Güney Afrika’nın Kalbi Cape Town – Cape Town Gezi Rehberi

0

Kalbim Cape Town’da Kaldı 

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba. Ellerim, kollarım, yüreğim dolu bir şekilde karşınızdayım. Bu sefer kucak dolusu; huzur, mutluluk, macera ve okyanus kokusu ile geldim karşınıza. Güzeller güzeli Cape Town hala kalbimde ve bana yaşattığı anılar hala aklımda. Dün gibi hatırlıyorum hepsini. Tabi unutmak ne mümkün. Sizin de gezdiğiniz yerler arasında en  sevdiğiniz, sadece sevdiğiniz ve sevmediğiniz yerler olmuştur. Benim en sevdiklerim mi? Unutamadıklarım mı? Gözlerimi kapattığımda hala orada olduğumu hayal ettiğim yerler mi? Şu ana kadar iki yeri bu kadar çok sevip hissettim ve galiba üçüncüsü yolda. Kamboçya, Cape Town, Dominik Cumhuriyeti ( keşfetme aşamasındayım), Bugün sizlere Cape Town’u anlatacağım. Herkesin sorduğu soruyu duyar gibiyim. Neden bu kadar özel? İşte Cape Town Gezi Rehberi

Fotoğraf;https://www.roadaffair.com/best-things-to-do-in-cape-town/ Masa dağı – Cape Town Gezi Rehberi

Bana göre Avrupa ve Amerika kültürünün, şehir hayatının; Afrika’nın doğal güzellikleri ve insanları ile buluştuğu çok özel bir yer. Gerek yaşadıkları tarih gerek ülkede bulunan coğrafi zenginlikler çok büyük çekicilik teşkil ediyor. Afrikalılar’ın kusursuzluğu bu büyülü yerin tuzu ve biberi adeta.

Acı Dolu Yıllar

Yıllarca acılar çekmiş, sömürülmüş, hor görülmüş bir ırk ve bir halk var karşımızda. Yaşadıkları kötü tecrübelere rağmen; hala çok kibar, zarif ve naif bir halk sizlerle. Akşam caddede yürürken uyuşturucu bağımlısı olan bir evsizin yanınızdan geçtiğini düşünün; korkutucu değil mi? Bizde tam öyle hissederken sokakta yaşayan bu adamın eşimden para isteyişi şu şekilde gerçekleşti; lütfen beyefendi çok açım bu yüzden ısrarcıyım; amacım eşinizi ve sizi korkutmak değil sadece karnımı doyurmak istiyorum demesi ve karşılık bulamayınca teşekkür edip gitmesi. Medeniyetin kök saldığını zannettiğimiz ülkelerde bile olan bir olay değildir diye düşünmeden edemiyorum kendimi.    

Long Street – Cape Town Gezi Rehberi

 Sokakta ki adama yardım etmememizin nedeni devletin onlara sahip çıkması. Şehrin her yerinde yardım kuruluşlarına destek vermemiz gerektiği yazıyor. Bunun nedeni ise ne kadar sokakta kalırlarsa o kadar çok uyuşturucu bağımlılıklarının artış göstermesidir ve sokakta para verdiğiniz her birey kendisine uyuşturucu temin edecektir. Eğer yardım etmek isterseniz yardım kuruluşlarına bağışta bulunabilir ve bu insanların ihtiyaçlarının karşılanmasında bu yoldan yardımcı olabilirsiniz.

Gelelim Cape Town hakkındaki genel bilgilere. Sizlere iki bölümden oluşan bir Cape Town yazısı hazırlamak istiyorum. Farklı ve dopdolu bir destinasyon olduğunu düşünürsek 2 bölümde de sizleri harika bilgiler bekliyor olacak.

Cape Town’un Konumu

Camps Bay – Cape Town Gezi Rehberi

Afrika kıtasının en güney ucunda bulunan Güney Afrika’nın en eski şehridir. Atlantik ve Hint Okyanusları’na kıyısı vardır. Halk dilinde ¨Anne Şehir¨ olarak anılmaktadır.  Afrika’nın güneyinin yaklaşık yarısını kaplar.

