Doğu Ekspresi Rehberi – Kar Tanesine Trenle Yolculuk

0

Doğu Ekspresi Rehberi

Yıllardır biletini bulmakta işkence yaşadığımız Doğu Ekspresi’ne 29 Mayıs 2019’da bir güncelleme getirdiler. Bu tarihten önce yataklı bileti 117 TL’ye alabiliyorken şimdi 480 TL vermemiz gerekiyor ne yazık ki. İşin ilginci ise biletler hala zor bulunuyor. Doğu Ekspresi rehberimize başlamadan önce canınızı sıktığım için üzgünüm ama her güzelliğin bir zorluğu var işte. Şimdi detaylara geçelim;

Doğu Ekspresi Rehberi - Kar Tanesine Trenle Yolculuk
Doğu Ekspresi Rehberi

Şöyle ki; önceden günde tek sefer olan Doğu Ekspresi’nin vagonlarında 3 tip ulaşım şekli de vardı. (Pulman, Örtülü Kuşetli ve Yataklı.) Şu anda yapılan seferlerde bu ikiye ayrıldı. Biri her gün olan Klasik Doğu Ekspresi, ki bu seferlerde Pulman ve Örtülü Kuşetli seçenekleri mevcut, diğeri ise haftanın bazı günleri yapılan Turistik Doğu Ekspresi. Turistik Doğu Ekspresi’nde sadece yataklı vagon mevcut. Detaylıca karşılaştıracak olursak;

Klasik Doğu Ekspresi;

Her gün sefer var. Pulman ya da Örtülü Kuşetli vagon seçenekleri mevcut. 24 saat sürüyor.

Turistik Doğu Ekspresi;

Ankara-Kars rotasında Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, Kars-Ankara rotasında Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri seferler var. Sadece Yataklı vagon seçeneği mevcut. 31 saat sürüyor.

Doğu Ekspresi Rehberi - Kar Tanesine Trenle Yolculuk
Doğu Ekspresi Rehberi

Pulman, Örtülü Kuşetli ve Yataklı Vagon Arasındaki Farklar Nedir?

Pulman

Bildiğimiz otobüs tipi 2+1 şeklinde sıralı koltuklardan oluşan vagondur efendim. Yatak olmaz, tüm yolculuğu oturarak geçirirsiniz. 2019 fiyatı; kişi başı 57,50 TL.

Örtülü Kuşetli

4 kişilik yataklı vagonlardır, 2 adet ranza şeklinde karşılıklı yataklar bulunur arasında minik bir masa vardır. Görevli size çarşaflarınızı verir, yatağınızı kendiniz yaparsınız. Eğer 4 kişiden az iseniz yabancılarla aynı odada yolculuk yapmak ve uyumak zorunda kalırsınız (tabi 4 bileti de satın almak sizin tercihiniz, yataklı vagona göre her türlü daha hesaplı oluyor), eğer 4 kişi iseniz en avantajlı ve mantıklı yolculuk biçimidir. 2019 fiyatı; kişi başı 77,50 tl.

Yataklı

2 kişilik vagonlardır ve yapabileceğiniz en konforlu yolculuktur. Bu minnoş odamızda bir adet ranza şeklinde yatak, valiz alanı, genişçe bir masa, küçük bir lavabo, havlu, içinde su ve bir iki atıştırmalık ikram olan mini buzdolabı, terlik bulunur. Yataklarınız hazırdır. Eğer 2 kişiyseniz en mantıklı ve konforlu yolculuk biçimidir. Bu odaları içeriden kilitleyebilirsiniz fakat dışarıdan kilitleme olanağı yok. 2019 fiyatı; 1 kişi 480 TL, 2 kişi 600 TL.

Doğu Ekspresi Rehberi - Kar Tanesine Trenle Yolculuk
Doğu Ekspresi Rehberi

Doğu Ekspresi’ne Bilet Bulmak için; Doğu Ekspresi Rehberi

Doğu Ekspresi’nin biletleri 1 ay sonrasına kadar açılıyor. Bu rotaya yapacağınız seyahat mutlaka son anda planlanacaktır çünkü tren bileti bulmanız anlık bir durum. Size tavsiyem telefonunuza TCDD e-Bilet uygulamasını indirmeniz. Bu uygulamayı yarım saatte hatta 15 dakikada bir açıp kontrol etmeniz size bir Doğu Ekspresi bileti buldurabilir. Lütfen sabırlı olun =)) Bilet için: TCDD Websitesi

Ankara-Kars yönünden ziyade Kars-Ankara yönünde daha çok boş yer bulma şansınız var. Aman efendim ben manzaraları kaçırırım diye endişelenmeyin çünkü her iki yönde de neredeyse aynı saatlerde, aynı yerlerde gündüze denk geliyor. Yalnız şöyle bir durum söz konusu; Turistik Doğu Ekspresi’nin Kars’tan kalkışını gece 12’ye koymuşlar. Yani hem Yataklı vagonda döneyim hem de manzara izleyeyim durumu söz konusu değil bu sefer için maalesef.

