Almanya’da Noel – Nürnberg Gezi Notları ve Noel Pazarı

0

Noel Baba’nın İzinde: Nürnberg Almanya’da Noel

Yine o muhteşem günler geliyor. Aralık ayı gelince Dünya’nın dört bir yanında büyük bir coşku başlar. Tahmin edebileceğiniz üzere bu coşkunun en büyük sebebi Christmas yani Noel zamanının gelmesidir. Zaten muhteşem ve birbirinden farklı mimariye, dokuya ve ambiyansa sahip meydanlar, ışıl ışıl ve rengarenk süslerle donatılır, panayırlar kurulur, şehirlerin kendi kültürülerine ait birbirinden lezzetli yemekleri ve içecekleri sergilenir, hediyelik eşya stantları kurulur, konserler, dinletiler, gösterilerle Avrupa şehirleri günlerce sürecek bir coşkuya ve eğlenceye ev sahipliği yapar.

Ama bazı şehirler var ki o coşkuyu muhteşem bir seviyeye taşıyarak dünyanın dört bir yanından turistlerin uğrak noktası olmayı başarmıştır. Bu şehirlerden biri de Bavyera’nın 2. Büyük şehri olan ve en iyi Noel şehirleri arasında sürekli ilk 10’a girmeyi başaran Nurnberg şehri. İşte Almanya’da Noel …

Almanya'da Noel
Almanya’da Noel

Dünyanın En Büyüklerinden Biri

Noel Pazarı anlamına gelen Christkindlesmarkt, Nurnberg’de gerçekten bir başka güzel. Dünya’nın en büyük ve güzel Noel pazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Nurnberg Noel Pazarı ayrıca dünyanın en eski pazar yerlerinden biri. 1530’lu yıllardan bu yana varlığını sürdürüyor. 1628 yılında Noel pazarından satın alınıp günümüze ulaşan bir tahta kutunun altında yazan “Regina Susanna Harßdörfferin von Jungfrau Susanna Eleonora Erbsin zum Kindles-Marck überschickt 1628” notu bu pazarın ne kadar eski olduğuna kanıt niteliğinde. 1. ve 2. Dünya Savaşlarının yaşandığı dönemlerde kapalı kalmıştır. 1948 yılı itibariyle de her yıl daha görkemli hale gelerek günümüzde 2 milyondan fazla insanı ağırlayan bir Pazar haline geldi.

Almanya'da Noel - Nürnberg Gezi Notları ve Noel Pazarı
Almanya’da Noel – Nürnberg Noel Pazarı

Frauenkirche Kilisesinin İhtişamıyla Bütünleşen Bir Pazar

Peki Noel coşkusunu yaşamak için bu şehre gittiğiniz zaman sizi nelerin bekleyeceğini merak ediyor musunuz? Öncellikle muhteşem Frauenkirche kilisesinin tüm ihtişamını da arkasına alan Hauptmarkt’ın o ışıl ışıl görüntüsüne ve muhteşem ambiyansında büyülenmeye hazır olun. Rengârenk süs ve ışıklarla süslenmiş dev noel ağaçları, mis kokulu yemeklerin, hediyelik eşyaların, oyuncakların yani kısacası Noel denince akla gelen her şeyin satıldığı ve sergilendiği yüzlerce çadırın kapladığı meydanda saatlerin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Sosisli Sandviçlerin Kralı: Bratwust

Noel pazarı kadar sosisleri ile de ünlü bir şehir olan Nürnberg’de Nürnberger ya da Nürnberg Bratwust adı verilen mercanköşk otlarıyla harmanlanmış sosisleri mutlaka denemelisiniz. 700 yıldan beri insanların aşkla tükettikleri bu sosisler meydanda en çok göreceğiniz yemeklerden biri olacak. Yine 600 yıllık bir geleneğin parçası olan ünlü zencefilli ekmekler de bu pazarların vazgeçilmez ürünlerinden.