Cape Town’nunTarihi

Dünya’da ırk ayrımının en şiddetli  şekilde geçtiği ülke olarak tanınmaktadır. Düşünün ki kendi halinizde mutlu mesut yaşıyorsunuz. Aileleriniz, sevdikleriniz herkes mutlu. Ve ansızın ülkenize ayak basan, sizden farklı olan insanlar karşınızda amaçları Hindistan için geçiş yolu aramak ve seçilen ülke sizsiniz. Başınıza neler geleceğini bilmeksizin; kendilerini sırf sizden daha güçlü, sırf sizden farklı ve üstün gördükleri için. Ülkenize el koyup kan dökmeye başlamaları gerçekten çok medeni bir yaklaşım olsa gerek. Bakalım bu üstün ırklar kimlerden oluşuyormuş.1488 yılında Portekizli kaşif Bartholomeu Dias’ın Ümit Burnu’nu geçmesi ile Cape Town tanınmaya başlamıştır. Avrupalılar için yeni bir Hindistan yolu olan Ümit Burnu stratejik bir önem kazanmıştır. İspanyol, Hollandalı, Fransız ve Portekizli gemicilerin uğrak noktası olmuştur.

The High Court Civil Annex – Cape Town Gezi Rehberi

  Hollandalı, Jan Von Riebeek isimli bir doktor, 1652 senesinde çalışmakta olduğu HollandaDoğu Hindistan Şirketi adına Güney Afrika sahillerindeki şimdiki Cape Town şehrinin bulunduğu Tavola Körfezi’nde, ticaret gemileri için depo ve levazım istasyonu kurdu. On yedinci yüzyılın ortasında kurulan bu ticari üs aynı yüzyılın sonlarında koloni (sömürge) haline getirildi. Yapılan bu sömürgeler, katliamlar, yaşanan acı verici olaylar;

The High Court Civil Annex – Cape Town Gezi Rehberi

1991 yılında mevcut olan iktidar halk ile devrildiğinde ve yine aynı yıl yapılan Afrika Milli Konseyi toplantısında Nelson Mandela başkanlığa seçildiğinde biraz olsun hafiflemiştir.

Cape Town’un İklimi

Bizim yaşadığımız iklimin tersini düşünebilirsiniz. 

Sonbahar Mevsimi; Mart ve Nisan aylarında yaşanmaktadır.

Sıcaklık; 15 Derece ile 27 Derece arasındadır .

Kış Mevsimi;  Mayıs ve Ağustos ayına kadar olan süredir.

Sıcaklık; 11 Derece ile 21 Derece arasındadır. 

İlkbahar; Eylül ve Ekim aylarında yaşanmaktadır.

Sıcaklık; 17 Derece ile 29 Derece arasındadır.

Yaz Mevsimi;  Kasım ve Şubat ayına kadar olan süredir.

Sıcaklık; 17 Derece ile 29 Derece arasındadır.

Kirstenbosch National Botanical Gardens – Cape Town Gezi Rehberi

Hangi iklimde gideceğiniz tamamen size kalmış çünkü bu güzel ülkede her mevsime göre harika çekicilikler bulabilirsiniz. Bizim tercihimiz kış dönemi başlangıcı olmuştu.  Sadece kış mevsiminde yapabileceğiniz bir tur olan balina gözlemi her şeye değer nitelikteydi. 

Cape Town Para Birimi

Güney Africa Randı(ZAR)

1 Türk Lirası = 2.49 Güney Afrika Randı

Cape Town’da fiyatlar Türkiye ile hemen hemen aynı bazı ürünler ve hizmetler farklılık gösterse de genel anlamda doğru orantıda gitmektedir. 

Örnek vermem gerekirse;

Normal bir restoranda  öğle yemeği; 1 içicekle birlikte 40 TL

Fast food  menu ; 23 TL 

Normal bir restoranda 2 kişilik akşam yemeği; 125 TL

1 adet kokteyl ; 24 TL

1 bira ; 13 TL

1 paket Marlboro sigara; 16 TL

Cappuccino;13 TL

2 kişilik sinama bileti; 174 TL 

1 litre benzin; 6 TL

Taksi  8 km gidiş ve normal trafikte; 41 TL 

Bunun gibi pek çok örneğe  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.expatistan.com/cost-of-living/cape-town

Cape Town Ulaşım

Cape Town’a Nasıl Giderim

Türk Hava Yolları‘nın İstanbul’dan direkt uçuşu mevcuttur. Mayıs ayı için en uygun uçuş geliş – gidiş 592 EUR’dur. Alternatif olarak; Emirates ve Katar Hava Yolları’nın uçuşlarını da takip edebilirsiniz. Seyahatinizi önceden planlarsanız  ekonomik uçak biletlerine ulaşmanız daha kolay olacaktır. Ve hava yolu şirketlerinin internet sitelerini sürekli takip edip kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Cape Town’da ulaşım maalesef biraz sıkıntılı. Toplu taşıma araçları tatil için gelen insanlar için pek uygun değil, taksi ve  ulaşımlı turların pahalı olması bizi biraz zorladı ve çareyi araba kiralamakta bulduk. 