Tren Rotası – Doğu Ekspresi Rehberi

Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars bu tren yolunun sırasıyla rotası. En güzel manzaraların olduğu kısım Kars, Erzurum ve Erzincan kısmı. Ankara’dan bindiğinizde tren kalkışı akşam üzeri olacağı için sabah erkenden en güzel manzaralara uyanacaksınız. Tam tersi rotada ise yani Kars-Ankara rotasında, Kars’tan trene sabah bineceğiniz için yine aydınlığa denk gelen kısım Kars, Erzurum ve Erzincan kısmı olacak. Daha önce belirttiğim gibi Turistik Doğu Ekspresi için bu geçerli değil.

Doğu Ekspresi Rehberi - Kar Tanesine Trenle Yolculuk
Doğu Ekspresi Rehberi

Genel Bilgiler 

Biletinizi bastırmanıza gerek yok, telefondaki uygulamadan gösterebilirsiniz. Yanında kimlik kartınızı ibraz edeceğinizi unutmayın. Aynı isim ve T.C. no ile birden fazla bilet alabilirsiniz.

-İndirimler;

Gidiş-Dönüş biletlerinde %15, 0-6 yaş (ayrı bir yer istememek koşulu ile) ücretsiz, 7-12 yaş %50, 13-26 yaş arası %20, öğretmen %20, asker %20, 12 kişi ve üzerindeki gruplar %20, 60 yaş üzeri %20, 65 yaş üzeri %50, Basın Kartı sahipleri %20, TCDD çalışanı, eşi ve çocukları %20 indirim haklarına sahiplerdir. ‘Ücretsiz Seyahat Kartı’ sahipleri ulaşımlardan ücretsiz faydalanır.

-İade ve değişiklik;

İnternet üzerinden sefere 30 dakika kalana kadar, çıkış istasyonundan da 15 dakika kalana kadar iade ve değişiklik yapılabilir. İade talebi, seferin başlama gününe kadar %10, seferin başlama gününde yapılırsa %20 kesinti yapılır.

-İhtiyaç Listesi;

Tuvalet kağıdı, 3lü priz (Biz pek ihtiyaç duymadık ama telefonlar dışında şarja ihtiyacı olan bir aletiniz varsa gerekebilir.), ıslak mendil, yiyecek, içecek (bizim gibi abartmayın altı üstü 24 saat), arkadaşınız yoksa kitap, dergi iyi gider.

Trende yemekli vagon mevcut, aç kalmazsınız ama çok bir şey de beklemeyin. Hazır paketli ürünler, çay, kahve ve abur cubur var. Alkol satışı mevcut değil. Bu arada bu yemekli vagonda akşamları çalıp söyleyen birilerine denk gelebilirsiniz. En kötü başka insanlarla muhabbet edip sosyalleşebilirsiniz =)

Tuvaletler ortak, vagonların başlarında ve sonlarında bulunuyor. Yataklı vagonda odanızda özel tuvalet olacağını hayal etmeyin sakın, sadece küçük bir lavabo var.

Doğu Ekspresi’nde klasikleşen bir aktivite; Erzurum Cağ Kebap. Erzurum’a yaklaşırken telefon açıp siparişinizi hazırlatabilirsiniz. Dürüm, içecek, salata ve kadayıf sarmadan oluşan menüyü, sipariş verdiğiniz takdirde tren istasyonuna getirecekler. Önerim Gel-Gör Cağ Kebap (04424441870 tel numarası). Ya da diğer bir seçenek tren istasyonundaki kebapçıdan sıra bekleyip aynı içerikteki paketi almak. Ama bu biraz riskli olabilir, cağ kebap için treni kaçırmayın sonra.

Tüm yurt içi tren rotaları için: Yurt İçi Tren Rotaları

Avrupa’nın en ünlü tren rotaları için: Avrupa’nın Trenleri

Bu senenin en popüler tren yolu rotası için: Güney Ekspresi

Herkese iyi yolculuklar…

Çıkın çıkın gidin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here