmasından olsa gerek Yunan mitolojisinde perilerin mağarası olarak geçmektedir.

 Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl
Melissani Mağara Gölü – Dünyanın En Güzel Gölleri – Kaynak

3. Denizanası Gölü – Palau Cumhuriyeti

Dünyada nadiren görülen tuzlu su göllerinden biri olmakla beraber adından da anlaşılacağı gibi denizanalarıyla ünlüdür ve Eil Malk Adası üzerinde bulunmaktadır. Altın denizanası ve ay denizanası olarak geçen iki tür gölde yaşamaktadır. Alışık olduklarımızdan bir farkı olmamakla beraber ziyaretçiler için tehlike de oluşturmamaktadırlar.

4. Reed Flute Mağara Gölü – Çin – Dünyanın En Güzel 10 Gölü

Dünyanın en eski göllerinden biri olarak geçen Reed Flute Mağara Gölü, Guilin’de yer alan en gözde lokasyonlardanbiridir. 180 milyon yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Mağara içine yapılan başarılı ışıklandırma ile gölün yüzeyindeki yansımalar görsel şölen sunmaktadır. 1940 yılında, II.Dünya Savaşı döneminde, kaçak mültecileri arayan Japon birlikleri tarafından keşfedildiği söylenmektedir. Alice Harikalar Diyarı’nı bu dünyada görmek isterseniz rotanızı belki bu yöne çevirebilirsiniz J

5. Bled Gölü – Slovenya

Avrupa’da bulunduğu için midir bilmem ancak sosyal medya paylaşımlarında sıklıkla karşıma çıkan Bled Gölü aynı Como Gölü gibi dağ ve yerleşim yerleri ile iç içe geçmiş bir güzelliktir. Gölün ortasında bir adanın üstünde yer alan Bled Kalesi gölün görselliğine ayrı bir değer katmaktadır.

 Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl
Görsel Şölen Sunan Göller | Dünyanın En Güzel Gölleri – Bled Gölü – Kaynak

6. Van Gölü – Türkiye – Dünyanın En Güzel 10 Gölü

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan ve ülkemizde bulunan Van Gölü ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Göl çevresinde en dikkat çeken yapı Akdamar Kilisesi’dir. Anıt Müze olarak ziyaretçilerine açık olan yapı mimarisiyle oldukça dikkat çekmektedir. Van Gölü ile beraber Van ili Gezi Rehberi için buraya bakabilirsiniz.

7. Baykal Gölü – Rusya

Dünyanın en eski tatlı su gölü olarak bilinen Baykal Gölü için Sibirya’nın incisi denmektedir. 637 metre derinliğinde ve 636 kilometre uzunluğundadır. Sibirya dediğimizde tahmin edebileceğiniz gibi buzullarla kaplı bir eşsiz bir görüntüsü vardır. Kartpostallara konu olabileceği gibi hafif ürkütücü görüntüsüyle oldukça etkileyicidir.

 Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl
Baykal Gölü – Dünyanın En Güzel Gölleri – Kaynak

8. Krater Gölü – Amerika

Göz alıcı bir güzelliğe sahip, Amerika’nın Oregon eyaletinde yer alan Krater Gölü, Mazama Dağı volkanının çökmesiyle oluşmuştur. 594 m derinliğe sahiptir. Bir Kızılderili halkı olan Klamath halkı bu gölün kutsal bir göl olduğuna inanmışlardır. Klamath efsanesine göre bu bölge gökyüzü tanrısı olan Skellile yeraltı tanrısı olan Llao arasındaki savaşın geçtiği yerdir. Özellikle kış aylarında kartpostallara baskı olacak güzelliktedir.

9. Peyto Gölü – Kanada

Banff Milli Parkı’nın bir parçası olan Peyto Gölü’nün dikkat çekici özelliği turkuaz rengidir. Göz alıcı bu renk ise buzullardan göle karışan kaya parçacıkları ve eriyikler nedeniyle oluşmaktadır.

10. Powell Gölü – Amerika

 Dünyanın En Güzel Gölleri | Görsel Şölen Sunan 10 Göl
Görsel Şölen Sunan Göller | Dünyanın En Güzel 10 Gölü – Powell Gölü – Kaynak

Benim için en dikkat çekici olan gölü en sona bırakmak istedim. Glen Kanyonu’nun içinde yer alan Powell Gölü kırmızı kayaçların arasında 186 mil boyunca uzanmaktadır ve ziyaretçilerini büyülemektedir. Kayaçlar arasında jetski ile dolaşmak göldeki en popüler aktivitelerden biridir. Her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bir diğer dikkat çekici özelliği ise bu gölün insan yapımı olmasıdır.

Diğer yazılarım için burayaInstagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi.

2 YORUMLAR

  1. Resmen iç açıcı görseller. Ülkemdekini bile daha görmedim fakat insanın görünce her birine gidesi geliyor. İki tanesinin görseli olmadığı için kendim baktım onlar da çok güzel. Ufak da olsa +1 bilgi iyidir 😂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here