Trafiğin tersten ilerlemesi bizi biraz tedirgin etse de otomatik olarak kiralayacağınız bir arabayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cape Town’un her yerinde yollar çok güzel ve trafik çok düzgün ilerlemekte. Gideceğimiz yerleri nasıl bulacağız diyede endişe etmenize gerek yok. Google’ın çevrim dışı haritasını indirerek internet olmadan kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tarifleri çok kolay ve açık, biz bir kez bile kaybolmadan tatilimizi sonlandırdık. Ve ayrıca yollar çok güvenli endişe etmenize hiç gerek yok.

Araba kiralamak istemeyenlere taksiden daha ekonomik bir çözüm Uber’i kullanmak olacaktır.

Uygun uçak biletleri hakkında ki yazımıza göz atmanızda fayda var diyor ve sizler için linkini aşağıya ekliyorum.

Yurtdışında Seyahat İçin Ucuz Bilet Bulmak – Ucuz Bilet Rehberi

Cape Town’da Konaklama

İyi güzel her şey tamam fakat nerede konaklayacağız? İkinci bir sıkıntı konaklayacak yerin çok olması ama pahalı olması. Kesinlikle otel tavsiye etmiyorum. Çünkü gereksiz pahalı, odaları küçük ve genellikle park alanlarının olmaması. Nerede konaklayabilirsiniz? Apartman dairesi kiralayabilirsiniz, otele göre çok daha ekonomik olacaktır ve daha konforlu olacaktır. Ya da Odalarını kiralayan yerel insanların evlerinde konaklayabilirsiniz. Bu alternatif de çok güzel ve keyifli bir alternatif olacaktır. 

Konaklama Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Güvenliği olan bir site ya da apartman tercih etmeniz,
 • Otoparkının olması önemli,
 • Merkezi olması, 
 • İnternetinin olması 

Uygun konaklama ip uçları için aşağıda bulunan linke tıklayabilirsiniz.

Yurtdışında Konaklama Artık Daha Kolay – Ucuza Konaklama Rehberi

Cape Town Yeme ve İçme

Fotoğraf;https://www.cntraveler.com/gallery/best-restaurants-in-cape-town – Cape Town Gezi Rehberi

Yeme ve içme konusunda hiç bir şekilde zorlanmayacaksınız. Gerek markette satılan ürünler gerek ise etrafta bulunan cafe ve barlar kesinlikle çok başarılı ve leziz. Bunun dışında her yerde ünlü fast food restoranlarını bulabilirsiniz. Domuz eti tüketildiği için yemek tercihlerinizi yaparken danışmanızda fayda var. Yeme ve içme önerilerimi sizlerle bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Ziyaret Etmeden Önce Cape Town Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Cape Town’un tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız; Böyle düşünmeyi bırakın, seyahatimizden önce, yaptığımız araştırmalarda çok tehlikeli bir yer olduğundan bahseden kaynakların fazlalığını size anlatamam. Aksine biz bir kere bile kendimizi tehlikede hissetmedik. Gittiğimiz her yerde tehlike içerisinde olabiliriz bu çok normal. Eşyalarınıza dikkat ettiğiniz sürece hiç bir sorunla karşılaşmayacaksınız.
 • Musluk suyu içebilirsiniz
 • Fakat ihtiyaç duymayabilirsiniz bunun yerine çok leziz şarap ve biraları tercih edebilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızın rahat olmasına özen gösterin çünkü seyahatiniz boyunca çok yürüyeceksiniz.
 • Toplumun geneli yemeklerinde eti tükettiği için vejetaryen ya da vegan olduğunuz için size gülebilirler.
 • İnsanlar yüksek sesle konuşmayı tercih ediyor.
 • Yerel halk arkadaş canlısı ve güler yüzlü 
 • Araba kiralayabilirsiniz. Kullanımı çok kolay
 • Uber kullanabilirsiniz.
 • Su kaynakları tükenmekte bu yüzden su israfı yapmamaya özen göstermeliyiz.

Cape Town’dan genel bilgiler bu kadar. Umarım sizlere faydalı bilgiler vermişimdir. Cape Town’un ikinci bölümünde sizleri harika yerler bekliyor olacak. Takipte kalmayı unutmayın. Tatil tadında güzel günler diliyorum.

Hoşça kalın … 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here