Almanya'da Noel - Nürnberg Gezi Notları ve Noel Pazarı
Almanya’da Noel – Nürnberg Bratwust

Lebkuchen adı verilen bu kurabiye tarzındaki ekmekler her boyda ve aromada satılıyor. Şekerli, çikolatalı ve çilekli versiyonları en çok sevilenlerden. Pazarda geçirdiğiniz süre boyunca tadına doyamayacağınız bu kurabiyeleri, dilerseniz kendiniz ya da sevdiklerinize hediye için Noel temalı kutularda satın alarak yanınızda getirebilirsiniz.

Çocular İçin Ayrı Bir Güzel

Yeme içme dışında da meydan ya da Nürnberg’in diğer mekanlarında birbirinden ilginç ve eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz. Noel döneminde gerçekleşen nostaljik sarı at arabalarının geçit törenleri bunun en güzel örneklerinden biri. Geçit törenine katılan her bir at arabası sürücüsünün trompetle çaldığı noel şarkıları eşliğinde ziyaretçiler keyifli bir zaman geçiriyor. Christkind adı verilen çocuklara Noel hediyeleri getirdiğine inanılan Peri Kızı’yla buluşma zamanları da özellikle çocuk ziyaretçiler için merakla beklenen aktivitelerden. Sarı saçları, kocaman tacı ve altın renkli elbisesi ile Christkind, Salı-Cuma günleri arasında Christkindlesmarkt’ı ziyaret ederek çocuklarla buluşarak onların dileklerini dinleyip fotoğraflar çekiyor.

Noel Alışverişi Zamanı – Almanya’da Noel

Alışveriş tutkunlarını da unutmamak gerek. Pazar yerlerinin ana konseptlerinden biri olan Noel ile ilgili eşyaların ve yiyeceklerin satış yerlerinin yanında hemen Pazar yerinin yanında bulunan Kardeş Şehirler Pazarında dünyanın birçok şehrinden gelen ürünleri satın alabilirsiniz.

Almanya'da Noel - Nürnberg Gezi Notları ve Noel Pazarı
Almanya’da Noel

Ayrıca yine meydanın bir kısmını kaplayan Çocuk Noel Pazarı’nda çocuklar, nostaljik oyuncaklarda eğlenip en güzel pasta ve kurabiyelerin tadına bakarken Noel Baba’nın evini ziyaret edebiliyorlar. Erik çekirdeğinden yapılan minyatür insan ve figürler de Nürnberg’in geleneksel oyuncakları.

Şehrin Simgesel Yapıları – Almanya’da Noel

Son olarak madem böyle güzel bir şehre Noel ambiyansını yaşamak için geldiniz, şehirde görülmesi gereken diğer tarihi ve turistik mekanları da bilmenizde yarar var. Tarih boyunca fethedilmesi en zor kalelerden biri olan Kaiserburg Kalesi, milyonlarca Nazi askerinin mitinglerine ev sahipliği yapan Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi miting alanı, her biri ayrı bir mimari şahaser olan Saint Lorenz, Frauenkirche ve Saint Sebald Kiliseleri,

Almanya'da Noel - Nürnberg Gezi Notları ve Noel Pazarı
Almanya’da Noel – Frauenkirche Kilisesi

Almanya tarihine damga vuran sanatçılardan Albert Dürer’in evi ve 200 yıla yakın geçmişiyle Almanya’nın en önemli sanat eserlerinden çoğunu barındıran Carmen Müzesi Nürnberg’de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Nürnberg 7’den 70’e herkese masal gibi bir Noel ve eğlenceli bir seyahat yaşatmak için en güzel şehirlerden biri.

Gezilecek yerlerle ilgili detaylı bilgi için: Nürnberg Turizm Ofisi

Dünyayı Keşfetmek İçin Bizimle Kalmaya Devam Edin

Avrupa’nın En Güzel Noel Şehirleri

Kışın Gidebileceğiniz En Güzel 10 Ülke

Mutlu yıllar …

 

Önceki İçerikJohannesburg Gezisi – Johannesburg’ta Soygun – Güney Afrika
Sonraki İçerikGüney Afrika’nın Kalbi Cape Town – Cape Town Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here